Skocz do zawartości

Prośba do posiadaczy płyty głównej ASUS Z170 Pro Gaming


Recommended Posts

Cześć.

 

Mam wielką prośbę do posiadaczy płyty głównej ASUS Z170 Pro Gaming i pamięci od 2666 MHz wzwyż. Ja posiadam takową płytę oraz pamięci Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 Memory Kit - Black (CMK16GX4M2B3000C15) :

 

http://www.corsair.com/en/vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-dram-3000mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m2b3000c15

 

Pozostałe podzespoły jak w sygnaturze.

 

Otóż od samego początku ww. pamięci nie chcą się załadować z wybieranego w BIOS-ie płyty głównej profilu X.M.P. = 3000 MHz. Wspomniane pamięci znajdują się w wykazie QVL producenta płyty głównej, więc bezdyskusyjnie powinny w tym profilu pracować. Ale nie chcą.

 

Komputer zawiozłem do serwisu, który odpisał mi tak:

 

Rezultat zlecenia:

nieuwzględnione, usterka niewykryta

 

Uzasadnienie:

Komputer przeszedł szereg testów obciążeniowych, które nie wykazały nieprawidłowości. Komponenty pracują zgodnie ze specyfikacją producenta. Przy braku OC CPU, pamięci mogą pracować wyłącznie z taktowaniem do 2400 Mhz. Przy próbie przetaktowania pamięci na wyższy poziom, koniecznie jest przetaktowanie procesora zgodnie z szyną pamięci. Właściwości OC komponentów są różne dla każdej sztuki produktu. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za ingerencję w fabryczną specyfikację podzespołów.

 

W rozmowie telefonicznej serwis odpowiedział mi, że osiągnięcie częstotliwości 3000 MHz przez pamięci DDR4, w konfiguracji: procesor i7-6700K (platforma LGA 1151 i chipset Intel Z170) bywa problematyczne i wymaga OC procesora – i sklep nie ponosi odpowiedzialności za OC. Proponują mi wymianę pamięci na pamięci o częstotliwości 2400 MHz – co jak widzicie jest kompromisem korzystnym wyłącznie dla sklepu, bo sklep wie, że pamięci o częstotliwości 2400 MHz bezproblemowo będą pracować. Ja skłonny jestem przyjąć wymianę pamięci na pamięci o częstotliwości 2666 MHz (o takim profilu X.M.P.), sklep wskazuje raczej na pamięci 2400 MHz. Problem moim zdaniem nie leży chyba w pamięciach - tylko w płycie głównej.

 

Moja argumentacja z kolei jest następująca:

 

1. Ani producent płyty głównej, ani producent pamięci - nigdzie nie wskazują, że pamięci te mogą pracować w profilu X.M.P. WYŁĄCZNIE po dokonaniu OC procesora. Producent płyty głównej gwarantuje natomiast, że pamięci z wykazu Qualified Vendors List (QVL) pracować będą w profilu X.M.P., wybranym w BIOS płyty głównej,

 

2. Przy wyborze profilu X.M.P. w BIOS-ie jest jeden bardzo istotny, moim zdaniem, moment. Otóż po wyborze profilu X.M.P. pojawia się komunikat ze strony BIOS-u, że wybór profilu X.M.P. wymagać będzie zwiększenia efektywności procesora (może źle tłumaczę - ale wiadomo, o co chodzi), co widać na zdjęciu 4 pod nw. linkiem:

 

https://goo.gl/photos/AmweDxz11FgWWpTg7

 

Ponadto istotny jest tu też komunikat samego BIOS-u płyty głównej (widoczny na dole poniższego zdjęcia):

 

https://goo.gl/photos/sF3cYC9utKejFker5

 

"When the XMP(extreme memory profile) mode is selected, the BCLK frequency and memory parameters will be optimized automatically"

 

Wybierając więc profil X.M.P. - BCLK i parametry RAM, zgodnie z ww. komunikatem – zostaną zoptymalizowane automatycznie. A NIESTETY TAK SIĘ NIE DZIEJE – więc problem jest.

 

Bardzo ważne moim zdaniem są także informacje zawarte w materiale pod poniższym linkiem, dotyczą one procesora i7-6700K, platformy LGA 1151, chipsetu Intel Z170 oraz częstotliwości pamięci DDR4 :

 

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-intel-z170-finding-the-best-ddr4-memory-kit-speed_170340

 

- a szczególnie takie informacje:

 

Most all Intel Z170 boards and 6th Gen Core ‘Skylake’ processors should be able to run DDR4 memory kits ranging in speed from 2133 MHz to 3200 MHz without issue, but getting beyond 3200 MHz might involve some tweaking (...).

 

This memory kit operates at DDR4-3600 with CL17 timings of 17-18-18-38 at 1.35V and is plug-and-play ready thanks to have an Intel XMP 2.0 profile (...).

 

Generalnie sprawę ujmując – profil X.M.P. powinien działać – a nie działa. Stąd prośba do Was – gdybyście mogli napisać, że u Was działa (dla pamięci od 2666 MHz wzwyż), przy niepodkręcanym ręcznie procesorze (jedyna czynność w BIOS-ie to wybór profilu X.M.P.). Takie opinie posłużyłyby mi jako ostateczny argument w rozmowie ze sklepem. A gdyby ktoś zrobił parę screenów (albo krótki filmik z czynnością wyboru profilu X.M.P. w BIOS-ie i restartu komputera – żeby było widać, że komputer się uruchamia) – to byłaby dla mnie wielka rzecz…

 

Póki co znalazłem jeden „dowód” na to, że profil X.M.P w mojej płycie głównej pracuje bezproblemowo – i to nawet dla pamięci 3200 MHz. Widać to na drugim screenie pod nw. linkiem i w zdaniu pod tym screenem:

 

http://www.videotesty.pl/forum/topic/4554/

 

Jak widzicie na fotce powyżej, ja mam już ustawiony profil XMP dla pamięci RAM i pracują one stabilnie na nim.

 

Pomóżcie, jak macie trochę czasu... Proszę tylko o krótkie informacje, że u Was profil X.M.P. działa, screeny ew. filmik to byłaby już dla mnie mega sprawa.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Bios na płycie masz najnowszy. Kości powinny działać. OC procesora nie jest tu jakimś wymogiem. Po aktywacji profilu X.M.P kości ustawiają właściwe taktowanie i opóźnienia. Jeśli jest problem ze startem to mimo, że ramy są na liście nie są do końca kompatybilne z płytą. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Właśnie tak powinno być - a nie jest. Argumentacja sklepu jest dla mnie nie do przyjęcia. Chcę tylko tyle, żeby wszystko działało tak, jak gwarantuje to producent płyty głównej.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem problem nie leży ani po stronie płyty ani pamięci. Kontroler pamięci zintegrowany jest w procesorze i tu doszukiwałbym się problemu. Producent płyty sam wskazuje w specyfikacji że taktowania ram od 2400 w górę dotyczą oc. Profil xmp po prostu takie oc ułatwia poprzez udostępnienie gotowego profilu. Argumentacja serwisu jest jak najbardziej prawidłowa. Mimo wszystko życzę powodzenia w "walce" z serwisem.

Link to post
Share on other sites

@ mulator. Nie do końca to co mówisz jest zgodne z prawdą. Nie mam chipsetu Z170 ale Z97 i pamięci ram DDR3 2800. Gdyby tak było pamięci, które posiadam nie powinny działać, bo procesor obsługuje max ram 1600. Dodam że poprawnie płyta działa zarówno z pamięciami DDR3 2666 i 2800 szybszych kości nie testowałem bo były za drogie i słabo dostępne. W specyfikacji płyty jest do 3300 ale takich pamięci nie sposób kupić w dobrej cenie.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@ mulator. Argumentacja sklepu nie jest prawidłowa. Producent płyty głównej w swoim BIOS-ie gwarantuje, że BIOS dobierze sam wszystko automatycznie (łącznie z wymaganym OC). A ponieważ nie dobiera - jest kłopot.

Powtórzę komunikat BIOS-u:

"When the XMP(extreme memory profile) mode is selected, the BCLK frequency and memory parameters will be optimized automatically" - Kiedy profil X.M.P. jest wybrany, BCLK i parametry pamięci BĘDĄ (zostaną) zoptymalizowane automatycznie.

BIOS jest częścią płyty głównej. Producent płyty głównej to gwarantuje, o ile wybrane zostaną pamięci z wykazu QVL.
 
Jeszcze raz prośba - proszę tylko o informacje, czy u Was profil X.M.P. działa (dla płyty ASUS Z170 Pro Gaming). Argumentacja sklepu jest dla mnie nie do przyjęcia. Jeśli nowe pamięci o X.M.P. 2666 MHz nie zadziałają w tym profilu (o ile mi je zaproponują, bo jak pisałem, proponują 2400 MHz - a tu problemu nie ma bo najwyraźniej to sprawdzili) - to będę żądał wymiany płyty głównej w ramach rękojmi (niezgodność towaru z opisem).

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Pojedyncze pamięci (8 GB) bezproblemowo ładują się z profilu X.M.P. w pojedynczym slocie 1 lub 2, natomiast w pojedynczych slotach 3 lub 4 pojedyncze pamięci z tego profilu się nie ładują - w związku z czym siłą rzeczy w slotach 2-4 lub 1-3 dla pary pamięci - profil X.M.P. się nie ładuje, pojawia się czarny ekran, muszę wyłączać komputer "na sztywno" - no a potem klawisz F1 i przywracanie ustawień domyślnych. Czy to nie jest dziwne, że slot 1 albo 2 chodzi bezproblemowo?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dzięki. Więc profil X.M.P. działa. Też masz płytę Asusa.

 

Ja mam inną płytę i inne pamięci , ale po ustawieniu profilu XMP na 3000 Mhz i procesorze na ustawieniach domyślnych wszystko hula jak powinno.

Link to post
Share on other sites

Skoro pojedynczo kości działają z X.M.P to sklep nie ma racji. Problem jest w sparowaniu kości jako zestawu Dual Channel. Kości są słabo dobrane co powoduje problemy z działaniem. Podjeżdżam, że inny zestaw kości będzie działał prawidłowo. 

 

Mam nadzieję i tak jak pisałem - skłonny jestem wymienić je na 2666 MHz, z tym że serwis nie bardzo chce (pewnie przeczuwa, że problem będzie występował nadal) i proponuje 2400 MHz. No ale może spróbują z 2666 MHz, zobaczymy jutro, kiedy się odezwą...

Link to post
Share on other sites

https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/ nic tutaj nie jest napisane o wymogu oc, więc serwis Ci walnął ściemę, ale oni sami nie wiedzą co jest grane, więc atakuj asus-a, mam tę płytę i ramy 4x4gb g.skill ripjaws 4 cl15 2666mhz i póki co nie mam z nimi problemu.

 

Edit: sprawdziłem przed chwilą ramy na cl 15 3000mhz i 1,35V (podkręcone ponad xmp) i również nie ma żadnych problemów...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/ nic tutaj nie jest napisane o wymogu oc, więc serwis Ci walnął ściemę, ale oni sami nie wiedzą co jest grane, więc atakuj asus-a, mam tę płytę i ramy 4x4gb g.skill ripjaws 4 cl15 2666mhz i póki co nie mam z nimi problemu.

 

Edit: sprawdziłem przed chwilą ramy na cl 15 3000mhz i 1,35V (podkręcone ponad xmp) i również nie ma żadnych problemów...

Do Asusa napisałem długiego maila wczoraj z załączonymi linkami do zdjęć poszczególnych stanów, zamieściłem identyczny opis problemu, jaki dałem w sklepie dla serwisu. Mam nadzieję, że odpiszą może niekoniecznie jutro, bo opis problemu był naprawdę długi plus zdjęcia - a to wymaga trochę czasu, żeby się w temat wgryźć. Jak odpiszą, to dam znać, co oni o tym myślą.

Dzięki za odpowiedzi. Oczywiście, że nie ma wymogu OC, bo BIOS ma wszystko automatycznie ustawić - a ja chcę mieć płytę główną, której BIOS pracuje poprawnie. Stąd cała ta sprawa.

Zrób w takim razie ClearCMOS może coś z ustawieniami bios jest nie tak.

Nie mogę zrobić bo komputera nie odebrałem z serwisu, powiedziałem, że się nie zgadzam z ich uzasadnieniem - i mają mi zaproponować inne pamięci po niedzieli - ale sami oscylują wokół 2400 MHz, a ja chcę minimum 2666 MHz.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Do Asusa napisałem długiego maila wczoraj z załączonymi linkami do zdjęć poszczególnych stanów, zamieściłem identyczny opis problemu, jaki dałem w sklepie dla serwisu. Mam nadzieję, że odpiszą może niekoniecznie jutro, bo opis problemu był naprawdę długi plus zdjęcia - a to wymaga trochę czasu, żeby się w temat wgryźć. Jak odpiszą, to dam znać, co oni o tym myślą.

Dzięki za odpowiedzi. Oczywiście, że nie ma wymogu OC, bo BIOS ma wszystko automatycznie ustawić - a ja chcę mieć płytę główną, której BIOS pracuje poprawnie. Stąd cała ta sprawa.

 

Nie mogę zrobić bo komputera nie odebrałem z serwisu, powiedziałem, że się nie zgadzam z ich uzasadnieniem - i mają mi zaproponować inne pamięci po niedzieli - ale sami oscylują wokół 2400 MHz, a ja chcę minimum 2666 MHz.

 

Co inne pamięci zapłaciłeś, za 3000 to mają być 3000, . Niech najpierw sprawdzą na innej parze tych pamięci. 

Link to post
Share on other sites

Dziś serwis mi odpisał:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej nasz firma podtrzymuje rozstrzygnięta reklamację o numerze ... za bezzasadną ponieważ nie wykryto problemu.Nasi technicy stwierdzili że te kości ram na profilu XMP osiągają maksymalnie 2400mhz i dopiero po przetaktowaniu procesora mogą osiągnąć wyższe taktowanie.

No i co Wy na to... Ręce i nogi się uginają... Nawet siły na komentarz brakuje... Asus z kolei mi odpisał, że "Pamięci o częstotliwości 2666Mhz powinny z pewnością działać poprawnie" (bo takie dopuszczam ewentualnie na wymianę - ale serwis już to wskazał w swojej odpowiedzi, że może to być max. 2400)...

Nie odpuszczam, piszę dalej do Asusa i tego sklepu. Asusowi przekażę to, co napisał ten serwis...

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Tak, znam te linki ;-) Mam też parę innych. Ale sam serwis Asusa mi odpisał dziś, że nie powinno być problemów.

 

Te problemy spod ww. linków są tak jak przy wszystkich urządzeniach są usterki... Normalna sprawa.

Link to post
Share on other sites

Według oficjalnej specyfikacji płyty te pamięci wymagają OC procesora. 3400(O.C.)/3333(O.C.)/3200(O.C.)/3100(O.C.)/3000(O.C.)/2933(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2600(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz. Jedynie kości najniżej taktowane OC nie wymagają i są normalnie obsługiwane przez CPU. To co odpisał serwis sklepu jest bzdurą totalną. Ich propozycja to tzw. umycie rąk. Nie chcą się pakować w koszty wymiany kości 3000 MHz, bo nie są pewni czy będą działać również nowe pamięci, dlatego proponują Ci te tańsze i takie, które sobie sprawdzili. Tak jest wygodniej dla nich. Moja propozycja niech oddadzą pieniądze za ramy skoro nie chcą wymienić tych Korsarzy. Kupisz sobie inne pamięci, które będą działać. Druga sprawa jakiż to technik sklepu wie lepie co będzie działać z płytą a co nie od fachowca z serwisu producenta. No ręce opadają, technicy w sklepach z którymi miałem do czynienia dysponują raczej niewielką wiedzą. Samo składanie komputerów można powierzyć praktykantowi z technikum informatycznego, ale diagnozować usterki w sprzęcie klientów trzeba mieć ogrom wiedzy wykraczający po za przeciętność. Nie sztuką jest pojechać w teren do klienta i zrobić z siebie głupka. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Piszę ponownie do Asusa, dziś mi odpisał, że "Pamięci o częstotliwości 2666Mhz powinny z pewnością działać poprawnie" (bo na takie skłonny byłem wymienić te, które mam).

 

Odpowiedź serwisu w ogóle jest nie na temat. Jak mi Asus ponownie odpisze (a pytam się tak: czy jeżeli takie podzespoły jak: płyta główna, pamięci, procesor – pracują poprawnie (a wskazuje to serwis sklepu) – to czy zgodnie z informacjami dotyczącymi obsługi przez moją płytę główną pamięci o określonych profilach X.M.P. - powinny one działać? Z informacji tych wynika, że bezsprzecznie tak.

 

Asus już w zasadzie mi na to dziś odpowiedział, bo pytałem się o pamięci o XMP=2666 MHz, na które skłonny byłem się zamienić.

 

Wielką tajemnicą tego serwisu jest stwierdzenie, że "Nasi technicy stwierdzili że te kości ram na profilu XMP osiągają maksymalnie 2400mhz i dopiero po przetaktowaniu procesora mogą osiągnąć wyższe taktowanie".

 

Dowiadujemy się bowiem z tej informacji, że moje pamięci, które posiadają JEDEN profil XMP=3000 MHz, posiadają jakiś tajny, ukryty i widoczny tylko dla serwisu tego sklepu - profil XMP=2400 MHz...

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...