Skocz do zawartości

R9 290 Dcu2 OC dziwne problemy


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez joggy,

Recommended Posts

Witam,

 

Od dłuższego czasu dosłownie mnie zżera ciekawość i nie mogę znaleźć racjonalengo powodu zachowania mojej grafiki, ale przejdźmy już do tematu. Pacjent do R9 290 DCU2 jak każdy wie standardowe zegary dla tej karty to 1000/1260, po OC bez podnoszenia napięć robi stabilne 1100/1500 schodki zaczynają się po podnoszeniu napięcia jak spróbuje przekroczyć standardowe napięcie karty dosłownie zrzuca zegary i zamiast chodzić na 1100 mhz to skacze od 900-1100, następna próba to OC samych pamięci, aby zobaczyć ile z nich wycisne no i wyszło  1650mhz przy +70mV problem w tym, że rdzeń wtedy nawet nie trzymał wartości 1000Mhz były nawet spadki do 800 Mhz. Wykluczam przegrzanie vrm i rdzenia specjalnie dałem wentylatory na 100% aby się upewnić, że to nie jest wina temperatur, VRM oscylował wtedy w granicach 80 stopni rdzeń. Jakieś pomysły co z tym fantem zrobić ? Karta ma potencjał (zwłaszcza w pamięciach) szkoda go nie wykorzystać. 

 

Tak dla ciekawych mogę dodać, że pamieci są od Elpidy :) 

Link to post
Share on other sites

W jakiej grze te spadki? Grasz z synchronizacją? 

 

W każdej grze + benchmarki 

 

synchronizacja zazwyczaj wyłączona 

 

 

Podnoszenie napięcia znacząco zwiększa zapotrzebowanie na papu. Może problem leży w zasilaczu lub limitach

 

Zasiłka to chieftec 750w Jakiś super to on nie jest, ale na głownej lini ma 675w 

 

 

Miałem taką kartę stabilnie +60rdzen +600pamiec @ 92c Voltaz na maksa Przy +80rdzen zaburzenia obrazu, doszlo temp na 93c i gra się zamyka. Testowane na Wiedźmin

 

 

U mnie nawet przy rdzeniu 1200 nie ma "zaburzeń obrazu" przechodzi normalnie benchamrki tylko, że zrzuca takty do 800-1200 a wyniki w 3d marku ma wtedy gorsze niż stockowa grafika. 1200Mhz dałem dla przykładu dzieje się to przy każdej częstotliwości jak zwiększe napięcie 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Temperatury, temperatury, temperatury - dcu2 to jedno z gorszych chłodzeń 290/290x, zapomnieli o chłodzeniu sekcji zasilania vram2 a vram1 ma przykręcony radiatorek, który nie ma nic wspólnego z radiatorem dcu2. Pamięci w 290/290x/390/390x prawie się nie grzeją, rdzeń dość łatwo schłodzić ale vram'y to zupełnie inna bajka. 

Link to post
Share on other sites

Ile dałeś na napięciu?

 

Próbowałem różne opcje w sumie nic to nie zmienia 

 

 

Sprawdź temperaturę  to normalne  jak temperatura przekroczy 94 stopnie  to karta sama   zrzuca taktowania  przynajmniej tak jest u mnie na r9 390 

 

Przy 100% wentyalotrach karta nie osiąga nawet 80 stopni więc gdzie tu mowa o przegrzaniu, dla jasności mogę dodać, że to na 100% nie jest wina temperatury z bardzo prostego powodu jak dam chociaż +20mV i załącze benchamrk odrazu są wachania taktowania a karta ma wtedy 40 stopni ...

 

jak dam wentyle na auto i 1100/1500 stock napięcie ma ok 84 stopni, w benchmarkach 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Wracając do tematu, próbowałeś może wgrać inny bios bądź update?

 

Nie nic nie zmieniałem nie bardzo się na tym znam a nie chciałbym jej uwalić wiem, że ma dual bios ale jednak chyba do tego jeszcze nie dojrzałem. Sprawdzałem oczywiście czy na 2 biosie jest podobnie i też to nie przyniosło efektu 

Link to post
Share on other sites

Co ty nie uwalisz, to łatwiejsze niż podkręcanie ;-)

Zwłaszcza jak masz drugi bios to nie masz o co się martwić, a update biosu może naprawdę sporo zmienić na lepsze.

Ja ostatnio zrobiłem update mojej gtx 1070 co chwile spało szachownica powyżej 400mhz, teraz śmiało krece na 600mhz w pamięci i przez przeszło miesiąc żadnego błędu.

Link to post
Share on other sites

Co ty nie uwalisz, to łatwiejsze niż podkręcanie ;-) Zwłaszcza jak masz drugi bios to nie masz o co się martwić, a update biosu może naprawdę sporo zmienić na lepsze.

 

Popatrzę,  masz może jakiś dobry poradnik dla Amatora,  najlepiej w języku polskim?  No i skąd wziąć dobry bios? 

Link to post
Share on other sites

Najpierw zobacz czy jest aktualizacja biosu na stronie producenta, przeważnie producenci tworzą takie mini aplikacje gdzie dwa kliknięcia i juz mamy nowy bios. Tutaj masz stronkę z biosamihttps://www.techpowerup.com/vgabios/http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2434728.htmlJa robiłem coś takiego, że ściągnąłem bios z techpowerup, przeciagnalem plik z biosem na ikonkę programu do flashowania, potwierdziłem tylko Yes i się zainstalowalo. Nie wiem czy tak samo się zainstaluje na radeonie, bo testowałem ten sposób na nvflash do nVidiaWcześniej sprawdź w GPU-Z jaka masz wersję oraz backup biosu.

 

 

Myślę że rozwiązanie jest takie. Jeśli za bardzo podkrecisz kartę to niestety ona wraca do bezpiecznej strefy.

 

Edytowane przez DjTechnics
Link to post
Share on other sites

Myślę że rozwiązanie jest takie. Jeśli za bardzo podkrecisz kartę to niestety ona wraca do bezpiecznej strefy.

 

Raczej nie do końca bo jak zostawię grafikę na stocku a dam tylko napięcie wyższe to też już nie trzyma równych taktowań, ale skacze pare Mhz 

 

P.s 2 link nie działa 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

A ja jeszcze zapytam jaki karta ma ASIC? Można go sprawdzić w GPU-Z lub HWinfo w zakładce karty graficznej.
Są dwie opcje, albo VRM1 i 2 (sekcje zasilania) się grzeje, albo karta osiąga swój power limit i zrzuca zegary.

Link to post
Share on other sites

A ja jeszcze zapytam jaki karta ma ASIC? Można go sprawdzić w GPU-Z lub HWinfo w zakładce karty graficznej.

Są dwie opcje, albo VRM1 i 2 (sekcje zasilania) się grzeje, albo karta osiąga swój power limit i zrzuca zegary.

 

 

ASIC ma 76% vrm1 trochę sie grzeje, przy wentylatorach na auto i OC 1100/1500 osiąga ok 85-90 stopni, przy wentylach na 100% ma ok 80 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

90 nie jest groźna dla 290 ale jeśli po podniesieniu napięciu grzeje się mocniej to może być, że zrzuca taktowanie rdzenia. 

 

 

Jestem na 99% pewien, że to nie temperatura właśnie zmieniłem bios w którym dodaje 25mV napięcia i taktowania się zmieniają na 1030/1400 puściłem valley i nie trzyma taktowań rdzenia. Wszystko się rozchodzi o napięcie jak dam powyżej 19mW karta wariuje... Da się coś z tym zrobić? 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Sprawdzałeś ile karta pobiera prądu w jakimś np. MSI afterburner?
Może to być power limit. Właśnie z biosa Asusa DCU2 taktowanego 1000mhz core i 1260mhz mem wyczytałem że Power limit to 250W. Przy powiększeniu limitu TDP na 110% masz 275W max jaki karta może pobrać zanim zacznie zrzucać zegary / świrować. A w R9 290 to wcale nie takie trudne. Prawie że byle jaka gra w ustawieniach full ultra jak się da i full hd to 200-220w poboru przez kartę (w zależności od ASICa, tak było u mnie w R9 290 przy asicu chyba około 78%) .

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Sprawdzałeś ile karta pobiera prądu w jakimś np. MSI afterburner?

Może to być power limit. Właśnie z biosa Asusa DCU2 taktowanego 1000mhz core i 1260mhz mem wyczytałem że Power limit to 250W. Przy powiększeniu limitu TDP na 110% masz 275W max jaki karta może pobrać zanim zacznie zrzucać zegary / świrować. A w R9 290 to wcale nie takie trudne. Prawie że byle jaka gra w ustawieniach full ultra jak się da i full hd to 200-220w poboru przez kartę (w zależności od ASICa, tak było u mnie w R9 290 przy asicu chyba około 78%) .

 

 

Zanim to napisałeś zmieniłem w biosie Powerlimit i Tdp i teraz działa normalnie nie zrzuca zegarów niestety max dla mojego rdzenia to 1130 Mhz powyżej trzeba dawać +100mV więc sobie daruje bo chyba azotem bym musiał ją chłodzić :)

 

Tak z ciekawości zapytam trochę mnie drażni to chłodzenie od asusa o ile temperatury są znośne o tyle hałas już nie bardzo mam komputer na biurku dosłownie obok mnie... Wiem że to niereferent ze zmienionym Pcb, ale czy da się zmienić to chłodzenie na jakieś inne typu Gelid czy Accelero ? 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...