Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Piąta żyła (linia 3.3V) we wtyczce zasilania SATA, przeszkoda w modernizacji blaszaka.

sata molex 3.3V SSD HDD

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#21 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3318 postów

Napisano 21 grudzień 2016 - 01:21

Pierwszy filmik pokazuje jak NIE lutować kolbą. Drugi filmik bez zastrzeżeń.

Jak używasz kolbowej to grzejesz przewód i cyną dotykasz do przewodu dociskając go lekko do grota. Nigdy nie przenosi się cyny na grocie kolbowej. Możesz na chwilę dotknąć cyną bezpośrednio grota ale tak aby cyna spływała na element który lutujesz. Na filmiku poniżej jest to dobrze pokazane w 9:36. Tyczy się to płytki i pola lutowniczego ale zasada grzania cyny taka sama jak przy kablach. Ten facet to profesjonalista, polecam przejrzeć jego kanał jeśli zaczynasz interesować się tematyką elektryki lub elektroniki.

• 1

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

#22 Naprawiator

Naprawiator
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 100 postów
  • Miejscowość:Białystok (frontwschodni:)

Napisano 21 grudzień 2016 - 17:15

Jak używasz kolbowej to grzejesz przewód i cyną dotykasz do przewodu dociskając go lekko do grota. Nigdy nie przenosi się cyny na grocie kolbowej.

Właśnie zwykle z grubsza tak robiłem (wpierw łączac przewody na "miotełkę") ale przez ten cholerny grot w lutownicy zwykle dość długo trzymałem całość bo słabo grzało. Zauważałem wtedy że w pewnym momencie cyna przestaje być "lepka" i zamiast przylegać ładnie do przewodu, robi się na nim "kula cyny". A jak już jakimś cudem ją rozprowadzę, to łączenie jest matowe - czyli ewidentnie za długo podgrzewana. Po nowym roku przerzucę się na transformatorową, poćwiczę i obaczę efekt:)

Pierwszy filmik pokazuje jak NIE lutować kolbą. Drugi filmik bez zastrzeżeń.

W sumie w obu widać wcześniejsze naniesienie cyny na grot a potem cynowanie kabla, ale (na moje oko) w drugim filmie jest ten plus że cynia nie jest cały czas w stanie płynnym (nie jest podgrzewana nieustannie) z uwagi na użycie przycisku w lutownicy transformatorowej. 

Ten facet to profesjonalista

Oho! Właśnie ten kanał mi kiedyś kolega (inżynier:) polecał, tylko nazwy zapomniałem. Nie mam może takiego PRO sprzętu jak on, ale stosując się do podstawowych zasad i ćwicząc myślę iż efekt końcowy będzie znacznie lepszy od obecnego.

:!: Zaś w 10:49 minucie zapewne metoda jak "ocynować" (wg filmu "pobielić") kabel. Tak się to robi? Sądziłem że jak ma się spoiwo lutownicze (czyli gotową cynę z topnikiem) to dodatkowa porcja kalafonii nie jest potrzebna :co:

Użytkownik Naprawiator edytował ten post 21 grudzień 2016 - 17:27

• 0

#23 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3318 postów

Napisano 21 grudzień 2016 - 18:41

W sumie w obu widać wcześniejsze naniesienie cyny na grot

Dlatego zawsze pisałem o przenoszeniu lutu na grocie lutownicy kolbowej. Na transformatorowej można przenosić o ile ktoś nie przegrzewa cyny.

Zaś w 10:49 minucie zapewne metoda jak "ocynować" (wg filmu "pobielić") kabel. Tak się to robi? Sądziłem że jak ma się spoiwo lutownicze (czyli gotową cynę z topnikiem) to dodatkowa porcja kalafonii nie jest potrzebna

Jeśli coś jest na tym kanale tak pokazywane to znaczy że tak się to robi :) I tak jak zostało powiedziane na tym filmiku dodatkowa kalafonia czasami jest pomocna.

• 1

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sata, molex, 3.3V, SSD, HDD

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych