Skocz do zawartości

Problem z 3000 MHz pamięci DDR4 Vengeance LPX 3000MHz (2x8 GB)


Recommended Posts

Cześć.

 

Od niedawna mam nowy komputer (podzespoły jak w sygnaturze). Razem z jednym z kolegów z forum próbujemy (a raczej on próbuje, bo ja się na tym nie znam) ustawić m. in. pamięci w moim komputerze.

 

Moje pamięci to pamięci DDR4 16 GB (2x8 GB) Vengeance LPX 3000MHz. Problem jest następujący: przy wyborze profilu X.M.P. w BIOS-ie – co odpowiada 3000 MHz albo przy wyborze w "DRAM Frequency" wartości 3000 MHz – po zapisaniu ustawień, wyjściu z BIOS-u – komputer “nie wstaje”, cały czas jest czarny ekran. Po “sztywnym” wyłączeniu komputera I ponownym jego włączeniu – pojawia się komunikat jak na trzecim zdjęciu pod nw. linkiem:

 

https://goo.gl/photos/b4aWz5J2oEXK48D58

 

Wciskam więc F1, wchodzę do BIOS-u, przywracam wszystko do wartości domyślnych – i komputer oczywiście startuje.

 

Aha, przy wyborze w „DRAM Frequency” BIOS-u wartości 2933 MHz – komputer się uruchamia bez problemu.

 

Opisane próby wykonywałem zarówno przy domyślnym ustawieniu procesora - jak i przy jego ustawieniu na 4,4 GHz. Objawy były te same. Ustawienie 3000 MHz (X.M.P. albo w DRAM Frequency) powoduje, że komputer nie startuje (tzn. wiatraki pracują - ale cały czas jest czarny ekran).

 

Jeśli mieliście podobny problem lub wiecie, co zrobić, aby te 3000 MHz „zadziałało” – napiszcie.

 

Tu jest link do moich pamięci:

 

http://www.corsair.com/en/vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-dram-3000mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m2b3000c15

 

A tu screen z CPU-Z:

 

https://goo.gl/photos/LtBKFh7ZmaJWjAxU7

 

I fragment BIOS-u mojej płyty głównej (filmik):

 

https://goo.gl/photos/QMjhrmqfcQSzizMe6

 

Kolega, który mi pomaga ustawić komputer, będzie czytał Wasze odpowiedzi - i pewnie będzie fachowo się włączał w razie potrzeby - bo ja niestety kompletnie się na tym nie znam. Jeśli mieliście podobny problem albo wiecie, jak go rozwiązać - piszcie.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

spróbuj ustawić xmp z jedną kostką ( na zmianę 1 i 2 z zestawu ) i zobacz czy wstaje na którejś.

Daj screena z ustawieniami woltażu dla RAM ( wszystkich nie tylko głównego 1.35V ) tam jedno z nich  ( external VRM / vpp ) powinno być na przynajmniej na 2.5V ( pytanie czy jest ) 

Link to post
Share on other sites

Szukam tego external VRM / vpp - ale nie mogę znaleźć. Popatrzę się jeszcze, ale może umiałbyś wskazać, gdzie tego szukać - tu jest filmik mojego BIOS-U:

 

https://goo.gl/photos/tC2Dp9uUZrwpic7d6

 

Zaraz wyjmę też jedną pamięć i spróbuję ustawić na 3000 MHz, potem zmienię pamięci.

Wyjąłem jedną pamięć - i chyba jest wszystko dobrze... Chyba się nie mylę ? :

 

https://goo.gl/photos/wFJTEZEYPCV9HcscA

 

Zaraz wyjmę drugą pamięć, włożę tę pierwszą i sprawdzę. Czyżby było coś nie tak z pamięciami albo bankami pamięci na płycie głównej ?

 

Chyba jest jakiś problem z drugą pamięcią (albo bankiem). Po wyjęciu tej pierwszej i włożeniu drugiej (w miejsce, w którym była w komplecie z tą pierwszą czyli w slocie 4) - BIOS nie wystartował, wyłączyłem komputer "na sztywno", włączyłem - pojawił się komunikat, że OC się nie powiodło i żeby wcisnąć klawisz F1. Wcisnąłem, wszedłem do BIOS-u (pozostało tam poprzednie ustawienie na profil X.M.P. = 3000 MHz), przywróciłem na ustawienia domyślne, zrestartowałem - i komputer się uruchomił. To screeny CPU-Z:

 

https://goo.gl/photos/1dobrojwckShnSEc6

 

Zaraz przełożę tę drugą pamięć do banku, w którym była ta pierwsza i zobaczę, co się będzie działo.

 

Druga pamięć przełożona do banku, w którym była pierwsza pamięć - i wszystko jest dobrze:

 

https://goo.gl/photos/EUCr5EFwwmgkAhLu9

 

Czyli wina banku pamięci? Mogę jeszcze oczywiście sprawdzić drugą parę banków... Ale jak myślicie - trzeba chyba reklamować płytę główną...?

 

Obie pamięci przełożyłem do drugiej pary banków. Uruchomienie komputera - i znów czarny ekran, wyłączanie "na sztywno" komputera, komunikat o konieczności wciśnięcia klawisza F1. Więc znów przywróciłem wszystko na domyślnie. Komputer się uruchomił.

 

Mogę oczywiście jeszcze posprawdzać pojedyncze pamięci w pojedynczych bankach tej drugiej pary banków - ale coś czuję, że będzie podobnie jak w pierwszym przypadku.

 

Co może być przyczyną tego stanu rzeczy?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

taka mała rada, nie dawaj CPU voltage na auto bo ci nabija 1.42V na rdzeniu   :roll:  
Też mam płytę asus-a jak mi nabiło 1.65V na rdzeniu ( bo zostawiłem na auto, to już nigdy nie będę ufał automatycznym ustawieniom )  
spokojnie poniżej 1.3V powinno starczyć ( choć zależy od sztuki ) może być trochę mniej, lub więcej ( niektórym 1.25V starcza dla twoich GHz ) 


Co do kostek, to trudno powiedzieć ( w teorii powinny działać we wszystkich slotach w single channel ), ale niedziałające gniazdo to nie musi być płyta, to może być np zagięty pin CPU, lub nawet zbyt mocny docisk CPU przez cooler 


Ja bym zrobił update bios-u/uefi
 włożył znowu obie kostki ( do 2 i 4 )
i nie włączał XMP tylko ręcznie ustawił 3000MHz (dram Frequency ) 
i 1.35V ( Dram Voltage ) 
timingi zostaw na auto 

ps co jest w tym DRAM ref voltage control  ? 

Link to post
Share on other sites

Mam dwie pewne wiadomości obie pamięci z osobna nie działają w banku 3 i 4 w profilu X.M.P. = 3000 MHz. Ponownie sprawdzę jeszcze bank 1 i 2.

Bios mam najnowszy - ale mogę jeszcze raz go wgrać. Ręcznie też ustawiałem 3000 MHz w DRAM Frequency i 1,35 V w DRAM Voltage i nie pomagało. Wgram jeszcze raz BIOS, posprawdzam jeszcze bank 1 i 2.

 

Może być przyczyną zagięty pin CPU lub nawet zbyt mocny docisk CPU przez cooler ?

 

Dziwna sprawa... Za radą kolegi wgrałem ponownie BIOS i ustawiłem ręcznie 3000 MHz w "DRAM Frequency". Pamięci wstawiłem do banku 2 i 4.

 

I zadziałało:

 

https://goo.gl/photos/9BfinKpFG4fj2URM7

 

Tylko dlaczego pojedyncze pamięci nie działały mi w X.M.P. w banku 3 i 4 ?!

 

Wcześniej przecież też ustawiałem DRAM Frequency = 3000 MHz dla pamięci w banku 2 i 4 - i nie chciało zadziałać... Czy ponowne wgranie BIOS-u mogło coś naprawić?!

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

nie, timingi się po prostu ustawiły automatycznie ( nie z profilu XMP ), czyli są luźniejsze 

 

Wstępnie ram do wymiany ( wina producentów że nie testują kompleksowo pamięci 2933MHz to nie 3000MHz ) 
Ale spróbuj teraz ustawić timingi 15-17-17-35 ręcznie nadal przy 3000MHz i dram voltage 1.35V  ( bo może zadziała i kostki są ok, tylko profil XMP jest zrypany ) 

Co do niedziałania w slotach 3, 4 to niestety nie wiem ( powinny działać w single, chyba że intel lub asus znowu coś wymyślili aby wymusić prawidłowe ułożenie pamięci do dual channel )  


nie mam osobiście dostępu do płyt z170 więc nie powiem ( może ktoś z forum się wypowie ) 

Link to post
Share on other sites

Jeszcze drobna uwaga: jak ustawiałem w DRAM Frequency na 3000 MHz - to DRAM Voltage pozostało na Auto (obok była wartość 1.208 V). Nie zmieniałem Auto na 1.35V.

Timingi spróbuję ustawić z kolegą z forum, próbowaliśmy już wczoraj, to chyba będzie tutaj:

https://goo.gl/photos/QMjhrmqfcQSzizMe6

Mówisz, że pamięci mogą być do wymiany? Lepsze to niż miałaby być płyta główna. Tyle tylko, że jakby były to pamięci, to przez dłuższy czas nie będę miał w ogóle pamięci i komputer będzie nieczynny...

 

Sprawdziłem sloty 1 - 3 z ustawieniem DRAM Frequency = 3000 MHz. Za pierwszym razem nie zadziałało, dopiero za drugim razem jest dobrze. W ogóle zauważyłem, że dość ciężko te pamięci się wkłada, w tej płycie głównej banki mają tylko 1 zatrzask (w mojej poprzedniej płycie ASRocka były dwa).

Powiedzmy, że pamięci chodzą na 3000 MHz po ustawieniu tej wartości w DRAM Frequency - zarówno w kombinacji 1 - 3 jak i 2 - 4. Tyle, że nie zmieniałem napięcia w DRAM Voltage na 1,35 V - a skoro jest tam "Auto" - to oznacza, że napięcie wynosi 1.208 V ? (przy "Auto" jest po lewej stronie w DRAM Voltage wartość 1.208 V).

Może jednak trzeba ustawiać te 3000 MHz w "DRAM Frequency"? Wprawdzie te pamięci są czerwone (moje są czarne) - ale są to dokładnie te same pamięci. W "Opiniach" jeden z użytkowników napisał:

W biosie trzeba zmienic Mhz na 3000.

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cmk16gx4m2b3000c15r-776918/


I tutaj:

Dobra pamięć. Trzeba ręcznie w BIOSie przestawić taktowanie aby uzyskać to 3000 MHz ale to nie problem

http://www.x-kom.pl/p/258023-pamiec-ram-ddr4-corsair-16gb-3000mhz-vengeance-lpx-red-cl15-2x8192.html

Ale z kolei ktoś inny napisał też: Pamięci RAM bardzo fajne. Po ustawieniu profilu XMP bez problemu uruchomiły się na 3000 MHz - płyta główna MSI Z170i AC.

Może to zależy od płyty głównej? Chociaż dla mojej płyty te pamięci podawane są jako sprawdzone przez Asusa - powinny więc startować z profila XMP.

Ale generalnie - dla mnie może być też, jeśli ustawi się te 3000 MHz w DRAM Frequency. Dziwi mnie tylko sytuacja, że wcześniej to nie startowało... Może ponowne wgranie BIOS-u pomogło?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

czyli mówisz że chodzą ci obecnie 2 kostki w 2 i 4 slocie na 3000MHz cl17-18-18-36 1.2V ? To by były dość dobre kostki jeśli to prawda.


Pamiętaj że ustawiasz tylko 4 główne timingi ( podpisane są w CPU-z ) reszta na auto 

spróbuj ustawić 3000MHz cl15-17-17-35 i 1.25V, później 1.3V i 1.35V ( zobaczyć czy na którymś się odpali, bo były przypadki gdzie właśnie po zmniejszeniu voltage do 1.25V kostki 3000/3200MHz zaczynały działać  


na razie wygląda na błąd w czytaniu profilu XMP przez uefi 

Link to post
Share on other sites

Tak, tylko że jak wszedłem do BIOS-u to zobaczyłem, że DRAM Voltage ustawione było na Auto - a zaraz po lewej stronie wartość oscylowała między 1.504 a 1.512 V:

 

https://goo.gl/photos/22eBNGUEuLTFcv4N6

 

Kolega odpisał, że to wartość o wiele za duża. Więc zrestartowałem komputer, żeby to poprawić na 1.350V - i tu znów pojawił się czarny ekran. Znów wyłączanie "na sztywno", znów klawisz F1... Przywróciłem wszystko do stanu wyjściowego.

 

Pamięci czy płyta główna?

 

Tutaj z kolei poruszają problem profila XMP - ale dla pamięci Corsaira 3200MHz:

 

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=149795

 

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?s=cd639b81fd90b90e1fece3043b97e406&t=149795&page=28 - ostatni wpis z 23.11.2016 r.

Link to post
Share on other sites

Spróbuję

 

Obniżyłem DRAM Voltage na 1.25 - a potem podniosłem na 1.3 (zamiast 1.350) - i w obu przypadkach znów był czarny ekran i konieczność wciskania F1.

 

Sprawdziłem też przy 2933 MHz - DRAM Voltage też oscylowało między 1.504 a 1.512.

 

Z kolei przy ustawieniu 2666 MHz - DRAM Voltage spadło do 1.360 V - czyli też za dużo w stosunku do 1.350, które miało być przy 3000 MHz.

 

Nie pozostaje chyba nic innego, jak zawieźć cały komputer do X-kom, gdzie kupowałem większość podzespołów (płytę główną, procesor, pamięci i zasilacz). Wolę od razu dać im całość aniżeli boksować się później, gdyby mieli po 14 dniach roboczych odesłać mi RAM pisząc, że jest w porządku.

 

Boję się tylko transportu - bo wożą oni sprzęt do Częstochowy.

 

Ale jakie jest inne wyjście?

 

Aha, teraz CPU Voltage (u mnie CPU Core/Cache Voltage) - teraz było niewiele ponad 1.3 (jakieś 1.312)

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

1.5V to granica bezpieczeństwa dla DDR4 ( jest niebezpieczna dla DDR4 ) , winna jest płyta, uefi bo nie umie sobie dobrać parametrów ( widzieliśmy tego dużo przy z170 ale zwykle poprawna konfiguracja wystarczała ) 
Taka rada unikaj auto ustawień przy woltażu na płytach asus-a ( tak jak mówię, mi płyta dała 1.65V na CPU bo stwierdziła że tyle potrzebuje )

Co do ramu, to też może być walnięty ( choć nie daję głowy, bo dziwnie się zachowuje )  

Na razie ustaw 3000MHz cl17-18-18-36 i 1.25V bo na tym chodziło prawda ? i skontaktuj się jutro z x-kom  

Link to post
Share on other sites

1.5V to granica bezpieczeństwa dla DDR4, winna jest płyta, uefi bo nie umie sobie dobrać parametrów ( widzieliśmy tego dużo przy z170 ale zwykle poprawna konfiguracja wystarczała ) 

 

Co do ramu, to też może być walnięty ( choć nie daję głowy )  

Na razie ustaw 3000MHz cl17-18-18-36 i 1.25V bo na tym chodziło prawda ? i skontaktuj się jutro z x-kom

Jak ustawiałem w DRAM Frequency na 3000 MHz - to zmiany DRAM Voltage widoczne były dopiero po restarcie. I wtedy było już 1.504 - 1.512. Przed restartem było 1.208 - ale była to "pozostałość" po ustawieniu domyślnym. Tak sądzę.

 

Więc raczej nie mam po co ustawiać RAM-u na 3000 - bo napięcie podskoczy ponad 1.5 V.

 

Od biedy mógłbym olać te 3000 i mieć 2666 - ale nawet przy 2666 pokazuje napięcie 1.36 czyli wyżej niż dla 3000.

 

Nie ma rady. Trzeba im oddać całość i mieć nadzieję, że szybko temat załatwią...

 

 

Podsumowując dzisiejsze działania, sprawa wygląda tak:

 

1. W slocie 1 i 2 - każda z pamięci osobno uruchamia się w profilu XMP, a "DRAM Voltage" wynosi wówczas 1.208V,

 

2. W slocie 3 i 4 - każda z pamięci osobno nie uruchamia się w profilu XMP; uruchamia się za to przy ręcznym wybraniu wartości 3000 MHz w "DRAM Frequency", ale za to "DRAM Voltage" oscyluje wówczas między 1.504V a 1.512V,

 

3. Zarówno pary pamięci w slotach 1 i 3 oraz 2 i 4 nie uruchamiają się w profilu XMP; uruchamiają się za to przy ręcznym wybraniu wartości 3000 MHz w "DRAM Frequency", ale za to "DRAM Voltage" oscyluje wówczas między 1.504V a 1.512V.

 

 

Komputer już zawieziony do X-kom w Warszawie. Na początku nie chcieli przyjąć całego komputera, mówili, że przyjmują tylko podzespoły kupione u nich - więc powołałem się na ranną rozmowę z serwisem w Częstochowie, że mam przywieźć cały komputer.

 

W końcu powiedzieli, że przyjmą cały komputer. Obfotografowali go na wszystkie możliwe sposoby, poopisywali po swojemu (choć zostawiłem im swój bogaty - jak sądzę - opis, rano porobiłem jeszcze zdjęcia poszczególnych stanów i je wydrukowałem z opisem).

 

No i mam czekać.

 

A tu inny kolega ma zdaje się identyczny problem, jak ja...:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/230543-overclocking-failed-asus-z170-pro-gaming/

 

 

 

Na stronie X-kom z moim zgłoszeniem pojawiła się informacja:

 

Rezultat zlecenia:

nieuwzględnione, usterka niewykryta

 

Uzasadnienie:

Komputer przeszedł szereg testów obciążeniowych, które nie wykazały nieprawidłowości. Komponenty pracują zgodnie ze specyfikacją producenta. Przy baraku OC CPU, pamięci mogą pracować wyłącznie z taktowanie do 2400 Mhz. Przy próbie przetaktowania pamięci na wyższy poziom, koniecznie jest przetaktowanie procesora zgodnie z szyną pamięci. Właściwości OC komponentów są różne dla każdej sztuki produktu. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za ingerencje w fabryczna specyfikacje podzespołów.

 

No i co Wy na to? Czy nie ma być tak, że profil X.M.P. ma pracować z domyślnym ustawieniem procesora? Gdzie producent płyty głównej i pamięci pisze, że "Przy braku OC CPU, pamięci mogą pracować wyłącznie z taktowaniem do 2400 Mhz" ?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

znaczy profil XMP wymusza odpowiednią "szynę" (BCLK), jedynie jeszcze masz "proporcje" BCLK : DRAM 100:100 lub 100:133 do wyboru ale to tyle. 
Tylko w obecnej generacji CPU nie podkręcamy ramu, ani cpu szyną tylko mnożnikiem, gdyż obecnie szyna jest powiązana nie tylko z RAM-em ( to nie jest mostek północny jak kiedyś), nie że nie można, bo można i możemy spróbować to zrobić jak dostaniesz komputer, ale jak na mnożniku nie poszło, to wątpię aby szyną dało cokolwiek, podkręcanie szyną ma po prostu bardzo ograniczony zakres, choć w skylake jest chyba lepiej ) 

Z odpowiedzi serwisu wynika że im też się nie udało uzyskać 3000MHz... ( i nie wiedzą czemu, no inaczej tego zinterpretować nie mogę, jak ktoś myśli inaczej to proszę o komentarz ) 
Jak dostaniesz komputer, to spróbujemy się z szyną i proporcjami pobawić, jak się nie uda, to same kostki wyślesz ( wtedy nie będą mogli nic powiedzieć, że to CPU itd ) 

Link to post
Share on other sites

Zadzwoniłem do nich ponownie i nawet powiedziałem to, co napisałeś. Konsultant powiedział, że przekaże moje maile i uwagi do serwisu, jak zrozumiałem - komputer jeszcze nie opuścił Częstochowy, pomimo statusu "przekazany do wysłania".

Link to post
Share on other sites

a i powiedz im że twoje CPU standardowo obsługuje DDR4 przy 2133MHz ( taki ma kontroler ) nie 2400MHz ( tak tylko chciałem wytknąć ) 


niech przetestują po prostu pamięci osobno ( aby zobaczyć czy wyciągają 3000MHz zgodnie z specyfikacją ) może być na ich sprzęcie podkręconym 

Link to post
Share on other sites

Z chwilą przekazania komputera dałem w sklepie opis problemu - wraz ze zdjęciami poszczególnych stanów:

Opis problemu:

1. Zarówno pary pamięci w slotach 2 i 4 oraz 1 i 3 płyty głównej nie uruchamiają się w profilu X.M.P. w BIOS; przy ustawieniu profilu X.M.P., jeszcze przed restartem komputera, wartość „DRAM Voltage” w BIOS zmienia się z wartości „Auto” na wartość 1.350V i jest ona koloru fioletowego. Poszczególne kroki przy wyborze profilu X.M.P. są przedstawione na załączonych zdjęciach, wykonanych dziś, tj. 28.11.2016 r. (Część I. Wybór profilu X.M.P. w BIOS – następstwa tego wyboru (zdjęcie nr 1 – 7),

Ww. pary pamięci w slotach 2 i 4 oraz 1 i 3 płyty głównej uruchamiają się za to przy ręcznym wybraniu wartości 3000 MHz w "DRAM Frequency" w BIOS, ale za to "DRAM Voltage" w BIOS oscyluje wówczas między 1.504V a 1.512V (wartość ta uwidacznia się po restarcie komputera i ponownym wejściu do BIOS), co przedstawiono na załączonych zdjęciach (Część II. Opis problemu – punkt 1 i 3: DRAM Voltage w BIOS = 1.504V – 1.512V po ręcznym wybraniu wartości 3000 MHz w DRAM Frequency w BIOS i po ponownym restarcie komputera i wejściu do BIOS).

Na zdjęciach przedstawiono też wskazania programu CPU-Z dla tego przypadku – są one poprawne, jednak „DRAM Voltage” w BIOS (1.504V – 1.512V) dla tego przypadku jest zdecydowanie za wysokie,

2. W slocie 1 i 2 płyty głównej – każda z pamięci osobno z reguły uruchamia się w profilu X.M.P. w BIOS, a "DRAM Voltage" w BIOS wynosi wówczas 1.350V, więc w tym przypadku wszystko jest poprawnie. Zdarza się jednak, że pojedyncze pamięci w slocie 1 i 2 nie uruchamiają się w profilu X.M.P. w BIOS. Zdjęcia poprawnego uruchomienia pojedynczej pamięci w slocie 1 w profilu X.M.P. przedstawiono na załączonych zdjęciach, w tym również wskazania programu CPU-Z (Część III. Pojedyncza pamięć w slocie 1),

3. W slocie 3 i 4 płyty głównej – każda z pamięci osobno nie uruchamia się w profilu X.M.P. w BIOS; uruchamia się za to przy ręcznym wybraniu wartości 3000 MHz w "DRAM Frequency" w BIOS, ale za to "DRAM Voltage" w BIOS oscyluje wówczas między 1.504V a 1.512V (wartość ta uwidacznia się po restarcie komputera i ponownym wejściu do BIOS). Poszczególne kroki przy wyborze profilu X.M.P. są analogiczne jak przedstawione na załączonych zdjęciach dla punktu 1.

Płyta główna posiada najnowszy BIOS (wersja 2003 z 29.09.2016 r.), pobrany ze strony:
https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/

Po stwierdzeniu w sobotę 26.11.2016 r. ww. problemu – ww. BIOS ponownie został wgrany, jednak ww. problem nie ustąpił.

Pamięci są pamięciami wskazanymi przez producenta płyty głównej w wykazie Qualified Vendors List – którą także dołączam. Pochodzi ona ze strony:

https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/

Pamięci te mają więc „obowiązek” pracować po wyborze w BIOS profilu X.M.P. = 3000 MHz. – a niestety nie pracują. Problem może leżeć po stronie płyty głównej.

Komputer został złożony 10.11.2016 r. Windows 10 został zainstalowany 11.11.2016 r. Od tego czasu komputer pracował wyłącznie na ustawieniach domyślnych, dopiero w minioną sobotę 26.11.2016 r., kiedy miałem więcej czasu na zajęcie się komputerem, postanowiłem ustawić pamięci RAM w profilu X.M.P. w BIOS i wówczas wystąpił ww. problem.


Oczywiście konsekwencją tego, że pamięci (każda z osobna) nie pracują w profilu X.M.P. w slocie 3 i 4 - jest sytuacja, że para pamięci też nie pracuje w profilu X.M.P. w slotach 2-4 lub 1-3. To dodatkowo im dzisiaj przypomniałem w mailu - i chyba jest to wyraźny dowód na to, ze coś jest nie tak ze slotem 3 i 4.

 

No i nie wiem, czy komputer został ponownie skierowany do zbadania po mojej interwencji - czy też sprawę olali i wysłali go do sklepu. Zadzwonię tam jutro i się dowiem.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

A w końcu zajarzyłem o co gościowi chodziło z szyną i pamięciami 3000MHz
w skylake częstotliwość ram to "mnożnik pamięci razy 100/133MHz" ( zależnie co wybierzemy, to jest właśnie ta proporcja BCLK : DRAM o której mówiłem )  przy bazowej częstotliwości 133MHz ( czyli 100:133 ) możemy uzyskać 2933MHz ( 22x1333MHz ) lub 3066MHz ( 23x 133MHz ) 
Przy proporcji 100:100 możemy uzyskać 3000MHz ( 30x100MHz ) 
Gościowi pewnie chodziło o to, że aby mieć 3000MHz przy bazowym 133MHz trzeba by było podnieść BCLK o 2,3MHz ( z 100 ), co by się równało z OC procesora ( ale nie musisz tego robić, wystarczy że wybierzesz proporcje 100:100, wtedy uzyskujemy 3000MHz bez OC CPU )  pewnie o to mu chodziło, ale jest to dość pokrętne wytłumaczenie 

Ps, właśnie przez 100/133MHz masz takie dziwne częstotliwości do wyboru ( Jak wybierasz ręcznie MHz RAM-u ) 
Proporcje powinny same się ustawiać co do konkretnej częstotliwości ( ale przy niektórych możesz sobie wybrać z której chcesz skorzystać, np przy 3200MHz  ) 

Link to post
Share on other sites

Piszę do supportu Asusa.

 

Ale jest jeden ważny komunikat w BIOS-ie tej płyty głównej, który (zdaniem kolegi z forum) - obala teorię serwisu X-kom:

 

"When the XMP(extreme memory profile) mode is selected, the BCLK frequency and memory parameters will be optimized automatically":

 

Ten komunikat jest na dole zdjęcia, do którego link wysyłam:

 

https://goo.gl/photos/sF3cYC9utKejFker5

Link to post
Share on other sites

w 17 poście w tym temacie już o tym wspomniałem ( właśnie w odpowiedzi na jego podkręcanie szyną ), Włączenie tego konkretnego profilu XMP powinno ustawić BCLK na 100, proporcje na 100:100, mnożnik ram na x30 opóźnienia na 15-17-17-35, napięcie Dram na 1.35V i external VRM / vpp na 2.5V ( choć nie wiem czy to jest w profilu ) 
MHz CPU zostają takie jakie były i uzyskujemy 3000MHz bez podkręcania CPU 


włączenie profilu XMP nie ruszy BCLK 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam. Podepnę się pod temat, bo mam ten sam problem. Posiadasz płytę główną od Asusa, natomiast ja posiadam MSI Z170 Tomahawk i pamięci Corsair 2x4GB 3000 MHz Vengeance LPX Black CL15 (CMK8HX4M2B3000C15). XMP nie działa krecą się tylko manualnie do 2600 MHz. Wychodzi na to, że wina leży po stronie pamięci skoro płyty mamy z różnych stajni 

Link to post
Share on other sites

ostatnio coś często się powtarzają problemy właśnie z serią Corsair 3000 MHz Vengeance LPX 2x4GB i 2x8GB, jeśli bios najnowszy to nie wiem co prócz wadliwych kostek może to powodować ( może ich nie testują ? aby były konkurencyjne cenowo, nie mam pojęcia  ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...