Skocz do zawartości

Poradnik: Jak użyć routera jako Access Point


Recommended Posts

Zacznijmy od wyrównania wiedzy - kilka kwestii podstawowych:

  1. Kiedy potrzebny jest nam Access Point? AP potrzebny jest zawsze wtedy gdy dysponujemy siecią LAN dostarczoną poprzez kabel Ethernet a chcemy umożliwić dostęp do niej poprzez WiFi. Przykładem może być dostęp radiowy do internetu gdzie dostawca (WISP) zamontuje nam swoje urządzenie wykonujące NAT na dachu i do domu sprowadzi skrętkę zakończoną wtykiem RJ-45. Drugi przykład to chęć korzystania z połączenia bezprzewodowego w miejscu w którym nie dociera sygnał z naszego routera bezprzewodowego. W takim przypadku w docelowym miejscu ustawiamy nowe urządzenie i łaczymy je kablem z naszym 'głównym' routerem.
  2. Czym różni się router od AP? Router łączy dwie sieci o różnych adresacjach. W przypadku routerów łączących sieci 'wewnętrzne' do internetu dodatkowo wykonuje on translację sdresów (NAT) tak aby wszystkie urządzenia w sieci lokalnej mogły korzystać z jednego adresu internetowanego dostarczanego przez dostawcę.
  3. Dlaczego router nie powinien być używany w charakterze opisanym w przykładach w pkt 1.? Dokładnie z powodu opisanego w punkcie drugim. Nie chcemy aby nasze urządzenia były umieszczone w dwóch różnych sieciach bo wykonywana po drodze translacja NAT utrudnia komunikację urządzeń między sobą. Urządzenia podłączone od strony WAN 'nie widzą' bezpośrednio urządzeń podłączonych od strony LAN, konieczne jest wykonanie przekierowania adresów.

Większość osób myśląc o połączeniu sieci kablowej z bezprzewodową myśli od razu 'potrzebuję routera'. To, jak wykazałem powyżej jest błędem. Niestety wiele osób już dokonało takiego zakupu i teraz boryka się z problemami opisanymi w punkcie trzecim. Mam dla nich jednak dobrą wiadomość - praktycznie każdy router bezprzewodowy można użyć jako AP. W praktyce spotykamy dwa przypadki:

  1. Router z wieloma trybami pracy. Takimi routerami są np. 8level WRT-300 czy WRP-300. Urządzenia są na tyle elastyczne, że przełaczenie ich w tryb AP to kwestia wyboru odpowiedniej pozycji w menu. Co więcej - automatycznie przebiega nie tylko zmiana konfiguracji adresów, ale zostaje wyłaczony NAT a port WAN zmienia się w port LAN! Szczegóły znajdziecie w instrukcji obsługi więc tego tematu rozwijać nie będę.
  2. Routery z jednym trybem pracy na WAN-ie - jako brama internetowa. Przykładem jest np. TP-Link TL-WR841N. W takim routerze nie wyłączycie NAT i nie zamienicie WAN w LAN. Nie zmienia to faktu, że nadal możecie użyć go jako AP. Dokonacie tego w kilku krokach. Proces wymaga odrobiny wiedzy więc jeśli z sieciami radzicie sobie słabo to poproście o pomoc kogoś kto wie co to te wszystkie adresy IP, serwery DHCP itd.
  • odłączamy kabel od portu WAN routera
  • ustawiamy na porcie LAN routera adres IP z podsieci używanej przez router 'główny', najlepiej z poza puli wykorzystywanej przez serwer DHCP tegoż routera. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzić lub zmienić tej puli to ustawiamy adres na tyle odległy od początkowego żeby przydzielenie go przez serwer DHCP było w praktyce nierealne. Czyli najlepiej ostatni z puli.
  • przestawiamy adres IP na komputerze na ręczny z tej samej puli
  • wyłączamy serwer DHCP na routerze który ma służyć jako AP
  • przestawiamy adres IP na komputerze na automatyczny
  • podłączamy kabel do portu LAN

W tym momencie komputer powinien pobrać adres IP z routera 'głównego' a router służący AP powinien być widoczny pod adresem IP który mu nadaliśmy.

W trakcie konfiguracji spodziewajcie się do dwóch restartów routera po zatwierdzeniu zmian. W niektórych routerach może okazać się możliwa równoczesna zmiana adresu i wyłączenie serwera DHCP za jednym restartem. Jeśli tak się zdarzy to unikniecie przestawiania ustawienia adresu na komputerze.

Czy jest jakaś zaleta użycia routera jako AP? Zazwyczaj routery posiadają więcej portów LAN niż AP. Te drugie to w większości przypadków tylko jeden port LAN. Routery natomiast posiadają minimum dwa porty (WAN i LAN) a większość posiada cztery porty LAN i jeden WAN.

  • Popieram 7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...