Skocz do zawartości

Nieostre zdjecia nikon d3300


Recommended Posts

Przede wszystkim kup jakąś książkę o fotografowaniu, dla początkujących.

np: 

Bryan Peterson - Fotografia bez tajemnic 

 

po 2. nie wiadomo jakim obiektywem były robione te zdjęcia "z internetu" sam aparat to ułamek zdjęcia

Edytowane przez siasin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Eh, no.. szkło jest jakie jest, ale ok, żeby rozwiać wątpliwości.

1. Ustaw tryb RAW (albo RAW+JPG)

2. Ustaw aparat na manual i:

- f=18mm,

- F/4 albo i nawet F/5.6,

- t= krótszy niż 1/30, najlepiej 1/60-1/80

- ISO dobierz coś sensownego żeby EV sceny było jednak w okolicy 0 (ale nie podjeżdżaj powyżej ISO 800)

3. Wyłącz VR, zostaw AF włączony

4. Ustaw samowyzwalacz - 2s

5. Postaw aparat na stole (czy czymkolwiek) i przestrzel kilka fotek

6. Później zmień ogniskową na 55mm i ustaw F/5.6 (albo nawet F/6.3-7.1) i strzel coś w ten sam sposób.

 

Światła powinno wystarczyć, jak nie to zwyczajnie wymyśl coś ? :)

 

Podeślij później te RAW (NEF), będzie można powiedzieć gdzie leży problem.

Edytowane przez Bambo1983
Link to post
Share on other sites

@jarowskis, te Twoje zdjęcia wcale złe nie są, tragedii nie ma. Jak na fotę bezpośrednio z aparatu, z kitem i jeszcze pewnie cykane na "auto". Większość dobrych fotek wrzucanych na neta jest robiona z lepszym obiektywem, no i nie są to jpegi z aparatu, tylko wywołane z rawów w Lightroomie. A taka operacja umiejętnie wykonana potrafi "ulepszyć" zdjęcie wyraźnie. Przy robieniu fotek z bliska polecam manualne ostrzenie, autofokus w takich sytuacjach lubi nie trafiać.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie obejrzałem tego na kompie ale na moje oko chciales ze zbyt małej odległości zrobic ta fotę. Sprawdź jaki MFD ma ten obiektyw.

Wyciąłeś EXIFy - bez tego trudno coś więcej powiedzieć niż napisałem powyżej. Na górnym zdjęciu wg mnie obiekt jest za blisko żeby wszedł w GO. Na dolnym (szerszy kadr) widać, że ostrość trafiona jest na odprysku farby po prawej a że GO bardzo płytka to reszta już rozmyta. Więcej mogę powiedzieć jak wystawisz RAWy. I tak jak pisałem wyżej sprawdź MFD obiektywu.

Link to post
Share on other sites

moim zdaniem Autor powinien przeczytać jakąś książkę o podstawachi fotografowania. Ostrość zależy od wielu czynników, lecz by Kolega wiedział o czym mowa to upieram się , że na początek książka a później pytania, wtedy będzie nam łatwiej rozmawiać. Podstawowe książki to:

1. A. Mroczek "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym" - polecam tą bo można ją kupić w cenie 35 zł. Jest też druga pozycja tego autora pt: "Książka o fotografowaniu", ale moim zdaniem cena (ok 120 zł)  tej pozycji jest absurdalna a treść w zasadzie nie odbiega od tej pierwszej. 

2. Bryan Peterson  "Ekspozycja bez tajemnic" 

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcami, jako takie zdjęcie jest ogólnie ostre, w przybliżeniu widać że jest lekko rozmyte, możliwe że to kwestia obiektywu, możliwe że kwestia dobrego ustawienia parametrów. Jeśli zdjęcia robisz ze statywu to wyłączaj stabilizacje, bo jedno z drugim się gryzie, jeśli robisz z ręki to oczywiście VR włączone. 

Pooglądaj porównania obiektu kit z jakimś lepszym zamiennikiem, zobaczysz różnice w ostrości, po prostu nie da się przeskoczyć możliwości obiektywu. 

Edytowane przez sebos80
Link to post
Share on other sites

 

 

Sprawdź jaki MFD ma ten obiektyw

Ee to raczej nie to.. gdzieś by ta ostrość była w pobliżu, albo by kompletnie nie trafił i nawet tego co jest byśmy nie zobaczyli ;)

 

Obstawiam, że te 2 zdjęcia od @@jarowskis, to robione są z tego samego miejsca, ale właśnie przy 18 i 55mm.

O ile pamiętam "stary" AF-S DX 18-55 ED (bez VR) tak się zachowywał, że notował 30-40% niższe MTF na długim końcu niż przy 18mm, a sytuacja wcale nie poprawiała się po przymknięciu..

Tutaj to oczywiście inny sprzęt.. chyba nowy AF-P, ale przymykanie tutaj tym bardziej nie pomoże - 24Mpix@APS-C, F/5.6... domknięcie pokaże tylko wpływ dyfrakcji.

 

Zrób zdjęcia w sposób jaki opisałem we wcześniejszym poście, wtedy będzie coś wiadomo...

Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie obejrzałem tego na kompie ale na moje oko chciales ze zbyt małej odległości zrobic ta fotę. Sprawdź jaki MFD ma ten obiektyw.

Wyciąłeś EXIFy - bez tego trudno coś więcej powiedzieć niż napisałem powyżej. Na górnym zdjęciu wg mnie obiekt jest za blisko żeby wszedł w GO. Na dolnym (szerszy kadr) widać, że ostrość trafiona jest na odprysku farby po prawej a że GO bardzo płytka to reszta już rozmyta. Więcej mogę powiedzieć jak wystawisz RAWy. I tak jak pisałem wyżej sprawdź MFD obiektywu.

 

to jest jedno zdjecie tylko to u gory jest przyblizone

Edytowane przez jarowskis
Link to post
Share on other sites

Dokładnie , tak jak @cooger mówi, obszar ostrości został wykadrowany. Znajduję się w dolnej części otworu regulacji uchwytu, poniżej nakrętki. Wystarczy w CR poddać zdjęcie wyostrzeniu i jest git. To że nakrętka nie jest ostra wynika pewnie z faktu, że tryb wyboru pola ostrości w aparacie został ustawiony na "automatyczny wybór pola ostrości" w wyniku czego aparat sam ustawił ostrość odnajdując największy kontrast w miejscu , które zostało wykardowane.  By zdjęcie wydawało się ostrzejsze należy w aparacie ustawić wybór pola AF na "Pojedynczy punkt AF", samemu ustalić miejsce ostrości za pomocą pokrętła i wtedy zrobić zdjęcie. Co do samego stwierdzenia czy zdjęcie jest ostre lub nie to już należy do subiektywnej oceny każdego z nas. Dla mnie zdjęcie autora jest ostre ,lecz punkt ostrości nie jest w tym miejscu co być powinien. A jeżeli chcemy poznać czym jest ostrość w fotografii odsyłam do wspomnianych książek.

Edytowane przez fukdar
Link to post
Share on other sites

By zdjęcie wydawało się ostrzejsze należy w aparacie ustawić wybór pola AF na "Pojedynczy punkt AF"

 

Makro robi się generalnie na MF. Dodatkowo często nie tyle kręcąc pierścieniem co przesuwając się z aparatem tył przód przy zadanym stopniu odwzorowania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...