Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym wymienić obecną płytę główną, którą jest AsRock 970 Extreme4 i mam kilka pytań odnośnie dalszej inwestycji. Problem polega na tym, że na obecnej płycie znajduje się FX8320, natomiast w przeszłości płyta ta nie posiadała oficjalnego wsparcia dla tegóż procesora. Jakiś czas temu pojawiła się aktualizacja BIOSu (która wykonałem) i teoretycznie CPU jest w pełni kompatybilny z płyta. Niestety na teorii się kończy, a praktyka bywa różna- system cechuje się słabą stabilnością i zdarzają się pojedyncze zwiechy, crashe itp. Nic fajnego.Obecnie oprócz wymienionego CPU i MOBO w obudowie znajduje się 8GB RAM oraz XFX RX480 w wersji GTR. Mam kilka pytań odnośnie dalszej inwestycji w AM3:

 

1)Wybrałem MOBO, które chciałbym zakupić to MSI 990FXA Gaming (https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,p,1,,8173O523870/1/)

 

a) czy jest sens dalszej inwestycji w AM3?

b) czy jest sens przesiadki na AM4, a tym samym zmiany procesora? Czy obecny CPU jest przestarzały, bądź będzie stanowił bottleneck w najbliższej przyszłości czyt. 1-2 lata? Ile tak naprawdę obecne gry wykorzystują % CPU?

c) czy jest jakaś sensowna różnica między pamięciami ddr3, a dd4 tak aby w ogóle rozważyć przejście na stronę Intela lub AM4?

 

Z góry dziękuje za pomoc!

Edytowane przez 3eslawek
Link to post
Share on other sites

a.-kup używaną płyte pod fx którego masz 

b.-każda nowinka technologia musi sie najpierw spłacić (wygórowana cena)

   -pierwsze 3-4 miech problemy z dostępnością (czego nie ma na rynku za to musisz zapłacić jeżeli chcesz sie pochwalić)

   -mniej fps w grach jak wsadzisz gtx 1080    ~ -10% wzgledem topowego intela

c.-taktowanie

   -pobór prądu

   -wszystko zależy od bebechów jakie włozysz

 

dla przykładu ja mam 1090t 6 letni procek no prawie 7 i gtx 980

gry pisane są na 4 jaja a mam 6 

wymieniam tylko grafy co 2 technologie czyli next volta 

po oc mam od 80-100 fps na max detalach po co wymieniać aby mieć 10% fps więcej buahahah

minus pobór energi ale proca już prawie 7 lata wiedziałem o tym ile pali , kto bogatemu zabroni

p.s. mam w d***e to że wydam 50zł rocznie więcej na prąd

Link to post
Share on other sites

Pc używany tylko do gier/internetu itp? 

 

 

a) czy jest sens dalszej inwestycji w AM3?

nie, nic wydajniejszego na takie mobo już nie dostaniesz, a w grach fx i tak zazwyczaj obrywa od i5 2 gen/i3 4gen. W cenie tej płyty możesz mieć i5 2400+mobo...

 

 

b) czy jest sens przesiadki na AM4, a tym samym zmiany procesora?

nie mamy na forum wróżki/pracownika amd dzielącego się informacjami.  

 

 

Czy obecny CPU jest przestarzały, bądź będzie stanowił bottleneck w najbliższej przyszłości czyt. 1-2 lata? Ile tak naprawdę obecne gry wykorzystują % CPU?

problemem fx jest bardzo słaby pojedynczy wątek, efektem czego w starszych grach (np. crysis) nie można pograć na ultra, co na dowolnym i3/i5 jest normą. Z drugiej strony w większości nowych gier fx'y sobie również nie radzą (gta v czasem lepiej wypada na pentium). Zdarzają się wyjątki (crysis 3/bf 4/chyba doom) gdzie Twój fx ma wydajność i5, ale to rzadkość. 

 

 

sensowna różnica między pamięciami ddr3, a dd4

prawie nieznacząca, z drugiej strony ddr4 zostanie z Tobą na dłużej, ddr3 zbliża się do wymarcia w nowych seriach cpu.  

Link to post
Share on other sites

Pc używany tylko do gier/internetu itp? 

 

 

nie, nic wydajniejszego na takie mobo już nie dostaniesz, a w grach fx i tak zazwyczaj obrywa od i5 2 gen/i3 4gen. W cenie tej płyty możesz mieć i5 2400+mobo...

 

 

nie mamy na forum wróżki/pracownika amd dzielącego się informacjami.  

 

 

problemem fx jest bardzo słaby pojedynczy wątek, efektem czego w starszych grach (np. crysis) nie można pograć na ultra, co na dowolnym i3/i5 jest normą. Z drugiej strony w większości nowych gier fx'y sobie również nie radzą (gta v czasem lepiej wypada na pentium). Zdarzają się wyjątki (crysis 3/bf 4/chyba doom) gdzie Twój fx ma wydajność i5, ale to rzadkość. 

 

 

prawie nieznacząca, z drugiej strony ddr4 zostanie z Tobą na dłużej, ddr3 zbliża się do wymarcia w nowych seriach cpu.  

 

Ok rozumiem, w takim wypadku przesiądę się na 1151.

 

Pytanie jak wygląda sprawa z tym prockiem? https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-6100-3-7ghz-3mb-box-bx80662i36100-815588/?reviews_page=1&tech_page=1

 

Warto?

 

Czy lepiej dołożyć do i5-6500?

Link to post
Share on other sites

 

 

do i5-6500?

do i5 6402p (tylko 100Mhz mniej w turbo na każdym rdzeniu). Zależy od sytuacji, w większości lokacji w grach będzie podobnie na i3/i5. W miejscach ciężko obciążających cpu i5 zdecydowanie wygrywa, w mojej opinii jak najbardziej warto.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...