Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Od jakiegoś czasu mam problem z dyskiem w moim laptopie ASUS g551Jw. Czasami dysk ma 100% użycia, przy 0.1 MB/s użyciu, a czasem jest wszystko ok i jest 50MB/s przy 40% użyciu. Nie wiem czym to jest spowodowane, instalowałem wszystkie możliwe systemy, sterowniki, skanowałem w poszukiwaniu wirusów jednak nic nie znalazłem.

 

Dodatkowo wszystkie programy takie jak HDTune itp wskasują że dysk jest sprawny i nie ma uszkodzonych sektorów. Co w takim razie jest nie tak? 

 

 

a24a42e7342f2.png

Link to post
Share on other sites

Niestety nic nie pomaga, ale wyczytałem gdzieś na forum, że ten model wychodził z wadliwymi dyskami i wymieniają na nowe w serwisie. 

 

Mam jednak pytanie nr2 nie chcąc zakładać nowego tematu napiszę tu. Ostatnio komputer miewa spadki FPS w grach. Kiedyś miałem w CS stałe 150. Jednak teraz potrafi czasem na 5+- min spaść do 60 i po chwili znów jest normalnie. Dodatkowo laptop dochodzi do temperatur ok 90stopni. I podczas oglądania filmów podczas szybkiej akcji występują takie ścinki, pogorszenie grafiki w oglądanym filmie. Komputer świeżo po formacie Windows 8.1 co może być? Może karta graf się kończy?

Link to post
Share on other sites

Te spadki fps-ów w Cs- ie najprawdopodobniej spowodowane są tym dyskiem a wada dysku jest chyba po prostu to że jest to HDD starego typu z małym buforem.. Jest dysk który ma za zadanie buforowania pamięci wirtualnej Windowsa do tego pewnie posiada jakieś Bad sectory i jest nie pofragmentowany.. generalnie polecam wymianę na dysk SSD co do grafiki Wydaje mi się że chodzi tutaj bardziej o problem z jej schladzaniem. Spadki fps-ów i klatkowania w filmach spowodowany jest wysoką temperaturą która dławi zegary GPU. Polecam co najmniej przedmuchać kompa a Dobrze byłoby też sprawdzić czy nie zeschła się za bardzo pasta termoprzewodząca pod jej podzespołami w lapku jest to chyba Sam procesor GPU i parę kości Ramu grafiki które siedzą pod jednym radiatorem.

 

Daruj sobie takie rady i wyłącz podpis. // _Skipper_

Link to post
Share on other sites
Dodatkowo laptop dochodzi do temperatur ok 90stopni.

Ten laptopa osiąga takie temperatury na standardowej paście termo-przewodzącej. Wymień ją na Gelid GC-Extreme (niestety, szybko wysycha) bądź Grizzly. Warto również wymienić termopady. Dodatkowo wyczyść wentylator z kurzu - najlepiej pędzelkiem o długim włosie.

Link to post
Share on other sites

Mam go jeszcze na gwarancji więc go wysyłam tylko jestem studentem i nie wiem jak wytrzymam 2tyg bez laptopa... Dysk pewnie wymienią, a jak z pastą? Zadeklarowałbym się nawet że zapłacę za smarowanie tylko ciekawe ile by mnie skasowali i czy w ogóle robią takie usługi?

Edytowane przez frame93
Link to post
Share on other sites

Jeżeli laptop jest na gwarancji to mają obowiązek wymiany pasty, termopadów jak i wyczyszczenia układu chłodzenia. Polecam dołączyć własną pastę termo-przewodzącą, ponieważ w serwisie żadnej z wyższej półki pewnie nie mają. Warto dodać, aby nałożyli pastę w postaci cienkiej warstwy na CPU i GPU, a nie inną metodą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O faktycznie super pomysł z tym dodaniem pasty. Ciekawe tylko, czy nie pójdzie w kieszeń a mi i tak założą swoją :D. Nie pozostało nic innego jak wysyłać, ogólnie kupiłem laptopa w komputroniku i zastanawiam się czy oddać w salonie i niech się martwią czy wypełniać formularz i zamawiać kuriera. Swoją drogą kuzynce wymienili dysk w 3 dni, mam nadzieję, że w tygodniu się uporają. 

Link to post
Share on other sites

Panowie, jeszcze jedna sprawa. Ogólnie niezbyt mi na rękę teraz oddawać tego laptopa na gwarancję (studia komputer potrzebny projekty itp, a jak potrzymają 2 tyg to lipa), dlatego myślę poczekam do lutego (ferie). Jednak może bym dokupił dysk SSD 256GB? Albo mniejszy, i tak miałem zamiar dokupić bo co SSD to SSD. Teraz bym sobie przełożył, a jedynie później wysłał na gwarancję. Tylko pytanie czy mi jej nie zabiorą? I jeśli nie (bo czytałem, że nie niszczę plomb) to jaki polecacie? 

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to jeśli dysk nie ma błędów w SMART ani bad sektorów to ciężko będzie z wymianą dysku. Powiedz jeszcze czy podczas gdy użycie dysku jest na 100% to czujesz zauważalny spadek wydajności systemu??? A jeśli chodzi o to chłodzenie to raczej nie wydaje mi się aby panowie z serwisu byli na tyle mili i wykorzystali Twoja pastę. :)spróbuj przedmuchać sprężonym powietrzem i zobaczysz czy jest bardzo dużo kurzu i czy temperatury się zmniejszą.

 

Niekompetencja. // _Skipper_

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to jeśli dysk nie ma błędów w SMART ani bad sektorów to ciężko będzie z wymianą dysku. Powiedz jeszcze czy podczas gdy użycie dysku jest na 100% to czujesz zauważalny spadek wydajności systemu??? A jeśli chodzi o to chłodzenie to raczej nie wydaje mi się aby panowie z serwisu byli na tyle mili i wykorzystali Twoja pastę. :)spróbuj przedmuchać sprężonym powietrzem i zobaczysz czy jest bardzo dużo kurzu i czy temperatury się zmniejszą.

 

Niekompetencja. // _Skipper_

 

Niekompetentny to jesteś może i Ty. Pracuje przy sprzętach komputerowych na co dzień i przedmuchanie sprężonym powietrzem nie jest oczywiście rozwiązaniem tylko zdiagnozowaniem problemu przegrzewania się. Jak sam wiesz lub powinieneś wiedzieć ma ono na tyle ciśnienia aby rozbić troszkę kurz powstały na radiatorze a skutkiem tego będzie lepsza wentylacja co jak dalej świadczy niższe temperatury. Znam również ludzi pracujących bezpośrednio w serwisach takich firm jak Dell czy Lenovo i szansa że trafi na serwisanta który łaskawie zastosuje się do próśb które mu wydasz jest znikoma.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, wystarczy poprosić serwisanta o zastosowanie danej pasty. Robiłem tak nie raz: Asus jak i Dell nie robili problemów.

 

Po drugie, skoro pracujesz przy komputerach, to powinieneś wiedzieć że takie postępowanie nie ma nic wspólnego z diagnozą -  wytłumaczyłem to w poście 16.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...