Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do biblioteki szkolnej - nowy "tani"


Recommended Posts

Zostałem poproszony aby skompletować do biblioteki szkolnej zestaw komputerowy. Prawdopodobnie program będzie pracował w oparciu o lokalną bazę danych, dokładnie nie wiem jakie oprogramowanie chce zakupić szkoła.

Początkowo myślałem nad Core i3, jednak różnica w cenie w porównaniu z rozwiązaniami AMD jest spora a nie sądzę aby w takich zastosowaniach miało to jakąś znaczącą różnicę.

Do zestawu dodałem 2 dyski ze względu na brak serwera kopii zapasowych więc chciałbym kopię bazy wykonywać na HDD.

Nie podałem budżetu ponieważ tak naprawdę chcą to zrobić jak najniższym kosztem. Jednak jestem zwolennikiem aby zrobić to z głową więc starałem się wybierać polecane przez forumowiczów dyski oraz zasilacze ponieważ to one tutaj najczęściej są powodami problemów.

 

 

Zastosowanie komputera:  biblioteka szkolna , obsługa programu do ewidencji książek (baza danych)
Maksymalna kwota jaką dysponujesz: tani
Kiedy zamierzasz kupić komputer?:
1-2 tygodni
Których części potrzebujesz?: Zestaw z monitorem + system
Czy będziesz podkręcać sprzęt? NIE
Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Będzie zakupiony z zestawem

Specjalne wymagania: brak
Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? brak
Własna propozycja zestawu:  Zestaw
Inne:

Link to post
Share on other sites

Właśnie tego nie wiem czy pentium byłby lepszy, różnica w cenie nie jest duża. W porównaniach raz wygrywa jeden raz drugi , zależy od testu. Jednak pojedynczy wątek wychodzi iż mocniejszy jest w Pentiumie (chyba że źle patrzę). Jak ma się to do pracy z bazą sam nie wiem.

Kiedyś miałem serwer gry z bazą SQL postawiony na 2 rdzeniowym Athlonie 64 a ten procesor jest nowocześniejszy i w teorii szybszy, a na starym chodziła całość w porządku. Jednocześnie zapytań było wiele do bazy a tutaj raczej nie przewidujemy dużego ruchu w bazie w końcu tylko jeden komputer będzie na nim operował (ten na którym będzie zainstalowana baza)

Link to post
Share on other sites

Zorientuję się w kwestii sytemu  operacyjnego, chociaż jeśli wstępnie wymienili że chcieli by 7 lub 8 to z 10 także nie powinno być problemu. Jednak dla spokoju upewnię się w tej kwestii.

 

edit: faktycznie okazało się iż program nie pracuje pod 10, więc trzeba będzie zmienić na 7.

Edytowane przez xiveris
Link to post
Share on other sites

 

 

Początkowo myślałem nad Core i3, jednak różnica w cenie w porównaniu z rozwiązaniami AMD jest spora a nie sądzę aby w takich zastosowaniach miało to jakąś znaczącą różnicę.

 

Mimo wszystko, zakup  A6 7400K z dwoma rdzeniami wdaje się dość kiepskim pomysłem na tle Intel Pentium G4400 z znacznie mocniejszym rdzeniem. 

Link to post
Share on other sites

Wywal HDD, daj nawet mniejsze SSD jeżeli wystarczy, ale wtedy bardziej optymalna będzie A-data sp920, buda na Zalmana T1/T2, zasilacz na Antec VP 400W no i na upartego można jeszcze jakąś tańszą klawiaturę i myszkę ale to już niekoniecznie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko ze to HDD chce aby służyło jako miejsce backupu na bazę danych programu do obsługi biblioteki.

Będzie to mała baza moim zdaniem ale kupowanie mniejszego dysku to oszczędność paru złotych.

 

Zasilacz myślisz będzie się sprawował dobrze przez lata?

Pierwotny wybrałem ponieważ polecacie go jako w miarę dobry za tą cenę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak chcą taniej, to może jakaś stacja Della / HP używana z allegro na fakturę ? 

Kupowałem do firmy kilka takich, często z nimi są problemy z zasilaczami albo piszczą albo padają po jakimś czasie. O ile jeszcze w zestawie z normalną obudową można w razie awarii coś naprawić , chyba że padnie płyta a te są często niestandardowe w takich komputerach i byle jaka nie zawsze będzie pasowała do obudowy. Nie mówię już o ITX do których w razie czego na szybko trudno nawet dostać zasilacz, trzeba zamawiać na sieci bo nawet standardowych wtyczek nie mają te komputerki Dell.

 

Tutaj właśnie obawiam się natury technicznej i jak coś się sypnie to podejrzewam iż od ręki tego nie naprawią a jak zlecą naprawę to koszt może być dosyć wysoki. A czy sami to naprawią to także wątpię.  Staram się zaoszczędzić w razie czego ich środki w przyszłości gdyby coś się stało.

 

 

Przy zestawie pobierającym tak mało mocy nie będzie się nadwyrężał więc jak najbardziej wystarczy. Te parę złotych w przypadku dysku twardego to 200 zł, a w takim zestawie jest to już spora różnica.

Skoro tak twierdzisz to można by zmienić ten zasilacz 80 zł , chociaż sam posiadam ANTEC VP-PC 500W i szczerze jego kulturą pracy nie jestem zachwycony, kilkuletni Tagan 430W prezentował wyższą kulturę pracy niż Antec.

Z myszki też urwie się z 40 zł, najtańsza wystarczy na kabel. Bo z bateriami to później różnie może być.

Z dyskiem SSD to kwestia dowiedzenia ile miejsca będzie oprogramowanie potrzebowało. Ale myślę to 120 GB spokojnie starczy no i także jest na niego 5 lat gwarancji.

 

Co do dysku to jeśli nie mają jakiegoś systemu backupów. To wydaje mi się to logicznym posunięciem aby drugi dysk był. Chyba że sami stwierdzą inaczej. 

 

W takim komputerze tak naprawdę koszty generują elementy nie mające najmniejszego wpływu na wydajność albo bardzo mały. Sam monitor z systemem to już 800 zł Więc na komputer pozostaje 1200-1400 zł co jest kwotą bardzo minimalistyczną zwłaszcza że dodatkowo są 2 dyski.

 

Co do procesora to po zmianie na Pentium jaką płytę wybrać? Osobiście wybrałbym najtańszą bo żadne dodatki tam nie będą potrzebne.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...