Skocz do zawartości

Monitor do 700zł. TN vs VA? 1ms vs 5ms?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mecqb,

Recommended Posts

Hej,

 

Poszukuje monitora dla siebie, przeszukałem dziesiątki forów, wliczając i te, i nadal mam problem z wyborem.

Komputera głównie używam do grania w World of Warcraft: Legion, do oglądania filmów(od czasu do czasu) lub przeglądania neta. W tym momencie posiadam jakiś stary LCD 1280x1024 czyli ogólnie badziew.

 

Specyfikacja PC: GPU ASUS R7 250X 1GB (za miesiac lub dwa chce zrobic wymiane na MSI Radeon R7 370 Gaming G2), Zasilacz SilentiumPC Gladius Deus G1 500W, MB MSI Gaming M3 H170, CPU Intel i3 6100 Skylake, HD SSD HyperX K3 240GB, RAM DDR4 HyperX 8GB, Obudowa Phanteks Eclipse P400S

 

Jak już wspomniałem monitor ma służyć głównie do jednej gry. Z pośród wielu już wstępnie wybrałem dwa:

 

https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-black-hawk-ge2288hs-774551/

 

i

 

https://www.morele.net/monitor-benq-gw2270h-779664/

 

Zastanawiam się jeszcze nad ich odpowiednikami 24 cale. Różnicą jest własnie matryca, czas reakcji i AMD FreeSycn. Czy lepiej mieć szybszą reakcję i freesync czy ładniejsze kolory. Czy różnica jest zauważalna między 5ms a 1 ms GTG? I czy warto za to jest dopłacić.

 

Prosiłbym o porady co do tej konfiguracji jest dobrze wybrać w cenie 400-500zł.

Za każdą odpowiedź serdecznie dziękuje.

A i bardzo nie lubię monitorów z okrągłą stopką :) Ale estetyka to już ostatnia ważna cecha.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

IMHO Freesync bez LFC i odpowiedniego zakresu nie jest czymś co powinno przesądzać o zakupie, zważywszy że w niektórych recenzjach ten model jest "chwalony za tearing i implementacje tego standardu".

 

 

Unfortunately, this is the one monitor I've tested where FreeSync didn't work as expected. With FreeSync enabled on both the screen and in the AMD driver, I still saw occasional tearing in The Witcher 3, and stuttering in Dirt Rally. There was also tearing in the twitch arena shooter Warsow. The tearing was far less prononounced than with FreeSync disabled, but it was still present: the other FreeSync monitors I've seen managed to eliminate tearing and stuttering completely as long as a game stayed within the FreeSync range. I wonder if this is something to do with the FreeSync over HDMI implementation, and whether the technology currently works better over DisplayPort.

Więcej:

http://www.expertreviews.co.uk/accessories/pc-monitors/1404944/iiyama-ge2288hs-b1-review-a-budget-freesync-monitor

 

Co do drugiego modelu podejrzewam że do oglądania filmów i grania w mniej dynamiczne gry lepiej się sprawdzi niż ta budżetowa TN, można jeszcze poszukać czegoś na AHIPS ...

 

pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Freesync to loteria. Na części tańszych modeli jest on, w najlepszym razie, bez wpływu na płynność i jakoś obrazu. Zdarza się, że działa dobrze. U mnie (s24f350) działa fajnie; obraz jest płynniejszy a tearing minimalny i właściwie niezauważalny. Jeśli jednak zamierzasz wymienić swoją kartę na R7 370, to zapomnij o FS, bo ten nie działa na GCN 1.0. Lepiej uderz w RX 460, który ma bardzo podobną wydajność i cenę, ale FS obsługuje.

Różnica między GTG 1ms i 5ms ponoć jest zauważalna, ale... niech mnie pokręci, ja jej w moim casualowym graniu nie dostrzegam. Może to kwestia przyzwyczajenia, może nastawienia a może czegoś innego - nie mam pojęcia. Gdy czytałem na ten temat, ludzie zwykle twierdzili że 4-5ms nadaje się do 60Hz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hmm skoro FreeSync i tak nie będzie działał na karcie R7 370 to może nie ma co przepłacać. Bo RX 460 parametry ma podobne ale specjalnie chce GPU od MSI żeby logo ładnie się podswietlalo ponieważ posiadam obudowę z oknem i płyta razem z ledami juz ładnie na czerwono świeci ;) 

Z drugiej strony @next__ zaciekawiłeś mnie Samsungiem s24f350. Ma IPS matrycę i szybki czas reakcji co rzadko się zdarza no i FreeSync przetestowany, jedyny mankament to okrągła stopka. A jak ze stabilnością Samsunga?

@xernos2 dzięki za linka ;)

Link to post
Share on other sites

Hmm skoro FreeSync i tak nie będzie działał na karcie R7 370 to może nie ma co przepłacać. Bo RX 460 parametry ma podobne

Diabeł tkwi w szczegółach 460 oferuje :

 

  • asynchonizus Spacewarp

 

W nowej wersji oprogramowania AMD zaimplementowało bowiem technologię Asynchronous Spacewarp, podnoszącą płynność animacji na słabszych sprzętach.

 

Założenia mechanizmu Asynchronous Spacewarp są bardzo proste. Odpowiednio przygotowany algorytm analizuje dwie ostatnie klatki animacji i na ich podstawie tworzy dodatkową, z uwzględnieniem przesunięcia obiektów. Renderowane przez kartę graficzną klatki są przeplatane z tymi spreparowanymi przez AS i ten sposób użytkownik ma wrażenie płynnego ruchu.

 

  • Pobór prądu 114W max vs 196W(tu znalazłem dla wersji z 2 GB DDR nie wiem ile ma wersja z 4GB);
  • Nowsza konstrukcja dłużej będą wydawane stery i łaty;

 

Dla mnie osobiście PLS/IPS/AVHA  praktycznie ta sama technologia mająca inna nazwę, może ciut inne wykonanie...

 

pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@xernos2 no ja właśnie chyba skłaniam się ku pls/etc...tylko ciężko znaleźć idealna konstrukcje. Ten samsung który już padł jako propozycja ma słabą podstawkę i się strasznie chwieje, a tego nie lubię :(

Ideałów niema, co prawda niektóre osoby uważają stanowczo że ten poziom już osiągnęły, ale zwykle to się same okłamują :). Niemniej z tą podstawka możesz coś zrobić ten model wspiera VESA 75 ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez xernos2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mieszkam w akademiku wiec na ścianie nic nie zamontuje niestety ;/ 

Ściana to nie jedyne miejsce gdzie możesz zamontować uchwyt - są jeszcze takie, które montujesz do blatu biurka/stołu, aby nie poniszczyć lakieru wkładasz dwie cienkie deseczki po obu stronach i problem rozwiązany...

 

Przykładowy:

https://www.morele.net/4world-uchwyt-tv-biurkowy-10-25-cali-07488-blk-440767/

 

Pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dziękuje wszystkim za pomoc.

 

Zdecydowałem się na https://www.morele.net/monitor-samsung-ls24f350fhuxen-773879/ 24 cale + PLS matryca. Byłem w Saturnie i mogłem dotknąć ten model i jest na prawdę fajny. Menu bardzo wygodne czego nie da się powiedzieć o iiyamie. Nóżka mimo, że okrągła to jest dość stabilna i jest wykonana z ładnego tworzywa, nóżka w iiyamie się wygina.... Nie pasuje mi w nim, że złącza wychodzą prostopadle z obudowy a nie do dołu, ale muszę to przeboleć, ideałów nie ma jak ktoś powiedział. Teraz zostało kupienie monitora i wybranie karty graficznej. Co do GPU to już inny dział ale już teraz mogę powiedzieć, że chyba dołożę i kupię coś koło msi rx 370 gaming x 4GB.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Mecqb
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...