Skocz do zawartości

Lagi w grach na dobrym sprzęcie


Recommended Posts

Witam, mam problem z grami dokładnie chodzi mi tu o Battlefield 4 , Battlefield Hardline , Wiedźmin 3. Przy graniu co jakiś czas (kilka minut) gra zwiesza się/klatkuje chociaż nie powinna przy takim sprzęcie jaki posiadam.Dzieje się tak niezależnie od ustawień graficznych jakie ustawie.W grach mniej wymagających np. League Of Legends czy Paladins niema lagów jednak można zaobserwować spadki fpsów ze ~ (120 do 60).

Specyfikacje:

CPU: AMD fx-4130 3,8 Ghz

GPU: MSI GTX960

Zasilacz: Corsair 450W

Płyta główna: Asus M5A78L-M LX

RAM: 8GB

 

 
Link to post
Share on other sites

Tutaj są temperatury przed graniem

https://gyazo.com/0b006ce6f929b4a7ec67715463d7d491

https://gyazo.com/86835ef3dc47d11ff5cfb70d90386c5f

A tutaj po graniu około 30 min

https://gyazo.com/5e2326659a8904831bb1b31906a0684c

https://gyazo.com/9c7ddabd3b38de66e582db60699c341c


Jeśli instrukcja z płyty jest dobra: to zobacz: link

Obsługiwane procesory do 95W a twój chyba ma 125W.

Nie ma go nawet na liście oficjalnie wspieranych: link

Jeśli tak jest to stąd te problemy, płyta prawdopodobnie throttlinguje.

Wcześniej nie było takich spadków klatek, mam tę płytę główną i procesor już około 3-4 lata, wcześniej wszystko działało.

Edytowane przez Junior123
Link to post
Share on other sites

Zacznij od nałożenia nowej dobrej pasty termoprzewodzacej. Będzie najtaniej sprawdzić. Różnie piszą ale chyba nie powinny te procesory przekraczać 70 stopni.

 

Może też po prostu sekcja zasilania w płycie powoli siada z powodu zbytniego obciążenia przez taki czas.

Można spróbować ustawić na nią jakiś nadmuch jeśli wymiana pasty nie pomoże na procesorze.

 

Edytowane przez xiveris
Link to post
Share on other sites

Wcześniej też miałeś takie temperatury?  Jakie masz chłodzenie (box)?

Myślę że trzeba spróbować je zbić w jakiś sposób, jeśli płyta pozwala to zbiłbym taktowanie procesora do 3 Ghz i sprawdził co wtedy będzie się działo.  

 

Ale jeszcze przed tym zainstaluj sobie MSI Afterburn i włącz wyświetlanie taktowania procesora w grze, będziesz widział co się z nim dzieje tj. będziesz wiedział jaką ma temperaturę i jeśli throttlinguje to pokaże Ci spadek taktowań, nie wiem do ilu ale u mnie na Phenomie i  płycie z nie chłodzoną sekcją zasilania zbijało do 800 Mhz mimo iż w teorii obsługiwała procesory do 95W. Sam procesor podczas spadków taktowań był w miarę chłodny ale sekcja zasilania płyty za to smażyła się.

Link to post
Share on other sites

Właśnie wymiana pasty za dużo nie dała, bardzo podobne temperatury były przedtem. Tak mam boxa. Podobno moja płyta nie nadaje się do kręcenia.


Ale jeszcze przed tym zainstaluj sobie MSI Afterburn i włącz wyświetlanie taktowania procesora w grze, będziesz widział co się z nim dzieje tj. będziesz wiedział jaką ma temperaturę i jeśli throttlinguje to pokaże Ci spadek taktowań, nie wiem do ilu ale u mnie na Phenomie i  płycie z nie chłodzoną sekcją zasilania zbijało do 800 Mhz mimo iż w teorii obsługiwała procesory do 95W. Sam procesor podczas spadków taktowań był w miarę chłodny ale sekcja zasilania płyty za to smażyła się.

Tylko że w tym programie nie pokazuje taktowania procesora

Link to post
Share on other sites

Jesli to sekcja zasilania na plycie to musisz sprobowac ja jakos schlodzic. Radiatorki + wskazany nawiew. Sam mialem kiedys tak zrobione tylko bez nawiewu to radiatorki klejone pod wplywem wysokiej temperatury odklejaly sie, finalnie zrobily spiecie i plyta spalona.Dlatego lepiej od razu wentylator jeszcze.

 

Btw podczas wysokich temperatur procesora radiator duzo ciepla generuje z boku od sekcji? Moze to cieplo tam plynie. Jakie masz tez chlodzenie, boxowe?

Link to post
Share on other sites

Chodzi dokładnie o to co na filmiku. Co do chłodzenia BOXowego... nie wiem jak jest teraz (lub w twoim przypadku) ale AMD nie lubiło mieć nigdy więcej jak 60 stopni do normalnego codziennego użytkowania, 70 to było za dużo a chyba 80 to już się sam wyłączał dla własnego bezpieczeństwa komputer.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Wyłącz w uefi APM (disable) załatw narazie nawiew na sekcje zasilania wentylator 80x80 idealnie wpasuje się miedzy chłodzenie a blaszkę I/O

 

14925703_1289931241057227_46452735190289

 

Jak po wyłączeniu APM daje proc będzie w stersie spadał do 1.4 ghz to masz płytę bez możliwości wyłączenia APM

 

PS temperatury i tak masz z kosmosu u brata na 6300FX z oc na 4.1 ghz box max temp w prime to 58 stopni tak na BOX Cooler

 

https://www.facebook.com/roland.walaszczyk/videos/1273964925987192/

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

APM weszło razem z procesorami FX sekcja nie koniecznie sie gotuje czy nagrzewa to są profile robione na szybko dodawane w biosy większość jest skopana nawet na dobrych płytach (asrock 990)

 

"Użytkownicy bardzo szybko doszli do wniosku, że za spadki taktowania odpowiada technologia APM (Advanced Power Management). Nie znamy technicznych szczegółów, jednak wystarczy nam wiedza, iż APM pilnuje, aby procesor nie pobierał więcej niż 26,5A. Na mierniku energii zaobserwowaliśmy, że pobór energii całego zestawu testowego z aktywnym APM utrzymywał się w granicach 260-290W. Niektórzy producenci płyt głównych dość szybko zareagowali na tę sytuację i wprowadzili BIOS-y z opcją sterowania APM już w listopadzie. Najmocniej oberwało się firmie Gigabyte, która dopiero na początku grudnia zapewniła wszystkim płytom z serii 900 BIOS beta z opcją APM. Nie wiemy, jak dokładnie wygląda sytuacja z MSI, na pewno część płyt nie otrzymała jeszcze możliwości ustawienia APM, ale na przykład w MSI 990FXA-GD80 nie występuje problem z mnożnikiem spadającym pod obciążeniem (pobór energii był stabilny). Więcej szczegółów podamy jednak w dalszej części tego artykułu."

 

 

​Sprawdź trik pod windows jak w biosie tego niema

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Dobrze by było gdyby ten trik pomógł. Ale musimy pamiętać że ta płyta jest w teorii dedykowana pod procesory 90w a włożony tam jest 125w to też daje jej prawdopodobnie popalić.

 

Że też o takich opcjach jak APM nigdy głośno się nie słyszy, dopiero jak u kogoś się coś dzieje to można takie cuda znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Niema to jak Asus i jego biosy :P

 

Masz fona to ciapnij fotki zakładek w bios skoro na Gigusiu jest to może Asus coś tam dał. Na pewno to nie jest opcja w zakładce koło Hardware Monitor

 

To nie to

 

14938226_1290800797636938_77701726112832

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...