Skocz do zawartości

Wymiana G550 na i2500K = nie startuje, czarny ekran. Uszkodzony procesor?


Recommended Posts

Witam. Wymieniłem wczoraj Celerona G550 na i5 2500K. Procesor oraz chłodzenie oczywiście zamontowane prawidłowo. Wciskam POWER i co widzę:

 

- czarny ekran i pomarańczowa lampka na monitorze

- nie kręci się wentylator podpięty pod CPU_FAN2

- płyta główna (AsRock P67 Pro3 B3) wyświetla kod błędu 00

- po kilkunastu sekundach restart jednostki i dalej to samo.

 

Co zrobiłem:

 

- zresetowałem BIOS (UEFI) przyciskiem z tyłu a następnie wyjąłem baterię na minutę

- zaktualizowałem BIOS do wersji 3.30 poprzez Windows

 

Ważną informacją jest, że po zamontowaniu starego procesora (Celeron G550) komputer działa jak należy.

 

1. Czy to możliwe, że płyta główna jest uszkodzona w ten sposób, że nie działa z konkretnym (np. bardziej wymagającym) modelem procesora?

2. Procesor od spodu na tych "polach" złotych (które stykają się z pinami od mobo) ma jakby odciśnięte delikatnie właśnie ślady od pinów, jakby starte. Uszkodzony?

 

Ogólnie załamka, bo procesor był kupiony za 420 złotych z Allegro i teraz prawdopodobnie zacznie się spór o to, kto uszkodził procesor... Dramat.

 

Pozdrawiam!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja również obstawiałbym procesor. Jednak szukałbym możliwości przetestowania na innej płycie. Zapewne ciężko będzie znaleźć znajomego, który posiada płytę główną z tym gniazdem dlatego też oddałbym procesor do jakiegoś sklepu komputerowego, który prowadzi serwis. Sprawdzą to szybko i za grosze, a Ty będziesz miał pewność co do samego procesora.

PS. Zakładam, że aktualizacja biosu przebiegła bez najmniejszych problemów skoro Celeron działa ?
Wczoraj u siebie wykonywałem taką aktualizację również pod Windowsem. (przesiadka na Win 10 tego wymagała)
Wszystko działa jak należy ( i5 2500 K @4,5 ghz)

Edytowane przez Fikuzi
Link to post
Share on other sites

Ja swego czasu miałem ogromne problemy z i5-2500k na Z68 Extreme 4. Jakakolwiek zmiana ustawień w biosie z domyślnych powodowała podwójny, potrójny, czasem poczwórny cold boot restart (losowo), zawieszanie się systemu przy ładowaniu WIN. O jakimkolwiek OC też można było zapomnieć pomimo, że płyta ma do tego konkretne predyspozycje.Próbowałem

 resetować bios, wgrywać jakieś bety. Downgrade biosu nie mogłem zrobić normalnie bo był wgrany 2.20, który dodawał obsługę Ivy Bridge i dalej można było aktualizować tylko wyżej (bo po aktualizacji samego biosu aktualizowało się Intel Management Engine firmware).

 

Otóż co było problemem - BIOS. W przypadku AsRock i chipsetów serii 6 (a więć P67 i Z68) NIE aktualizować BIOSU wprowadzającego wsparcie dla Ivy Bridge jeśli nie zamierzamy używać procka Ivy Bridge, tylko Sandy Bridge - najlepiej zatrzymać się na ostatnim biosie tylko pod Sandy, bo mogą być różne historie, jak np. u mnie. 

 

Tutaj jest wątek, który o tym mówi http://forums.tweaktown.com/asrock/53784-bios-update-information-asrock-intel-6-series-x79-chipset-mother-boards.html?s=e130448191bd74409f17e67583d18d0e

 

Kość BIOS wylądowała na programatorze i na szczęście nie było problemu z dostaniem pełnego wsadu do BIOS.

Wgrałem stary BIOS - tylko pod Sandy i wszystko działa stabilnie.

 

Oczywiście można "wymusić" downgrade biosu z poziomu dos, ale wtedy downgrade dotyczyć będzie wyłącznie samego biosu, a nie Intel Management Engine firmware, które również aktualizuje się (chyba do wersji 8) w drugiej fazie po aktualizacji BIOSU wprowadzającego obsługę Ivy Bridge (po restarcie systemu).

 

Inny wariant. Tak, jak wskazują koledzy wyżej. Uwalony proc. Sprawdź piny płyty i punkty styku proca.

Edytowane przez Dreggo
Link to post
Share on other sites

No więc podłączyłem procesor do drugiego egzemplarza AsRocka i efekt ten sam. Błąd 00, czarny ekran itd. Tak więc sprawa jest oczywista.

 

EDIT: Witam ponownie. Podłączyłem procesor. Póki co działa bez problemu. Wieczorem zabiorę się za podkręcanie. W międzyczasie powiedzcie, czy te temperatury są w porządku:
 
Chłodzenie: Zalman CNPS10X Flex
Pasta: Gelid GC-Extreme
OCCT: 1-godzinny test
 
 
Najpierw podniosę taktowanie maksymalnie bez zmiany napięcia i zobaczę, ile osiągnie. Jeśli będę później podnosił napięcie, jakie maksymalne i temperaturę proponujecie, żeby nie katować procesora? 
Edytowane przez Kozii512
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...