Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć obroty wentylatora na procesorze?


Recommended Posts

Witam wszystkich, mam problem z wentylatorem na procesorze, ponieważ kręci się z maksymalną prędkością i nie da się jej zmniejszyć, mógłbym jakoś z tym żyć ale hałas jest zbyt duży, przy okazji procesor non stop pracuje z maksymalnym taktowaniem. Mój sprzęt:

procek intel i3 4160

mobo asus h81 m-c

cpu cooler arctic freezer i11, nie wiem czy jeszcze jakieś dane są potrzebne.

Zaczęło się to po zmianie coolera z boxowego intela na właśnie arctica, nie mogę zmienić tych obrotów, próbowałem w biosie, wybierałem profil silent, w programie dołączonym do płyty głównej, AI suite 3 próbowałem różnych ustawień w fan expert i nic, nie pokazuje mi nawet profilu obrotów dla cpu, dla obudowy (mam jeden wentylator 120mm arctica, wyciągający ciepłe powietrze), 4pinowy podpięty do płyty, to pokazuje w w/w programie profil tylko na obroty 90%-100%, niżej nie chce. Próbowałem w speed fanie zmienić ustawienia, ale nie ładuje ustawień dla wentylatorów cpu i sys. Nie wiem już co robić.

Link to post
Share on other sites

Jak temperatury w porządku to zapewne folię ze stopki radiatora ściągnąłeś ? Zresetuj BIOS, najpewniej będzie gdy wyciągniesz baterię z płyty głównej na około 10-15 s. AlSuite czasami potrafi namieszać. Po resecie ustaw w AlSuite, zakładce "Power saving fromuła" profil na "Auto" lub "Power Saving" i sprawdź jakie są taktowania procesora w spoczynku.

Jeżeli taktowanie w spoczynku spadnie a wraz z nim obroty wentylatora to sukces, jeżeli taktowanie procesora spadnie a obroty wentylatora nie, to prawdopodobnie uszkodzony jest wentylator. A i jeszcze jedno, używaj tylko jednego programy monitorującego.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mozliwe, ze w profilach zarzadzanai energia ustawione jest "najwyzsza wydajnosc" i stad problemy. Wartaloby to sprawdzic. Dodatkowo - zmienilbym wtyczki wentylatorow miejscami (wyciagajacy wentylator podpiac do CPU fan i odwrotnie) aby sprawdzic, czy wentylator zmieni predkosc obrotowa.

 

W UEFI zmienilbym (jesli powyzsze juz sprawdzisz) profil z silent mode na manual i recznie ustawil zakres pracy wentylatora - bez pomocy Asus AL Suite, bo on lubi czasem problemy robic - stad przestalem go ludziom instalowac...

 

Ustawienia dla wentylatorow robie recznie w BIOS/UEFI. Dla mnie, powinno u Ciebie chodzic wszystko ladnie na Asus optimal cos tam i na ustawieniu silent mode dla wentylatorow lub performance (wzrost obrotow ze wzrostem temperatury CPU).

Edytowane przez _Crypt_
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mozliwe, ze w profilach zarzadzanai energia ustawione jest "najwyzsza wydajnosc" i stad problemy. Wartaloby to sprawdzic. Dodatkowo - zmienilbym wtyczki wentylatorow miejscami (wyciagajacy wentylator podpiac do CPU fan i odwrotnie) aby sprawdzic, czy wentylator zmieni predkosc obrotowa.

Raczej to nie powinno aż tak grzać procesora, bo czasami u siebie  mam na maksa i pozostaje to bez wpływu na pracę wentylatora na chłodzeniu CPU, który jest ustawiony według krzywej jak i pozostałe. Oczywiście jak też wspomniałeś może tu sprawiać problemy sam A Suite, ale za często się to nie zdarza. Z tego co zauważyłem problem może się pojawić przy zainstalowanym dodatkowym programie monitorującym typu Al Suite, czyli tam gdzie można coś jeszcze poprzestawiać ;) Co mi jakimś cudem umknęło,a dobrze że o tym mówisz, żeby ustawić wszystko w UEFI z pominięciem Al Suite i reszty programów tego typu w Wndowsie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich ponownie, dzięki za wszystkie podpowiedzi. Na początek, spróbowałem resetu biosu poprzez wyjęcie baterii, niestety nie pomogło, ale gdy w biosie ustawiłem manual mode dla wentylatorów z obrotami min 100 i power saving dla cpu to wentylatory zwolniły cpu tak do 1750 a z obudowy do 1250, więc był jakiś postęp, ale po uruchomieniu windowsa wszystko wracało do normy. Dlatego też za radą kolegi powyżej, odinstalowałem wszystkie programy mające wpływ na zmiany obrotów wentylatorów, po resecie i zmianie w biosie ustawień na silent mode, obroty spadły do cpu - 1550 a sys - 1150, dodatkowo taktowanie zegara cpu sie uspokoiło, co prawda to nie załatwiło całkowicie problemu, ale hałas jest obecnie na akceptowalnym poziomie. Niestety wyjeżdżam teraz na tydzień ale po powrocie spróbuje jeszcze wrócił do starego coolera (intelowskiego) zobaczę czy to załatwi problem. Dzięki jeszcze raz za porady.

Link to post
Share on other sites

Nie wracaj co coolera boxowego, bo to nic nie da - bedzie tak samo. To nie wina wentylatora, a jego ustawien w UEFI/BIOS.

 

Zrobilbym jeszcze upgrade BIOS/UEFI dla Twoje mobo - jesli jeszcze tego nei zrobiles. Mozliwe, ze to ma istotny wplyw na prace calosci, gdy masz np. jakas stara, niedopracowana (nie poprawiona) wersje. Skoro jest reakcja, tzn., ze bedzie dzialac :) i wcale bym sie nie zdziwil, gdyby po update wszystko chodzilo jak nalezy.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Arctic i11 to tragiczne chłodzenie. Popełniłem ten i błąd i też go mam. Bez OC temperatury takie sobie, przy nawet drobnym OC Arctic nie wyrabia. Wyje niemiłosiernie cały czas. Co do obrotów, żeby je zmniejszyć musisz się bawić napięciami. Ja mu z programu MSI ustawiłem 25%, więc powinien wirować około 500obr/min, a mimo nie przekraczania wybranych temperatur do tych obrotów, Arctic i tak dmucha na 1200, czyli ponad 50%. Mam go ponad pół roku i właśnie szukam nowego chłodzenia, bo z tym nie idzie wyrobić. No ale jaka cena, taki produkt. 

Edytowane przez haribo99
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...