Skocz do zawartości

zakup klucza windowa 10 na all... czy legalny?


Recommended Posts

Witam. Czy zakupiony na aukcji klucz:

http://allegro.pl/nowy-klucz-windows-10-professional-automat-i6568740111.html

http://allegro.pl/windows-10-professional-klucz-oem-automat-5-minut-i6564922763.html

 

Jest legalny? Czy aktywowana w ten sposób licencja jest legalna? Proszę o odp. poniważ potrzebuję w miarę szybko nowego windowsa 10 a nie wiem czy koniecznie trzeba wydać 400zł w sklepie czy można kupić klucz na all...o. Widzę, że sporo ludzi w ten sposób kupuje klucze.

Link to post
Share on other sites

Jeden ze sprzedawców podaje taką "notę prawną". Czy to jest kompletna bzdura? Spotkałem się z różnymi interpretacjami... Czy to nie z tego powodu MS przechodzi na system abonamentowy?

 

Oprogramowanie - Oryginalne na licencji ESD sprzedawane jest na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE, a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł, że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy. 

Wyrok jest wykładnia prawa tj.dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne.

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

Większość tanich kluczy Windowsa są to klucze używane z drugiej ręki. Rozporządzenie Unii Europejskiej dopuszcza sprzedaż używanego oprogramowania, który z punktu widzenia urzędnika jest legalne. Microsoft zgrzyta zębami ale nie może nic z tym zrobić sam mam takie systemy na dwóch komputerach jeden kupiony za 15 euro do Win 7 drugi za 20 euro Win 8.1. Oba przeszły instalacje windowosa, aktywacje i później aktualizacje do Win 10. Oba komputery na tych kluczach pracują już ponad rok. Przed chwilą reinstalowałem windowsa na swoim głównym komputerze i klucz ponownie bez problemu został zaakceptowany przez serwery MS.

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites

Nic mi o tym nie wiadomo. Natomiast ja kwestionuje wmawianie ludziom że klucz za kilkadziesiąt złoty jest na pewno lipny bo box w sklepie kosztuje kilkaset złoty. Tak jak mówię klucze używane są w obiegu i są legalne. Natomiast każdy szanujący się sprzedawca powinien zaznaczyć że aukcja dotyczy używanego klucza i w drugiej podlinkowanej aukcji jest taka informacja umieszczona w nocie prawnej:

"Oprogramowanie - Oryginalne na licencji ESD sprzedawane jest na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE, a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł, że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy. 

 
Wyrok jest wykładnia prawa tj.dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne."
Link to post
Share on other sites

Ponieważ chętnie cytujecie prawo unijne ,dotyczące sprzedaży używanych systemów, może pomożecie mi znaleźć również unijne prawo,mówiące o podziale na wersje OEM i BOX. Czy jest również niezgodne i unijnymi zasadami ? Nie wiem,może słabo szukam.

@up - jeśli ten ktoś jest pośrednikiem w sprzedaży komputerów z systemem,to powinien sprzedawać komputery z systemem. Poza tym,chyba nie ma sensu dyskutować na ten temat,bo o tym jest mnóstwo różnych opinii i zdań. Jak ktoś chce to niech kupuje za 30zl. Jego wybór. Natomiast pytania o to uważam za bez sensu. Kieruję się w swoich rozważaniach jednym ,prostym pytaniem. Dlaczego większość legalnych firm,nie zaopatruje się w systemy do swoich biur,właśnie w tak niskiej cenie ? Czego się boją,jak unia mówi,że można ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja sie pytam po co wogole w takim razie sa sprzedawane oryginalne systemy w sklepach (czy to w wersji OEM czy BOX ) skoro na allegro mozna kupic za 2 dyszki i byc legalnym ? 

A tak swoją droga to (jak kolega wyzej zauwazyl) temat rzeka - podobnie bylo kiedys w sprawie sciagania i udostepniania wszelakiej masci programow czy to filmow i muzyki z torrentow.

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

 

 

Warto by się zapytać skąd sprzedawca ma np.358 kluczy?

 

Pracuje w firmie która co roku wymienia parę setek laptopów jednocześnie parę setek oddając firmie do utylizacji (i zdaje się płacąc jeszcze za to). Każdy z nich sprzedawany jest z nowszym systemem 8, 8.1, 10, ale firma ma infrastrukturę na WIN 7 i każdy z nich ma robiony downgrade (zapewne na licencji pojemnościowej lub cokolwiek).

 

Więc może stąd?


 

 

Poza tym,chyba nie ma sensu dyskutować na ten temat,bo o tym jest mnóstwo różnych opinii i zdań. Jak ktoś chce to niech kupuje za 30zl. Jego wybór.

 

Ja nie mam potrzeby zakupu systemu, wszystkie jakie mam przyszły razem ze sprzętem, ale temat jest interesujący. Warto byłoby wiedzieć jak sprawy się mają z prawnego punktu widzenia. Wiadomo, że MS będzie robił pod górę, w ten czy inny sposób (system i office na abonament)...

 

Z drugiej strony jest aspekt logiczny? / moralny? Czemu nie mogę sprzedać oprogramowania, które kupiłem? kto jest jego właścicielem? A z 3 strony sprzedawany jest chyba nie program tylko licencja na użytkowanie?


 

 

Ja sie pytam po co wogole w takim razie sa sprzedawane oryginalne systemy w sklepach (czy to w wersji OEM czy BOX ) skoro na allegro mozna kupic za 2 dyszki i byc legalnym ?

 

Powodów może być wiele, brak wiedzy lub fakt, że to dość nowa sprawa i mało w ogóle kto o tym słyszał z normalnych użytkowników...

Link to post
Share on other sites

Jeżeli firma robi downgrade,to chyba ta siódemka ma licencje z tego co był (tak myślę a sprawdziłem u siebie) ,więc na jakiej podstawie sprzedaje licencję,która już jest wykorzystana ? Ale jak piszecie,jest to temat "rzeka" ze stu tysiącami przepisów,regulaminów itp. Przykład tego rodzaju,pojawia się przecież np. z legalnością sprzedaży kont z grami. No przecież kupiłem,zapłaciłem i dlaczego nie mogę sprzedać ? Ano dlatego,że zakładając konto,jesteś zobowiązany do przeczytania i zaakceptowania regulaminu,który z tego co wiem,zabrania tego. Jak przeczytasz i się z tym nie zgadzasz,to po prostu nie zakładasz konta i nie korzystasz z jego usług.

Link to post
Share on other sites
Ano dlatego,że zakładając konto,jesteś zobowiązany do przeczytania i zaakceptowania regulaminu,który z tego co wiem,zabrania tego. Jak przeczytasz i się z tym nie zgadzasz,to po prostu nie zakładasz konta i nie korzystasz z jego usług.

 

Możemy mieć też do czynienia z sytuacją gdy taki zapis jest sprzeczny z prawem nadrzędnym (danego kraju, UE). I taką sytuacje tu chyba mamy z MS...

 

 

 

Jeżeli firma robi downgrade,to chyba ta siódemka ma licencje z tego co był (tak myślę a sprawdziłem u siebie) ,więc na jakiej podstawie sprzedaje licencję,która już jest wykorzystana ?

 

A nie jest tak czasem, że używa się licencji pojemnościowej w dużych firmach? Ale nawet jeżeli nie, to pozostają licencje ze sprzetu, który idzie do utylizacji...

 

Tak na marginesie, uważam, że wydatek 400 pln za system, który używam codziennie przez parę lat i który jest dość skomplikowany do stworzenia to nie jest wygórowana cena. Szczególnie, że za marnej jakości gry często krzyczy się po 200 pln, gdzie zapewniają one rozrywkę na 20 h. Jednak mając możliwość w zgodzie z prawem zapłacić 30 pln, raczej nie zastanawiałbym się długo (zakładając, że jest to legalne)

Edytowane przez kingisdead
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A wraz ze sprzętem,utylizacji ulega licencja,jeśli jest licencją OEM,czyli na stałe związaną ze sprzętem.

 

Edit: Za dużo gadam na ten temat. Mam prawo mieć własne zdanie,które dodatkowo nie jest niezgodne z prawem.Inni mają prawo mieć swoje,wysiadam...:)

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Rowniez 2 miesiace temu zakupilem oryginalny system (przesiadka z Visty) bo mam swiadomosc ze bede na nim pracowal nie pare miesiecy a pare dobrych lat  :)

Jednak co poniektorzy wola wydac na komputer 5000 zl a potem placz ze na system nie starczylo :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Rowniez 2 miesiace temu zakupilem oryginalny system (przesiadka z Visty) bo mam swiadomosc ze bede na nim pracowal nie pare miesiecy a pare dobrych lat   :)

Jednak co poniektorzy wola wydac na komputer 5000 zl a potem placz ze na system nie starczylo :)

Co nie znaczy że twój system za 400zł  (zrozumiałem że wybrałeś droższa wersję ) jest bardziej legalny od tego za 30 , bo może tak nie być . Skoro oprogramowanie w tej cenie jest już dosyć długo w sprzedaży i jakoś nikt tego nie blokuje . Tak jak Koledzy wcześniej pisali , przepisy są ciężkie do zinterpretowania .

 

A druga sprawa którą wcześniej napisałem odnośnie sprzedaży komputera przez pośrednika bez systemu . To już jego indywidualna sprawa czy sprzeda go z systemem czy oddzielnie i jakie są  preferencje klienta . Tak jak ktoś napisał duże firmy maja oprogramowanie napisane np. pod win7 (np u mojej żony)  i dla nich sprzęt z "dziesiątką"  jest na tą chwilę bezużyteczny .

Link to post
Share on other sites

No i zaczyna się jak z aborcją...Dajmy już sobie spokój ,przede wszystkim z pytaniami w stylu "czy to legalny system za 30zł?" Takie pytania proponuję składać na najbliższej komendzie policji,albo po zakupie w firmie Microsoft. Proste i nieskomplikowane. Z numerami licencyjnymi jest tysiące przekrętów,nie wykrywanych przez służby. Czy zdajecie sobie sprawę ile kradzionych i nie odnalezionych samochodów jeździ po drogach europy ? Ilu ludzi jeździ z lewymi prawami jazdy albo bez nich ? I tu jest tak samo.Wybór należy do kupującego i to jego system wartości ,wiedza i wyobraźnia kierują jego kroki w odpowiednie miejsce. Proponuję zakazać już ,zadawanie takiego głupiego pytania "czy to legalne".

Link to post
Share on other sites

No i zaczyna się jak z aborcją...Dajmy już sobie spokój ,przede wszystkim z pytaniami w stylu "czy to legalny system za 30zł?" Takie pytania proponuję składać na najbliższej komendzie policji,albo po zakupie w firmie Microsoft. Proste i nieskomplikowane. Z numerami licencyjnymi jest tysiące przekrętów,nie wykrywanych przez służby. Czy zdajecie sobie sprawę ile kradzionych i nie odnalezionych samochodów jeździ po drogach europy ? Ilu ludzi jeździ z lewymi prawami jazdy albo bez nich ? I tu jest tak samo.Wybór należy do kupującego i to jego system wartości ,wiedza i wyobraźnia kierują jego kroki w odpowiednie miejsce. Proponuję zakazać już ,zadawanie takiego głupiego pytania "czy to legalne".

 

Ujmę to wiec inaczej, czy odsprzedaż używanych kluczy jest legalna wg naszego/UE prawa?

Link to post
Share on other sites

Musisz się najpierw dowiedzieć,jaki jest stosunek prawa unijnego ,do podziału sprzedawanych systemów (licencji) na OEM i BOX. Myślę,że jest sporo pytań i wątpliwości w sprawach licencji i ich sprzedaży. Ja nie należę do grupy "wyznawców" microsoftu,którzy klękają zanim włączą windowsa. Na pytanie odpowiem ci ,jako zwykły użytkownik. Jeżeli masz wersję OEM ,zainstalowaną na swoim komputerze,to jest ona związana z tym i tylko tym komputerem. Możesz ją sprzedać razem z tym sprzętem. Jeżeli natomiast jesteś właścicielem wersji BOX,to możesz ją odsprzedać ,ale dopiero po odinstalowaniu ze swojego sprzętu. Problem powstał w pewnym momencie (nie rozpatrywałem i nie szukałem przyczyn),kiedy na rynku pojawiła się ogromna ilość licencji OEM-owskich ,systemów,które miały być zainstalowane na sprzedawanych komputerach,ale z różnych powodów nie zostały. Podejrzewam,że to microsoft gdzieś popełnił jakiś błąd i inni (sprytni) to wykorzystali. No bo np. ja,pójdę do sklepu i kupię licencję OEM ale jej nie zainstaluję na komputerze,to mogę ją sprzedać dalej (bo nie została związana z komputerem). Ale jak kupię w normalnym sklepie za 400 zł, to na pewno nie sprzedam jej za 40. Oczywiście mogę to zrobić ale nie chce tracić 360...To takie tylko moje domysły i przypuszczenia. Czy nie byłbyś zdziwiony i zaniepokojony,gdyby ktoś zaproponował ci naprawdę rozsądny,wydajny komputer do gier za 300-400 ?

Trochę,choć nie do końca tu jest napisane : http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-windows_install/czy-taki-windows-jest-legalny/65c9fdf6-12cb-4a72-b5c8-8e1415c1d8a8?auth=1

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...