Skocz do zawartości

Jaki laptop dla naukowca do ok. 4tys.


Recommended Posts

Cześć, czy ktoś mógłby poradzić, jaki będzie najbliżej podanych kryteriów ?

 

nowy laptop do ok 4 tys.

15,6 cala, SSD, 8 lub 16 RAM zainstalowany windows

do pracy naukowej, a więc przetrzymywania i przeszukiwania dużej ilości danych, obróbki graficznej, poza tym do przeciętnego użytkowania 

laptop podróżuje za mną, a więc jak najlżejszy, najbardziej wytrzymały, długa bateria

zależy mi by był szybki jak błyskawica i cichy jak skrzydła motyla

 


 

Z góry dziękuję za pomoc ! Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Przydało by się sprostować ile danych będziesz przechowywał da dysku ?!
256 Gb to jest nic. Szczególnie jeśli masz zamiar mieć sporo danych to polecał bym minimum 512GB lub ssd (128.256) + hdd. Następna kwestia to z mojego doświadczenia lepiej szukać laptopa bez systemu i mieć własny na płytce/pendrivie. Dlaczego tak : Ponieważ zazwyczaj laptopy mają tylko tworzoną jedną partycję. A system i dane to nie jest dobre połączenie na dłuższą metę.
W tej cenie nic lepszego nie wynajdziesz ale dokładając + 500 zł może coś ciekawego utrafisz.

https://www.morele.net/laptop-asus-pro-p2530ua-p2530ua-xo0042e-8gb-ram-512gb-ssd-1tb-ssd-993857/

https://www.morele.net/laptop-lenovo-thinkpad-e560-20ev000upb-12gb-ram-512gb-ssd-2tb-hdd-1025293/

Jedyny minus to słabsza rozdzielczość ale ja bym jednak się skusił na ekran matowy i HD. FHD jak dla mnie za dużo jak na tak mały ekran. Masz pojemny dysk hdd ,który jest niezastąpiony jeśli chodzi o przechowywanie danych. Może się uszkodzić ale osoba ,która posiada ważne dokumenty, pliki powinna i tak mieć w domu backup. ssd to nadal moim zdaniem tylko na system i programy.

Edytowane przez CzarnyKOT
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze przydałoby się piszemy razem.

 

Jak ja studiowałem, to standardem były dyski 10-20 GB i jakoś wszystkim wystarczały. Nie sądzę, aby dzisiejsi profesorowie mieli jakieś znacząco większe wymagania. 250 GB to bardzo dużo. Dodatkowo często można uzyskać 50-100GB w chmurach za darmo. Czasem DropBox czy OneDrive daje gratis kilkadziesiąt GB po zakupie jakiegoś telefonu.

 

Moje propozycje:

www.kuzniewski.pl/p28181,lenovo-thinkpad-e460-20euv035pb-core-i5-6200u-14-1-full-hd-8192-256-ssd-intel-hd-520-windows-10-pro-lub-7-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html

 

http://www.x-kom.pl/p/299064-notebook-laptop-141-dell-vostro-5459-i7-6500u-8g-1000-10pro-gf930m-fhd.html

 

http://allegro.pl/dell-latitude-14-e7450-i7-16gb-256ssd-1920x1080-i6568232184.html

http://allegro.pl/dell-latitude-e5550-i5-8g-128ssd-fhd-8pro-36m-fips-i6568346022.html

 

Podejrzewam, że te Delle zostały kupione w UK jako zwroty i sprowadzone do kraju. Osobiście sam mam Della kupionego w UK 30% ceny sklepowej. Uważam że jest to świetny laptop. Delle serii Latitude to są laptopy biznesowe, dużo solidniejsze i trwalsze niż cała reszta.

 

Z partycjami i nośnikami nie ma najmniejszego problemu. Dziś system instaluje się z pendrive a nie DVD. Poza tym możesz bez problemu pomniejszyć partycję C i założyć D bez utraty danych narzędziem dostarczonym do systemu lub darmowymi firm trzecich.

 

Radziłbym pójść do jakiegoś dużego mediamarktu i sobie pomacać jakieś laptopy. Niezłe ekrany IPS /WA mają raczej małe modele 13-14 cali. ASUS ZenBook UX305LA ma niezły ekran, ale niestety jest to model 13 calowy. Reasumując ciężko kupić coś dobrego w typowym markecie.

 

Uważam, że obie propozycje nie nadają się do pracy ze względu na tragiczne ekrany. Poszukaj czegoś z IPS a nie TN. Tu masz porównanie ekranu IPS i TN: http://tinyurl.com/zs9y9j7  TN do pracy to tragedia. Ten typ matrycy nadaje się do fabryki na terminal, gdzie pracuje się przy nim 3 minuty na dobę wklepując jakieś dane.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze te wyświetlacze to nie jest tragedia jeśli nie jesteś grafikiem ... 

Po drugie dysk 256 to jest mało. Rekomenduje 100 GB na system z czego 150 GB to jest wystarczająco jedynie jeśli operujesz tylko na plikach exel, word. 

Grafika mu nie potrzebna wystarczy dedykowana. Kolega nic nie mówił o mocnej grafie.

Najlepiej to wyszukać lapka bez systemu i bez dysku wtedy jest komfort wyboru marki dysku i parametrów.

Systemy na lapkach są wgrywane na ukrytą partycję a nie widziałem żeby dodali jako pen chyba że wyraźnie jest to napisane.

Win 10 jest na penach reszta na płytach.

W tej cenie podanej do 4000 zł ciężko coś fajnego znaleźć więc lepiej niech kolega odłoży do minimum 4500. (Niestety małe jest piękne ale i się płaci sporo za małe cudeńka)

Na kolegi miejscu zrobił bym taki myk ,że poszukał bym laptopa z pasującymi parametrami z dyskiem hdd i dokupił dysk ssd 512. Klonowanie partycji sektor po sektorze dla systemowej a reszta ja leci. Są poradniki. W ten sposób z dysku hdd zrobiłbym dysk zewnętrzny i kolega był by zadowolony.

Czyli :

coś w ten deseń

http://www.x-kom.pl/p/292330-notebook-laptop-133-acer-v3-372-i5-6267u-8gb-500-win10x-fhd-iris.html

i dysk 

http://www.x-kom.pl/p/216487-dysk-ssd-samsung-500gb-25-sata-ssd-seria-850-evo.html

Troszkę roboty ale człowiek może się czegoś nauczyć :)

Edytowane przez CzarnyKOT
Link to post
Share on other sites

Wyświetlacz TN to jest niestety tragedia. Jak ktoś uważa inaczej, to raczej nie widział obok siebie dwóch matryc ledowych  TN i IPS. Jak laptop ma być do pracy naukowej, czyli dużo czytania, pisania, to uwierz mi, ale wzrok na TN o beznadziejnym kontraście z migotaniem szybko siądzie. Szkoda swojego wzroku

 

Ja nie mówię, że do Win 10  dają pendrive z instalką, ale że można go zainstalować z pena, tak samo jak każdy inny system (Win 7, Win 8 a nie tylko Win 10). Dlatego dziś oryginalny nośnik DVD czy napęd DVD w laptopie jest do niczego nie potrzebny. Legalne ISO możesz ze strony Microsoft ściągnąć.

 

Na system zakładam partycje 60-80 GB i jeszcze w życiu nie widziałem, żeby komuś zabrakło miejsca. Lepiej kupić laptopa z dyskiem SSD (są modele z dobrymi dyskami, np mój ma dysk Micron 510 na pamięciach MLC) a te kilkaset zł, które chciałbyś wydać na dysk 500 GB dołożyć do dobrej matrycy. Jak za rok czy za dwa się miejsce skończy, to zawsze można wymienić. Tyle, że wtedy takie dyski będą po 300 zł a nie kilkaset jak teraz.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
 

Dziękuję za cenne rady i uwagi.

 

256 G to faktycznie niedużo, ale z dyskami zewnętrznymi wystaczy, 512 byłoby oczywiście lepsze (tony zdjęć). 

 

Tak, faktycznie nie napisałam tego- pracuję przed ekranem po kilkanaście godzin dziennie, zatem IPS (dziękuję za zdjęcia) wydaje się o niebo lepszy. Obróbka grafiki tylko pomocniczo do pracy (GIMP, Phonoshop), nic profesjonalnie. Jako historyk sztuki docenię lepsze odwzorowanie kolorów. 

 

Jestem słabym majsterkowiczem, chyba muszę się więc zdać na zakup już złożonego i zainstalowanego, 

bo niestety nie czuję się na siłach. Natomiast podniesienie granicy do między 4 a 5 tys jest w moim zasięgu.  

Szukałam wśród ultrabooków, ale te jakby z założenia mają przekątną mniejszą, niż ulubiona przez mnie 15,6. Choć za to są lżejsze nim 2kg, o czym marzę.

Link to post
Share on other sites

http://www.kuzniewski.pl/p34092,dell-latitude-3550-50355004-core-i5-5200u-15-6-full-hd-8192-256-ssd-intel-hd-5500-windows-10-pro-lub-7-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html To też ciekawy laptop i nie za drogi. Ogólnie seria e5xxx lub e7xxx różni się tym, że te droższe laptopy możesz podpiąć do stacji dokującej przez eport. Są też stacje na USB, które da się podpiąć do tańszych laptopów, ale to nie jest już takie fajne. Zastanów się jednak nad stacją dokującą. Możesz kupić mały laptop i podpiąć porządny monitor LCD i pełnowymiarową klawiaturę.  Masz małego laptopa o wadze poniżej 2 kg i komfort pracy zarazem. Weź też pod uwagę że laptopy z ekranem IPS mają niestety rozdzielczość Full HD. U mnie w pracy osoby nawet na monitorach 22 calowych narzekają na Full HD i wolą stare monitory 1600x900 19 ". Full HD nadaje się do monitrów 24 cale a nie do laptopów 13 czy 14 calowych. Tekst jest po prostu mały. Osoby z problemami z oczami będą się męczyły. W Windowsie jest co prawda skalowanie, ale niestety nie zawsze to działa poprawnie. Czasem tekst jest nieostry i rozmyty w niektórych programach. Niestety, ale w miarę dobry laptop z IPS + stacja dokująca i najtańszy przyzwoity monitor 24 cale to 6-7 klocków, ewentualnie słabszy laptop bez stacji dokującej + monitor za 4000 -4500 wzwyż.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

[...] Ogólnie seria e5xxx lub e7xxx różni się tym, że te droższe laptopy możesz podpiąć do stacji dokującej przez eport. Są też stacje na USB, które da się podpiąć do tańszych laptopów, ale to nie jest już takie fajne. Zastanów się jednak nad stacją dokującą. Możesz kupić mały laptop i podpiąć porządny monitor LCD i pełnowymiarową klawiaturę.  Masz małego laptopa o wadze poniżej 2 kg i komfort pracy zarazem. Weź też pod uwagę że laptopy z ekranem IPS mają niestety rozdzielczość Full HD. U mnie w pracy osoby nawet na monitorach 22 calowych narzekają na Full HD i wolą stare monitory 1600x900 19 ". Full HD nadaje się do monitrów 24 cale a nie do laptopów 13 czy 14 calowych. Tekst jest po prostu mały. Osoby z problemami z oczami będą się męczyły. W Windowsie jest co prawda skalowanie, ale niestety nie zawsze to działa poprawnie. Czasem tekst jest nieostry i rozmyty w niektórych programach. Niestety, ale w miarę dobry laptop z IPS + stacja dokująca i najtańszy przyzwoity monitor 24 cale to 6-7 klocków, ewentualnie słabszy laptop bez stacji dokującej + monitor za 4000 -4500 wzwyż.

 

Potwierdzam, jeżeli chcesz PRACOWAĆ na laptopie a nie męczyć się, to bez dodatkowych monitorów nie obejdzie się. Zastanów się na spokojnie, czy trochę większy laptop będzie dla Ciebie aż takim problemem? Ten mały i tak swoje waży i nie jest aż taki mały jak się na początku wydaje, do tego dolicz zasilacz i myszkę, jakieś pendrajwy albo zewnętrzny HDD i okazuje się, że mały laptop z tymi gratami jest niewiele mniejszy i lżejszy od większego. (sam posiadam Asusa 1215N 12" i do PRACY to on się nie nadaje)

Większy laptop to większa wygoda pracy - większy ekran i klawiatura, trochę mniejsze ceny, możliwość zamontowania drugiego dysku zamiast napędu DVD, zazwyczaj więcej gniazd i zdecydowanie większy wybór takich - standardowej wielkości laptopów.

Ja w pracy mam dwa dodatkowe monitory do 15" laptopa: na jednym coś wpisuję/tworzę na drugim mam materiały źródłowe i komunikator.

Link to post
Share on other sites

Dlatego mimo dodatkowych wymagań zostaję przy wyborze 15". Podczas pracy w domu i tak korzystam z dodatkowego ekranu, ale ok. 50% czasu pracuję w szeroko pojętym "terenie". I, w moim odczuciu, to 15" zapewnie mi komfort pracy w obu przypadkach. Ale i dlatego walczę o niższą wagę. Bezutzer: dziękuję za dodatkowe uwagi dot. Full HD, poczytam jeszcze i popatrzę. Zaproponowany dell z allegro 15" jest blisko ideału. (kuźniewski też gdyby miał jeszcze podświetlaną klawiaturę (praca w ciemnych wnętrzach) -przepraszam, że o tym nie napisałam wcześniej). Sporo już rozwiązań i propozycji padło, i sporo się dowiedziałam. Nieustannie dziękuję !   

Link to post
Share on other sites

Jak ci się ten Dell z allegro podoba, to podpytaj o inną konfigurację. Są w różnych wersjach z IPS, bez IPS z dyskiem SSD bez SSD, z podświetlaną klawiaturą i bez. Może mogą ci od razu coś podmienić i wsadzić lepsze podzespoły. Jak kupujesz używkę albo odnawiany z allegro, to poproś o service tag. Potem zadzwoń do serwisu Dell w Polsce i się upewnij, czy gwarancja Della faktycznie obowiązuje. Warto kupić e5550. Stację dokującą dokupisz potem za 20-30 zł. Trafiają się takie całkiem nowe. Do niższych modeli stacje z eportem nie pasują. Są tylko znacznie uboższe podpinane przez USB. Kosztują 300-700 zł.

Link to post
Share on other sites

Waga mi tu przeszkadza w propozycji 15 calowca ale jak byś zszedł wielkością ekranu do 14 cali co jest moim zdaniem całkiem ok ( parę razy pracowałem na 13,3 cala ) to ten mógłby ci przypasować :

Przepraszam jeśli zdublowałem propozycję :) 


http://allegro.pl/dell-latitude-e5470-i5-16g-480ssd-fhd-ips-7-10-nbd-i6536453022.html
 

Edytowane przez CzarnyKOT
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...