Skocz do zawartości

pierwsze oc procka - i5 6600k


Recommended Posts

Witam postanowiłem pierwszy raz podkręcić mój komputer (i5 6600k mobo Gigabyte Z170-Gaming K3).

 

Wzorowałem się na filmiku blackwhiteTV. Aktualnie ustawiłem sobie taktowanie procka na 4.4Ghz przy stałym napięciu 1.280V. Zrobiłem stress testa programem OCCT przez pół godziny i wygląda na to, że wszystko jest dobrze. Tutaj screen:

uwQBhp.jpg

 

Tylko, że mam dosyć dziwny BIOS bo jedyne co tam zmieniłem to mnożnik z 35 na 44 co dało mi 4.4Ghz oraz ustawiłem stałe napięcie na 1.280V aczkolwiek nie było tam opcji aby ustawić napięcia fixed mode podczas zrzucania zegarów. Wiec wygląda na to, że mimo tego że komputer zrzuca zegary w idlu napięcie pozostaje stałe. Czy to nie jest problemem? Pierwszy raz to robie i nie chce aby po jakimś czasie uszkodził mi się procesor przy takiej pracy.

Edytowane przez melon210
Link to post
Share on other sites

hmmm... po pierwsze stress test trwa 12h+ - wtedy mozna powiedziec cos o stabilnosci...

po drugie co do zrzucania napiecia w idle polecam poradnik - https://www.youtube.com/watch?v=ujCmFYd898U(posiadam ta plytke + 4690k i  mam zrobiony tryb fixed - spada mnoznik i napiecie) - obejrzyj caly filmik, od 39 min. masz jak ustawic fixed - trzeba robic to 'sposobem' - pewnie bios na z170 niewiele sie rozni - wiec powinno sie ustawiac to podobnie..

 

UWAGA! kwestia napiecia VRING, VCORE itp. na 6600K jest inna wiec ustawiaj to dla procka 6600k a nie 4690k...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

hmmm... po pierwsze stress test trwa 12h+ - wtedy mozna powiedziec cos o stabilnosci...

Może 72h od razu..

 

 

do strees testu musisz miec zalaczone AVX Capable Linpack - wtedy jest prawdziwy strees...

Chyba przegięty stress test...

 

Co do tematu:

Jeśli testujesz linpackiem polecam zaznaczyć "Use all Logical Cores" (czasami trzeba odpalić test na chwilę i wyłączyć by dało się zaznaczyć, by ogólnie zmieniać opcje musisz wybrać "Automatic"),

do tego "Memory" ustaw na 90%

AVX tylko dla własnej ciekawości, jest przegięty jeśli chodzi obciążenie i nic takiego obciążenia po za stress testem nie wytworzy

 

Jeśli chodzi o stabilność i wykrywanie błędów moim zdaniem lepszym testem w OCCT jest pierwszy czyli test CPU

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Cóż, jak kręciłem swojego 1 błąd wyskoczył po 6h...

No i czego to dowodzi?

możesz nawet po 72h mieć 0 błędów a w jakiejś konkretnej aplikacji wywali bsod, stress test pomaga wykryć niestabilność ale nigdy nie zagwarantuje ci 100% pewności

 

Prawda jest taka że nawet na domyślnych ustawieniach można mieć niestabilny procesor (choć tu zazwyczaj stosowana jest spora przebitka napięcia), bo nie da się stestować każdej sytuacji

Link to post
Share on other sites

12h stress testu to strata czasu, jak napisal @mr-auto - to tylko wstepny test - nic wiecej. Osobiscie uwazam, ze 1-2h stabilnego obciazenia wystarczy, aby wykryc jakas niestabilnosci. Pozniej sie odpala gry i normalnie "testuje" na co dzien.

 

Dla przykladu - ja testuje procki w Prime95, min. 1,5h lub wiecej (cos miedzy 1,5-2,5h). pozniej na tapete taki Wieslaw 3 i kilkanascie godzin w grze (oczywiscie nie na raz, sesje po 3-4h), inne uzytkowanie. Jak przez, powiedzmy, 20-30h jest ok - to zostaje ok i nie ma co szukac dziury w calym bo to po prostu strata czasu, czasu, ktory mozemy przeznaczyc np. na granie :)

 

Edit: Oczywiscie ile programow i ludzi z nich korzystajacych - tyle teorii o tym, jak testowac sprzet. Tak naprawde nikomu nie dogodzi...

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...