Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie

Drodzy użytkownicy tego forum potrzebuję porady odnośnie wyboru dysku HDD na SATA3, najlepiej o pojemności 4TB, jeśli będzie coś ciekawego to 3TB a nawet 5TB (jeśli cena będzie przystępna).
Budżet najlepiej jak najmniejszy ale góra 500-600zł.

Aktualnie posiadam stacjonarny komputer do którego muszę kupić nowy dysk gdyż ten stary zaczyna się sypać (bad sectory). Przez przypadek wyszło na to że ten dysk jest jeszcze na interfejsie SATAII.

Pierwszy dysk z systemem mam na SSD a drugi dysk, który chce kupić będę używał tak jak zawsze, tj. jako magazyn danych na filmy,muzykę, gry, itp.
Na tym dysku będę intensywnie przerzucał dane, ściągane głównie z internetu więc zależy mi na niezawodności. Generalnie komputer nie będzie chodził 24h/7, góra 5h dziennie (wyjątek weekendy http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif ) Patrząc na powyższe łatwo zauważyć że te dyski które mam często startują a to chyba nie za dobrze.

Zastanawiam się nad dyskiem HGST Ultrastar 7K4000 4TB na SATA3 ale nie wiem czy ten dysk do serwera NAS sprawdzi się w takich domowych zastosowaniach?

Proszę o poradę ewentualnie o poradę co by się mi najlepiej sprawdziło  http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif



---
Pozdrawiam
Rafał

Link to post
Share on other sites

kosztuje ponad 1 tysiąc, tobie chyba chodzi o deskstar 4TB 

znalazłem spec, wygląda ciekawie, na tyle ciekawie że sam się będę zastanawiał nad jego zakupem. 

ale pamiętaj że do najcichszych nie należy 

HGST Ultrastar 7K4000 4TB nie kosztuje 1tys ;) Cena o której piszesz dotyczy modelu 7K6000 i nie ukrywam że dla mnie jest zaporowa.

Generalnie przeraża mnie fakt że ten Ultrastar to model dedykowany do ciągłej pracy więc nie wiem czy do zwykłego PC jest to dobre rozwiązanie?

 

A co poleciłbyś jeszcze jeśli chodzi o dyski 3TB - 4TB ??

 

 

Link to post
Share on other sites

pokaż mi Ultrastar 7K4000 4TB który nie kosztuje 1tys. to sobie kupię ( tylko nie z allegro )

 

Generalnie przeraża mnie fakt że ten Ultrastar to model dedykowany do ciągłej pracy więc nie wiem czy do zwykłego PC jest to dobre rozwiązanie?

 
nie ma najmniejszych problemów, dyski od tego nie padają, sam mam WD red pro 4TB 

Link to post
Share on other sites

A miałem pisać że na Allegro jest dużo modeli HGST :), w sklepach internetowych słabo z dostępnością tych modeli.
Generalnie na Allegro można przecież kupić bo gwarancja i tak jest u producenta. Do tego dyski te sprzedają "normalne" sklepy.
Pytanie tylko czy w tych dyskach nie było coś kombinowane.

To teraz zastanawiam się nad zakupem 2x Toshiba P300 3TB,  albo 1x Ultrastar 7K4000 4TB

---
Pozdrawiam
Rafał

 

Link to post
Share on other sites

kupowanie serwerowych dysków HDD z allegro, to jak lotto, bo tam wysyp dysków poserwisowych ( bo utylizacja kosztuje ), a gwarancja zwykle ogranicza się do wymiany na równie zajechany poserwisowych HDD z wymazanym SMART

ciekawą propozycją jest 5 talerzowy HGST deskstar 7200rpm 4TB 671zł niestety trochę ponad budżet 

Link to post
Share on other sites

kupowanie serwerowych dysków HDD z allegro, to jak lotto, bo tam wysyp dysków poserwisowych ( bo utylizacja kosztuje ), a gwarancja zwykle ogranicza się do wymiany na równie zajechany poserwisowych HDD z wymazanym SMART

 

ciekawą propozycją jest 5 talerzowy HGST deskstar 7200rpm 4TB 671zł niestety trochę ponad budżet 

Dziękuję za info.

Generalnie budżet to tylko budżet a pieniądze to pieniądze, dzisiaj są a jutro ich nie ma a sprzęt musi działać jak należy.

 

Kupiłem dzisiaj Toshibe 3TB P300 (sam nie wiem czy dobrze zrobiłem, w razie czego 2tyg mam na zwrot) by mieć dysk na jakieś durne rzeczy typu gry a kupię drugi tylko HGST ale albo 3TB albo 4TB, nie wiem teraz jaki bo czy aż tyle TB mi jest potrzebne? Generalnie mam już dosyć stare dyski i to na SATAII więc każda zmiana wyjdzie na lepsze.

 

A co sądzisz o tej Toshibie?

 

Dzięki za info o tym Allegro bo nawet nie byłem świadomy że coś takiego może mieć miejsce.

---

Pozdrawiam

Rafał

Link to post
Share on other sites

 

 

lecz ja osobiście odchodzę od dysków o dużym zagęszczeniu danych


A czy przypadkiem to nie jest tak że im więcej talerzy to większa awaryjność? Więcej talerzy to też i większa ilość ciepła.

 

Po przeliczeniu wychodzi na to w Toshibie P300 na talerz przypada 1TB w HGST na talerz przypada 800GB.
Dużej różnicy to chyba nie ma ;)


 

Link to post
Share on other sites

różnica tkwi w szczegółach, oczywiście prawda że im więcej części mechanicznych tym większa szansa awarii, lecz błędy logiczne "bad sektory" występują kilkanaście razy chętniej niż inne błędy natury mechanicznej, do tego stopnia iż 5 talerzowe konstrukcje hitachi uważane są za nie do zajechania 

Oczywiście więcej talerzy to większe obciążenie dla łożyska i więcej ciepła, jak i hałasu przez większą ilość głowic, lecz coś za coś. 
Bad sektory ( bez ingerencji fizycznej temperatura, wibracje, uradzenia ), częściej występują im mamy większe zagęszczenie ( dlatego właśnie na starych dyskach było to bardzo rzadkie zjawisko, jeśli porównamy do dysków dzisiejszych ) 
Oczywiście na dysku 800GB/p nadal jest możliwość wystąpienia badów, jest trochę mniejsza, ale dysk nie jest niezniszczalny. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...