Skocz do zawartości

Nowa MOBO + procesor - pytania


Recommended Posts

Witam wszystkich,

w ostatnim czasie wymieniłem w kompie grafikę i dorzuciłem SSD. Śmiga lepiej, ale widzę że procesor to już jest daleko za kartą.
Zastanawiam się jakiego budżetu potrzebuję, żeby miało wszystko ręce i nogi.  Wstępnie zakładam, że na procka i płytę wydam z 1000 zł, ale coś mi się wydaje, że potrzebne tu będzie z 1500 zł co też jest możliwym budżetem.
Komputer jest typowo pod gry. Najnowsze mogą być na medium/high detalach ( wazne by chodziły płynnie)- Aktualnie przy Wiedźminie 3 co kilka minut są kilkusekundowe ściny zakładam, że wtedy procesor potrzebuje kilku sekund żeby się wypocić ze swojej 60 stopniowej gorączki.
W zasadzie nigdy nie robiłem OC oprócz tych, które umożliwiają mi programy z płyty głównej.
Sprzęt może być używany, chociaż przy nowym po odjęciu VAT i podatku dochodowego i tak mam jakieś 65% ceny, więc nie wiem czy jest sens lecieć w używki.

Plan jest na nową płytę + i5. Opcjonalnie myślałem też o nowej obudowie i polepszeniu chłodzenia, żeby się chłop w starym rupieciu nie dusił, bo przewiewu w aktualnie prawie żadnego nie mam. Jakieś propozycje?

 

Płyta główna: 
ASUS M4A87TD/USB 3.0 
Procesor:

AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition 3.4 GHz

RAM:
Patriot 4x2GB DDR3 1667 MHz CL9

Zasilacz:

OCZ Fatal1ty 550W Modular SLI PSU LED 80Plus
Karta graficzna:

MSI GeForce GTX 960 Gaming Edition 2 GB

HDD/SSD:

oraz HDD 1TB jakiś samsung  oraz nowy SSD Goodram Iridium Pro 240 GB.
Obudowa:

IBOX Lynx 709
I

Edytowane przez Ravvv1306
Link to post
Share on other sites

Może to nie procesor a sekcja zasilania się wtedy przegrzewa i następuje throttling.U mnie tak było w przypadku wcześniejszej płyty, gdzie taktowania zbijało do 800 Mhz.

 

Pomijam teraz kwestię wymiany podzespołów.

Parę dni temu miałem tą samą płytę i Phenom 945 podkręcony do 3,7 i śmigał spokojnie bez przegrzewania się żadnego w różnych grach, nawet karta graficzna prawie taka sama. Może aby zrobić to rozsądnie zacząłbym na twoim miejscu od zakupu chłodzenia na procesor (zależnie jakie posiadasz) aby zbić temperatury podstawki w nich są do wielu socketów więc w razie gdy zdecydujesz się na nowy zestaw będziesz miał jak znalazł. Podobnie z obudową albo wrzucić na tył wentylator albo kupić jakaś za nieco ponad 100 zł np zalman z1 albo z3 z więj wentylatorami.

 

W przypadku zmiany na nową platformę i jeśli masz faktycznie 1500 zł do wydania to ładne podzespoły kupisz. Tylko czy do tej grafy ma sens i5 6600 ? Pozostawiam kwestię ekspertom z działów.

 

Ale np. chcąc wykorzystać ram można całość zrobić także bardzo wydajnie z używek, i5 3470 czasem są i po ~400 zł , z gwarancją 12 msc za 470 zł , płyty różnie z cenami , zależy czy koniecznie musi być z SATA 3 oraz USB 3.0, nówki bez sata 3 i usb 3.0 za 220 zł są na kup teraz. Gdyby na spokojnie kupić te elementy to może z chłodzeniem w 700 zł byś się zmieścił, od ręki ~800 zł. Za nową platformę i5 6400 dasz za sam procesor ~750 zł + 220 płyta + 130 za 8 GB ram + ewentualnie obudowa.

 

Ważne jest czy chcesz nówki czy tez używane, jeśli nowe to wybór oczywisty i na pewno w którymś z tematów na forum o doborze podzespołów spasujesz zestaw płyta , procesor i ram z swojego budżetu. Jeśli zależy ci na czymś sensownym i tanim to można poszukać "okazji".

Link to post
Share on other sites

Jak już mówiłem mogę wziąć nówki na firmę, więc po odliczeniu wszystkiego to będzie jakieś 65% ceny nowych. 

W zasadzie zakładając ten scenariusz to na wszystko mogę i 2000 zł przeznaczyć, bo ze 300 zł dostanę za stare części no i po uwzględnieniu VAT i dochodowego wyjdzie mnie ok. 1000 zł :) 

- Procesor- jakaś  i5 

- Płyta główna - nie mam pojęcia - może mieć jakieś wbudowane opcje OC

- Nowa obudowa i co nieco wiatraków + chłodzenie do nowego procesora.- też się na tym nie znam

- Być może nowe kości RAM DDR4.  - 8GB czy 16 GB? 

Link to post
Share on other sites

Zakładam zatem że zestaw głównie do gier. Tylko pytanie czy warto jakąś i5 6600K bo powinno budżetu starczyć łączyć z Geforce 960 który ma 2 GB pamięci. Ostatnio przeglądałem testy tej karty i lubi się przydusić w grach które wymagają sporo vramu i żaden procesor tu nie pomoże. Osobiście jestem zwolennikiem aby podzespoły w miarę zbalansować. Jednak nawet ta karta zapewni Ci w ustawieniach wysokich komfortową grę w większość tytułów. U mnie wiedzmin 3 idzie około 30 FPS wszystko prawie na ultra poza nvidia hairwork i spokojnie mogę grać, dla niektórych zaś wymagane jest 60 czy 144 fps aby mieć synchronizację z monitorem, zależy od indywidualnych preferencji.

Link to post
Share on other sites

Zakładam zatem że zestaw głównie do gier. Tylko pytanie czy warto jakąś i5 6600K bo powinno budżetu starczyć łączyć z Geforce 960 który ma 2 GB pamięci. Ostatnio przeglądałem testy tej karty i lubi się przydusić w grach które wymagają sporo vramu i żaden procesor tu nie pomoże. Osobiście jestem zwolennikiem aby podzespoły w miarę zbalansować. Jednak nawet ta karta zapewni Ci w ustawieniach wysokich komfortową grę w większość tytułów. U mnie wiedzmin 3 idzie około 30 FPS wszystko prawie na ultra poza nvidia hairwork i spokojnie mogę grać, dla niektórych zaś wymagane jest 60 czy 144 fps aby mieć synchronizację z monitorem, zależy od indywidualnych preferencji.

  30 FPS jak na takie gry wystarczy, więcej potrzebuję jedynie grając w CS:GO, ale z tym problemu nie będzie. 

Swoją drogą z jednej strony może teraz zbyt dobry procesor nie mieć sensu, a może za rok sprzedam kartę i kupię nową a wtedy procesor rozwinie skrzydła.

Bardziej mnie płyta główna zastanawia, bo w tym dopiero raczkuję. Z drugiej strony specjalnego parcia na wydawanie kasy też nie mam, bo człowiek coraz mniej czasu na granie ma. Najważniejsze, że ma to chodzić płynnie na średnich detalach przez najbliższe 2 lata. 

 

Link to post
Share on other sites

Patrząc wstecz iż obecnie "spokojnie" pograć można nawet na dosyć starej już i5 2500 która moim zdaniem ciągle daje radę. TO kupując obecnej generacji i5 6400 spokojnie będziesz go użytkowałem przez parę lat o ile nie najdą cię jakieś skrajne pomysły na wykorzystanie sprzętu (profesjonalne wykorzystanie itp). Przy i5 6400 można jeszcze podkręcać przez bclk (chyba dobrze napisałem skrót ;) ) tylko do płyty trzeba dopłacić z 250-300 zł musi mieć dopisek chyba Hyper. Warto abyś zobaczył sobie testy takiego procesora po pokręceniu i bez abyś sam zdecydował czy wydawanie ekstra w tym przypadku 1/3 ceny zestawu o lekki przyrost.

 

Artykułów o podkręcaniu zablokowanych i5 trochę jest: min : http://www.purepc.pl/procesory/podkrecanie_skylake_core_i5_6500_i5_6400_i3_6100_i_pentium_g4400?page=0,32

Wcześniej była ta opcja w biosach oficjalnie  w biosie , później niby usuneli, a teraz znów jest dostępna.

Edytowane przez xiveris
Link to post
Share on other sites

i5 6400 cena za nówkę ok. 750 zł. Do przyjęcia. 
A jaka płyta pod to mogłaby się nadać? załóżmy ok 500 zł.
Oraz czy w takim wypadku opłaca się zmienić RAM na DDR4? 

Nie bawię się aż tak bardzo w podkręcanie, ale do czasu zakupu zapewne doczytam. Z tym, że będzie to równoznaczne z zainwestowaniem w chłodzenie bądź dodatkowo zmianą obudowy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam, 

minęło nieco czasu i zmieniłem trochę nastawienie odnośnie zakupu weryfikując, że mam sensu wydawać więcej pieniędzy na moje potrzeby. 
Chciałbym tylko zasięgnąć porady, czy zestaw : 

http://allegro.pl/gigabyte-ga-z97-d3h-i5-4670k-8gb-ram-skill-i6649412193.html

byłby optymalny pod kompa, który jest na początku tematu ( chodzi głównie czy procesor będzie ok pod kartę ) :-) Z założenia mogę pozostać przy DDR3. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...