Skocz do zawartości

Karta graficzna do grania w rozdzielczości 2560x1080@60Hz


Recommended Posts

Cześć

 

W związku z nadchodzącymi tytułami COD-IW i BF1 chciałbym zrobić upgrade mojej prehistorycznej grafiki.

Czy na podstawie poniższych parametrów moglibyście mi polecić konkretną kartę graficzną do gry w rozdzielczości 2560x1080@60hz?

Chodzi mi o to że nie siedzę zbyt głęboko w temacie a chciałbym nie wymieniając mobo, procka i ramu wymienić grafikę i ewentualnie zasilacz.

 

Aktualny komp:

Monitor: LG 21:9 2560x1080@60hz

MOBO: ASUS SABERTOOTH 990FX

GPU: GTX 560

CPU: AMD FX-8120 (8C\8T)

RAM: 16GB DDR3

PSU: 500W Pentagrama Silent Force: PSF-500-A12S

 

Wymagania:

- nie chcę wymieniać procka, mobo i ramu

- karta musi uciągnąć rozdzielczość 2560x1080@60hz (21:9) w wysokich lub bardzo wysokich detalach (tu piszę totalni ogólnie bo nie ogarniam tematu filtrowań wygładzań itd) w nowych FPS'ach i strategiach

- karta musi wystarczyć na kilka lat do przodu - czyli np po 3 latach musi nadal być w stanie odpalić najnowszego FPS'a w wysokich detalach - jeżeli to w ogóle możliwe przy dzisiejszym postępie

- karta musi mieć ciche ale jak najmocniejsze chłodzenie - wystarczy już że sam procek służy mi w zimowe wieczory za "basowy" grzejnik :)

- najlepiej gdyby karta była Nvidii - w przeszłości miałem sporo problemów ze sterownikami AMD Catalyst i zniechęciło mnie to do tych kart - chyba że coś się w tym temacie zmieniło

- proszę o wskazanie konkretnej marki karty - uzależnionej od polecanego przez was typu chłodzenia

- jeżeli to konieczne to proszę również o wskazanie odpowiedniej mocy, marki i certyfikatu dla nowego zasilacza jeżeli aktualny nie wystarczy do uciągnięcia wskazanej karty

 

Możliwości:

- jeżeli będzie to konieczne to nawet GTX1080 - weźcie tylko pod uwagę że jeszcze przez bardzo długi okres nie chcę zmieniać monitora na 4K, i że mam relatywnie słaby do dzisiejszych procków Intela, procek AMD (co podobno może być wąskim gardłem dla grafiki - tego tematu też nie ogarniam - proszę o jakieś proste przybliżenie). W związku z tym nie chciałbym inwestować w kartę której możliwości nie wykorzystam w 100%, a będzie generowała dodatkowe, niepotrzebne ciepło

- nowy zasilacz

 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

 

Pozdrawiam

Pasibrzuch_

 

PS czy dzisiejsze karty pozwolą mi na podłączeni 3 różnych ekranów na raz(w tym tylko 1 do grania)?

 

PS na YT filmiki pokazują że już i5 z górnej półki i GTX1060 wystarczą do do płynnej rozgrywki w 2560x1080 i detalach ULTRA. Czy to możliwe, czy są to może jakieś sztuczki z podkręcaniem procka i GPU?

Edytowane przez Pasibrzuch_
Link to post
Share on other sites

Cpu masz troszke za slabe wg mnie,zasilacz tez bedzie bez jakiegos wiekszego zapasu mocy...a tak po za tym to taki gtx 1070 bedzie chyba ok.Z drugiej strony po oc napewno gry beda smigac.Ale w miejscach cpu bedzie widac jednak jakies spadki w plynnosci.mialem cpu amd i pozniej intela na tym samym gpu i mam porownanie.na amd nie bylo zle,ale na intelu fps tak nie skakal,i maksymalny wcale nie byl duzo wiekszy niz na amd,ale jednak miejsca cpu zabijaly ten procek.

 

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez svzuka650
Link to post
Share on other sites

miałem podobny zestaw tylko z gf 970. Co mogę powiedzieć - nie było tak źle. W zasadzie w każdą grę mogłem grać w FHD na detalach przynajmniej wysokich. Po zmianie platformy na i5( grafika ta sama), nie zauważyłem jakieś dużej różnicy, a już na pewno nie był adekwatny do wydanej gotówki. Nie mniej jednak uważam, że 1070 to chyba Max do tego zestawu.

Link to post
Share on other sites

a ja uważam że max tutaj to 970 i to po grubszym OC procesora

bez OC, rozsądny wybór to GTX 960 4GB

i nie ma mowy że nie będzie spadków płynności na bardzo wysokich delatach w 2560x1080 przy takim procesorze

tak samo nie wystarczy to na kilka lat, nie na tej platformie

 

może powiecie, dlaczego polecacie tutaj 1070 jeśli bije ona wydajnością na głowę 970 czy 960 i będzie spać przy tym procku ?


http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2012/08/fx_corei5/crysis2_1920.png

Link to post
Share on other sites
miałem podobny zestaw tylko z gf 970. Co mogę powiedzieć - nie było tak źle. W zasadzie w każdą grę mogłem grać w FHD na detalach przynajmniej wysokich. Po zmianie platformy na i5( grafika ta sama), nie zauważyłem jakieś dużej różnicy, a już na pewno nie był adekwatny do wydanej gotówki. Nie mniej jednak uważam, że 1070 to chyba Max do tego zestawu.

zarówno 960 jak i 970 nie poradzi sobie w QHD i nie ważne czy na fx czy intelu

podałeś przykład gry która chyba najbardziej wykorzystuje procesor i tylko 2 rdzenie. Jeżeli w tym zestawieniu byłby i3 6100 to byłby na pierwszym miejscu.

Poza tym fx nie był podkrecony a my mówimy o OC 4.5 ( autor ma niezłą płyte) i w takiej konfiguracji często przegania i5 2500. Często o amd wypowiadają lubię , którzy nigdy tego procesora nie "katowali".

przepraszam miało być ludzie ( autokorekcja)

Link to post
Share on other sites

to tylko pokazuje że AMD ma słabsze pojedyncze rdzenie

gierkę wziąłem pierwszą lepszą, przecież praktycznie w każdej będzie odstawał od starych i5'tek lub nowszych i3

 

 

zarówno 960 jak i 970 nie poradzi sobie w QHD i nie ważne czy na fx czy intelu

to nie jest QHD, ale mniejsza

poleciłem karty pod aktualny procesor, autor powiedział że nie chce go zmieniać

a to że platforma nie da rady w takiej rozdzielczości na wyższych delatach, o tym już wspomniałem

Link to post
Share on other sites

- karta musi wystarczyć na kilka lat do przodu

- karta musi mieć ciche ale jak najmocniejsze chłodzenie

- najlepiej gdyby karta była Nvidii

- proszę o wskazanie konkretnej marki karty - uzależnionej od polecanego przez was typu chłodzenia

 

PS czy dzisiejsze karty pozwolą mi na podłączeni 3 różnych ekranów na raz(w tym tylko 1 do grania)?

Palit GTX 1080 JetStream. Najlepsze chłodzenie Pascali.

Masz tam 3x wyjścia DisplayPort, 1x HDMI i 1x DL-DVI, do wyboru do koloru.

 

Zasilacz możesz wziąć np. Corsair RM650x https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-80plus-gold-650w-cp-9020091-eu-779366/ lub nawet mocniejszą wersję dla pewności.

 

mam relatywnie słaby do dzisiejszych procków Intela, procek AMD (co podobno może być wąskim gardłem dla grafiki - tego tematu też nie ogarniam - proszę o jakieś proste przybliżenie). W związku z tym nie chciałbym inwestować w kartę której możliwości nie wykorzystam w 100%, a będzie generowała dodatkowe, niepotrzebne ciepło

Nawet jeśli karta nie będzie wykorzystana w 100%, to będzie wtedy wydzielać mniej ciepła. Karty NVidii są bardzo efektywne energetycznie, a karty Palita są ciche i chłodne.

 

Jeśli chodzi o temat CPU-FPS, to możesz poczytać mój mini poradnik "Inne spojrzenie na FPS w grach".

Generalnie wszystko jest zależne od gry... w niektórych wykorzystasz kartę przez cały czas w 100%, zwłaszcza w takiej rozdzielczości i w wyższych ustawieniach, a w innych niekoniecznie (i nie we wszystkich momentach) - ale nie znaczy to wcale, że ilość FPS będzie niekomfortowa, a karta będzie "marnować energię" że się tak wyrażę. Wręcz przeciwnie.

 

W większości gier zresztą przy tak wydajnej karcie włączysz sobie VSync lub FastSync w celu komfortowego grania bez szarpania obrazu, i nie będziesz się nawet przejmował, jeśli w jakimś momencie potencjał karty się "marnuje" ;)

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Panowie, litości.

 

Toż to nawet nie jest Vishera, to FX pierwszej generacji, do którego polecanie czegoś mocniejszego niż GTX 780 jest zwyczajną głupotą.

 

 

 

Wymagania:

 

Są nierealne.

 

 

 

jeżeli to w ogóle możliwe przy dzisiejszym postępie

 

Nie. Nawet 1080 nie wystarcza obecnie do wszystkich fajerwerków przy FHD.

 

Tutaj do zmiany jest raczej całość, bo parowanie najnowszej karty z archaiczną już resztą, mija się z celem. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...