Skocz do zawartości

USB 3.0 dużo wolniejsze od 2.0


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez ryto1979,

Recommended Posts

Panie, Panowie.

 

Mam problem z bardzo wolnym kopiowaniem przez usb 3.0 z pendrive/czytnika kart CF na kompa (zresztą w drugą stronę tak samo).
 
Zrobiłem test. Na usb 2.0 mam szybkość (wg win 7) 40MB/s i 100 plików - razem 1,19GB, kopiuje ok 36 sek. W przypadku usb 3.0 te same dane kopiuje w czasie prawie trzykrotnie dłuższym. 
 
Reinstalowałem sterowniki do usb 3.0 i to nic nie daje. Instalowałem też jakieś hotfixy win 7 i też nic. 
 
Zauważyłem, że przez USB 2.0 kopiuje jednostajnie, tzn. pasek postępu zapełnienia się systematycznie. W przypadku usb 3. 0 kopiowanie jest jakby w transzach (na raty). Czyli pasek zapełnia się do 1/4 i staje... stoi... stoi i znowu rusza do 1/2, staje i potem rusza do 3/4, znowu się zatrzymuje i dalej do końca. I to trwa 3x dłużej niż na usb 2.0. Win 7 pokazuje od 15 do 20 MB/s. 
 
Czy ktoś spotkał się z czymś takim? To ewidentnie wina systemu, na każdym porcie 3.0 tak jest i niezależnie od tego, czy podłączę pendrive 3.0 czy czytnik kart CF, kopiuje bardzo wolno i "partiami". 
 
PS format c: odpada na razie, już wolę używać 2.0...
 
PS2 Płyta główna to ASRock B75 Pro3, posiada 2 gniazda usb 3.0 (niebieskie), dwa dodatkowe dokupiłem na panel przedni - działają tak samo wolno. 
System Win 7 64 bit pl. 
 
Pozdrawiam. 
Edytowane przez ryto1979
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

40 MB/s pokazał win 7, może kłamać oczywiście ;-)

Zaraz sprawdzę w biosie czy w ogóle mam taką opcję...

Pod wszystkie porty 3.0 podpinałem, łącznie z tylnymi. I na wszystkich jest tak samo...

 

EDIT:

W biosie w przypadku ustawień USB znalazłem tylko poniższe opcje:
USB 2.0 Controller
USB 3.0 Controller
Legacy USB Support
Legacy USB 3.0 Support

 

Wszystkie są na "Enabled". Jedna z nich opisana jest jako XHCI - włączone.

Nie mam w biosie opcji UASP - przynajmniej czegoś takiego nie widzę.

 

EDIT 2:

Ok, znalazłem winowajcę. To program XFastUSB dołączany do płyt ASRocka. Miałem ustawione na tryb "turbo". W 2.0 może i działa (nawet nie testowałem), ale w przypadku USB 3.0 jest kompletnie bezużyteczny! Odinstalowałem program i win 7 pokazuje ok 115MB/s odczytu w USB 3.0. Jest moc, jest szybkość, działa OK ;-) Temat do zamknięcia...
Edytowane przez ryto1979
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...