Skocz do zawartości

Recommended Posts

przymierzam się do zakupu takowego dysku

jako że WD zalicza ten dysk do stosowania w serwerach/NAS to czy również sprawdzi się on w zwykłym komputerze stacjonarnym, który nie działa 24h/dzień tylko 12h/dobe.

Gdzieś w necie wyczytałem że dyski te nie mają parkowania głowic co może negatywnie odbić się na ich żywotności jeśli nie idą 24h w ciągu dnia

Obecnie mam 1 reda, ale tez greeny i się zastanawiam który wybrać.

Kasa nie ma znaczenia, liczy się niezawodność dysku.

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Dysk wydaje się być taki sam jak inne z małym ale. Przystosowany do pracy w specyficznym środowisku jakim jest Nas, możesz sobie propagandę od WD poczytać. Mylisz się co do parkowania głowic, te dyski zachowują się tak samo jak inne i muszą parkować głowice. Jak dla mnie dysk jak dysk, może być mniej awaryjny bo teoretycznie jest przystosowany do pracy 24h. Pewnie zaraz ktoś napisze że taki dysk jest nie przystosowany do włączania i wyłączania bo typowy Nas kręci 16 dyskami i ich nie zatrzymuje w razie potrzeby. Co jest bzdurą nie małą.

Link to post
Share on other sites

Zaznaczam, że jestem żadnym znawcą...

Posiadam aktualnie 4 WD Red (łącznie 16 GB),  domowego serwerka włączam od czasu do czasu, powiedzmy raz w tygodniu po kilka godzin dziennie  (nie mam potrzeby ciągłego używania) i Hard Disk Sentinel Pro nie pokazuje żadnych błędów. W tej chwili piszę z innego komputera, więc nie jestem stanie sprawdzić ile łącznie było włączeń/wyłączeń, ale taka sytuacja ma miejsce już kilka lat.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pewnie zaraz ktoś napisze że taki dysk jest nie przystosowany do włączania i wyłączania bo typowy Nas kręci 16 dyskami i ich nie zatrzymuje w razie potrzeby. Co jest bzdurą nie małą.
 
Ale przecież nie lubi, tzn łożyska są zwykle inne ( zwykle minimalne zmiany w smarowaniu ) i nie lubią zimnego startu, lecz nie zajedziesz dysku w ten sposób co być nie robił, bo łożyska zwykle ponad 10 lat bez problemów chodzą. 
Sam mam WD red pro 4TB u siebie  

Co do dysków to red vs red pro 
po pierwsze jaka pojemność ( bo wersje 5TB i wyższe sa trochę inne od pozostałych ) 

Co do ogólnych różnic, WD red pro to 7200 rpm, jest głośniejszy, cieplejszy, ale szybszy, oraz ma mniejszą gęstość zapisu, więc mniejsze prawdopodobieństwo badów ( choć nadal mogą wystąpić ) 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Nie lubią się uruchamiać na tyle że producent w specyfikacji podaje że są w stanie przetrwać 2x tyle co seria green / blue / black. Dysk bardziej pro oraz dodatkowo doładowany bardziej pro firmware, ale kużwa znajdzie się inżynier teoretyk który coś o łożyskach musi dodać.

Link to post
Share on other sites

Co do ogólnych różnic, WD red pro to 7200 rpm, jest głośniejszy, cieplejszy, ale szybszy, oraz ma mniejszą gęstość zapisu, więc mniejsze  

 

Modele 2TB widzę są w dwóch wersjach i w tych samych cenach od 630 PLN,

 

 

  • WD RED PRO     WD2001FFSX     
  • WD RED PRO     WD2002FFSX    

 

 

 sprawdzałem u producenta, nie mogę do końca zrozumieć czym się różnią, możesz powiedzieć który się bardziej opłaca?

 

1930aa187ba4a.png

Link to post
Share on other sites

@, ale ty mylisz nawet opis specyfikacji, co innego parkowania, a co innego uruchomienia ( to nie ma ze sobą nic wspólnego ) 
łożyska w dyskach serwerowych są inne i co im poradzisz na to ( są przystosowane do pracy w innych warunkach ). W specyfikacji nie określa ilości włączeń gdyż łożysko zwykle jest ostatnią rzeczą jaka pada ( więc jest to niepotrzebne ) 
Sam mam greena z 616 tysięcy parkowań i jakoś nic. 

 
Co do dysku "bardziej pro", to seria WD red i WD red pro to zupełnie inne dyski konstrukcyjnie, WD red pro jest oparty o ten sam model co WD black, Se i Re, za to wd red jest bardziej podobny do WD blue. 

WD2001FFSX to ma 4 talerze 8 głowic ( short-stroked ), ale nie znalazłem nic odnośnie różnic. 
a raczej nie znalazłem żadnej dokładnej recenzji WD2002FFSX, lecz ze specyfikacji, WD2001FFSX wypada lepiej. 


ale teraz pytanie, czy potrzebujesz takiego dysku  ? 

Link to post
Share on other sites

WD red pro jest oparty o ten sam model co WD black, Se i Re

Pytanie czy cichszy WD RED PRO jest od WD BLACK?

 

WD2001FFSX to ma 4 talerze 8 głowic ( short-stroked ), ale nie znalazłem nic odnośnie różnic. 

a raczej nie znalazłem żadnej dokładnej recenzji WD2002FFSX, lecz ze specyfikacji, WD2001FFSX wypada lepiej. 

ale teraz pytanie, czy potrzebujesz takiego dysku  ?

Tak wydajny i do 24h/7dni

Link to post
Share on other sites
Pytanie czy cichszy WD RED PRO jest od WD BLACK?

cichszy, mimo że mam model z 5 talerzami  

 

 

ogólnie chcę zakupić dysk 6GB

jeśli chodzi o 6TB to tam jest już identyczna konstrukcja ( różnią się tylko prędkością, buforem ) no i gwarancją. 

6TB dyski od WD to kopia dysków hitachi 6TB 

 

Mówiłem już o tym w 1 poście, że 5TB i wyżej to już inna konstrukcja 

 

Osobiście jedyne co mnie odrzuca od tych dysków to duże zagęszczenie danych na talerz 

 

Niestety nie mogę nic powiedzieć odnośnie dźwięku, bo nie słyszałem tych konstrukcji osobiście 

 

ale z tych dwóch: WD red 6TB 1099zł, a WD red pro 6TB 1249zł, brałbym wd red pro, ze względy na prędkość jak i gwarancję 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...