Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Jaki router wybrać do 300 zł dla sieci domowej?

router sieć domowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 JarKos

JarKos
  • Nowicjusz

• 5 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 10:35

Dzień dobry,

Stoję obecnie przed następującym dylematem: lada dzień podpiszę umowę na internet z Multimedią, celuję w prędkość 120 Mb/s. Problem w tym, że przez ostatnie 4 lata korzystania z usług tej firmy, proponowali oni przedpotopowe routery, które gubiły zasięg wifi po 2-3 metrach, więc internet był w jednym pokoju, a w drugim już tylko na słowo honoru. 

Stąd moja decyzja by zainwestować we własny router, który byłby w stanie objąć zasięgiem całe mieszkanie. Docelowo miałby obsługiwać maksymalnie 6-8 urządzeń (2-3 laptopy, tyleż telefonów, tableta i może kiedyś telewizor). 

Oczywiście postanowiłem na własną rękę poszukać odpowiedniego modelu, jednakże ze względu na mnogość parametrów, różnicę podzespołów i całkiem sporą ilość nowych informacji, która wiąże się z wyborem routera, udało mi się jedynie zawęzić poszukiwania do 3 modeli.

Proszę Was o pomoc w wybraniu jednego modelu z pośród proponowanych lub wskazanie na inny, lepszy model, jeżeli o takim słyszeliście. Budżet na ten cel oscyluje w granicy 300 zł - może być 330, choć ucieszyłbym się, gdyby było taniej!

Wybrane przeze mnie modele to:

TP-LINK Archer C2
TP-LINK Archer AC1200 C5 (lub AC1350 C5)
Edimax BR-6478AC

Możliwe, że w przyszłości będę zmieniał lokum, więc naturalnie router może być w przyszłości używany do innych sieci.

Dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam!

Użytkownik JarKos edytował ten post 26 wrzesień 2016 - 10:37

• 0

#2 Melman1980

Melman1980
  • Maniak

• 2310 postów
  • Miejscowość:RADOM

Napisano 26 wrzesień 2016 - 11:01

Hej.

https://www.asus.com...T-AC1200G-plus/

Teoretycznie urządzenia ASUS stoją na wyzszym poziomie niż TP-Link. Lepszy zasięg, lepsza siła sygnału, bardziej zaawansowane oprogramowanie

• 0

i7 8700k 4.9 GHz+ KRAKEN X62 + ASUS GTX 1080TI OC + ASROCK Z370 EXTREME4 + CORSAIR 2 x 8GB 3000Mhz + CRUCIAL SSD 525GB MX300 + LG 24GM77 + AIM SC808 + HYPERX CLOUD + FRACTAL DEFINE R6 TG

#3 WEXEL

WEXEL
  • Amator

• 63 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 11:23

Sam miałem taki dylemat niedawno dla internetu 100-300Mb/s.

Wybierałem pomiędzy Asusem RT-AC1200G+, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C5 i MIKROTIK RB 951G-2HND. 

Fakt urządzenia Asusa są dobre i chwalone. TP-Link także nie jest zły i znany na rynku. A Mikrotik... poznałem jego nazwę z miesiąc temu ( takie routery dla zaawansowanych aczkolwiek podstawowa konfiguracja nie jest trudna jak się przekonałem -  ale obsługa na pewno rożni się od "zwykłych" domowych routerów).

Na początku byłem zdecydowany na Asusa...jednak od jakiegoś czasu zaczęły dochodzić głosy, że pod obciążeniem się restartuje i nie są to jednostkowe przypadki. TP-Linki oba są bardzo podobne...największa różnica to ilość portów USB oraz to, że Archer C1200 jest nowością i niedawno nie było w ogóle opinii o nich od właścicieli tego sprzętu.

Ja zakupiłem w końcu Mikrotika i choć jest on ma "tylko" Wifi w standardzie N ( a w/w Asus i TP-Linki posiadają już standard AC ) to w przyszłości i tak na drugim końcu mieszkania dodam AP w standardzie AC bo Mikrotik będzie nadawać pomiędzy pokoikami dzieci...a chce uniknąć takiego nadajnika blisko dzieci.

Najważniejsze JarkoS żeby Routerek miał przełączniki ( porty LAN/WAN ) 1Gb/s...bo zwykłe 100Mb/s do Twojego internetu to za mało. Maksymalnie wyciągniesz wtedy na nim 80-90Mb/s.

Użytkownik WEXEL edytował ten post 26 wrzesień 2016 - 11:26

• 0

#4 JarKos

JarKos
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 5 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 14:25

MIKROTIK odpada, ponieważ zależy mi na obsłudze standardu AC. Co prawda laptopy i tablet mają karty sieciowe w standardzie n, ale na przyszły rok planowana jest wymiana laptopa na stacjonarkę, z kartą umożliwiającą wykorzystanie potencjału ac. Stąd zostaje chyba tylko TP-Link AC1350 C5 oraz Asus RT-AC1200G+

Użytkownik JarKos edytował ten post 26 wrzesień 2016 - 14:25

• 0

#5 Franz

Franz
  • Gaduła

• 400 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 14:53

Ja ze swej strony polecam TP-Linka - są różne opinie na temat tego sprzętu, znawcy wypowiadają się, że to słaby sprzęt, ale moim zdaniem (a w ostatnich latach dłużej używałem i testowałem paru modeli TP-Linka, porównywałem też z routerami Asusa i D-Linka w cenie do 700 zł.) to niezły sprzęt do domu - może nie ma rozbudowanych opcji konfiguracyjnych, ale dla mnie wystarcza i co najważniejsze działa stabilnie do tego stopnia (na oryginalnym oprogramowaniu), że jak coś chcę w nim zmienić w ustawieniach to najczęściej muszę resetować router, bo zapominam hasła - tak rzadko do niego zaglądam, bo nie ma potrzeby - raz skonfigurowany działa i już (w końcu zapisałem login i hasło, więc już nie muszę).

Co do AC to nie napalaj się na te transfery jakie teoretycznie oferuje - dobrze to wygląda tylko na papierze.

Pamiętaj, że 5 GHz ma mniejszy zasięg (a to na tym paśmie jest nadawany standard AC) niż 2,4 GHZ i to bez względu na router.

Może być tak, że wysokie transfery osiągniesz tylko w pomieszczeniu, gdzie stoi router, a po przejściu 1 ściany, będzie już mniej, nie mówiąc o 2 ścianach, gdy będzie sporo mniej.

Nie zmienia to oczywiście tego, że z AC będzie szybciej niż przy n - trzeba brać jedynie poprawkę na to, że prędkości AC szybko spadają wraz z odległością i każdą przeszkodą - szybciej niż na paśmie 2,4 GHz.

Użytkownik Franz edytował ten post 26 wrzesień 2016 - 14:56

• 1

#6 JarKos

JarKos
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 5 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 15:40

Dzięki za opinię! Kolejna na plus dla TP-Linka.

Co do AC to nie napalaj się na te transfery jakie teoretycznie oferuje - dobrze to wygląda tylko na papierze. Pamiętaj, że 5 GHz ma mniejszy zasięg (a to na tym paśmie jest nadawany standard AC) niż 2,4 GHZ i to bez względu na router. Może być tak, że wysokie transfery osiągniesz tylko w pomieszczeniu, gdzie stoi router, a po przejściu 1 ściany, będzie już mniej, nie mówiąc o 2 ścianach, gdy będzie sporo mniej.

Router będzie w odległości 2 metrów od głównego komputera, w jednym pokoju. Liczę, że jednak wykorzystam pasmo 5 GHz.
Poza tym zależy mi, by być przygotowanym na te parę lat do przodu i nie wymieniać routera za rok, gdy wymianie ulegnie komputer.
  • 0

#7 Franz

Franz
  • Gaduła

• 400 postów

Napisano 26 wrzesień 2016 - 16:45

Faktycznie warto zainwestować w router 2 zakresowy z portami LAN 1000 Mb/s - ja mam łącze z kablówki 150 Mb/s i poprzez WiFi 5 GHz w całym pokoju gdzie stoi router ma pełne 150 Mb/s (na komputerze i tablecie Samsunga z WiFi 5 GHz), po 1 ścianie jest ok. 90-110 Mb/s., więc nie jest żle, ale już przykładowo po 3 ścianach tylko ok. 5-7 Mb/s.

• 0

#8 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7560 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 26 wrzesień 2016 - 20:38

Szczerze... używanie na stacjonarce WiFi to gruby ekscentryzm.
  • 2

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#9 WEXEL

WEXEL
  • Amator

• 63 postów

Napisano 27 wrzesień 2016 - 04:24

Zgadzam się w 100%, Tym bardziej, że komputer będzie w tym samym pomieszczeniu ok. 2m od routera jak podaje autor tematu. 

Przewód to przewód...moim zdaniem najlepszy sposób na łączenie komputerów w sieć ... a Wifi używam tylko wtedy gdy jest niemożliwe/niewygodne połączenie przewodem ( ruchomy laptop, smartfon itp ). 

• 0

#10 JarKos

JarKos
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 5 postów

Napisano 27 wrzesień 2016 - 07:47

Słusznie, gdy już będzie stacjonarka to naturalnie dojdzie i kabel. Ale do tego czasu router posłuży głównie do obsługi laptopów, telefonów i tabletów.

• 0

#11 Keepie

Keepie
  • Dyskutant

• 175 postów

Napisano 27 wrzesień 2016 - 11:34

AC1200G+ akurat z zasięgiem dobrze sobie radzi, zresztą warto spojrzeć na recenzję tego routera https://openitforum..../#comment-10440

• 0

#12 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1592 postów

Napisano 01 październik 2016 - 19:03

Hej.

https://www.asus.com...T-AC1200G-plus/

Teoretycznie urządzenia ASUS stoją na wyzszym poziomie niż TP-Link. Lepszy zasięg, lepsza siła sygnału, bardziej zaawansowane oprogramowanie

Pierwszy z brzegu TP-Link, nawet MR3220, na którego wgrasz gargoyle będzie miał 10 razy większe możliwości niż każdy Asus.  Jak dorwiesz TP-Linka z Open WRT, to będziesz miał 30 razy bardziej rozbudowane oprogramowanie.

• 0

Workstation: i7 8700, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

#13 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7560 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 01 październik 2016 - 19:54

OpenWRT to nie jest odpowiedź na wszystko. Często nie są obsługiwane określone funkcje chipów i np. wydajność NAT-owania spada.

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#14 pomper

pomper
  • Nowicjusz

• 3 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 13:26

Netgear do 300 zł pod DSL? Tj. net ze spółdzielni? Który model da najwięcej w tym budżecie?

Nie mamy szczególnych oczekiwań.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: router, sieć domowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych