Skocz do zawartości

Najtańszy komputer zgodny z poniższymi wymaganiami


Recommended Posts

Witam!

Chcę złożyć sobie komputer stacjonarny. Jako że dawno się tym nie zajmowałem, chciałbym prosić o porady.
Moje wymagania: ogólnie komputer nie ma być do gier (brak dodatkowej karty graficznej) raczej w celach programistycznych, multimedialnych i biurowych, nie chcę, żeby się zacinał, ale też żeby można było coś w 3D włączyć i żeby to jednak jakoś działało. Nie chcę mieć też żadnego wiatraczka - wszystko chłodzone pasywnie (czy to w ogóle możliwe?) i na to mogę nawet wydać nieco więcej - to jakby priorytet. Ogólnie raczej ma być to tanie, tyle tylko, żeby spełniało minimalne wymogi. Dobrze pracuje mi się na ultrabooku Samsung Chromebook, choć już się trochę przycina http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2012/42/samsung-series-3-xe303c12-nowy-chromebook-za-249-dolarow.aspx (procesor 2-rdzenie, 2 giga ram, ssd 16 giga), tyle, że jestem w środowisku Chrome OS, w którym nic nie zrobię oprócz przeglądania stron, oglądania filmów, słuchania muzyki (i nie ma możliwości akurat na tym modelu instalacji czegoś innego), więc jestem bardzo ograniczony funkcjonalnie i jest jednak trochę za wolny. Zależy mi na stacjonarce, a nie jakimś tam lapku :).

Chyba nie pominąłem żadnego podzespołu (prawda?):

Chcę kupić tężę oto obudowę: https://proline.pl/?p=SST+SG08B+LITE+U3 Komputer ma ładnie wyglądać, choć pewnie wystarczyłaby mi nawet mniejsza obudowa taka wielkości dekodera dvb-t, ze względu na niewygórowane parametry, ale wolałbym mieć wielkości mini-wieży, ta jest chyba najbardziej ok. Dlatego też i mam nadzieję, że nie będzie problemu ze znalezieniem systemu chłodzenia pasywnego, jak już pisałem, jest to dla mnie bardzo ważne.

Do tego trzeba dokupić jakiś zasilacz, bo tegoż w zestawie nie ma i na tym się kompletnie nie znam, i tu szczególnie proszę o pomoc, również pasywny. http://www.forumpc.pl/uploads/emoticons/default_smile.png

Płyta główna może być najtańsza, może nawet taka znaleziona, pierwsza z brzegu https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-am1b-itx-socket-am1-fs1b-pcx-vga-dzw-glan-sata3-uab3-ddr3-mini-itx-am1b-itx-635666/ , czy ona spełni moje wymagania (byle by się nie "cięło" przy pracy) i czy będzie pasować do reszty podzespołów, ewentualnie jaka może być lepsza w podobnej cenie i czy nie powinienem kupić droższej zważywszy na jakieś parametry? Czym się różni mini-ITX i mini-DTX, bo obie wejdą do ww. obudowy?

Procesor, najkrócej, taki żeby się nie ciął, jak już pisałem nie grywam w gry, ale powiedzmy, że przetestować jakąś nowinkę, żeby się dało (coś w stylu Second life - nie wiem czy ktoś jeszcze tego używa - dawno się w tym światku nie kręciłem), no i żeby nie był na pewno gorszy od tego z mojego chromebooka i oczywiście chłodzenie pasywne jak najbardziej. (w sumie to mógłbym nawet przerzucić podobne podzespoły co w ultrabooku tylko do tamtej obudowy, no i żeby trochę szybciej chodził (bo przecież postęp idzie naprzód) i mógł udźwignąć linuxa czy windowsa, bo funkcjonalność się tu liczy. 

Kości RAM - jakie najlepsze,? ile? i jak najtaniej. http://www.forumpc.pl/uploads/emoticons/default_smile.png

Dysk SSD tylko do trzymania Kubuntu, może Windowsa i wielu programików, i ewentualnie jakichś drobnych multimediów
Napęd optyczny pewnie kupię oddzielnie.

Czy muszę sprawdzać kompatybilność z monitorem czy każdy pasuje do każdego komputera? 

Czy powinienem się za to zabierać ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chcę mieć też żadnego wiatraczka - wszystko chłodzone pasywnie (czy to w ogóle możliwe?

Tak, tylko w jakim celu ? skręcone śmigło na coolerze, GPU z trybem półpasywnym, cichy PSU oraz skręcone wentyle w obudowie na ~800RPM i masz ciszę i spokój.

 

Podaj budżet oraz pod jaki ma być to monitor.

Jakie gierki zamierzasz odpalić ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chcę mieć też żadnego wiatraczka - wszystko chłodzone pasywnie (czy to w ogóle możliwe?) i na to mogę nawet wydać nieco więcej - to jakby priorytet.

 

Takie założenia czasami (przeważnie zawsze) są na wyrost. Dopłacanie setek złotych aby pozbyć się wolno kręcących wentylatorów ? Kultura pracy takiego zestawu i tak prawdopodobnie nie przebije się przez tło.  

Link to post
Share on other sites

brak wiatraczka to brak zużycia prądu i większa estetyka i po prostu irracjonalnie nie lubię wiatraczków, tak jak nie lubię Microsoftu, choć tu powody są (ale my nie o tym). Proszę jednak o jakąś podpowiedź w kwestii pasywnego chłodzenia. Jak pisałem praktycznie wystarcza mi moc mojego ultrabooka, no mogłaby być trochę większa, i bez wątpienia będzie taka w składaku, a skoro chromebook jest chłodzony pasywnie, to nie widzę powodu by nieco lepszy zestaw przy większej obudowie był wydajnie chłodzony pasywnie. Mógłbym równie dobrze kupić komputer wielkości modemu (jakkolwiek nazywa się ten standard), który bez wątpienia byłby tak chłodzony, tyle że nie zmieściłbym tam napędu optycznego, i nie byłby tak ładny jak tamta obudowa. Więc czy mogę mieć zasilacz pasywny i procesor pasywnie chłodzony czy coś jeszcze trzeba chłodzić w moim przypadku?
Nie widzę sensu w wydawaniu za dużych pieniędzy na zestaw znacznie wydajniejszy, z którego mocy obliczeniowej praktycznie nie skorzystam. Praktycznie nie użyje go do gier. Może jakiś program, typu Google Earth, żeby jako tako udźwignął i być może jakieś minigierki 3D z prymitywną grafiką, żeby bez zacinania poszły.
Graficzną wezmę zintegrowaną, tylko tam też są - zdaje się - oddzielne i korzystające z mocy procesora (z tego co zrozumiałem), więc nie wiem jaką płytę wybrać, żeby mi poszło to co napisałem powyżej
Dysk też mały kupię tyle by wszedł system i programy, zresztą ssdeki są i tak małe, i całe szczęście ciche.
Jeszcze przydałyby mi się informacje jakie, ile kości, ile pamięci tak orientacyjnie RAMu kupić.
 

Monitor ma mieć złącza: D-SUB, DVI, displayPort. już kupiłem. Kupiłem również obudowę, bo z niej nie zrezygnuję. Na wnętrze obudowy chcę wydać około 1000 zł :) jeśli się nie zmieszczę to może wydam więcej, albo obniżę wymagania (na przykład mniej RAMu albo już jednak te wiatraki cholerne)


Chodzi o to głównie żeby programy jak najbardziej płynnie chodziły, a reszta to mnie nie obchodzi

Link to post
Share on other sites

Oczywiście wiesz, że nie miałem na myśli zużycia prądu przez zasilacz (komputer) tylko wiatraczek :D.
Ten z linku to całkowicie pasywny, prawda? Generalnie mi pasuje, ale widziałem gdzieś chyba lekko tańsze.

A z półpasywnymi to też jest jakaś myśl. To akurat mi się podoba, póki nie gram, wiatrak się nie włącza - dobrze rozumiem? jeśli tak to chyba tego szukałem

I jeszcze takie pytanie: jaka moc zasilacza mi orientacyjnie i bezpiecznie wystarczy, czy 4 giga ramu wystarczą i ile rdzeni powinien mieć dzisiaj procesor, żeby obsłużyć współczesne programy bez żadnych problemów 4 wystarczą i czy to nie za dużo? To chyba by kończyło moją sprawę. No może jeszcze to czy zasilacze przez te lata zmieniły standard wtyczki :) i to tyle, żeby wszystko było kompatybilne. resztę wyczytam sobie

Edytowane przez Ravcio94
Link to post
Share on other sites

Nie rozpisujmy się na temat poboru prądu przez wentylator bo nie ma to najmniejszego sensu. Nie będziesz się chyba rozliczać z pojedynczych watów. 

 

Zasilacz zdecydowanie półpasywny ale to i tak jest spory koszt. Całkowicie pasywne to ~ 500 zł. 

Daj sobie i3 z dwoma rdzeniami / 4 wątkami i 8 GB DDR4 + SSD. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...