Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, wreszcie się zdecydowałem na kupno nowego komputera :) Tak więc zaczynamy:

 

  • Zastosowanie komputera : Gry (najnowsze i nowsze) 70%, rendering/obróbka video (Sony Vegas pro 13, After Effects CC, Photoshop cs6, Lightroom) 30%
  • Maksymalna kwota : 6700zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : W tym miesiącu lub pod koniec
  • Których części potrzebuję : Tylko buda
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 32 cale Samsung 1920x1080 (jest to telewizor, może kiedyś wymienię na 144Hz)
  • Specjalne wymagania : Cisza, wydajność oraz kolorystyka czarno-czerwona
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : 2x HDD 1TB i 2TB oraz 1x SSD 120GB. Wszystko chodzi na SATA II ale ma kontroler SATA III także wystarczy to co mam.
  • Własna propozycja zestawu : https://www.morele.net/inventory/info/QySj8c/
  • Inne : Nie będę robił SLI ani CFX bo lepiej mieć jedno mocne GPU niż dwa słabsze no i problemy z tym związane.

Napisałem 30% obróbka video, ponieważ aktualny sprzęt nie dawał rady w bardziej zaawansowanych projektach :P Byle co zrobiłem i zaraz 4h render lub dłużej. Z nowym sprzętem będzie więcej możliwości. Mocny CPU jak i pojemny RAM mile widziane (After Effects każdą ilość RAM'u przyjmie :) )

 

Jeśli chodzi o gry to chciałbym aby komputer był na tyle wydajny, żeby bez problemu ciągnął przyszłościowe gierki na przyzwoitych ustawieniach (high lub deko wyżej i 60+ fps mnie w zupełności zadowolą :D) Aktualnie gram na low 1080p >40fps średnio :P

 

Co do części w koszyku to największy dylemat mam jeśli chodzi o płytę główną. Wybrałem MSI Z170A Gaming M5 bo mi się w sumie podobała ale również z tego względu, że ma wygodne/intuicyjne UEFI. Czytałem, że ma problemy z boostem (skacze) i daje ciut za duże napięcia (ale ja bym to sobie wyregulował bez problemu).

Zastanawiałem się również czy nie wybrać ASRock'a K6. Extreme 4 nie pasuje kolorystycznie ale jest bardzo fajna no chyba, że pobawię się w modding czerwonym markerem :D

 

W sumie to by było na tyle. Trochę dużo napisałem ale lepiej określić szczegółowo niż potem się dopytywać.

Link to post
Share on other sites

 

 

Extreme 4 nie pasuje kolorystycznie ale jest bardzo fajna no chyba, że pobawię się w modding czerwonym markerem

Ja bym tutaj zszedł właśnie do Z170 Extreme 4 cena poniżej 600zł i mocna sekcja jak i bogate wyposażenie.

Co do karty 2300 za MSI to przesada, z 2100zł masz równie cichego Palita Gamerock.

Co do RAM szukaj czegoś tańszego z niskim radiatorem.

No i PSU, 750W ze względu na dłuższy tryb pracy w pasywie ? blisko 600zł za G2 to za dużo, 60zł drożej jest lepszy Leadex Platinum 750W z nieco trwalszymi kondensatorami i lepszym wentylem, wentylator załącza się w nim od 60% (450W).

Taniej masz Corsair RM750X, również półpasywny z 10 letnią gwarancją.


Podaj jeszcze co to za SSD 120GB.

Warto wrzucić i tak coś świeżego i znacznie szybszego pod os i soft.

Link to post
Share on other sites

Co do karty to na allegro tego msi za 2150 zł kupię + gratis gierka GOW 4, którego pewnie sprzedam bo pod win10 jest, a ja siedzę na 7 Ultimate. Karta wyjdzie w sumie za 2100-2050zł zależy ile gra będzie warta.

 

Zasilacz mogę dopłacić jeśli jest faktycznie lepszy. Dobry PC't to i zasilacz musi być niezawodny. Jak z gwarancją tego Leadex'a?

 

Płyta główna ASRock'a też od pewnego czasu mi się wydawała lepszym wyborem niż MSI. Również była polecana w innych tematach jak przeglądałem.

 

RAM w sumie to Corsair Vengeance lpx albo Ripjaws ale jeszcze poszukam chociaż bardzo mi się te G.skill podoba :D

 

SSD posiadam 120GB firmy OCZ. Prędkościowo mi odpowiada bo system wstaje w ok 15 sekund, a to jest na SATA II. Dysk jest kompatybilny z SATA III.

Link to post
Share on other sites

 

 

SSD posiadam 120GB firmy OCZ. Prędkościowo mi odpowiada bo system wstaje w ok 15 sekund, a to jest na SATA II. Dysk jest kompatybilny z SATA III.

To tym bardziej trzeba zakupić nowy SSD bo to wolny model.

Iridium Pro 240GB / MX200 250GB / M6Pro 256GB / 850 Pro 256GB / 950 Pro 256GB/512GB ;).

Link to post
Share on other sites

Ten SSD mi póki co wystarcza bo tylko na nim system i parę softów trzymam. Jak będę potrzebował nowy to sobie kupię.

 

EDIT:

3ndurek jakie pamiątki byś polecił jeśli chodzi o niski radiator?

 

Znalazłem takie:

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-cmk16gx4m2b3000c15-776617/

lub

https://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr4-2x8gb-2400mhz-cl15-hx424c15fb2k2-16-869009/

albo zostać przy tych co już są czyli G.skill Trident Z 3000mhz cl15

 

Jeśli zostać przy wysokich to https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-f4-3000c15d-16gvgb-831832/ <----- były by tańsze niż Tridenty

 

Co sądzisz?

Edytowane przez DaroBenchmarkPC
Link to post
Share on other sites

Wiedz, że przy obróbce wideo szybkie dyski to podstawa.

 

Corsair LPX mogą być.

LPX'y nawet spoko :) tylko zastanawia mnie dlaczego doradzasz RAM z niskim radiatorem skoro (Trident Z) z wysokim radiatorem pod chłodzenie wejdą (regulacja wentylatora). Masz tutaj na myśli opłacalność czy kompatybilność z chłodzeniem? Gdybym został przy nich to raczej nic strasznego by się nie stało bo są kompatybilne z slotami DDR4 na płycie głównej.

Link to post
Share on other sites

Jak jesteś 100% pewien, że zmieścisz tą pamięć w pierwszym slocie od strony CPU podnosząc jedynie trochę wentylator to bierz.

No właśnie nie byłem pewien w 100% ale jak mówisz, że może wystąpić problem to wolę nie ryzykować i wezmę te LPX'y

 

EDIT:

 

Czyli tak, ostatecznie wygląda w ten sposób https://www.morele.net/inventory/info/IPtvvV/ Kartę kupię osobno na allegro. Jeszcze jedno pytanko mam :P Czy warto inwestować w tą kartę aniżeli w MSI GAMING X pod kątem kultury pracy?

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1070-phoenix-gs-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-dvi-d-3x-dp-box-426018336-3682-936755/

Edytowane przez DaroBenchmarkPC
Link to post
Share on other sites

1 x  Intel i7-5820K /3.6 GHz, BOX, LGA2011-3/ 1 x  MSI X99A SLI Plus /intel X99, LGA2011-3, DDR4/ 1 x  Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX 1 x  Corsair RM 550X 550W 135mm Gold modularny 1 x  bequiet! Dark Rock 3 1 x  Fractal Design Define XL R2 Black Pearl USB 3.0 (b/z) 1 x  MSI GeForce GTX1070 Gaming X 8GB DDR5 256bit (1797/8108)

 

6603 zł +  Kod na darmowe złożenie i wysyłkę w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

I tak już się trochę szarpnąłem na XL Define oraz na MSI 1070. 

Taniej masz Fractal Design Define R5 + Palit GeForce GTX1070 GameRock 8GB DDR5 256bit (1746/8000)

 

W niższej cenie masz 5820K na X99. 

 

W ten sposób masz kasę na Crucial MX200 250GB (555/500MB/s)

Link to post
Share on other sites

 

na x99 do 128GB wsadzi :D

Bez przesady :D

1 x  Intel i7-5820K /3.6 GHz, BOX, LGA2011-3/ 1 x  MSI X99A SLI Plus /intel X99, LGA2011-3, DDR4/ 1 x  Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX 1 x  Corsair RM 550X 550W 135mm Gold modularny 1 x  bequiet! Dark Rock 3 1 x  Fractal Design Define XL R2 Black Pearl USB 3.0 (b/z) 1 x  MSI GeForce GTX1070 Gaming X 8GB DDR5 256bit (1797/8108)

 

6603 zł +  Kod na darmowe złożenie i wysyłkę w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

I tak już się trochę szarpnąłem na XL Define oraz na MSI 1070. 

Taniej masz Fractal Design Define R5 + Palit GeForce GTX1070 GameRock 8GB DDR5 256bit (1746/8000)

 

W niższej cenie masz 5820K na X99. 

 

W ten sposób masz kasę na Crucial MX200 250GB (555/500MB/s)

Łał, serio fajna propozycja do pracy w tych programach. Dodatkowe 2 rdzenie i 4 wątki zrobią swoje :D Jeśli chodzi o gry to i7 6700k ma mocniejsze rdzenie względem 5820k i teraz jest tak zwany dylemat :P Lubię pograć i wycisnąć każdy fps ze sprzętu ale też popracować komfortowo i nie czekać długo na rezultaty :/ Opłacalność propozycji kajtka  jest bardzo dobra. Szkoda, że nie ma procesora z rdzeniami 6700k i ich ilością z 5820k.

 

Wracając jeszcze do pracy w programach do obróbki video. Robię tam projekty, a w zasadzie to zacząłem się tym interesować od początku tego roku i nic profesjonalnie nie robię tylko dla własnej przyjemności. Nie są one długie. Przeważnie trwają do 20min i część z nich (mało) jest robiona w 60fps reszta 24 lub 30. Codziennie też tego nie robię (raz na tydzień lub dwa), ponieważ jest to zależne od dostępnego materiału do obróbki, który z resztą sam muszę nagrać.

 

Przez resztę tego czasu gram dlatego aż takiego 6 rdzeniowca nie trzeba bo 4 są wykorzystywane w najnowszych grach i prędko się to nie zmieni. i7 6700k posiada jeszcze dodatkowo 4 wątki dlatego w sumie wydawała mi się taką równowagą pomiędzy pracą a grami. Wyrenderować wyrenderuje no i się na niej pogra, a z kolei drugi procek nadaje się bardziej pod pracę niż do gier ze względu na ilość rdzeni.

 

Jeszcze raz propozycja bardzo dobra drogi kajtku ale ja nadal chciałbym pozostać przy 6700k (wiem, że chcesz jak najlepiej doradzić) może to tylko ja ale proc co wybrałem jest dla mnie taką "równowagą" jak już pisałem. 

 

Wspierałem się też jednym z wielu filmików z testem tych dwóch procesorów oraz zagranicznych forach:

Edytowane przez DaroBenchmarkPC
Link to post
Share on other sites
Jeśli chodzi o gry to i7 6700k ma mocniejsze rdzenie względem 5820k i teraz jest tak zwany dylemat

 

Jeśli chodzi o to, to naprawdę nie odczujesz większej różnicy. Sama różnica w tych smarkach wynika już z odmiennych taktowań na stocku. 

 

Wiesz, za 200 zł więcej masz Intel i7-6800K  ale tutaj może być słabiej z OC.  

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o to, to naprawdę nie odczujesz większej różnicy. Sama różnica w tych smarkach wynika już z odmiennych taktowań na stocku. 

 

Wiesz, za 200 zł więcej masz Intel i7-6800K  ale tutaj może być słabiej z OC.  

Jeszcze znalazłem coś takiego i w sumie 5820k raz przebija raz nie i7 6700k ale to są wartości minimalne.

 

i7 5820k 4.6Ghz vs i7 6700k 4.6Ghz wszystko na GPU GTX Titan X

Edytowane przez DaroBenchmarkPC
Link to post
Share on other sites
na x99 do 128GB wsadzi

 

 

Nie z tym CPU

 

coś na x99 i i7-5820k

 

Nie potrzebuję aż tak dużej ilości pamięci RAM :P 16GB wystarczy :)

 

No ok, a gdybym się uparł na zestaw co wcześniej podałem po zmianach na Z170 raczej nie byłby to zły wybór nie? Fakt faktem mniej opłacalny ale i tak byłoby nie najgorzej.

Edytowane przez DaroBenchmarkPC
Link to post
Share on other sites
Nie z tym CPU

 

Jak coś to bardziej zależy od płyty, bo CPU radzi sobie z 128GB i to podkręconymi co udowadniano już kilka razy

 

 

No ok, a gdybym się uparł na zestaw co wcześniej podałem po zmianach na Z170 raczej nie byłby to zły wybór nie? Fakt faktem mniej opłacalny ale i tak byłoby nie najgorzej.

spadek kilku procent w niektórych grach raczej nie zauważysz, ale przy grafice już mógłbyś odczuć różnicę 

 

Co do wcześniejszego zestawu to jest on masakrycznie przepłacony, choćby zasiłka za 642zł ( choć mam identyczną ), czemu chcesz kupić ten zasilacz ? ( choć znowu lepiej taki niż, g2 750 za 614zł, co w ogóle się już nie opłaca ). 

 

Co do gwarancji SF leadex to jest 5 lat 

 

Czy obudowa BQ900 ( choć wentylatory ma fajne, trzeba przyznać ) 

Link to post
Share on other sites

Wczoraj jeszcze szukałem części na x99 to wyszło dużo więcej poza budżet. Ten msi sli plus jest słaby jak wielu twierdzi. Częste resety jak i karta dźwiękowa. I tak bym musiał dokupić kartę dźwiękową to znowu koszt wzrasta. I7 5820k jest okrojony względem i7 6800k.

 

Gdybym miał powiedzmy 7500zl to x99 miał by sens ale tyle za elektronikę nie wywale bo już wolę sobie do auta dołożyć i olać wymianę komputera.

 

Co do obudowy to równie dobrze Zalmana R1 można kupić albo inny tani syf gdzie lajałt wnętrza jest wszędzie taki sam.

 

Zasilacz biorę tego flower'a albo w tej cenie już 850w ale Corsair 750W z tym "X" jest za 500 zł, a na zagranicznych forach piszą ze do pięt nie dosięga choćby g2 czy leadex'owi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...