Skocz do zawartości

Monitor - zdjecia, filmy, programowanie LG 27MB85R czy 34UM68


Recommended Posts

czolem

Zastanawiam sie nad dwoma monitorami i totalnie utknalem.

Pierwszy to LG 27MB85R - 27 calowy monitor 16:9 z nieco podwyzszona rozdzielczoscia 2560x1440 z lekko profesjonalnej serii. Drugi to LG34UM68-p 34 calowy monitor 21:9 z rozdzielczoscia 2560x1080 z serii gamingowej. Oba monitory sa praktycznie w tej samej cenie.

Monitor bedzie glownie sluzyl do: obrobki zdjec, ogladania filmow, programowania, surfowania w necie.

W pierwszej propozycji podoba mi sie glownie jakosc wykonania, dobre recenzje w testach w Internecie (w tej klasie cenowej, szczegolnie jesli chodzi o obrobke zdjec) oraz bardziej jestem przyzwyczajony do formatu 16:9 (np. wiekszosc aparatow foto umozliwia wybor formatu 16:9 ale nie ma juz praktycznie zdjec w 21:9 a jesli od razu nie kadruje sie w zadanym formacie, to pozniejsze przycinanie moze byc klopotliwe). To co budzi moja najwieksza mozliwosc, to czy ogladanie filmu np. z 3-5 metrow na 27 calowym monitorze bedzie mialo jakikolwiek sens (szczegolnie jesli uwzglednimy pasy na gorze i na dole).

W drugim wydaje mi sie, ze format 21:9 moze byc wygodniejszy do programowania (wiecej zmiesci sie na ekranie, choc pytanie, czy za bardzo nie wymaga krecenia glowa?) oraz przyciaga wieksza powierzchnia ekranu. Dodatkowo przypuszczam, ze ogladanie filmow na tym monitorze moze byc duzo fajniejsze. Ale znow ogladanie zdjec w proporcji 16:9 albo 3:2 moze juz byc koszmarem (pasy!). Dodatkowo ciezko znalezc w necie jakiekolwiek recenzje co do jakosci odwzorowania barw (praktycznie nie znalazlem zadnego profesjonalnego testu rego monitora). Przypuszczam, ze ekran jest slabszej jakosci chocby dlatego, ze ma nizsza jasnosc (350 w 27 calowym kontra 300 w tym, a takze uwzgledniajac inne przeznaczenie obu monitorow wg producenta). Ponadto nie wiem, czy rozdzielczosc 2560x1080 dla tak duzej powierzchni bedzie wystarczajaca (pixeloza?). Wydaje mi sie, ze monitor jest tez fizycznie duzo slabiej wykonany (np. ta podstawka nie wyglada zbyt solidnie, troche dziwnym rozwiazaniem jest zewnetrzny zasilacz).

Znalazlem w necie jeszcze model 34UB67 i ten chyba pasowalby mi najbardziej, ale w PL nigdzie nie jest w praktyce dostepny (chyba juz wyszedl z rynku?).

Na koniec dodam, ze nie interesuje mnie zupelnie strona audio w obu monitorach (ten 27 nie ma glosnikow, ten 34 ma i to nawet 2x7w ale i tak przypuszczam, ze jakosciowo sa slabe).

Co byscie wybrali i dlaczego? Co gorsza nie mozna nigdzie pojsc do sklepu i porownac obu monitorow na miejscu. Pozostaje sciagniecie na zamowienie.
 

Na koniec linki do opisow obu modeli:

 

http://www.lg.com/pl/monitory/lg-27MB85R

http://www.lg.com/pl/monitory/lg-34UM68

Edytowane przez ken-wawa
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...