Skocz do zawartości

Ram dziwny problem


Recommended Posts

Witam dokupiłem sobie kolejne 8gb ramu g.skill ripjaws4 2666 cl15 2x4gb (w sumie mam teraz 4 takie same kości) i mam problem z ustawieniem wyższych taktowań niż 2400mhz na wszystkich 4 modułach, jedyne co to udało mi się obniżyć cl do 12, wcześniej jak było 8gb te kości pracowały u mnie na cl15 i 3000mhz jak włożę 12gb nie ma żadnych problemów, dopiero dołożenie czwartej kości powoduje problemy, podnoszenie vcc, sa i io nic nie daje. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w czym może być problem ? Dodam tylko, że posiadam płytę asrock z170 pro 4s.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

spróbuje zamienić miejscami pary 
parami powinny być w 2 i 4 slocie i 1 i 3 slocie


zobacz też czy nie masz jakiegoś ustawienia woltażu typu "DRAM activating power supply" czy coś w ten deseń o wartości powyżej 2V ( standardowo ), to powinno być na 2.5V jeśli podkręcasz 

Link to post
Share on other sites

Niestety nic z tych rzeczy nie pomaga tj. zamiana slotami, power suply z automatu jest na 2,5V, zamiana biosu na nowszy niestety nie wchodzi w grę, gdyż posiadam ostatnią wersję do oc non-k ...

Najdziwniejsze jest to, że bez problemu mi chodzą te ramy na 2400mhz cl12 i cl dla obu kanałów na 20, więc chyba tylko timingami mogę częściowo zniwelować niższe taktowania lub zamienić to na 2x8gb.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

a testowałeś jedną kostką sam ostatni bank DDR ? 
Jak masz 4 kostki, to działa dual channel (cpu-z) ? 

Jeśli nie to, to już niestety nie mam pomysłów, jedynie zwrócić do sklepu i mieć nadzieje, że następne będą współgrały z obecnymi ( a nie muszą )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałeś rację, żeby zacząć zabawę od ostatniego slotu, nie chciał od razu zatrybić, później większe kłopoty spotkałem gdy chciałem uruchomić na slotach 3 i 4, metodą prób i błędów wyszło tak, że musiały ramy z jednego kompletu pracować na dwóch różnych kanałach, dołożenie kostek do slotów 1 i 2 nie stanowiło już większych problemów. Aby ramy wystartowały musiałem dać im napięcie 1.35, a nie 1,2 jak powinno być zgodnie z profilem xmp, ale dzięki temu udało mi się również ściąć cl do 13-13-29. Oczywiście dual channel działa. Dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites
(w sumie mam teraz 4 takie same kości)

Może sobie pomyliłeś kości ( tzn która w parze, po końcówce numeru seryjnego się rozpoznaje ) ? Lub akurat trafiłeś na serio, na tyle identyczne 4 i mogłeś je zamienić. 

 

Podziel się jaka ostatecznie konfiguracja i parametry ustawione.  

Link to post
Share on other sites

Może sobie pomyliłeś kości ( tzn która w parze, po końcówce numeru seryjnego się rozpoznaje ) ? Lub akurat trafiłeś na serio, na tyle identyczne 4 i mogłeś je zamienić. 

 

Podziel się jaka ostatecznie konfiguracja i parametry ustawione.  

Nie nie pomyliłem się 2 kości są z kompletu 8gb a dwie z kompletu 16gb i poznaje je po etykiecie producenta końcówka 16GR i 8GR czy jakoś tak.

Co do konfiguracji to taktowanie jest 2682mhz i cl 13-13-29, RFC na 320, opóźnienie na kanałach ustawiłem cl19-14, napięcie 1,35V reszty nie ruszałem pracują w trybie dual channel, co ciekawe wydajność cepa wzrosła o ok. 3% w/g testów.

Co do reszty to pracują one z inżynieryjną i7 kręconą na 3,6ghz, mobas to z170 pro 4s

Jednak problem nie jest rozwiązany ;/, zaczęły się robić freezy w biosie tzn. pojawiający się czarny ekran po włączeniu, ustawiłem z powrotem 2400mhz i cl12 i jest ok. Coś ten mobas ma uczulenie na 4x4gb powyżej 2400mhz ... generalnie wydajność ta sama, więc tak zostawiam.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

przetestuj kostki na tych 2666MHz memtest86 ( bo może masz walnięte, sam przez pół roku myślałem że mobo mi nielubi 4x2GB i trzymałem je na 1333MHz, a się okazało, że kostki zaczęły sypać błędami i to wszystkie, a szkoda było bo to były piękne DDR3 OCZ reaper, czyli ram z ciepłowodami i radiatorem, a kręciły się genialnie 2133MHz cl7 )   

Link to post
Share on other sites

A testowanie ich w configu na cl12 i 2400mhz nie pokaże błędów ?, bo już je przetestowałem i było ok...

 

Edit: jutro przetestuje na xmp jeden komplet ten który dokupiłem, poprzedni chodził ładnie na cl15 300mhz i 1,35. Teraz podniosłem napięcie do 1,5V i osiagnełem cl 12-12-28 RFC 250 timingi na kanałach 18-14 i taktowanie 2533mhz, póki co jest stabilnie zobaczymy jak freezami w biosie.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

 

 

A testowanie ich w configu na cl12 i 2400mhz nie pokaże błędów ?

testowanie na obniżonych taktowaniach mija się z celem
testuje się na xmp ( możesz osobno, ale i razem ) 

CPU testowałeś prime95 czy na 100% jest stabilny ? 

Zobacz też na napięcia zasilacza pod obciążeniem ( bo ram jest na to dość wrażliwy ) 
Link to post
Share on other sites

Tak testowany prime95 ok. 45min., poprawiłem OCCT drugie 45 min. Już 3 tydzień chodzi bez żadnej zwiechy/bsoda. Nie mam miernika żeby sprawdzić napięcie od zasilacza... Jak wrócę z pracy to będę testował te ramy.

Sprawdziłem oba zestawy pamięci na profilu xmp czyli cl15 2666mhz i1,2V, nie było na żadnym zestawie błędów...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

ostatnia rzecz jaka mi przychodzi do głowy, to wsadzić 4 kostki, pościć te 2666MHz i obniżyć napięcie dram do 1.15V, lub 1.1V ( jest to ostatnie o czym pomyślałem, czasem pomagało niektórym przy problemie pamięci 3000MHz na z170 na wczesnych biosach ) 
ale nie daje żadnej gwarancji że komputer będzie bootował ( co dopiero że rozwiąże to problem ) 


Jeśli to nie da skutku, to zostaje rozkręcić PC, wyjąć CPU i zobaczyć, czy żeś pin-ów nie powyginał pod CPU ( lub któryś się nie zagiął ), bo to też może dawać dziwne efekty 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...