Skocz do zawartości

OC i5 6600k/4.6 -> 4.7->4.8


Recommended Posts

Witam. Aktualnie udało mi sie podkręcić i5 6600k na 4.6 GHz na napięciu 1.34v i jest to jak najbardziej stabilne ustawienie. Nie znam fachowo nazw tych ustawień ale wiem ze nie zrzuca taktów i napięć. Udało mi sie także podkręcić go do 4.7 napięcie 1,38. I tu nasuwa sie pytanie czy to aby bezpieczne ? Osiągać 4.8 narazie nie próbowałem. Płyta to MSI z170 m5, chłodzenie Custom LC, temp dla 1,34 V i 4.6 to Max 54 oC w cinbenchu . Czy skalp CPU pozwoli mi osiągnąć większe taktowania ?

Link to post
Share on other sites

Skalpowanie służy bardziej do zmniejszania temperatury która prowadzi do tego że jeśli chcesz to możesz kręcić mocniej bo już nie ograniczała by cię temperatura. I skalpowanie jest dość ryzykowne, bez dobrych narzędzi lepiej się za to nie zabierać. Wiem po sobie bo sam skalpowałem kartę graficzną z IHS. (przeciąłem ścieżki na laminacie i karta miała po tym 400MB ram zamiast 1GB) a także konsolę ps3 (o ile GPU na PS3 mi się udało i było dość proste, o tyle CPU niestety jak ciąłem ostatni róg i IHS odskoczył to nie chcący ukruszyłem róg rdzenia i było po ptakach) - ale faktycznie pasty to tam w środku już nie było, znaczy niby była ale taki wyschnięty i wybrakowany kamień że się nie dziwię że te konsole masowo padają na ylod.

 

A co do twojego OC i testów, nie wiem i nie testowałem swojego na cinebenchu ale polecałbym ci testować OCCT i / lub prime95 27.9. Z tego powodu że są one dość mocno obciążające i jeśli twoje OC przejdzie te testy to znaczy że nie będziesz mieć ( a przynajmniej nie powinieneś) kiedyś w przyszłości historii z tym że będziesz miał jakieś popsute pliki i będziesz musiał co jakiś czas daną rzecz przeinstalowywać. O tyle to nie jest problem przeinstalować program/grę czy windowsa o tyle jakieś ważne dane dla siebie już szkoda stracić przez niestabilne OC.
Mi też 4,5 przechodziło na 1,35v. Gry jak GTA5 i inne czy benczmarki jak 3d mark 06 lub 11 ale w OCCT i prime się już mylił i nie przechodził. Ja osobiście wolę mieć już 4,5 przy 1,37v w biosie i spadające do realnego 1,36v ale stabilne, niż 4,5 przy 1,34v które nie wiem przy czym i kiedy się sypnie.

Edit: A i słyszałem że bezpieczne maksymalne napięcie do codziennego użytkowania to około 1,4V. Można próbować do 1,45v ale to już jest dużo i trzeba mieć dobre chłodzenie. Każdy ma inne "komforty bezpieczeństwa" odnośnie temperatur ale jeśli tobie przy 4,7 na 1,38v nie przekracza 70-75 stopni to powinno być okej. Oczywiście im mniej stopni tym lepiej.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...