Skocz do zawartości

Komputer nie uruchamia się po wcześniejszym bluescreenie


Recommended Posts

Hej. Mam kłopot z komputerem. Po reinstallu systemu, gdy zacząłem instalować programy w trakcie wystąpił blue screen. I to był jedyny blue screen. Po zrestartowaniu kompa i kontynuowaniu czynności, może po 20 minutach komputer się po prostu zaciął. Kolejny restart i tym razem zaciął się po może 3 minutach. Następne próby uruchomienia bezskuteczne. Najpierw włączał się do biosa, i restartował a teraz podzespoły pracują ale nie ma żadnego obrazu. Jednak monitor nie wskazuje braku sygnału, po prostu komputer się nie włącza. W czym jest problem? 


 


1.Konfiguracja komputera:


Procesor: Q8300 2,5ghZ


Płyta: ASUS P5G41T-M


Zasilacz: XFX 550


Pamięć: 2x2GB DDR3


Graf: MSI R9 270


2.System operacyjny: Win 7 64bit


3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: przeinstalowanie systemu, z formatowaniem wyłącznie partycji systemowej


4.Używany program antywirusowy: AVG Free


5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: próba uruchomienia z odłączonym dyskiem, zmiana slotów pamięci ram, sprawdzone kondensatory na płycie, dopięcie wszystkich kabli prowadzących do zasilacza.


 


 


Dodam też, że od paru tygodni zauważyłem ogólny spadek wydajności komputera, nawet na czystym świeżym systemie po formatowaniu całkowitym. Spadek zauważalny w codziennym używaniu komputera, wolniejsze kopiowanie, ładowanie się aplikacji, dosłownie w każdym aspekcie komputer był wolniejszy o jakieś 30%


Edytowane przez Krissek123
Link to post
Share on other sites

Czy to Twoja płyta główna ?

 

http://www.manualslib.com/manual/415096/Asus-P5g41t-M-Lx.html?page=36#manual

 

Teoretycznie dzięki buzzerowi będzie można ponieważ jest tam napisane:

 

9.Speaker connector (4-pin SPEAKER)This 4-pin connector is for the chassis-mounted system warning speaker. The speakerallows you to hear system beeps and warnings.

 

Zerknij w swojej instrukcji jeżeli ją posiadasz czy tam jest "beep codes". 

 

Jak już będą jakieś sygnały to trzeba je będzie jeszcze rozpoznać. W necie trochę tego jest.

Edytowane przez Pankracy666
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, podłączyłem i teraz dopiero jestem zdezorientowany. Komputer się uruchomił, normalne piknięcie biosu. Pracuje lekko spowolniony, ma czasem zwieszki nawet w przeglądarce internetowej. Włączę mu zaraz jakiś benchmark, sprawdzę temperatury. Proszę o dalszą pomoc, bo nie wiem za co się zabrać nawet.

 

@edit

 

Komputer jest spowolniony dość mocno, ma czasem parosekundowy kłopot żeby włączyć kartę nową w przeglądarce.

Właściwie to nawet zdarza się problem żeby wpisać znak w oknie na forum, musi najpierw przetrawić to zwiechą na 2-3 s.

 

@edit2

 

Po parunastu minutach powoli wszystko wraca do normy, ale i tak chcę znać przyczynę tego co się działo przez ostatnie dni, żeby więcej się to nie powtórzyło.

Edytowane przez Krissek123
Link to post
Share on other sites

Jedyne co stamtąd odczytałem, to że błąd krytyczny spowodowany był uruchomieniem ponownym komputera bez czystego zamknięcia. Nic więcej. Przychodzi mi do głowy, że może problemem jest zasilacz, ale w takim razie skąd byłyby te spowolnienia w pracy systemu? Nie wiem jak się do tego zabrać.


Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł jak zdiagnozować problem?


Sprawdziłem też temperatury, dopóki komputer nie gaśnie. Wszystkie super niskie, ale CPU w 'spoczynku' wykazuje zużycie około 30-45% oraz temperatury od 70 do 95C. Nigdy nie miałem takich temperatur, mam dość dobrą cyrkulację w obudowie i sporo wentylatorów, a boxowe chłodzenie wystarczało, aby CPU nie grzał się powyżej 75C w stresie.

 

Nasuwa mi się więc kilka pytań:

1. Czy to jest przyczyną wszystkich tych zachowań komputera jak i spowolnienia jego pracy?

2. Czy mamy do czynienia z uszkodzeniem procesora, czy być może wystarczy zarzucić nową pastę i mogę go spokojnie sprzedać z czystym sumieniem?

Edytowane przez Krissek123
Link to post
Share on other sites
oraz temperatury od 70 do 95C

 

Aktualnie tutaj szukałbym problemu.

 

Wysokie temperatury = zawieszenie komputera, restary oraz spowolniona praca. 

 

Przeczyść radiator ewentualnie wymień pastę i zobacz czy jest poprawa.

 

Kolejna rzecz gdzie osiągasz takie wysokie temp na karcie czy procku ? Bo karty nie rozkręcaj :)

 

Naturalnie wierze, że wiesz jak wymienić pastę na procesorze i jak wyczyścić radiator bez komplikacji ? 

 

 

@@@@@@@@@@@

 

Kolejna rzecz:

 

 

 

Po reinstallu systemu, gdy zacząłem instalować programy w trakcie wystąpił blue screen. I to był jedyny blue screen. Po zrestartowaniu kompa i kontynuowaniu czynności, może po 20 minutach komputer się po prostu zaciął. Kolejny restart i tym razem zaciął się po może 3 minutach.

 

 

 

Mając takie objawy padła mi płyta główna. Obejrzyj czy na płycie głównej niema "wybrzuszonych (wypukłych) kondensatów":

 

 

http://obrazki.elektroda.pl/6903651100_1337464056.jpg

Edytowane przez Pankracy666
Link to post
Share on other sites

Temperatury przekraczają 95 stopni na procesorze w ciągu dwóch sekund od rozpoczęcia testu. 

 

w HD Tune cały skan na zielono, a w zakładce health jedna pozycja zaznaczona jako 'attention': Interface CRC Error Count

 

http://s17.postimg.org/j1rcu7h3f/Bez_tytu_u.png

 

Podczas spokojnej pracy: włączonej przeglądarki z dwoma kartami i programu antywirusowego.

 

Te maksymalne notowania w CoreTemp nie były podczas jakichś obciążających czynności. Miałem włączone po prostu więcej kart w przeglądarce m.in YouTube.

Edytowane przez Krissek123
Link to post
Share on other sites

mi się wydaje ,że załatwisz wszystko wymianą pasty termoprzewodzącej(np. Gelid gc- extreme) lub ewentualnie "na bogato" zmianą boxowego chłodzenia na jakąś Fere/spartana. Fakt ,że te procki są gorące ale w momencie gdy masz 85 stopni przy użyciu 30% rdzenia to jednak jest poważna sprawa. To by wyjaśniało też dlaczego komputer nie przechodzi occt ani innych benchmarków,zamula (bo zrzuca taktowanie) i się wyłącza gdy ma do wykonania kilka rzeczy na raz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ze szklanej kuli nikt Ci nie powie co się stało. W podglądzie zdarzeń znajdź kod bluescreena i googluj. Tak jak kolega wyżej napisał :
Memtest ,żeby wykluczyć pamięci ,
procka sprawdzać nie musisz bo już wiesz ,że odpalanie tego komputera przy tych temperaturach jest dość ryzykowne,
płyty nie do końca nawet wiem jak sprawdzic tj. pod jakim kątem innym niż fizycznie zniszczona (wybrzuszone kondensatory,ewidentnie coś spalone),
zasilacz miernikiem(miernika pewnie nie masz),
dysk na hddtune pro zakładka healt

zobacz jeszcze jaka temperatura karty graficznej.

generalnie wymień pastę,zapuść testy i potem kombinuj. Drogą eliminacji da się dojść do tego czemu komp nie wstawał przez kilka dni(Miałem kiedyś,bardzo dawno temu i na bardzo kiepskim zasilaczu problem mniej więcej podobny do twojego i okazało się ,że przegrzany proc włączył zabezpieczenie i w konsekwencji zasilacz trzeba było kilka razy włączać i wyłączać ,żeby komp w ogóle się włączył=wymiana zasilacza na "normalny" wyeliminowała problem)

Link to post
Share on other sites

Okej, ale najważniejsze jest pytanie, czy to co się wydarzyło na samym początku tematu to właśnie spowodowane było temperaturami? Patrząc na to z tej strony, nie mogłem uruchomić komputera przez kilka dni, to nie jest normalne.

 

Procesor jak nie jest wcale chłodzony. A z tego wynika, że tak jest, bo od razu dobija do krytycznych to jest na pewno to. Bo nawet nie zdąży się uruchomić, a procesor ma za gorąco. Problem stary jak świat. Więc póki nie załatwisz tego problemu to nie będziesz wiedział.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...