Skocz do zawartości

Brak możliwości uruchomienia komputera, pikanie biosu i restarty


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez tomek.stw,

Recommended Posts

Witajcie

 

Na samym początku przedstawię wam co mam w kompie:

 

Płyta główna Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5

Procesor Intel Core i5-4690K 3.5 GHz BOX

Chłodzenie Thermalright HR-02 Macho 120

Karta graficzna Gigabyte Radeon R9 280 3GB DDR5 PCI-E BOX

Dysk Samsung EVO MZ-7TE120BW (2.5", 120GB, SATA/600) (Na nim stoi system)

Dysk Seagate SV35, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (ST1000VX000)
Pamięć GoodRam 8GB PC1866 DUAL 2 x 4GB CL9 GY1866D364L9A/8GDC
Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1)
Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (SPC095)
System Windows 10 Pro
 
Teraz szybki opis co się dzieje z moim kompem. Wszystko zakupione końcem 2014 roku złożone i działało bez najmniejszych problemów (zero zawieszek czy zamułek) do poniedziałku. Tego właśnie dnia w trakcie grania w STALKER Czyste Niego, komputer złapał mi dwa totalne zawiasy i także dwa razy w trakcie gry nagle pojawiał się cały czerwony ekran na dwie sek i restart kompa. Temperatury były właściwe, 51 stopni procek przy stresie, karta graf około 54 stopni. Po kolejnym takim restarcie przestałem grać i korzystałem tylko z neta. Wykonałem aktualizację sterów do grafiki bo pojawił się komunikat o ich dostępności w Windows'ie. Po instalacji był restart i wszystko działało dobrze.
Następnego dnia, czyli we wtorek żona chciała uruchomić komputer rano i nie włączył się jej. Po powrocie do domu uruchomiłem go i objaw był taki. Komputer uruchamia wiatraki, mruga dioda od dysku jednak monitor nie uruchamia się a komputer wydaje piknięcia z Biosu. Wygląda to tak: przycisk power, ruszają wiatraki i wtedy są takie dwa ciche piknięcia jeden po drugim, czasem są trzy a jeszcze innym razem tylko jeden. Po nich jakieś 5 sek później, następują systematyczne pojedyncze piknięcia w równych odstępach czasu około 5 sek. Komputer nie reaguje na przycisk reset a power trzeba przytrzymać aby komp wyłączył się. Po ponownym rozruchy objawy identyczne. Otworzyłem obudowę, odłączyłem dyski, nic nie pomogło, następnie odłączyłem napędy i też nic. Poprawiłem wszystkie połączenia zasilacza z płytą dalej nic. Wypiąłem kości Ram`u i komputer wydał jednostajny pisk informujący o ich braku. podłączyłem jedną kość i komputer uruchomił się ale tylko do momentu piknięcia standardowego biosu (dalej był czarny ekran ale tym razem uruchomił się monitor) jednak nie uruchomił gniazd USB, po czym samodzielnie się zrestartował i znów uruchomił tym razem z USB ale znów restart i tak na zmianę. Wyłączyłem go na około minutę i znów wcześniejszy objaw czyli dwa ciche, szybkie piknięcia i potem jedno systematycznie cały czas. Odłączyłem zasilanie, przytrzymałem przycisk power przez 5 sek i wypiąłem baterię i zostawiłem go tak na około 30 min. Po założeniu jej z powrotem komputer przepuścił mnie do biosu i mogłem wybrać załadowanie optymalnych ustawień UEFI i botowanie. Po tym komp włączył się jak gdyby nigdy nic. Wyłączyłem go, spiąłem wszystko i uruchomiłem i zrobiłem format. Wszystko poszło poprawnie do kolejnego wyłączenia komputera i pozostawienia go na chwilę. Teraz jedyną opcją uruchomienia Windowsa jest wypięcie lub ponowne wpięcie wpięcie jednej kości Ram`u(nie ma znaczenia której). Jeśli zostawię komputer wyłączony na więcej niż pół minuty przy uruchamianiu są te piknięcia, wypnę kość pamięci to wszystko rusza. Restarty, wyłączenie i od razu ponowne włączenie działa poprawnie. Pozostawiam na chwile wyłączony i pikanie. 
 
Co to może być?? Dodam, że nie mam możliwości podpięcia innego zasilacza, mobo czy Ram`u no chyba, że je kupie nowe...
 
Proszę o pomoc bo nie wiem co robić, nigdy czegoś takiego nie miałem i nie wiem co robić.
Edytowane przez tomek.stw
Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem, Instrukcja nie mówi nic na ten temat a przynajmniej ja niczego takiego nie znalazłem. Internet mówi mi że jedno piknięcie to błąd odświeżania pamięci RAM, dwa to błąd parzystości pamięci a trzy to błąd w pierwszych 64kb pamięci. Jak widać wszystko sprowadza się do tej pamięci, tylko dlaczego pika później rytmicznie i czy dalsze objawy mogą wynikać z tego RAM`u czy np z awarii mobo albo zasilacza ??

 

Znalazłem jeszcze coś takiego, to jest chyba producent bios`u, ale nie potrafię tego zrozumieć i rozczytać. 

 

https://www.ami.com/ami_downloads/AMIBIOS8_Checkpoint_and_Beep_Codes.pdf

 

str. 15

Edytowane przez tomek.stw
Link to post
Share on other sites

To mi wygląda na problem z pamięciami ram lub płytą główną.

 

Wyjmij jedną kość pamięci ram i uruchom komputer. Jeżyli nie pomoże zrób to samo z drugą kością. Jeżeli dalej będzie to samo to spróbuj włożyć pamięci ram w inny slot na płycie głównej i próbuj uruchomić komputer.  

Link to post
Share on other sites

To mi wygląda na problem z pamięciami ram lub płytą główną.

 

Wyjmij jedną kość pamięci ram i uruchom komputer. Jeżyli nie pomoże zrób to samo z drugą kością. Jeżeli dalej będzie to samo to spróbuj włożyć pamięci ram w inny slot na płycie głównej i próbuj uruchomić komputer.  

 

Próbowałem już to robić jak radzisz. Sprawa wygląda tak, że po uruchomieniu pika bios i koniec. Wyłączam kompa, wyciągam jedną kość komputer rusza. Wyłączam go zakładam wyciągniętą kość na miejsce i komputer działa po włączeniu. Ale gdy wyłączę go na więcej niż minutę i nic przy pamięciach nie zrobię ( czyli nie dołożę, ujmę kość lub nie zamienię slotów) komputer nie włączy się i znów pika lub przejdzie bios`a ale już nie rozpocznie procedury startowej Windows`a tylko reseta łapie. 

 

Tak sobie jeszcze myślałem nad tymi dwoma lub trzema piknięciami i potem jednym miarowym. Czy jest możliwe, że on po złapaniu błędu ram`u i informacji tymi kilkoma szybki sygnałami później stara się odświeżać odczyt i jedno piknięcie to informacja o tym błędzie odświeżania?? 

Link to post
Share on other sites

Niestety też powraca, tylko że za każdym razem są dwa krótkie sygnały prawdopodobnie o błędzie parzystości ramu. Nie pojawia się jedno ani trzy piknięcia. Dodatkowo teraz coraz trudniej mi go uruchomić. Zrobiłem test programem memtest86 wersja 7, nie wykazuje błędu ramu, widzi dwie kości ale w Total memory jest 4GB a u mnie jest 2x4gb. Wszedłem też do biorą i on również widzi jedynie 4GB. Przy drugiej nie wskazuje żadnych informacji.

 

Wybaczcie za byki i jakieś głupie wyrazy ale pisze z komórki.

Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję że może to pamięć.jutro będę miał nową więc sprawdzę i dam znać. W najgorszym wypadku kupię nowa płytę a ta pójdzie na serwis. Kolega mówił, że miał takie same objawy i to pamięć mu siadła.

 

W razie W, możesz mi polecić coś pod zestaw jaki podałem. Tyle że pamięć teraz będzie 2x4gb hyperX savage 2400mhz.

Link to post
Share on other sites

Myślę, że kupowanie nowych części bez pewnej w 100% diagnozy mija się z celem.

 

Tak jak pisałem wyżej wypadałoby zanieść komputer do serwisu żeby Ci wszystko dokładnie sprawdzili.

 

Co chciałbyś aby Ci polecił ? Płytę główną jeżeli tak to MSI Z97 G43 wydaje się rozsądnym wyborem. Stosunkowo tania, dobre możliwości OC więc nie jest źle.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci bardzo za podpowiedź odnośnie płyty. Tak właśnie o to mi chodziło.

 

Wiem, że kupno części zanim nie dowiem się co i jak padło to zły pomysł, ale nie mam innej możliwość. W sumie jeśli to rzeczywiście płyta to ja kupie i wymienię a pamięć miałem zamiar zmienić na szybszą ale szkoda mi było kasy w chwili gdy ta działała.

 

Pojawił się nowy objaw. Wczoraj tak jak już wcześniej pisałem przestało mi czytać jedną kość ram`u. W chwili gdy "padła" ale była włożona w slot komputer zaczął uruchamiać się. Informował piknięciami o błędzie pamięci ale startował za każdym razem. Zamieniłem je miejscami tak żeby działająca była w chan. B a nie w chan. A ( wcześniej były odwrotnie) i komp najpierw zgłupiał, zrobił ze dwa resety później pikał o błędzie w odświeżaniu i błędzie parzystości pamięci. Po chwili uruchomił się i ta sama kość nie wykazywała informacji o sobie ale komp uruchamiał się. Gdy wreszcie zaczął widzieć całe 8gb to powróciły wszystkie wcześniejsze objawy. 

 

Na stronie dotyczącej Gigabyte wyczytałem, że komp nie będzie ruszał w chwili gdy ram nie działa w dualu i u mnie tak jest. 

Edytowane przez tomek.stw
Link to post
Share on other sites

Pamięć wymieniona. Za pierwszym razem ruszył jak rakieta. Nigdy tak szybko się nie uruchomił. Niestety nie ma poprawy a wręcz jest całkowita padaka. Teraz już w ogóle nie włącza się. Podłączyłem zasilacz brata i zero poprawy. Chyba jednak czeka mnie zmiana płyty. Ta jest w sumie na gwarancji więc wyślę do naprawy. Bede miał zapasową najwyżej :-p

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy takie objawy może dawać procesor? Bo jego na 100% nie sprawdzę a dzisiaj straszyli mnie ze to on padł pewnie a nie płyta...

Link to post
Share on other sites

Właśnie z tym jest lipa w tych płytach głównych Gigabyte.... na mojej starej i obecnej płycie AsRock-a jest malutki wyświetlacz z kodami błędów... dostaję komunikat na wyświetlaczu sprawdzam co to jest i po problemie a tutaj wielka nie wiadoma.

 

 

 

Czy takie objawy może dawać procesor?

 

Bardzo prawdopodobne, jednak procki bardzo rzadko się psują tym bardziej, że masz dobre chłodzenie (Thermalright HR-02 Macho 120).

 

Jeżeli kupowałeś w jednym sklepie procesor i płytę główną to wyślij to i to. Ewentualnie zostaje Ci tak jak pisałem wcześniej zanieść komputer do jakiegoś serwisu i sprawdzą Ci wszystkie podzespoły wtedy będziesz miał 100% pewności. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Idąc za radą załatwiłem sobie profesjonalne sprawdzenie przez serwis. Kolega ma mi dac znać do poniedziałku co padło. Podobno kiedyś miał podobny komputer z takimi objawami i wszystkiemu winna była jakaś blokada grafiki przed podkręcanie. Mówił że sterowniki zrobiły błąd i bios zgłupiał.

 

W pon napisze jaka diagnoza i co jest do przeszczepu żeby pacjent żył dalej.

Witaj

 

Odebrałem dzisiaj komputer z serwisu i powiem szczerze, że diagnoza mnie powaliła. W sumie to ja nie miałem racji całkowicie a Ty byłeś blisko  :P Diagnostyka wszystkich podzespołów nic nie wykazała. Zarówno RAM jak i Mobo są sprawne. W serwisie powiedzieli mi jednak, że najprawdopodobniej problemem była aktualizacja mojego Radka. Po instalce komp stwierdził, że chce go podkręcić ponad normę i zablokował grafikę i BIOS.

 

Po aktualce BIOS`a i restarcie karty wszystko ruszyło. Podobno memtest nic nie wykazała tak samo jak jakiś program OCCT czy OCCST/PT nie pamiętam. 

 

Mam nadzieję, że wszystko już będzie spoczko ale WIELKIE DZIĘKI za pomoc. 

 

Temat do zamknięcia :) 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...