Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym zmodernizować kartę graficzną kompa o następujących parametrach:

  1. płyta główna : ASUS M5A99X EVO (Socket 942)

  2. procesor : AMD AMD Athlon II X4 640

  3. pamięć: DDR3 Kingston 2 x 4GB 

  4. grafika: NVIDIA Geforce GTX 460 1GB

  5. zasilacz: Corsair 4ooW

Zależy mi na tym by karta pobierała mało prądu i była cicha . Cena najmniejsza :) (koszt do 600 zł)

Zastosowanie kompa to Photoshop i gry. Rozdzielczość 1680x1050. Jakość grafiki nie musi zapewniać wodotrysków, ale fajnie by było płynnie pograć w Wiedźmina 3 , Dragon Age Inkwizycję lub XCOM2.

Znalazłem karty oparte na następujących układach graficznych:

  1.  Geforce GTX 750 Ti .
  2.  Geforce GTX 950 
  3.  Amd RX 460. 

Skłaniam się ku RX 460, ale pytanie do Was, jako obeznanych ludzi w temacie, może jest coś innego wartego uwagi ? Czy ten RX jest dobrym wyborem ?

 

Link to post
Share on other sites

każda z tych kart jest energooszczędna i cicha

pod ten CPU rozsądne max to 750Ti, gdybyś miał wykręconego Phenoma II, mógłbyś myśleć o 950 ale na pokładzie jest Athlon

różnica pomiędzy 460 powinna być odczuwalna


w Wieśka 3 pograsz na średnich w takiej konfiguracji

Link to post
Share on other sites

Hmm, nie zamierzam zmieniać platformy bo to koszty (inny procek to i płyta a do tego dojdzie karta i mam nowy komp, tego nie było w planach :)   ). Poza tym nie wiem czy jest sens zmieniać platformę jak ten Athlon świetnie sobie radzi zwłaszcza, że to leciwa konstrukcja.  Jeżeli faktycznie procek będzie niekorzystnie wpływał na działanie wyżej wymienionych kart to zdecyduje się na wymianę Athlona . W grę wchodzi tylko fx 6300 lub fx6350. Patrzę na ceny nowych kart gtx 750 ti i rx 460Różnica rzędu 30 zł. Nie pozostaje nic innego jak spróbować rx 460. Ceny używek gtx 750 rzędu 450 zł - 500 zł to za dużo.

Link to post
Share on other sites

Czytałeś , czytałeś kolego  :) dużo nie ma, więc czytałeś i to ze zrozumieniem! :P . 

Powtórzę jeszcze raz:

GTX 750 Ti nowy kosztuje ok 540 zł <--  jest z początku 2014 r.  średnie fps w grach to 30 na moim procku. O używkach nie mówie bo tu cena około 450 - 500 a czasami nawet 550 zł wołają. 

RX 460 nowy kosztuje ok 570 zł <-- jest z sierpnia 2016. średnie fps w grach to ok 30 na moim procku :) 

GTX 950 nowy kosztuje około 630 zł <-- jest z przełomu roku 2015/2016. Użwyki w tej samej cenie lub droższe  :D średnie fps na moim procku to ok 30 .

Wybór jest oczywisty. 

Sądziłem, że jest może jeszcze jakaś inna karta, na którą nie zwróciłem uwagi stąd temat. 

A co do rozważań na tematem: co lepsze: intel czy amd to już za stary jestem na tego typu dyskusje :) Tańsze jest lepsze  :)

Link to post
Share on other sites

sterowniki kart AMD wymagają od procesorów mocnej wydajności na pojedynczym rdzeniu

a jak wiadomo, żaden procesor AMD taki nie jest, tam stawiają na wielowątkowość tzn " w kupie siła "

 

Intele posiadają mocne pojedyncze rdzenie, dlatego np taki 2-rdzeniowy i3 2100 potrafi doścignąć Phenoma II X4

 

dlatego RX 460 można łączyć ale tylko z Intelami, bo z AMD wydajność będzie po prostu słabsza niż powinna

 

więc myślę, że RX 460 osiągnie gorsze wyniki niż 750Ti z tym Athlonem, ale zrobisz co zechcesz, to Twój komp

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Akurat tak się składa, że mam w domu procek intela i3 i jest słabszy w porównaniu z athlon ii x4 460. Komp z intelem na pokładzie jest młodszy o 2 lata od amd, wiec powinien być szybszy . Pracuję na kompie z prockiem amd. Działa szybciej. Nawet żona woli tego "dziada". Powtórzę jeszcze raz cena kart 750Ti i RX 460 podobna. Biorę młodszy model . Jak FAKTYCZNIE będą jakieś banialuki to wtedy wymienię procka na fx 6300 lub fx 6350. Vemorion byłem napalony na tego GFX 750Ti ale cena !!! za używkę 300 zł bym dał. 400 czy tym bardziej 500 !! już nie . A poza tym jedna istotna uwaga: W RX 460 bez stresu wiatraki nie działają, więc jest cisza .

Link to post
Share on other sites

Miałem athlona ii x3 , przesiadłem się na phenoma 965 i odczułem jakąś tam różnicę , na pewno była widoczna w gtaiv . Potem wpadł fx6300 z ciekawości wymieniony 1 do 1 za phenoma . Żadnych odczuwalnych różnic w moim przypadku . Wziął bym pewnie gtx950 , a tylko dla tego że wychodzi na to że jest zauważalnie szybszy i to nie patrząc czy intel czy amd .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

to przecież nie chodzi o Twoje odczucia, czy procesor jest szybki/wolny

jeśli szybki to dobrze, same plusy

ja wykładam Ci fakty na tacy, poczytaj :

http://pclab.pl/art52667-5.html


cytat :

Okazuje się, że połączenie GeForce’a GTX 660 z procesorem FX-4300 zapewni lepsze rezultaty niż Radeon HD 7970 GHz we współpracy z FX-8350 @ 4,7 GHz. Ten pierwszy zestaw osiągnął w naszym teście 33,4 kl./s, drugi zaś – 31,5 kl./s! Jak to możliwe, skoro ten drugi powinien być pod każdym względem szybszy, i to znacznie?!

Link to post
Share on other sites
Akurat tak się składa, że mam w domu procek intela i3 i jest słabszy w porównaniu z athlon ii x4 460

Czy czasem ten i3 to nie jest laptop albo nawet ultrabook? Znajomy przesiadł się dziś z athlona X4 630 na i5 760 i mówi że jest różnica.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Ja się przesiadałem z tego athlona na fx 8320E i jest odczuwalna różnica zwłaszcza że procesor ograniczał mocno radeona HD 7770 więc, pewnie RX 460 też będzie mocno ograniczał.

Rozdzielczość 1440x900 i w inkwizycje na średnich grałem na starym zestawie więc jak chcesz tylko do rozrywki od czasu do czasu to stygnie athlon mimo wszystko, tak sądzę ;)

A co do FX 6350 to już TDP 125 więc nie wiem jak z zasilaczem :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

joggy - tak, to laptop. Vemorion - fajny link. I  po przeczytaniu tego tekstu mam zagwozdkę :) Powstaje pytanie: o ile i czy wogóle RX 460 będzie FAKTYCZNIE wolniejszy od GTX 750Ti ? Kolejne pytanie : czy firma AMD nie widzi,  że sterowniki kart AMD obciążają procesory AMD ? Hmm , nie pozostaje nic innego jak czekać aż GTX 750 Ti stanieje do kwoty akceptowalnej przeze mnie lub zaryzykować i sprawdzić RX 460 z tym Athlonem i podzielić się tutaj wrażeniami  :)


Ja się przesiadałem z tego athlona na fx 8320E i jest odczuwalna różnica zwłaszcza że procesor ograniczał mocno radeona HD 7770 więc, pewnie RX 460 też będzie mocno ograniczał.

Rozdzielczość 1440x900 i w inkwizycje na średnich grałem na starym zestawie więc jak chcesz tylko do rozrywki od czasu do czasu to stygnie athlon mimo wszystko, tak sądzę ;)

A co do FX 6350 to już TDP 125 więc nie wiem jak z zasilaczem :)

Pozdrawiam

Właśnie dzisiaj sprawdziłem FX 6350 i TDP odpada :) wiec i procek odpada :) Zasilacz mam solidny, więc myślę, że spokojnie by pociągnął zwłaszcza, że obecna grafa ma tdp jak smok :)

Link to post
Share on other sites

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_mantle_vs_directx_11_porownanie_wydajnosci_w_grach?page=0,3
Mantle FX+RX 460 powinno dać radę

 

W wiedźmin 3 słabo AMD + Radeon

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/wiedzmin-3-dziki-gon-testy-wydajnosci-procesorow/strona/23983.html

 

Więc ogólnie cięzko stwierdzić ale jak chcesz wymienić procka na lepszego to GTX będzie lepszym wyborem,

a jak nie to śmiało możesz brać RX 460 bo w sumie z tym prockiem różnicy to nie zrobi ;)

Link to post
Share on other sites

widać że wypowiadają się tu miszczowię w dziedzinie IT stery amd cpu intela i typowa gadka 

skoro nowy rx 460 jest droższy tylko o 30 zł przy czym ma więcej pamięci jest mniej prądożerny i wydajniejszy

bierze rx 460 będzie miał wydajność słabszego 750 ti  a po zmianie na cpu intela np i3 2210 będzie miał zsnacznie większego bosta niż przy 750 ti za te same pieniądze

kombinujecie kombinujecie i przekombinujecie robicie z igły widły i komplikujecie sprawę mieszając przy okazji w głowie autora

co do samych sterowników od wydania crimsonów jest spora poprawa spójrz 970 vs 290(390)(+ uwalanie maxweli przez nv)

co do autora polecam podkręcić ci tego athlona spokojnie odpalisz go na 3,6 ghz przy byle jakiej płycie te cpu wcale nie są takie słabe  gry 

sam mam gorszego x3 450 na 3,8 (i uwierz mi że skakałbym ze szczęścia gdybym miał 640 na 3,8 ghz )* i gram sobie spokojnie 60fps w bf 4 16vs16 i ze spadkami do 40 w trybie 32vs32 + oczywiście mantle które daje mi sporego bostta na tym athlonie 

*(stać mnie na sprzęt z wyższej półki ale portfel mi płacze jak mam wydać 1500zl na cpu i mobo z ramem i kolejne tyle na gpu jak obecny zestaw mi wystarcza do każdej nowej gry 

ps. co do tych wszystkich testów cpu w grach wiecie że trzeba to brać w uj z dystanem gdyż testowane są tu nienormalne momenty w grach których nigdy nie uświadczysz lub występuje ono prze 2% gry ?!

jak by było tak jak według testów nie grałbym w bfa 4 na wysokich w 60 a w 20 fpsach 

Edytowane przez tobexor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
joggy - tak, to laptop.

 

I wszystko jasne.

Więc nie porównuj stacjonarki do i3ki laptopowej i to pewnie nie jest najnowsza generacja i3 tylko jakaś podejrzewam 1-2 generacja.

Jeśli nowsza to zakładam że jest to i3 z literką u i laptop kosztował około 1000-1500zł nowy. Takie już stacjonarkowe i3-2100 jest mocniejsze niż ten x4 640 i niewiele gorsze niż fx 6300.

 

GTX 750 Ti  średnie fps w grach to 30 na moim procku.

RX 460 średnie fps w grach to ok 30 na moim procku :)

GTX 950 średnie fps na moim procku to ok 30 .

 

Jeśli każda z tych grafik ma na twoim procku 30fps to znaczy to tyle że do każdej z tych grafik procek jest za słaby ( no bo 3 różne karty i każda ma tą samą wydajność? ).

Przykład:

GTA5:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2016/08/gfx_radeon_rx460/charts/gta5_1920.png

Wiesiek 3:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2016/08/gfx_radeon_rx460/charts/w3_1920_3.png

Z czego Radeony wypadają słabo z prockami AMD (tym bardziej jak nie kręcone).

Jak widzisz z linków, o ile masz odpowiednio mocną resztę sprzętu to GTX 950 jest najszybszy ( i dlatego kosztuje odpowiednio więcej niż rx 460 ).

Więc dlatego ludzie proponowali ci 750TI bo przy twoim procku będzie on najlepiej wykorzystany z tych trzech. Oczywiście to jest twoja decyzja drogi autorze co wybierzesz. Bo możesz kupić sobie co ci się teraz spodoba do tego procka, lub kupić RX 460 lub GTX 950 z myślą że kupisz później nowego procka który już nie będzie ich tak ograniczać i wtedy będziesz mógł wykorzystać te karty.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Ja się przesiadałem z tego athlona na fx 8320E i jest odczuwalna różnica zwłaszcza że procesor ograniczał mocno radeona HD 7770 więc, pewnie RX 460 też będzie mocno ograniczał.

Rozdzielczość 1440x900 i w inkwizycje na średnich grałem na starym zestawie więc jak chcesz tylko do rozrywki od czasu do czasu to stygnie athlon mimo wszystko, tak sądzę ;)

A co do FX 6350 to już TDP 125 więc nie wiem jak z zasilaczem :)

Pozdrawiam

jak 640 ograniczała ci tego radeona to ja mam titan pascal w obudowie 

up xdd testy z pclaba :D:D:D 

Edytowane przez tobexor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Witam ponownie, 

Na początku dzięki za fajną dyskusję. Dała mi pełniejszy obraz poruszanego problemu. Bardziej świadomie dokonam zakupu. 

Nie jestem zwolennikiem kupowania nowych, drogich rzeczy bo są lepsze. kiedyś za kompa dałem 6 tysi (pentium III 300 mhz z 3dfx na pokłądzie . komp rakieta ) a oddałem go za wiadro śliwek. Więcej tego nie zrobie. I tak jak powiedział kolega TOBEXOR "portfel mi płącze jak mam wydać ... " jakiś pieniądz na coś nowego. W ten sposób dajemy się golić. Dobrze jest kupić tanio i odpowiednio do naszych potrzeb. Moje potrzeby określiłem na początku tematu. Jeżeli dzisiaj mój poczciwy ATHLON x4 460 z gpu GTX 460 doskonale radzi sobie z PhotoShopem czy też z grami na średnich lub mało-średnich detalach to nie czuje potrzeby wymiany procka. Nie wiem jak zachowa się z Wieśkiem 3. Jeszcze go nie kupilem , ale czekam aż stanieje do 30 zł :) Problem jest z karta graficzną bo grzeje . Latem mam dodatkowy grzejnik a wolałbym obejść się bez kolejnych celcjuszy w pokoju, zwłaszcza, że za oknem żar z nieba się leje. Ten fakt spowodował, że zacząłem myśleć o wymianie karty na chłodniejszą. Jak chłodniejsza to i zarazem mniej prądu będzie pobierała i cicha. Logiczne. I szukając czegoś padło na trzy wymienione w pierwszym poście karty. Mówiąc o tym, że każda z nich ma po 30 fps uogólniłem temat, ponieważ różnica między 29 a 34 czy 40 klatek to prawie żadna różnica. Te wartości widziałem u ytuberów, którzy testowali te karty z moim prockiem. I mówimy tu o fps'ach na full detalach. Jak je zmniejsze do średnich lub mało-średnich ilość klatek skoczy. A i rozdzielczośc ekranu mam mniejszą co też wpłynie korzystnie na wydajność. Karta Geforce GTX 950 jest najszybsza z tych trzech, ale o 5-7 klatek. Tak pokazują wykresy, których linki mamy wyżej podane. Nie dam więc kolejnych 7 dych więcej dla tych kilku klatek no i starszy model. Geforce 750 Ti jest może wydajniejszy z Athlonem, ale też różnica kilku klatek, przy full detalach. Nie dam 3 dych mniej na starszą konstrukcję, i tak jak powiedział TOBEXTOR :"skoro nowy rx 460 jest droższy tylko o 30 zł przy czym ma więcej pamięci jest mniej prądożerny i wydajniejszy bierze rx 460 będzie miał wydajność słabszego 750 ti  a po zmianie na cpu intela np i3 2210 będzie miał zsnacznie większego bosta niż przy 750 ti za te same pieniądze". Poza tym  W międzyczasie, jak trwała dyskusja pomyślałem o podkręceniu procka. I tu kolega TOBEXOR wspomina o tym. Znalazłem w sieci info, że Athlon x4 460 stabilnie pójdzie z 3,6 Ghz. Nie wiem jak to się robi, więc będę szukał pomocy u Was :) Płyta, którą mam umożliwia mi samoistnie go podkręcić. Wystarczy wybrać odpowiednią charakterystykę w biosie. W chwili obecnej mam wybrane NORMAL i procek działa z 3,12 Ghz. Mam możliwośc ręcznego ustawienia parametrów, lecz jak wspomniałem, nie znam sie na tym. Reasumując wybór pada na kartę ze stajni AMD. W połączeniu z prockiem AMD FX 6300 bdzie słabsza o kilka klatek w porównaniu z prockami ze stajni intela. Póki co gram teraz w DARKSIDERS 2. lato mija, upały zaraz zelżeją, wiec może faktycznie poczekam na nowego GTX 1050. Ceny spadną a ja wtedy kupie i nową grafe i starego fx 6300 :) Ależ się rozpisałem. Ciekawe czy ktoś to przeczyta. 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...