Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam nietypowy problem związany ze stutteringiem w GTA V jak i innych grach (Grand Theft Auto IV, Dying Light: The Following). Widać to szczególnie po obniżeniu jakości grafiki na niską (praktycznie minimum). Dla zobrazowania problemu załączam dwa filmy:

 



 

Co ciekawe po zmianie ustawień na bardzo wysokie nawet bez włączonej synchronizacji pionowej animacja jest zdecydowanie płynniejsza jednak mimo wszystko zdarzają się niszczące zabawę mikro-przycięcia, co szczególnie widać przy spadku o nawet 2-3 fps.

Na sprzęcie, który posiadam takie problemy zdecydowanie nie powinny mieć miejsca.

 

Mój zestaw komputerowy prezentuje się następująco:

 

Procesor: Intel Core i5 6600K, @3,5 GHz, Turbo @3,9 GHz

Chłodzenie CPU: SilentiumPC Grandis XE1236

Płyta Główna: MSI Z170A Gaming M5

Zasilacz: Cooler Master G650M 650W Modularny 80+ Bronze

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G

Pamięć: Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB (2x4GB), 3000MHz, CL15

SSD: Crucial BX100 250 GB

OS: Windows 10 Pro, wcześniej testowane na Windows 7 - również ten problem wystąpił.

 

Podczas zwykłego korzystania z komputera (internet, programy użytkowe) nie występują żadne problemy ze spadkiem wydajności. Sprzęt był testowany benchmarkami. Zestaw oddany do serwisu komputerowego z tym samym problemem. W serwisie stwierdzili, że problemem była karta graficzna podpięta do jednej linii zasilania, podłączyli zasilanie z dwóch lini, wgrali najnowsze sterowniki 372.70 i ustawili detale grafiki na wysokie (przy wysokich problem był maskowany). Po obniżeniu na minimum stuttering był widoczny więc tak naprawdę nie zrobili nic. Ponadto czytałem, że GTX 1070 przy swoim TDP może być podpięty do jednej lini zasilania.

 

Dodam, że problem raczej nie jest związany z karta graficzną ponieważ na starym Radeonie HD 6870 1 GB wszystko na low, rozdzielczość 720p i przy 150 fps pojawia się widoczny stuttering.

 

Czy macie jakieś pomysły dotyczące problemu?

Edytowane przez jarek zegarek
Link to post
Share on other sites

 

 

W serwisie stwierdzili, że problemem była karta graficzna podpięta do jednej linii zasilania, podłączyli zasilanie z dwóch lini

 

Ten zasilacz ma jedną linię 12V...

 

System świeży?

Link to post
Share on other sites

Moc zasilacza 650 W

Wentylator 12 cm

PFC aktywny

Ilość złącz zas. MOLEX 6

Ilość złącz zas. SATA 8

Ilość złącz zas. 4-pin 12V 0

Ilość złącz zas. 8-pin 12V 0

Ilość złącz zas. 4+4-pin 12V 1

Ilość złącz zas. PCI-E 6-pin 0

Ilość złącz zas. PCI-E 6+2-pin    4

Ilość złącz zas. PCI-E 8-pin 0

Złącze zas. MB 20 + 4 pin

Zasilacz modularny Tak

Wymiary 150 x 140 x 86 mm.

Certyfikat 80+  80 PLUS Bronze

System Win 10 świeży wczoraj wgrany, tak samo było z Win 7 testowałem na świeżo

Edytowane przez jarek zegarek
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem, po co wklejasz ilość złączy w PSU. Tak, jak napisałem - linię 12V ma on jedną i to, do której wtyczki podłączysz grafikę nie ma żadnego znaczenia.

 

Z włączonym v-sync również są problemy?

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem, po co wklejasz ilość złączy w PSU. Tak, jak napisałem - linię 12V ma on jedną i to, do której wtyczki podłączysz grafikę nie ma żadnego znaczenia.

 

Z włączonym v-sync również są problemy?

 

Z włączonym v-sync nie ma problemu dopóki fps nie spadnie poniżej 60. Problem jest w GTA IV gdzie w 1080p ciągle są spadki poniżej 60 fps i nawet adaptive v-sync nie pomaga. Zagalopowałem się w odpowiedzi, myślałem, że pytasz o ilość lini 12 V a nie stwierdzasz fakt.

Jaki masz monitor? Pokaż ustawienia globalne ze sterownika.

 

Monitor iiyama ProLite X2483HSU. Sprawdzany zarówno na kablu HDMI jak i DVI-D (Single Link). Odświeżanie ustawione na 60 Hz. Profil kolorów ycbcr444

Edytowane przez jarek zegarek
Link to post
Share on other sites

Przy jakich detalach?

 

Wszystko na bardzo wysokie oprócz trawy - High + advanced graphic wszystko na full, FXAA + MSAA x4 lub x8 bez TXAA. Tylko takie  ustawienia są w stanie zmusić tą kartę do chwilowych spadków poniżej 60 fps przy 1080p. Natomiast przy wyłączonej v-sync spadek o 2-3 fps powoduje stuttering

Edytowane przez jarek zegarek
Link to post
Share on other sites

 

 

MSAA x4 lub x8

 

Z włączonym MSAA, choćby na x2, będziesz miał przycięcia w prawie każdej grze, nawet na 1080-tce.

 

Graj z v-sync, a ustawienia graficzne dobieraj zgodnie z mocą kompa, a nie na "hurrra - wszystko na prawo". Problemów nie będzie.

Link to post
Share on other sites

Wyłączałeś wtedy vsync w grze jak włączałeś w sterowniku? Resetowałeś sterownik do wartości domyślnych? 

Masz włączone FXAA? Spróbuj wyłączyć FXAA, ustawić Vsync w sterowniku(nie włączać go poprzez ustawienia w grze).

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Z włączonym MSAA, choćby na x2, będziesz miał przycięcia w prawie każdej grze, nawet na 1080-tce.

 

Graj z v-sync, a ustawienia graficzne dobieraj zgodnie z mocą kompa, a nie na "hurrra - wszystko na prawo". Problemów nie będzie.

 

Czy Ty forumowiczu Nowaj w ogóle rozumiesz o czym ja tutaj piszę? Skoro na minimalnych są mega duże przycięcia to znaczy, że problemy są, nawet w v-sync na jakichkolwiek ustawieniach są problemy. Brat ma i7 2600k, GTX 970 i nie ma żadnych przycięć nawet przy 150 fps na takich samych ustawieniach, sterownikach, systemie. Problem najprawdopodobniej leży w sprzęcie tylko na dzień dzisiejszy nie wiem konkretnie czy w karcie graficznej czy RAM czy może zasilaczu

Zobacz jak będzie z odpalonym w sterach vsync +  z ustawioną maksymalną liczbą wstępnie renderowanych klatek na 1 lub 4 w panelu nvidii. Odpal też w nvidia profile inspector "vertical sync smooth afr behavior".

 

Dziękuję bardzo za pomoc. Szarik Twoje rady bardzo pomogły, jednak nie wyeliminowały całkowicie problemu. W cut-scenkach mimo wszystko widać brak płynności animacji, ale jest już dużo lepiej niż wcześniej. Chyba oddam komputer do diagnostyki sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Ja też miałem podobny problem co autor w GTA 5 i minimalnych detalach (sprzęt w sygnaturce). Jednakże nie AŻ tak mocno. Poprostu w randomowych momentach obraz się freezował na ileś ms. Przy wyższych detalach problem o dziwo albo nie występował, albo właśnie był minimalizowany.

 

Do dzisiaj nie odkryłem o co w tym chodziło, a GTA 5 już nie mam na dysku (był zainstalowany na HDD).
Czytałem gdzieś że GTA 5 może mieć problemy jeśli plik wymiany jest ustawiony na zbyt mały. Ta gra bardzo intensywnie doczytuje z dysku w tle. Ale byłoby to dość dziwne, że na wysokich jest ok, a na minimalnych nie.

 

Sam niewiem, jak dla mnie nadal zagadka.

Link to post
Share on other sites

Ekstremalny stuttering na niskich, coś jest nie tak. Ustaw w panelu nvidii - zarządzanie energią na maksymalną wydajność, tryb jednoekranowy. Tak jak ktoś doradzał sprawdź ustawienia pliku wymiany - ustaw na kontrolowany przez system. Sprawdź ustawienia w gpu-z `bus interface` czy pci-e jest na x16 3.0 (może bios płyty wymaga aktualizacji). Sprawdź też dysk przy pomocy hdtune, jak ta krzywa wygląda i jaki odczyt/zapis.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...