Skocz do zawartości

Jaka antena do routera Netgear AC810S


Recommended Posts

Antene trzeba dopasować odpowiednio do warunków odbioru, rozumiem że chodzi o internet mobilny. Ważne jest dopasowanie do częstotliwości nadajnika, z którego korzystasz.

Domowy internet LTE Ultra z Play, czyli nie mogę sobie kupić byle jakiej anteny, tylko musi być jakaś odpowiednia? 

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/antena-atp16-3-zakresy-lte-huawei-crc9-ts9-zte-i5854853120.html

Trochę droga, znajdę coś tańszego do LTE Ultra? 

Edytowane przez ImageX7
Link to post
Share on other sites

Najlepsza będzie dopasowana do częstotliwości z jakich korzystasz, np taki cybertech jest dedykowany pod 1800MHz http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Jeśli chcesz uniwersalną to właściwa będzie logarytmiczna, np. tego typu http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_10m_przewodu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_10.htm Przewód łączący z modemem czy routerem powinien być jak najkrótszy (optymalnie do 5m), a antena musi być w wersji MIMO, aby wzmacniać sygnały RX i TX. Bez tego będzie lepszy albo upload, albo download zależnie od sposobu podłączenia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najlepsza będzie dopasowana do częstotliwości z jakich korzystasz, np taki cybertech jest dedykowany pod 1800MHz http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Jeśli chcesz uniwersalną to właściwa będzie logarytmiczna, np. tego typu http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_10m_przewodu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_10.htm Przewód łączący z modemem czy routerem powinien być jak najkrótszy (optymalnie do 5m), a antena musi być w wersji MIMO, aby wzmacniać sygnały RX i TX. Bez tego będzie lepszy albo upload, albo download zależnie od sposobu podłączenia.

Ale ja nie wiem z jakich częstotliwości będę korzystał bo przeprowadzam się dopiero za tydzień, a chciałbym już zamówić antenę. Jak sprawdzić z jakich częstotliwości się korzysta lub będzie korzystało? 

Edytowane przez ImageX7
Link to post
Share on other sites

Możesz sprawdzić na http://beta.btsearch.pl/ na jakich częstotliwościach działa nadajnik w danej lokalizacji. Ale skoro przenosisz się to wg mnie najlepiej nie kupuj jeszcze anten, tylko sprawdź jak będzie działał ten internet w nowej lokalizacji i na jakiej częstotliwości sygnał jest najsłabszy. Wtedy możesz dopasować antenę odpowiednio pod tą częstotliwość. Zakładam, że z lte-a będziesz chciał korzystać. A to w przypadku Cat 12 korzysta nawet z 4 częstotliwości jednocześnie.

Gdy będziesz miał router to możesz ustawić go możliwie wysoko i w stronę nadajnika. Niektórzy kombinują też z ODU i zasilaniem PoE, aby wystawić sprzęt na zewnątrz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Działa w: 1800, 2100, 2600. Sprawdzałem jak działa w nowej lokalizacji i bez żadnych dodatkowych anten do 20 mb/s tylko, że jeszcze nie włączyli w moim mieście LTE Ultra z tego co wiem mają już niedługo włączyć, na zaktualizowanej mapce Play już jest moja miejscowość objęta zasięgiem LTE Ultra. Antena będzie dosyć wysoko, poziom 1 piętra, dom położony na wzniesieniu, praktycznie brak większych zabudowań dookoła domu. Do sprawdzania prędkości brałem router: Netgear AC810S oraz Samsung Galaxy S7 Edge i jak tymi urządzeniami mam sprawdzać jaka to częstotliwość?

 

Tutaj link do tych nadajników: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukelocations&network=&standards=&bands=&center=54.306911%2C22.303448&zoom=15

Edytowane przez ImageX7
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz możliwość sprawdzenia prędkości na telefonie, to możesz wybrać się bliżej nadajnika i sprawdzić jak tam sytuacja wygląda. Możliwe, że antena zewnętrzna już niewiele da, bo sieć jest już obciążona w tej okolicy. Możesz też sprawdzić i podać parametry RSRP, RSSI, RSRQ. Będą w statystykach routera, po nich można ocenić jakość sygnału. Na mapce z btsearch można sprawdzić odległość w linii prostej od nadajnika po kliknięciu prawym klawiszem myszy na swojej lokalizacji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1,7KM do najbliższego nadajnika, nie chce już latać z telefonem po każdym nadajniku, chcę po prostu kupić jakąś dobrą antenę na te częstotliwości na których jest lub będzie LTE Ultra w Play. Nie znam się zbytnio na tym więc nie chce kombinować, nawet jeśli antena mało da to lepiej ją mieć niż nie mieć. Wiem, że antena do wszystkiego jest średnia i najlepiej kupić na daną częstotliwość, ale może jednak znalazłoby się coś wartego uwagi? Najważniejsze jest to aby odbierała LTE Ultra i pasowała do routera Netgear AC810S.

Link to post
Share on other sites

Anteną logarytmiczną z linku dipola można załatwić częstotliwości 800-2100MHz przy zysku do 5dBi. Problem w tym, że 5m typowego kabla od anteny do routera zgarnie ze 2dB sygnału, a drugie tyle pewno można liczyć na konektory do routera. Zysk wychodzi zerowy, symboliczny lub tłumik zależnie od częstotliwości. Plusem może być wyższa wysokość zawieszenia, ale zdarzają się sytuacje że przy agregacji niedopasowana antena psuła efekt w porównaniu z samym routerem. Dlatego bardziej doradzałbym interesować się tym tematem dopiero, gdy faktycznie będzie sens. Wtedy możesz zakupić lepszą, choć droższą antenę logarytmiczną o większym zysku i częstotliwości pracy http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_lte_mimo_2x2_10m_przew_wtyk_sma_800-3000mhz_A7054_10.htm Odległość od bts nie jest duża, a jeśli dom będzie na wzniesieniu i router będzie umieszczony od strony nadajnika, to jest szansa na wystarczająco mocny sygnał który nie będzie ograniczeniem dla wysokich transferów. Jeśli kupować to w/w antenę, lepszej pod lte-a nie spotkałem. Optymalnie z jak najkrótszym przewodem, najlepiej od razu z końcówkami ts-9 dla routera, aby nie stosować adaptera SMA-ts 9 (możesz napisać do dipola czy mają taką możliwość).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Anteną logarytmiczną z linku dipola można załatwić częstotliwości 800-2100MHz przy zysku do 5dBi. Problem w tym, że 5m typowego kabla od anteny do routera zgarnie ze 2dB sygnału, a drugie tyle pewno można liczyć na konektory do routera. Zysk wychodzi zerowy, symboliczny lub tłumik zależnie od częstotliwości. Plusem może być wyższa wysokość zawieszenia, ale zdarzają się sytuacje że przy agregacji niedopasowana antena psuła efekt w porównaniu z samym routerem. Dlatego bardziej doradzałbym interesować się tym tematem dopiero, gdy faktycznie będzie sens. Wtedy możesz zakupić lepszą, choć droższą antenę logarytmiczną o większym zysku i częstotliwości pracy http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_lte_mimo_2x2_10m_przew_wtyk_sma_800-3000mhz_A7054_10.htm Odległość od bts nie jest duża, a jeśli dom będzie na wzniesieniu i router będzie umieszczony od strony nadajnika, to jest szansa na wystarczająco mocny sygnał który nie będzie ograniczeniem dla wysokich transferów. Jeśli kupować to w/w antenę, lepszej pod lte-a nie spotkałem. Optymalnie z jak najkrótszym przewodem, najlepiej od razu z końcówkami ts-9 dla routera, aby nie stosować adaptera SMA-ts 9 (możesz napisać do dipola czy mają taką możliwość).

 

Jednak jutro pojadę tam gdzie będę się przeprowadzał i zobaczę z jakich częstotliwości będę korzystał i kupię antenę pod daną częstotliwość. Żeby zbadać z jakiej częstotliwości będę korzystał to muszę stać z routerem tam gdzie antena będzie zawieszona, czy działa to w inny sposób? 

Edytowane przez ImageX7
Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować appkami typu OpenSignal, Netmonitor i GSM Signal Monitor na androida. Powinny podać częstotliwość pracy, ale nie testowałem więc nie powiem na 100 procent. Jednocześnie zaobserwuj przy pobieraniu czy pojawia się lte+ przy wskaźniku zasięgu koło zegara. To sugerowałby że telefon łapie lte ultra w play i działa na kilku częstotliwościach.

W przypadku routera musiałbyś zaglądnąć do statystyk, choć aktualnej częstotliwości pracy raczej nie znajdziesz ale sytuacja będzie podobna jak na telefonie, bo również obsługuje agregacje. Oczywiście nie musi być na tej wysokości co ewentualna antena.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować appkami typu OpenSignal, Netmonitor i GSM Signal Monitor na androida. Powinny podać częstotliwość pracy, ale nie testowałem więc nie powiem na 100 procent. Jednocześnie zaobserwuj przy pobieraniu czy pojawia się lte+ przy wskaźniku zasięgu koło zegara. To sugerowałby że telefon łapie lte ultra w play i działa na kilku częstotliwościach.

W przypadku routera musiałbyś zaglądnąć do statystyk, choć aktualnej częstotliwości pracy raczej nie znajdziesz ale sytuacja będzie podobna jak na telefonie, bo również obsługuje agregacje. Oczywiście nie musi być na tej wysokości co ewentualna antena.

Ten router wyświetla częstotliwość bo sprawdzałem teraz i w aktualnym miejscu zamieszkania jestem na 1800. Sprawdzę dla pewności też tymi appkami. Właśnie ani na telefonie, ani na routerze nie pojawia mi się LTE+, zajdę jutro do Play i zapytam się czy już uruchomili LTE Ultra. Teraz jestem w centrum miasta i też nie mam LTE+ tylko zwykłe LTE. Niby na mapkach Play już jest zasięg LTE Ultra, ale w rzeczywistości może nie być. 

Link to post
Share on other sites

Przy obciążeniu też mam zwykłe LTE, widocznie jeszcze nie uruchomili Ultra. Z tego co wiem miał powstać jakiś nowy nadajnik specjalnie dla LTE Ultra, ale nie widzę żadnego nowego BTS'a na mapkach. A co do tych częstotliwości to przy danym adresie zamieszkania jest to stałe czy można jakoś zmieniać te częstotliwości?  

Link to post
Share on other sites

http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Do tej anteny jest dołączany kabel, ale z innymi końcówkami, a one nie pasują do tego routera. "Antena tylko ze złączem FME(ż) bez konektora do modemu." Można gdzieś dokupić kabel który będzie pasował do tego routera? 

Edytowane przez ImageX7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...