Skocz do zawartości

Czym się kierować przy OC napięcie, czy temperatury (LC)?


Recommended Posts

Cześć.

 

Ostatnio przesiadłem się na nowe, wydajniejsze chłodzenie (H110i GT) i postanowiłem wykorzystać to, aby podkręcić bardziej procesor.

 

Jest to konkretnie i7 6700K na MSI Gaming M5. Mocy nie powinno braknąć, bo mam modularny zasilaczz 750 W z certyfikatem 80+ Gold od XFX.

 

4,5 GHz wskoczyło bez problemu (wcześniej z problemami hulało z 4,4...). Temperatury pod obciążeniem nie przekraczają 60 C a z AVX 65, utrzymując się odpowiednio w okolicy 50 i 55.

 

Postanowiłem więc pójść nieco dalej i wbić 4,6  :D . Po testowałem trochę i system wydaje się być stabilny, jest jednak pewien problem... 

 

Stabilnie działający system z taktowaniem procesora 4,6 GHz udało mi się uzyskać z napięciem 1.41 V - 1.42 V. Temperatury nie przekraczają 80 C i utrzymują się w okolicy 75 C z włączonym AVX, a w OCCT ma około 60 C. Lada moment przetestuje go pod obciążeniem w renderowaniu w Premiere PRO.

 

Zastanawia mnie jednak, czy takie napięcie jest bezpieczne, jeżeli temperatury procesora są niskie? Którym czynnikiem się kierować?

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Ja zwracam uwage glownie na temperature a napiecie i tak musisz dac odpowiednie do wysokosci taktowania procka by utrzymac stabilnosc. Jak bedzie za niskie napiecie to procek nie bedzie stabilny. Moj i5 osiaga 86 stopni na 5.1 ghz przy 1,47v w occt i zyje tak juz od 2013 roku :). Nawet dajac max napiecie jakie mam w biosie to i tak maks moge zrobic 5.2 ghz. Nie wydaje mi sie zeby procek mogl sie uszkodzic od napiecia o ile sie go wystaczajaco schlodzi. Im chlodniejszy tym mozna dac wyzsze napiecie bo sie nie przegrzeje o ile ma sie dobre chlodzenie. Maks temp.procka to bodajrze 102 stopnie pozniej juz jest bardzo niebezpiecznie bo poprostu sie przepalic moze

Edytowane przez Premek1983
Link to post
Share on other sites

UPDATE: Temperatura przy renderingu nie przebiła 70 C na żadnym rdzeniu, średnio 60-65. 

 

Czekam na wypowiedzi reszty użytkowników, czy tak może być ;-)

 

I w sumie mam jeszcze jedno pytanie... Jak ustawię adaptive mode, to chyba wtedy tylko pod obciążeniem będzie brał więcej Voltów i to ma szansę mniej mu zaszkodzić?

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

Patrz głownie na temperaturę, napięcie 1.4 V to intel sugeruje jako maks, ogólnie wiadomo wysokie napięcie prędzej czy później wykończy jednostkę, ale przy chłodzeniu wodnym obawiałbym się raczej granicy 1.6V czy coś takiego (tak naprawdę strzelam bo brak jakiś konkretnych danych po których można by stwierdzić jednogłośnie że napięcie takie i takie uszkodzi procek). Słyszałem o przypadku gdzie ktoś usmażył procek napięciem 2V

 

p.s pamiętaj że przy tak wysokim napięciu jak 1.4, 1.5V efekty typu vdrop itp. mogą mocno dawać się we znaki, także napięcie wejściowe, LLC i te sprawy

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

 

 

p.s pamiętaj że przy tak wysokim napięciu jak 1.4, 1.5V efekty typu vdrop itp. mogą mocno dawać się we znaki, także napięcie wejściowe, LLC i te sprawy

 

Ok, a jaka jest szansa, że Intel nie uzna tego na gwarancję, jak się powiedzmy po roku spali? I co to są te efekty, o których powiedziałeś...?

Link to post
Share on other sites

Ok, a jaka jest szansa, że Intel nie uzna tego na gwarancję, jak się powiedzmy po roku spali? I co to są te efekty, o których powiedziałeś...?

Oficjalnie z tego co pamiętam zniszczenie procesora przez jakiekolwiek OC nie podlega gwarancji, praktycznie to oni nie są w stanie stwierdzić czy podkręcałeś czy nie

 

Co do vdrop bo jak rozumiem o to pytasz? zjawisko występujące w każdej elektronice, gdy nagle zwiększa się pobór prądu jednostka zasilająca (może to być zasilacz lub sekcja zasilania CPU) nie jest wstanie utrzymać cały czas tego samego napięcia, występuje wtedy vdrop czyli nagły krótki spadek napięcia (czasami można zaobserwować coś podobnego w domu, włączając czajnik/odkurzacz czy cokolwiek co bierze dużo prądu i nagle na chwilę przygasają światła, to cos podobnego tylko na dużo mniejszą skalę), w procesorach zależnie jak duży taki vdrop będzie może doprowadzić do niestabilności (ponieważ napięcie będzie zbyt niskie by utrzymać dane taktowanie). Czyli np. odpalasz renederowanie, stress test czy cokolwiek co mocno korzysta z CPU i nagle masz bsod

 

podniesienie napięcia wejściowego na CPU czy LLC (funkcja wymyślona typowo by przeciwdziałać vdrop) może zniwelować efekt

 

Ogólnie wkraczasz w obszar wysokiego/ekstremalnego OC i tutaj sama zmiana napięcia + mnożnik może okazać się niewystarczająca

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Jak znasz ang. to może coś takiego

http://www.tweaktown.com/guides/7481/tweaktowns-ultimate-intel-skylake-overclocking-guide/index.html

ogólnie wystarczy poszukać w google, nie musi być konkretnie pod twoją płytę pisany ponieważ biosy wyglądają mniej więcej tak samo jeśli chodzi o jednego producenta

 

p.s M5 niestety nie ma LLC

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...