Skocz do zawartości

Z170 ASUS Pro gaming czy MSI Gaming pro ?


Recommended Posts

Witam,

Z racji tego że asrock poszedł na gwarancję i prawdopodobnie będę wymieniał płytę pod K, potrzebuję porady odnośnie podstawki 1151 do max. 700zł.

 

Moje dwa typy to:

ASUS - https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-z170-pro-gaming-z170-quadddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-1-atx-707313/

 

lub

MSI - https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-gaming-pro-s1151-z170-4ddr4-usb3-1-atx-skylake-707324/

 

Która z nich będzie lepsza?

 

Zakup może być dokonany w dowolnym sklepie.

Edytowane przez Funkie
Link to post
Share on other sites

Posiadałem i testowałem parę płyt od MSI (Intel i AMD), i zawsze były to na jakiś sposób złe doświadczenia. A to sekcja się grzała, a to brak LLC, czy inne niuanse wychodzące po zakupie. Kupiłem M5A99X EVO R2.0 do mojego sprzedanego już FXa, koniec problemów.

 

Teraz siedzę na ASUSie Z170-A, który kosztuje tyle samo co Pro Gaming, a oferuje to samo (oprócz nieco gorszego układu audio) + imo lepszy wygląd. No i w płytę MSI wsadzili okropny czip LAN pod nazwą "Killer".

Jeżeli interesuje Cię OC, to mogę z czystym sumieniem polecić mojego ASUSa, jako iż bez problemu potrafi uciągnąć +4,8Ghz, wystarczy jedynie trafić na dobrego procka.

 

Jeżeli wybór ma paść na jedną z Twoich propozycji, skierowałbym się ku Pro Gaming.

Edytowane przez Fanbooj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam osobiście mam jak widzisz MSI Gaming Pro i więc tak:

- Na początku myślałem że jest wieśniacka z tymi ledami ale kosztowała mnie 400zł więc nie narzekam. W rzeczywistości cała jest ładna matowo czarna, z delikatnymi czerwonymi akcentami. Pasek led w dzień prezentuje się słabo, w nocy (czy ogólnie przy gorszym świetle) już wygląda to nawet całkiem całkiem. Ten pasek led teoretycznie w aplikacji MSI gaming app możesz ustawić na różne kolory i różne motywy świecenia tych diód ale patrząc na płytę... chyba nie zaskoczę Czerwony to nikogo jedyny słuszny kolor. Szkoda też że podświetlenia na sekcji "dźwiękowej" zmienić koloru się nie da, ale sposób świecenia, czy na stałe czy ma oddychać czy coś już się da.

- Tak jak Wyżej wspomniał kolega, nie wiem czy ta płyta ma LLC (nie mam jak sprawdzić bo czekam na obudowę wysłaną na reklamację no i nie podkręcałem jeszcze na niej swojego procka) ale nie zdziwię się jak go tam nie ma.

- Co do Killer lanu nie powiem czy jest fajny czy nie bo sam korzystam z wifi na usb, ale słyszałem że jest normalny i działa jak każdy inny byle by nie instalować do niego tej super duper aplikacji od MSI. (ten śmieszny MSI gaming lan czy coś takiego)

- Co do złącz na płycie, nie wiem jaki idiota wymyślił rozmieszczenie portów sata (można było to zrobić tak jak np. w asusie)

Mogę się natomiast wypowiedzieć o płycie w warunkach działania jak standardowy użytkownik który nic jeszcze nie podkręcał i mogę powiedzieć że nie mam z płytą póki co żadnych problemów i zastrzeżeń. Bios płyty głównej jest bardzo fajny i czytelny.

Płyta wygląda na pewno lepiej niż na zdjęciach (efekt trochę psują te rozmieszczenia sata), fajnie że ma wzmacniane gniazda na grafiki. Jako ciekawostka dodam że na wersji mATX czy jakiejś takiej mniejszej wersji tej płyty zrobiono rekord w podkręcaniu Ram do 5GHZ (w sensie pierwszy raz ponad 5ghz na ramie było zrobione na mniejszym bliźniaku).

Co do Ausa powiem krótko:
Gdyby nie to że MSI Z170a Gaming Pro kosztowała mnie nowa na promocji 400zł to właśnie chciałem jego kupić (wtedy gdy kupowałem nie było ASRocka Z170 Extreme 4)

Szkoda że jeszcze nie podkręcałem procka to mógłbym może powiedzieć coś więcej pozytywnego lub nie odnośnie mojej MSI. Ale wiem że jak kupiłem (było to w marcu) sporo producentów miało problemy z kompatybilnościami ram nie wiem czy nie najmocniej ASUS, a MSI tego problemu nie miały albo nie aż na taką skalę.

No i jak się ma kartę graficzną MSI no to soft (MSI Gaming APP) bardzo fajnie się ze wszystkim zgrywa.

Edytowane przez joggy
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przypomniało mi się jeszcze że taki youtuber z kanału " science studio " robił gdzieś instruktaż jak robić OC skylake na dokładnie tej MSI Z170A Gaming Pro. I nie wiem czy ma tą płytę jeszcze w swoim kompie czy nie.

Jak znajdę link to wkleję tu w poście bo możliwe że pokazał na ile udało mu się wykręcić 6700K.

Edit: znalazłem: https://youtu.be/bf2mxHsGm_I

Na filmiku w biosie widać wyraźnie że to ta płyta i instrukcja jak zrobić 6600k na 4.8GHz

Edytowane przez joggy
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A jakiż tu instruktaż potrzebny? Dajesz 4,8Ghz, 1.45V (przeciętne napięcie przy którym 4,8Ghz "działa") i obniżasz napięcie do max stabilnego.

 

Przy Gaming Pro/Z170-A możesz być pewny, że płyta utrzyma bez problemu +4,8Ghz, o ile sam procek i chłodzenie procesora pozwolą.

Edytowane przez Fanbooj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

A jakiż tu instruktaż potrzebny?


Nie chodziło mi o to że "chcę uczyć ojca dzieci robić" i pokazywać jak się robi OC tylko dałem link do filmiku który pokazuje że na tej płycie jak procek i temperatury pozwolą to się da zrobić OC. Taki po prostu dowód na to że da się to zrobić na tej płycie.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój Asus z170 pro gaming jest stabilny jak skała z i7 6700k 4,5 Ghz 1,28V.  Na pewno można więcej. MSI ma gorszą sekcję zasilania: 8 do 10 faz asusa.  Na początku było trochę problemów ze sterownikami USB, wykrywaniem pamięci i dysków, ale po ostatnich aktualizacjach biosu jest ok.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam starszego brata Z170 Pro Gaming, a dokładnie Z97 PRO-GAMER na którym podkręciłem i5-4690k na razie 4,4 Ghz przy 1,2V (ustawiłem tak na start gdy robiłem oc i nie chciało mi się bawić z zmniejszaniem napięcia bo temperatury mam zadowalające). Będę go dalej kręcił jak zmienię grafę na mocniejszą, teraz nie widzę sensu jego katowania :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przepraszam że odkopuję temat, ale wczoraj dotarła do mnie nowa obudowa i poskładałem kompa a więc sprawdziłem i jakby ktoś potrzebował dla potomności to MSI Z170A Gaming Pro ma LLC! choć nie robiłem OC i nie wiem jak dobrze to działa ale wychodzi na to że jest to jedna z nielicznych płyt MSI która ma LLC.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybór padł na ASUS'a Z170 Pro Gaming.

 

Jakość wykonania płyty, a nawet sama jej waga w porównaniu z asrock z170 pro4s to przepaść.

 

Nigdy więcej taniego badziewia.

Dzięki za wszystkie porady. Plusy rozdane.

 

Porównałeś płytę główną asrock z170 pro4s za 400 zł z płytą asus Z170 Pro Gaming za ponad 600 zł... mało mają ze sobą wspólnego te konstrukcje. Budżetówka vs wyższa półka - stąd ta przepaść. Lepsze porównanie byłoby np. do Asrock Z170 ale wersji extreme4 lub wyższej :).

Link to post
Share on other sites

Ok, wczoraj po podłączeniu drugiej takiej samej kości ramu (bank 2/4), płyta wyrzuciła boot device led red(kontrolka na płycie). Nie jest to wina ramu, ponieważ po odłączeniu, dalej płyta nie mogła wstać. Metodą prób i błędów okazało się że po odłączeniu kabelka od zewnętrznych portów USB na obudowie, wszystko wróciło do normy. Jednak kiedy podłącze je ponownie problem powraca. Wcześniej nie było z tym problemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...