Skocz do zawartości

Czy zmieniać boxowe chłodzenie?


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

posiadam komputer z płytą Night Elf i prockiem Intel i5 6500 Skylake w obudowie od Zalmana, która jest dość mała (typ mini tower). Obudowa posiada mały wentylator z tyłu 90mm wypychający powietrze oraz dokupiony wentylator z przodu u dołu 120mm wciągający powietrze. Cyrkulacja wydaje mi się średnia, ale jest. Wentylacja pozytywna. Na procesorze boxowe chłodzenie.

I tu pojawia się pytanie: Czy zmienić chłodzenie na bardziej wydajne?

 

Już chciałem kupować coś fajnego wysokoprofilowego, ale przypomniałem sobie, że buda jest ciasna. Zostają tylko niskoprofilowe chłodzenia. Temperatury oscylują 34-45 stopni Celsjusza przy beczynności czy używaniu przeglądarki. Jednakże do postawienia tego pytania zmusiło mnie gdy włączyłem dziś grę Rust, na którą namówił mnie znajomy. Ustawienia prawie wszystkie na najwyższe. Ale wiadomo generowany świat, dobre wyzwanie dla procka. Temperatura podczas grania osiągnęła maksimum 82 stopnie Celsjusza. Pogrywam od niedawna w grę Overwatch i przy rozdzielczości 2560×1080 (mojego monitora) procek osiąga maksimum 74-76 stopni, natomiast gdy zmienię ją na 3620x1527 to już temperatury dochodza do max 80 stopni. Tutaj również mam ustawienia maksymalne.

Niby procek do 100 stopni działa poprawnie, ale nie powinno się przekraczać 80. Karta graficzna nigdy nie przekroczyła 80 stopni.

 

Dokupić mogę również jeden wentylator na boku obudowy, ale wtedy będzie jeszcze mniej miejsca na chłodzenie CPU, bo już poniżej przy GPU nie ma miejsca na wentylator.

Jak myślicie, opłaca się zainwestować w jakiś niskoprofilowe chłodzenie plus trzeci wentylator i pokombinować z kierunkiem przepływu wentylatorów? Czy może te temperatury są w normie?

 

Linki:
Płyta - https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b150m-night-elf-b150-dualddr4-2133-sata3-dvi-usb-3-1-matx-784087/

CPU - https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6500-3-2ghz-6mb-box-bx80662i56500-757623/

Obudowa - https://www.morele.net/obudowa-zalman-zm-t5-matx-usb-3-0-czarna-698327/

 

Pozdrawiam

Mateusz
 

Edytowane przez Albino
Link to post
Share on other sites

ile masz na to kasy obudowa wcale nie jest taka wąska ma 170cm więc na chłodzenie masz -/= 120-130 cm ? 

kup fere 3 albo fortisa zależy ile masz pieniędzy z wydajniejszych możesz wyłapać np bq pure rock 

tak   ciekawości jakie masz gpu 1080 ? 

Edytowane przez tobexor
Link to post
Share on other sites

Hmm, rzeczywiście. Jak mierzyłem miarką to musiałem coś popierdzielić. Mam tak ze 130-140 nawet od płyty. Ogólnie to się zastanawiałem nad be quite! pure rock, ale i te które ty podałeś mają powyżej 150mm. A co myślisz o innym ustawieniu wentylacji czy dokupieniu trzeciego na bok? I czy w ogóle da mi spadki temperatur takie nowe chłodzenie? Ogólnie to wersja pro raczej mi się wydaje na procki z odblokowanym mnożnikiem.

A co do GPU to nie :) Komputer składany jeszcze przed 1080. Mam 970 od MSI.

Edytowane przez Albino
Link to post
Share on other sites

Hmm, rzeczywiście. Jak mierzyłem miarką to musiałem coś popierdzielić. Mam tak ze 130-140 nawet od płyty. Ogólnie to się zastanawiałem nad be quite! pure rock, ale i te które ty podałeś mają powyżej 150mm. A co myślisz o innym ustawieniu wentylacji czy dokupieniu trzeciego na bok? I czy w ogóle da mi spadki temperatur takie nowe chłodzenie? Ogólnie to wersja pro raczej mi się wydaje na procki z odblokowanym mnożnikiem.

A co do GPU to nie :) Komputer składany jeszcze przed 1080. Mam 970 od MSI.

tak to dobre i ciche chłodzenie  właśnie o nie mi chodziło nw dlaczego napisałem pure pro xd 

co do gpu to się zdziwiłem bo wspominałeś rozdzielczości ponad fullhd 

jak ci chodzi rust w 2k ? nie ma problemów z 60 na średnich/niskich  fps ? 

Link to post
Share on other sites

witam

posiadam  zalmana t2[ wiec bardzo podobna]  i spokojnie wszedl HE 1012 chlodzacy i5 4460, ktorego moge polecic [za ta cene nie ma lepszego] ;D w idlu temp procka 33-35 stopni max, w stresie kolo 66-68 max.

 

 

btw. zmiescilem do tej budy gtxa 1060 gaming x od msi ;D [ na styk, czas na zmiane budy ]

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...