Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Switch - dwa źródła internetu

switch internet sprzęt it netia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 kaszmirowski

kaszmirowski
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 23 sierpień 2016 - 08:43

Dzień dobry.

Niedługo będę miał w jednym budynku dwa internety  dwa routery z netii, prawdopodobnie te najzwyklejsze netiaboxy. Ponieważ w budynku będzie sporo komputerów, chciałbym to wszystko jakoś połączyć za pomocą jakiegoś większego switcha. I tu moje pytania:

1) Czy mogę najzwyczajniej w świecie wpiąć do switcha te dwa routery?
2) Czy nie będzie żadnych komplikacji?

3) Czy podłączenie tych dwóch routerów wpłynie pozytywnie na prędkość downloadu/uploadu?

• 0

#2 ragon

ragon
  • Entuzjasta

• 641 postów
  • Miejscowość:Chełmno

Napisano 23 sierpień 2016 - 09:46

Musiałbyś przemyśleć nad zakupem routera z 2ma wejściami WAN RJ-11.

https://www.morele.n...-er6120-458301/

Są jeszcze inne rozwiązania np. firewall sprzętowy co podłączasz do niego routery i przepuszczasz oba źródła internetu naraz do całej sieci (od siebie polecam Stormshield'a :P).

• 0

Mobo: Asus Z97M-PLUS CPU: Intel i5 4690k Cooler: Scythe Mugen 2 rev.B RAM: HyperX 16GB 1866MHz GPU: MSI GeForce 970 SSD: Plextor M5Pro 128GB, Crucial MX200 250GB, GoodRAM Iridium Pro 240GB PSU: Thermaltake 530W Case: Aerocool DS Cube  LCD: Samsung 27" CURVED TV: Samsung 40" UHD Speakers: Edifier R1600TIII Keyboard: SteelSeries Apex M750 TKL Mouse: Steelseries Sensei Wireless Gamepad: Microsoft Xbox One Controller OS: Windows 10 HP x64 BOX Others: Dell V3568, Asus Zenfone 5, Nvidia Shield K1, Nintendo Switch

#3 kaszmirowski

kaszmirowski
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 23 sierpień 2016 - 12:20

gdybym chciał zastosować Twój pomysł to musiałbym:

1) podłączyć 2 routery z netii do tego trzeciego poleconego przez Ciebie, by "połączyć dwa źródła internetu"

2) trzeci router połączyć ze switchem.

Dobrze rozumiem?

Jeśli tak to... ten trzeci router to dla mnie za dużo. Nie ma jakichś switchy, które spełniłyby tę rolę przepuszczania dwóch źródeł do jednej sieci? Interesowałby mnie jakiś switch który miałby ponad 40 portów. Muszę go później usadowić w skrzynce więc muszę zwracać uwagę również na ilość zajmowanego miejsca ;-)

edit: pewnie to mój pomysł jest głupi, ale muszę sie zapytać ;)

W netiaspotach jest jedno wejście na kabel telefoniczny i jeden port lan. Jest możliwość, by netiaspot łączył te dwa źródła?

Użytkownik kaszmirowski edytował ten post 23 sierpień 2016 - 12:28

• 0

#4 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7503 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 23 sierpień 2016 - 12:45

Zadaj sobie jedno podstawowe pytanie - w jaki sposób chcesz kierować ruch do konkretnego routera? Jak już sobie na nie odpowiesz to zrozumiesz, że musi być coś co będzie wyjściem na świat dla komputerów a równocześnie będzie miało połączenie z obydwoma 'prawdziwymi wyjściami' na świat i logikę która potrafi podzielić ruch według jakiś kryteriów i skierować do konkretnego 'wyjścia'. W Twoim przypadku zasadniczo najlepszym rozwiązaniem jest użycie dwóch modemów ADSL połączonych z routerem z dwoma portami WAN. Jeśli router takowy ma za mało portów LAN to łączysz do niego switch a do switcha komputery.

Jeśli podłączysz oba routery bezpośrednio do switcha to jedyny sposób działania mógłby być taki, że konkretnym komputerom ręcznie ustawisz bramę na konkretny router. Efekt dublowania łącza jest praktycznie żaden. W takim przypadku trzeba również wyłączyć DHCP na co najmniej jednym routerze.

Użytkownik cooger edytował ten post 23 sierpień 2016 - 12:45

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#5 kaszmirowski

kaszmirowski
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 23 sierpień 2016 - 14:09

Ok, teraz w miarę zrozumiałem, o co w tym wszystkim chodzi. Zamiast nowych modemów adsl mogę wykorzystać netiaspoty (np z wyłączonym wifi), tak?

2) Router, który podał kol. ragon jest optymalnym rozwiązaniem? Można kupić coś podobnego taniej? A może lepiej coś tam dołożyć, by znaleźć coś lepszego?

3) Routery tu wspomniane "połączą szybkość" tych moich dwóch netii?

4) Do w/w zestawu taki switch wystarczy?

https://www.morele.n...-sg1048-411750/

6) I teraz dosyć ważna sprawa, czy konfiguracja tego zestawu będzie trudna? czy będzie ona polegała na zasadzie "wepnę kabel i działa"? Jestem laikiem w tych sprawach (jak już pewnie zdążyliście zauważyć ;-) )

Użytkownik kaszmirowski edytował ten post 23 sierpień 2016 - 14:13

• 0

#6 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7503 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 23 sierpień 2016 - 14:49

1) Obawiam się, że Netiaspoty nie mają trybu bridge, ale mogę się mylić - lepiej to sprawdź, może się nadadzą.

2) Musiałbyś zdefiniować pojęcie optimum, nie mniej z tego co piszesz to wnioskuję, że wystarczy Ci model ER5120

3) Ten TP-Link będzie robił LoadBalancing, czyli przydzielał konkretne połączenia na konkretne łącze, dbał o równomierne obciążenie.

4) Pewnie tak, przy niezarządzalnych nie ma co szaleć z ceną, wszystko działa podobnie.

6) Jeśli o tym nie masz pojęcia to lepiej zatrudnij kogoś kto pojęcie ma. Instrukcja do routeru jest na stronie TP-Linka więc możesz się zapoznać ze sposobem konfiguracji.

Użytkownik cooger edytował ten post 23 sierpień 2016 - 14:49

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: switch, internet, sprzęt, it, netia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych