Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry.

Niedługo będę miał w jednym budynku dwa internety  dwa routery z netii, prawdopodobnie te najzwyklejsze netiaboxy. Ponieważ w budynku będzie sporo komputerów, chciałbym to wszystko jakoś połączyć za pomocą jakiegoś większego switcha. I tu moje pytania:

1) Czy mogę najzwyczajniej w świecie wpiąć do switcha te dwa routery?
2) Czy nie będzie żadnych komplikacji?

3) Czy podłączenie tych dwóch routerów wpłynie pozytywnie na prędkość downloadu/uploadu?

Link to post
Share on other sites

Musiałbyś przemyśleć nad zakupem routera z 2ma wejściami WAN RJ-11.

https://www.morele.net/router-tp-link-tl-er6120-458301/

 

Są jeszcze inne rozwiązania np. firewall sprzętowy co podłączasz do niego routery i przepuszczasz oba źródła internetu naraz do całej sieci (od siebie polecam Stormshield'a :P).

Link to post
Share on other sites

gdybym chciał zastosować Twój pomysł to musiałbym:

1) podłączyć 2 routery z netii do tego trzeciego poleconego przez Ciebie, by "połączyć dwa źródła internetu"

2) trzeci router połączyć ze switchem.

Dobrze rozumiem?

Jeśli tak to... ten trzeci router to dla mnie za dużo. Nie ma jakichś switchy, które spełniłyby tę rolę przepuszczania dwóch źródeł do jednej sieci? Interesowałby mnie jakiś switch który miałby ponad 40 portów. Muszę go później usadowić w skrzynce więc muszę zwracać uwagę również na ilość zajmowanego miejsca ;-)

 

 

edit: pewnie to mój pomysł jest głupi, ale muszę sie zapytać ;)

W netiaspotach jest jedno wejście na kabel telefoniczny i jeden port lan. Jest możliwość, by netiaspot łączył te dwa źródła?

Edytowane przez kaszmirowski
Link to post
Share on other sites

Zadaj sobie jedno podstawowe pytanie - w jaki sposób chcesz kierować ruch do konkretnego routera? Jak już sobie na nie odpowiesz to zrozumiesz, że musi być coś co będzie wyjściem na świat dla komputerów a równocześnie będzie miało połączenie z obydwoma 'prawdziwymi wyjściami' na świat i logikę która potrafi podzielić ruch według jakiś kryteriów i skierować do konkretnego 'wyjścia'. W Twoim przypadku zasadniczo najlepszym rozwiązaniem jest użycie dwóch modemów ADSL połączonych z routerem z dwoma portami WAN. Jeśli router takowy ma za mało portów LAN to łączysz do niego switch a do switcha komputery.

 

Jeśli podłączysz oba routery bezpośrednio do switcha to jedyny sposób działania mógłby być taki, że konkretnym komputerom ręcznie ustawisz bramę na konkretny router. Efekt dublowania łącza jest praktycznie żaden. W takim przypadku trzeba również wyłączyć DHCP na co najmniej jednym routerze.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Ok, teraz w miarę zrozumiałem, o co w tym wszystkim chodzi. Zamiast nowych modemów adsl mogę wykorzystać netiaspoty (np z wyłączonym wifi), tak?

 

2) Router, który podał kol. ragon jest optymalnym rozwiązaniem? Można kupić coś podobnego taniej? A może lepiej coś tam dołożyć, by znaleźć coś lepszego?
 

3) Routery tu wspomniane "połączą szybkość" tych moich dwóch netii?

 

4) Do w/w zestawu taki switch wystarczy?

https://www.morele.net/switch-tp-link-tl-sg1048-411750/

 

6) I teraz dosyć ważna sprawa, czy konfiguracja tego zestawu będzie trudna? czy będzie ona polegała na zasadzie "wepnę kabel i działa"? Jestem laikiem w tych sprawach (jak już pewnie zdążyliście zauważyć ;-) )

Edytowane przez kaszmirowski
Link to post
Share on other sites

1) Obawiam się, że Netiaspoty nie mają trybu bridge, ale mogę się mylić - lepiej to sprawdź, może się nadadzą.

2) Musiałbyś zdefiniować pojęcie optimum, nie mniej z tego co piszesz to wnioskuję, że wystarczy Ci model ER5120

3) Ten TP-Link będzie robił LoadBalancing, czyli przydzielał konkretne połączenia na konkretne łącze, dbał o równomierne obciążenie.

4) Pewnie tak, przy niezarządzalnych nie ma co szaleć z ceną, wszystko działa podobnie.

6) Jeśli o tym nie masz pojęcia to lepiej zatrudnij kogoś kto pojęcie ma. Instrukcja do routeru jest na stronie TP-Linka więc możesz się zapoznać ze sposobem konfiguracji.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...