Skocz do zawartości

Lustrzanka do 3200 do zdjęć


Recommended Posts

Witam

Planuję zakup nowego aparatu ale jestem zupełnie zielony w tym dla tego chciałbym prosić was o pomoc w doborze. Aparat głównie służyć ma tylko zdjęciom i będą fotografowane krajobrazy w trakcie mojej podróży. Najbardziej zależy mi na tym aby zdjęcia były wyraźne i ostre nasycone ładnymi kolorami.

Myślałem nad zakupem Nikon D5300 oraz obiektywem AF-S DX NIKKOR 18-105 mm f/3.5-5.6G VR myślałem tez o obiektywie Tamron 18-200mm + filtr UV

myślicie że to będzie najlepszy wybór do kwoty 3200zł czy znajdę coś lepszego? może jakiś inny obiektyw lub aparat? Sądzicie że dokupienie lampy blyskowej jest sens do robienia zdjęć krajobrazom?

Edytowane przez Tomas83
Link to post
Share on other sites

Jeżeli głównie krajobraz to niekoniecznie tego typu zoom-y (jak właśnie 18-105 czy 18-200) raczej skłaniałbym się ku szerokiemu kątowi, na którego akurat nie masz za bardzo budżetu.. ale :) może jednak D3300 ? + Tamron albo Sigma 17-50/2.8 ? Zawsze to nieco szerszy kąt, a do krajobrazu każdy mm jest na wagę złota.

Zostanie Ci akurat kilka stów na karty pamięci, filtry (polar + może ND), torba/plecak, statyw.. 

A po jakimś czasie, jeśli dalej będziesz temat rozwijał, to sam będziesz wiedział czego potrzebujesz :) czyli pewnie szerszego kąta typu manualny Samyang 14/2.8 a może i 10mm, albo w odrobinę droższe konstrukcje pójdziesz typu Tokina 11-16, Nikkor 12-24 czy Sigma 10-20.

Tak czy inaczej zacząłbym od bardziej uniwersalnego szkła.. a finalnie to i tak w największej mierze od Ciebie, a nie od sprzętu będzie zależał efekt jaki uzyskasz i jak zdjęcie będzie 'odbierane' :)

Link to post
Share on other sites

do aparatu moge nawet dołożyć tak maxymalnie do 3600zł tylko zalezy mi na dobrym aparacie i konkretnym obiektywie taki aby był uniwersalny i do robienia krajobrazów jak i osob na zdjęciach. Możesz mi konkretnie napisac co najlepsze było by do tej kwoty 3600zł jaki aparat + jaki obiektyw + jakie szkło? statyw juz mam oraz karte pamieci też. Myslałem jeszcze nad sony alpha 6000

Edytowane przez Tomas83
Link to post
Share on other sites

 

 

Myslałem jeszcze nad sony alpha 6000

 

Dobrze myślałeś :) nawet z podstawowym szkłem masz 16mm na szerokim końcu, ale niestety jak ma to być w miarę uniwersalne szkło, czyli przykładowo do portretów też, to już średnio może wypaść.

Niestety brak jest sensownych zamienników dla ekwiwalentu zakresu 24-70 ze stałym światłem 2.8.

 

Za to masz możliwość zaadaptowania praktycznie każdego szkła przez odpowiedni adapter :) 

 

Ja bym postawił jednak, tak jak na początku pisałem, na pewną uniwersalność ale w całkiem dobrej jakości - jak np D3300 + 17-50/2.8.

Niech inni, nieco bardziej obeznani się wypowiedzą jeszcze...

Link to post
Share on other sites

To może inaczej :)

D3300 kosztuję 1500zł

D5300 kosztuje 2300zł

 

za 800 zł więcej dostajesz nieco lepszy AF, wciąż bez wbudowanego silniczka AF, podobno szybszy i sprawniejszy, dodatkowo dostajesz odchylany ekran, WiFi i 14-bit RAW zamiast 12-bit.

 

Odchylany ekran to oczywiście super sprawa, WiFi - serio ? :) no i 14-bit RAW - jeżeli to początek twojej 'przygody z foto' to nie sądzę by miało to dla Ciebie znaczenie. Co do AF, nie wiem czy odczujesz różnicę.

Więc jeżeli to wszystko rzeczywiście jest warte dla Ciebie 800zł więcej, to tak, byłby lepszy.

 

18-55 vs 18-105, miałem 18-105, byłem zadowolony, opinie są różne, z aktualną wiedzą, nie wziąłbym żadnego z nich :)

Link to post
Share on other sites

Nie miałem na celu przekonywania, że D3300 będzie lepszy, ale tylko wykazać jakie są różnice, dla niektórych ilość pkt AF, odchylany ekran i 14-bit RAW są na tyle ważne i potrzebne, że tą różnicę w cenie warto wydać.

 

Czy będzie wystarczający, to zależy :) najlepszym oczywiście sposobem byłaby możliwość wziąć w ręce aparat, podpiąć 18-55, 18-105 i tego 17-50/2.8 czy to Sigmy, czy też Tamrona (niektórzy bardziej polecają Tamrona, inni Sigmę, ja Tamrona niestety nie miałem okazji używać, ale kilka osób tutaj bardzo dobrze się o nim wypowiada) i spróbować cokolwiek strzelić.

 

Jak chodzi o filtry to UV jako jako ochrona przedniej soczewki, ew. pomyślałbym o jakimś polaryzacyjnym (ale tutaj warto najpierw poczytać co robi i jak go używać), a filtr ND (połówkowy czy pełny) może rzeczywiście na początek bym odpuścił.

Link to post
Share on other sites

no własnie mam teraz aparat panasonic dmc-gf6 i chmury beznadziejne jaki aparat proponujesz?

 

Pisałem o filtrze. Jeśli masz GF6 to zmiana na lustrzankę nie przyniesie Ci wielkiej (jeśli jakąkolwiek) zmiany w przeciętnym foceniu. Różnice mogą być w szumach na wysokim ISO i GO. Także tego, zamiast wydawać pieniądze to poczytałbym trochę...

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

A może inaczej. Jesteś w tym "zupełnie zielony",ale może napisz dlaczego lustrzanka? Jak bardzo chcesz się zająć fotografią ? Czy "zdjęcia" mają być pamiątką z wakacji ? Jak bardzo jesteś zielony ? Czy chcesz latać po zwiedzanym terenie z wywieszonym jęzorem ,obwieszony torbami z obiektywami,statywem itd.,czy po prostu "cykać" ładne fotki ? Czy zamierzasz w przyszłości inwestować w wyposażenie foto ? Piszę tak,bo może być sytuacja,że za te pieniądze,o których wspomniałeś,możesz kupić bardzo rozsądny kompakt,lekki i nie zajmujący dużo miejsca ,którym amator zrobi tak samo dobre ujęcia jak lustrzanką.Pomyśl...

Link to post
Share on other sites

nie nie bede latal ze statywem, ale podróżuję dużo i chce miec aparat bardzo dobry taki który zrobi mi pękne zdjęcia mam obecnie kompakt panasonic dmc-gf6 i nie jestem zadowolony zdjęcia nie są ostre cały czas jakiej niebo przeswietlone nie jest niebieskie musze zdjęcia cały czas poprawiac na photoshopie. Na aparatach jestem zielony nie bede w przyszlosci inwestowal w rozbudowe aparatu ale moge teraz wydac nawet 4000zł ale chcial bym kupic sprzed raz a dobry i na lata

Link to post
Share on other sites

 

 

no własnie mam teraz aparat panasonic dmc-gf6

 

To trochę zmienia postać rzeczy...

 

Dlaczego chcesz zmienić ten sprzęt ? Czemu uważasz, że zmiana na DSLR wiele zmieni ?

Do GF6 też są niezłe szkła... a nawet więcej niż niezłe.

Prześwietlone niebo to nie wina aparatu, tylko fotografa..

Odrobinę poczytać, dowiedzieć się co zrobić żeby było ostrzej, lepiej.. i ten sprzęt powinien wystarczyć, oczywiście dodatkowe szkło nie zaszkodzi i wcale nie musi to być 7-14/2.8 PRO Olka.

 

Poza tym, zwróciłbym uwagę na to co napisał @@jarrino :)

Link to post
Share on other sites

Nie chce inwestować w panasonic to juz stary sprzęt chciał bym kupic coś konkretnego potem uczyc się tego sprzętu ale przynajmniej wiedział bym że moge zrobic na nim ładne zdjęcia bo z obecnego sprzętu nie jestem zadowolony dla tego prosze o rade jaki konkretny sprzet jaki aparat? jaki okiektyw i jakie szklo? :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chce inwestować w panasonic to juz stary sprzęt

 

Panasonic miał premierę w kwietniu 2013, Nikon D5300 w październiku 2013 :) D3300 ma tą samą matrycę co D5300.

 

Ale ok, powiedzmy, że rozumiem. Tak czy inaczej, lepszy (nowszy) sprzęt nie jest gwarancją lepszych zdjęć.

Link to post
Share on other sites

Sens jest wziąć obecny aparat i iść zapełnić kartę pamięci. Focić z głową, obserwować, analizować kadr od góry do dołu.

 

A kupić jakąś dobrą (anglojęzyczną np.) książkę, czytać i wystawiać swoje prace w internecie na pożarcie. Analizować prace innych. W swoim czasie sam się dowiesz czego Ci brakuje. Co tam za obiektyw posiadasz? Bo korpus masz niczego sobie. Co prawda matryca robi niezły crop ale przy APS-C można mówić to samo w stosunku do FF.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...