Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Postanowiłem skomponować nowy zestaw PC od zera, który ma służyć głownie do gier. Kiepsko się na tym znam, dlatego stwierdziłem, że lepiej będzie jeśli zapytam się na forum specjalistów w tym temacie.

 

  • Zastosowanie komputera: Gry, Internet, Filmy.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 7000zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? W przeciągu 2 tygodni.
  • Których części potrzebujesz?: Kompletny komputer + monitor.
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Być może w przyszłości.
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Brak
  • Specjalne wymagania: Wydajność, cisza.
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Dysk SSD Samsung 850 Evo 500GB
  • Własna propozycja zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/MHrEv8/
  • Inne: Chcę złożyć zestaw, który wystarczy do grania na dłuższy czas, na w miarę wysokich ustawieniach graficznych, bez większej potrzeby modernizowania np. po 2 latach. Maksymalny budżet jaki moge przeznaczyć na zakup to 7000zł, ale jeśli da się obniżyć koszty przy nieznacznym spadku wydajności, to liczę na Wasze propozycje.

Pytania:

  • Co ogólnie myślicie o tym zestawie?
  • Procesor - oprócz 6600k brałem też pod uwagę 6700k, ale według informacji, które znalazłem w sieci, różnica wydajności w grach jest nieznaczna, a różnica w cenie to prawie 500zł. Z drugiej strony czytałem o tym, że w związku z rozwojem DX12, niedługo procesory i7 mogą być lepiej wykorzystywane w grach. Co o tym sądzicie? Czy warto dopłacać jeśli nie planuję korzystać z zaawansowanych programów graficznych, tylko głownie do grania?
  • Płyta główna - Na razie nastawiłem się na M5, ponieważ miałbym w przyszłości możliwość podpięcia drugiej karty graficznej. Czy ta płyta jest odpowiednia do OC w/w procesorów? Jeśli nie chciałbym dokupić drugiej k. graficznej, to czy M3 wystarczy do OC?
  • Zasilacz - Czy wystarczy mu mocy do odpowiedniego zasilenia komputera, przy zachowaniu dobrej kultury pracy, jeśli zdecyduję się na OC? Ile mocy potrzebuję jeśli chciałbym w przyszłości podłączyć drugą GTX 1070?
  • Obudowa - Wybrałem ją głownie ze względu na dobre wyciszenie i stylistykę, ale zastanawia mnie, czy uda mi się zapewnić w niej dobrą temperaturę dla podzespołów po OC?
  • Pasta termoprzewodząca - Czy będzie dobra do OC? Zastanawiałem się też nad GC-Extreme
  • Monitor - Nie mam zielonego pojęcia na jaki się zdecydować. Jesteście w stanie polecić coś co wykorzysta potencjał tych podzespołów i będzie w rozsądnej cenie?
  • Nagrywarka DVD - ?
  • Sklepy - Które sklepy są warte polecenia, a których lepiej unikać? Czy jest bezpieczna wysyłka gotowego, złożonego zestawu? Zastanawia mnie czy opcja złożenia jest dostępna przy wysyłce kurierem czy tylko przy odbiorze osobistym.

 

Podzespoły starałem się wybierać w oparciu o stosunek jakości i wydajności do ceny oraz ze względu na kulturę pracy. Zależy mi na tym, aby złożyć jak najbardziej cichy zestaw, przy zachowaniu wysokiej wydajności. Jeśli udałoby się zaoszczędzić trochę grosza, nie zmniejszając zbytnio wydajności, to mój portfel byłby bardzo zadowolony :P

 

Wiem, że zagląda tu dużo ludzi dobrze obeznanych w temacie, dlatego liczę, na Waszą pomoc.

Link to post
Share on other sites

@up chłodzenie mozesz zmienic np na macho rev b. tansze a temperatury nie beda za wysokie ( u mnie na 4.4 ghz w grach 65C na 4790k).

zasilacz zmieniłby na https://www.morele.net/zasilacz-corsair-cx550m-550w-cp-9020102-eu-nastepca-cp-9020059-eu-855753/

płyte zmieniłbym na  https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-g43-plus-z170-ddr4-usb3-1-sata-3-hdmi-dvi-atx-784031/

ram zmieniłbym na https://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-black-ddr4-16gb-2x8gb-2400mhz-cl15-hx424c15fbk2-16-766881/

 

Jeśli dokonałbyś zmial które podałem zaoszczedziłbyś 445pln (ceny na morelach)

Poczekaj na opinie bardziej obeznanych kolegów.

Link to post
Share on other sites

6600k podkręcony do 4,5ghz wystarczy Ci zupełnie do jednej karty graficznej. Robienie SLI na platformie z170 może skutkować efektem bottleneck.  Kup lepszą kartę, zamiast 2giej za powiedzmy 3 lata.

https://www.youtube.com/watch?v=mx2L6sNjxw4

Moja MSI M5 z170 miewa humory, nie wiem czy jest to kwestia tej sztuki, ale czasami nie odczytuję SSD z windą. Muszę go odpiąć i wpiąć wtedy. Skup się na ASrocku, lub Asusie ponieważ serwis MSI potrafi zawieść w kwesti gwarancji.

Dobrze że wybrałeś drogi zasilacz. Jednak Zasilacze BQ są bardzo drogie w porównaniu do konkurencji o podobnych parametrach, patrz post wyżej z corsairem, lub https://www.morele.net/zasilacz-super-flower-sf-550p14xe-80plus-gold-550w-hx-621329/

Monitor: W jakie gry masz zamiar grać? SIngle, czy online? Ja mam monitor 21:9 na którym fajnie się gra w wiedzmina 3 , project cars, ogląda filmy( w formacie 21:9) i pracuję, ale gra w BF4 online bywa wkurzająca, a fora i youtube nie różnią się szerokością wyświetlanej treści tylko szerokością przestrzeni po bokach.  60 czy 120/144hz?

Nie masz HDD? Seagate 1tb, lub wd blue, a jeśli chcesz się szarpnąć i mieć dłuższą gwarancję WD Black. Lepszy HDD nie dodaje jednak fpsów, więc jeśli chciałbyś zejść z ceny to nie idź w tą stronę.

Obudowa: Może spodoba Ci się minimalizm ozdób fractal design r5.

Ram: możesz zaoszczędzić wybierając propo powyżej.

Edytowane przez korski
Link to post
Share on other sites

Podałeś że twój budżet to 7000 tyś. zł.W tej chwili twój zestaw to nie całe 6000.To może dołóż do GTX 1080 jakieś 1000 zł. i będziesz miał naprawdę kompa w kosmos.Myślę że nie ma sensu myśleć o drugiej GTX 1070 w SLI dokładając ją nawet  później.Najczęściej gry w SLI mają zawsze jakieś problemy,pamięć dwóch kart się nie sumuje a nawet jeżeli konkretna gra działa w trybie SLI to FPS-y nie zwiększają się podwójnie,inaczej mówiąc druga karta nie jest wykorzystywana w pełni.Myślę że to jest wyrzucanie pieniędzy.Tylko gdybyś się jednak zdecydował na GTX 1080 to myślę że jednak trzeba byłoby już dołożyć do I7 6700K wbrew temu co pisałem wcześniej. Bo ta karta to naprawdę potwór i I56600K ograniczałby ją.W poprzednim poście myślałem o GTX 1070.


Generalizując 7500 i nikt ci nie podskoczy:)


Masz tutaj test swojej płyty: http://pclab.pl/art66423.html


A tutaj masz test kilkunastu płyt głównych: http://pclab.pl/art65601.html  Warto poczytać bo płyta główna jest równie ważna jak procesor czy karta graficzna

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy warto dopłacać jeśli nie planuję korzystać z zaawansowanych programów graficznych, tylko głownie do grania?

 

Nie warto dopłacać. Są jednak takie alternatywy jak 1230v5 + C232 od ASrock pod OC. Wychodzi tyle samo co w Twojej propozycji.

 

 

 

Płyta główna - Na razie nastawiłem się na M5, ponieważ miałbym w przyszłości możliwość podpięcia drugiej karty graficznej. Czy ta płyta jest odpowiednia do OC w/w procesorów? Jeśli nie chciałbym dokupić drugiej k. graficznej, to czy M3 wystarczy do OC?

 

Daruj sobie SLI. Do OC wystarczy choć tutaj więcej zależy od danej sztuki CPU. Mimo to, mobo mało opłacalne.

 

 

 

Obudowa - Wybrałem ją głownie ze względu na dobre wyciszenie i stylistykę, ale zastanawia mnie, czy uda mi się zapewnić w niej dobrą temperaturę dla podzespołów po OC?

 

O temperatury się nie martw. Warto popatrzeć jednak za w/w R5 czy nawet jeszcze za R4

 

 

 

Pasta termoprzewodząca - Czy będzie dobra do OC? Zastanawiałem się też nad GC-Extreme

 

Będzie dobra

 

 

 

Monitor - Nie mam zielonego pojęcia na jaki się zdecydować. Jesteście w stanie polecić coś co wykorzysta potencjał tych podzespołów i będzie w rozsądnej cenie?

 

QHD na IPS jeżeli nie jesteś zapalonym graczem szybkich gier online w które grasz po to, żeby być na topie. Jeżeli jednak takie gry, to warto poświęcić jakość kolorów, kąty widzenia dla znacznie szybszego odświeżania 144 Hz może i nawet z G-SynC

 

 

 

Sklepy - Które sklepy są warte polecenia, a których lepiej unikać? Czy jest bezpieczna wysyłka gotowego, złożonego zestawu? Zastanawia mnie czy opcja złożenia jest dostępna przy wysyłce kurierem czy tylko przy odbiorze osobistym

 

Morele, esc, x-kom .... itp. Komputery są składane przy wysyłce jak i przy odbiorze. Czy wysyłka jest bezpieczna ?  Starają się tak zabezpieczać żeby była bezpieczna choć wszystko zależy od kuriera. Tutaj jednak nie ma się co martwić. Taki komp otwiera się przy kurierze i w razie czego pisze protokół zniszczenia. 

 

 

 

Podałeś że twój budżet to 7000 tyś. zł.W tej chwili twój zestaw to nie całe 6000.

 

Czytamy z zrozumieniem

 

 

 

Których części potrzebujesz?: Kompletny komputer + monitor

 

 Wracając do alternatywy dla 6600K + M5. Dajesz Xeon 1230v5 + AsRock E3V5 Fatal1ty Performance Gaming/OC i masz 4 rdzenie / 8 wątków gotowe pod OC za pomocą BCLK.  Jedyny mankament, to brak złącz video na tylnym panelu I/O

Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi! 

 

Budżet policzyłem tak mniej więcej z monitorem. Karta 1080 to już dla mnie za duży skok ceny.

 

Poczytałem trochę o podzespołach, które mi poleciliście (z grubsza, żeby zdążyć w miarę wcześnie dzisiaj odpisać, a resztę doczytam później albo jutro) i lekko mnie zniechęciliście do płyty od MSI. Zastanawiam się nad zmianą na Asus Z170 PRO GAMING lub AsRock E3V5 Fatal1ty Performance Gaming/OC (może komuś coś jeszcze innego wpadnie do głowy). Która będzie lepsza do podkręcenia 6600k? Tego Xeona trochę się boję, bo jednak jest dużo mniej popularny i jest o nim w necie dużo mniej informacji. Jeśli będę miał problemy z 6600k to pewnie bez problemu znajdę odpowiedź w istniejących już tematach.Wedle Waszych rad olewam temat SLI. Jak zabraknie mocy to się kupi coś mocniejszego, a na razie wystarczy 1070.

 

RAM zostawię ten, który wybrałem wcześniej bo chyba niczego mu nie brakuje, jest trochę droższy, za to trochę mocniejszy, a przede wszystkim przypadł mi do gustu od strony wizualnej. Bardzo możliwe, że wezmę jednak obudowę z szybą, dlatego teraz trochę bardziej patrzę na wygląd podzespołów. 

 

MONITOR - Prawdopodobnie nie będę grał przez neta w fps'y typu CS, a raczej Wiedźmin, inne RPG. Czasem pewnie pogram w Battlefield czy innego FPS'a, ale nie jestem wielkim fanem tego typu gier. Strategie i gry wyścigowe. Z tego co zdążyłem wyczytać to chyba do takiego grania lepszy 60Hz. Myślę, że 24 cale. Czytałem, że dla niektórych FHD na 24 calach nie wystarcza. Co o tym sądzicie? Opłaca się przy moim zestawie dopłacać do 27 czy lepiej wziąć lepszą 24? Na monitor wolałbym nie wydawać więcej niż 1500zł. Dobrze by było jakby posiadał funkcję Flicker-Free bo czytałem o niej dobre opinie.

Edytowane przez winniar
Link to post
Share on other sites

Zatem zmieniam płytę na Z170 Extreme4.

 

Monitor spróbuje upolować tak jak proponujesz w QHD, IPS i 24-27 cali. Nie wiem jeszcze czy opłaca się pakować w 27 do 1500zł czy wybrać "porządniejsze" 24. Mógłbyś zaproponować coś konkretnego? Ew. jeśli jest jakieś 27 cali, do których warto zapłacić więcej niż 1500zł to pomyślę nad zwiększeniem budżetu do max 2000zł, ale wolałbym tego uniknąć.

 

Jeżeli nie korzystam dużo z napędu optycznego, to czy jest sens dopłacić kilkadziesiąt zł do napędu zewnętrznego, żeby nie przeszkadzał w obiegu powietrza w obudowie, albo żeby nie trzymał w niej ciepła? Ma to jakieś znaczenie? Jeśli nie ma znaczenia to czy mógłbyś polecić tanią i cichą nagrywarkę DVD?

 

Obecny stan zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/Ezn1ZV/ (mam nadzieję, że nie pogniewacie się za to, że niektórych podzespołów nie zmieniłem mimo Waszych propozycji. Chyba zbyt mocny wpływ wywarły na mnie działania marketingowe niektórych producentów :P)

Edytowane przez winniar
Link to post
Share on other sites

Zasilacz na RMX550 lepszy elektrycznie, w pełni modularny i dłuższa gwarancja.

Chłodzenie na wersję bez Pro lub nawet Macho BW Rev. B, pastę masz już dobrą dołączoną do chłodzenia.

70zł tańszy RAM o tych samych parametrach https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-f4-3000c15d-16gvgb-831832/

Co do płyty

 

 

Pod 6600K bierz Z170 Extreme4. 

Monitor Benq GW2765HT za 1500zł powinieneś go jeszcze wyrwać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...