Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 4670K na MOBO Gigabyte Z87 Sniper G1


Recommended Posts

Cześć.

Otóż kupiłem sobie MOBO Gigabyte Z87 Sniper G1 i nie ogarniam tej płyty w ogóle. Chcę podkręcić mojego proca do 4.2 GHz, bo więcej na tym procku nie da rady, w trybie offset. Na płycie MSI B85-G43 robiłem to bez problemu, a na tej płycie nie mogę się połapać. Stabilnie udało mi się podkręcić ten procek do 3,9 GHz -.- przy napięciu 1.218V na tej płycie. W zakładce Voltage dałem napięcie VCore na normal, bo tylko tak odblokowywuje się Offset, offset ustawiłem na +0,025V.

 

Jeżeli ktoś z was miał/ma tą płytę główną to proszę o jakiś instruktaż.


A nie sorry, nawet 3,9 nie jest stabilne na tej płycie. -.-

Link to post
Share on other sites

Mam płytę tej firmy i Z87.Kręcić ręcznie mi się po prostu nie chce (bo mi się nie chce tego uczyć) więc korzystam z programu APPCenter i zakładki easy tune. Ustawiłem 4,2 i wszystko gra. Próbowałem też na 4,4 ale stwierdziłem,że nie ma takiej potrzeby.

Link to post
Share on other sites

 Stabilnie udało mi się podkręcić ten procek do 3,9 GHz -.- przy napięciu 1.218V na tej płycie.

 

 

-.-

Coś jest nie tak.Takie napięcie dajesz żeby go rozpędzić do 3,9GHz?Przecież ten procesor bez podnoszenia napięcia idzie sam z siebie na 3,8GHz  przy dużym obciążeniu w Turbo.Trochę się bawiłem w offset na płycie którą mam w opisie,też Gigabyte z tym samym UEFI,suma sumarum działa u mnie stabilnie na 4,4GHz przy napięciu VCore 1,34V ustawione wszystko na sztywno.To już jest spore napięcie.Jakie masz chłodzenie na procesorze?Jeżeli boxowe to z napięciami nie poszalejesz

Link to post
Share on other sites

Podkręcenie na 4.2 tym programem Easy tune ustawia mi napięcia na 1.34, a to już jest za dużo na ten procek. Temperatury 99 stopni i komp się wyłącza. Chłodzenie mam Raijintek tisis ale ono nic nie daje. Ten procesor na stocku ma 75 stopni nie ważne co zamontujesz. Pewnie pasta pod IHS na tym procku już nie istnieje ale do 4,2 wcześniej go kręciłem i miał 85 stopni więc było w miarę OK. Teraz wróciłem do ustawień stockowych na MOBO i bez podkręcania trzyma sztywno napięcia... Nie wiem co się dzieje.

Podkręcam procek mnożnikiem na turbo bo tak ta aplikacja podkręca ale gdy to robię napięcia są sztywne i mnożnik nie spada niezależnie od obciążenia..


Dodam jeszcze że gdy w tej aplikacji ustawię by podkręciło procek na 4.0 GHz to komputer jest niestabilny.


Mam pytanie co do tego auto tuning. Jest to bezpieczne?


Mam pytanie co do tego auto tuning. Jest to bezpieczne?

Link to post
Share on other sites

Ok.Ja u siebie teraz zrobiłem na offsecie +0,15 V,4,4GHz na procku.Testowałem w OCCT przez 20 minut,przeszedł bez błędów.Napięcie w CPUZ podczas testu wynosiło 1,286V,a OCCT 1,31V.Temperatury poszczególnych rdzeni: 69,76,74,68 stopni,temperatura w pokoju 27 stopni.Ale procek skalpowany,pasta na rdzeniu CLU albo CLP,już nie pamiętam,a na IHS-sie MX2,Chłodzenie Grandis XE 1236v2.Wniosek z tego że u ciebie bez skalpu się nie odbędzie jeżeli chciałbyś podnieś go przynajmniej do 4,4GHz.


Podkręcenie na 4.2 tym programem Easy tune ustawia mi napięcia na 1.34

Płyta tak podnosi napięcie.Trzeba ręcznie ustawiać optymalne.U mnie jest to samo.Czy ustawię 4 czy 4,4 to napięcie mam 1,34.Nie wiem czy Gigabyte tak ma czy jest tak na większości płyt.


Mam płytę tej firmy i Z87.Kręcić ręcznie mi się po prostu nie chce (bo mi się nie chce tego uczyć) więc korzystam z programu APPCenter i zakładki easy tune. Ustawiłem 4,2 i wszystko gra. Próbowałem też na 4,4 ale stwierdziłem,że nie ma takiej potrzeby.

Jarrino tylko tak jak u kolegi, napięcie masz automatycznie ustawione przez płytę na 1,34V a przy 4,2 GHz tak wysokie jest moim zdaniem nie potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Dobra użyłem tego auto tune. Nie działa ten program w ogóle bo cały czas mnożnik ustawiony jest na 38 mimo że program testuje mnożnik 42, 43+. Zostawiłem mnożnik na 42 i zmniejszyłem napięcie do 1.236V. Na razie wszystko działa stabilnie. Problem jest tylko taki że mnożnik jest na stałe ustawiony na 42, a CPU-Z pokazuje napięcie 1.170V. Hardware Monitor z kolei, aplikacja od Gigabyte, pokazuje znowu że napięcie na VCore obniża się i wzrasta w zależności od obciążenia tak jak powinno być ale mnożnik stoi w miejscu. Pytanie, mogę to tak zostawić i wszystko będzie cacy?

Link to post
Share on other sites

Dobra użyłem tego auto tune. Nie działa ten program w ogóle bo cały czas mnożnik ustawiony jest na 38 mimo że program testuje mnożnik 42, 43+. 

Najlepiej jeszcze teraz,wyłącz komputer,wyjmij baterię,odczekaj jakieś 30 sekund,włóż bateryjkę,włącz kompa i jeszcze raz spróbuj ustawić programem Easy Tune.Bo teraz prawdopodobnie jest już za bardzo namieszane.Powinien wskazywać tak jak ustawiłeś.

Odłącz całkowicie kompa od prądu przed wyjęciem baterii.

Link to post
Share on other sites

Jutro to zrobię, bo jak co to sobie zapiszę ten profil w tym Easy Tune jeśli będzie stabilny.


A więc, zrobiłem tak jak mówiłeś. Odłączyłem PC od prądu, kliknąłem kilka razy Power by całe napięcie zeszło, a potem na minutę wyjąłem baterię. Przy włączaniu komputera pojawił się komunikat że Bios został zresetowany i miałem do wyboru dwie opcje. Wczytaj domyślne i uruchom system lub wczytaj domyślne i zrestartuj komputer. Wybrałem opcję drugą i problem nadal nie zniknął. Mnożnik non stop jest teraz 38, a CPU-Z nadal pokazuje stałe napięcie, co jest jasne skoro mnożnik nie spada. Może to być wina najnowszej wersji biosu? wcześniej miałem wersję F3 i było OK, wgrałem najnowszą wersję F4 ale nie zwróciłem uwagi po wgraniu czy coś jest nie tak.

Link to post
Share on other sites

Tak, wiem. Czuję że muszę sprzedać ten procek i kupić jakąś i7 4690K, bo mój procek nie daje rady z GTX 1070.

Właśnie co do karty, mam GTX 1070 Zotac AMP! Extreme edition i czy to jest normalne że ta karta kręci się do 2100 MHz? Oglądałem recenzje 1070 od MSI i ledwo dobijali do 2000 MHz. Może to jest jakiś błąd czy coś? Dodam że dobiłem do tych 2100 MHz i nie było żadnych artefaktów czy jakichkolwiek problemów ale bałem się dalej kręcić żeby nie uszkodzić tej karty.

Link to post
Share on other sites

2100 Mhz przy 67-71 stopni na tej grafice to już wynik bardzo dobry lecz nie super. Polecam przetestować w jakieś wymagającej grze. Ponieważ w benchmarku np. takim valley benchmark może być stabilne bez artefaktów, a w grze wysypie się po 30 sekundach.

Puki stopniowo zwiększasz OC o te +5 MHz w górę jak już jesteś przy takiej granicy nic nie stanie się.

Tylko zastanawiam się czy są z tego jakieś widoczne korzyści przy takim żyłowaniu grafiki. Z moich krótkich obserwacji wynika, że przy przekroczeniu 2000 MHz na core nie ma sensu piłować dla 1-2 FPS więcej.

 

PS. Doczytałem delikatnie o twoim OC procesora ale nie wszystko leń mnie dziś dopadł. Powiem, że jestem przerażony, że próbujesz to jakimś magicznym programem ustawić. Poczytaj sobie jakieś poradniki i filmy na YT. Jest tego pełno.

Z tego co pamiętam to też maksa miałem na twoim procku 4.2 GHz. Dalej już nierelatywnie więcej voltów chciał.

Edytowane przez rangerson
Link to post
Share on other sites

 

 

mój i5 4670k robi 4,7GHz przy 1.267V offset 0.196V

To 1,267 to napięcie z biosu czy faktyczne napięcie na jakim pracuje twój procesor (np. zmierzone w hwmonitor ?)

 

 

 

bo mój procek nie daje rady z GTX 1070.

Bzdura, tą kartę graficzną nawet zablokowane procki nie ograniczają, zdecydowanie nie potrzebujesz jakieś i7 chyba że planujesz jakieś poważniejsze operacje które wykorzystują HT

Link to post
Share on other sites

To 1,267 to napięcie z biosu czy faktyczne napięcie na jakim pracuje twój procesor (np. zmierzone w hwmonitor ?)

 

 

 

Bzdura, tą kartę graficzną nawet zablokowane procki nie ograniczają, zdecydowanie nie potrzebujesz jakieś i7 chyba że planujesz jakieś poważniejsze operacje które wykorzystują HT

offset w biosie ustawiony na 0.196V Napięcie szczytowe podczas obciążenia to 1.267V sprawdzone kilkoma programami. Jak zmienię gluta, dołożę backplate do procka i wkońcu będą wentylatory na MO-RA2 to powalczę o 5GHz. 

Edytowane przez BenchGameplay
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...