Skocz do zawartości

Błędy w OCCT, a napięcie; duża różnica w temperaturach ASUS RealBench i OCCT.


Recommended Posts

Cześć. Nadal męczę się z OC mojego 6700K (MOBO: MSI Gaming M5, chłodzenie: Corsair H60)...

 

Po podkręceniu na 4,5 i przy napięciu 1.36 w OCCT wywala błąd na rdzeniu 0, lub 3. Co ciekawe temperatury w tym teście oscylują w okolicy 70 stopni... W linpack nie testowałem, bo wywaliło błąd w podstawowym.

 

Zszedłem więc z taktowaniem do 4,4 i napięciem do 1.35. Przeszło oba testy w OCCT Temperatury w okolicy 70-75 na najcieplejszym rdzeniu, reszta poniżej 70 i wszytki nie osiągające nigdy więcej niż 80.

 

Co ciekawe, kiedy puściłem ASUS RealBench po jakichś dwóch minutach podziękowało za współpracę (freez i black screen - wyłączyłem przyciskiem). Kiedy jeszcze chodziło temperatura doszła do 82 na najcieplejszym rdzeniu, średnio na nim w okolicy 78. 

 

Co ciekawe za każdym razem, każdy program podaje inne napięcie (patrzyłem w OCCT, CPU-Z, Command Center od MSI oraz w samym BIOS-ie). Komu mam ufać?

 

I teraz zaczynają się moje pytania...

 

1. Czy jeżeli podniosę jeszcze napięcia, powiedzmy do 1.38, to jest szansa, że 4,5 będzie stabilne? Od czego to zależy?

 

2. Jakimi programami testować to czy jest stabilne? Jeżeli OCCT mówi, że jest ok, to jest ok?

 

Przepraszam, że taki nawał pytań, ale nie chciałbym spalić domu  :( . Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Witaj.
Także posiadam ten procesor i umnie jest 4.6 przy 1.35v i stabilnie oraz 0 błędów( przy testach OCCT temp 74C)
Albo twoja sztuka słaba albo płyta główna coś nie tak. może grzeje ci się płyta ? albo sekcja zasilania na niej ?

1. Dobre napięcia procesora to jest do 1.4v i przy takim powinno się uzyskać 4.7 , 4.8 ale pamiętaj bez superowego chłodzenia nie polecam bo będą wysokie temperatury .
2. OCCT to jeden z topowych programów .

Ściągnij sobię program CPuID HWMonitor i sprawdź temperatury podczas testowania procka .

Edytowane przez ciomasta
Link to post
Share on other sites
Co ciekawe za każdym razem, każdy program podaje inne napięcie (patrzyłem w OCCT, CPU-Z, Command Center od MSI oraz w samym BIOS-ie). Komu mam ufać?

W biosie masz napięcie .. podstawowe (?), do tego trzeba dodać LLC i inne rzeczy (zwłaszcza jak masz dużo rzeczy na auto), dlatego tam lepiej końcowego napięcia nie sprawdzać, programy dołączane do płyt zazwyczaj są mało popularne także o tym od MSI ci nic nie powiem, CPU-Z dużo osób korzysta, u mnie jednak napięcia podaje błędnie, OCCT powinien mieć mniej więcej ok ale polecam jak wyżej HWmonitor, przyjmuje się że pokazuje on najbliższe prawdy napięcia. Oczywiście nie licz na super dokładność bo minimalistyczny miernik w płycie nigdy nie dorówna miernikowi napięcia z prawdziwego zdarzenia (co ciekawe niektóre płyty mają specjalne wyprowadzenia dzięki którym napięcia można właśnie testować takim miernikiem)

 

 

1. Czy jeżeli podniosę jeszcze napięcia, powiedzmy do 1.38, to jest szansa, że 4,5 będzie stabilne? Od czego to zależy?

W najprostszym tłumaczeniu tak, podkręcanie CPU to zależność napięcie/taktowanie

Oczywiście nowoczesne biosy posiadają znacznie więcej opcji którymi można dodatkowo manipulować by uzyskać stabilność przy mniejszym napięciu itp.

Warto zainteresować się na pewno VCCIN (napięcie wejściowe CPU) oraz LLC (zabezpieczenie niwelujące efekt vdrop)

 

 

2. Jakimi programami testować to czy jest stabilne? Jeżeli OCCT mówi, że jest ok, to jest ok?

Po 2h teście można być dobrej myśli, chciałbym ci powiedzieć "tak, po takim teście możesz być pewien" ale to tak nie działa,

niektórzy zalecają użycie paru programów itp. ja np. podczas testu OCCT korzystam z firefoxa, kilka razy tak wyłapałem bsod który oczywiście po podniesieniu nieco napięcia już nie wystąpił

Także programu który daje 100% pewności nie ma, im więcej zadań narzucisz na cpu itp. tym lepiej, pamiętaj jednak by nie przesadzać (np. z jakimiś testami avx itp.)

 

 

 

 

Także posiadam ten procesor i umnie jest 4.6 przy 1.35v i stabilnie oraz 0 błędów( przy testach OCCT temp 74C) Albo twoja sztuka słaba albo płyta główna coś nie tak. może grzeje ci się płyta ? albo sekcja zasilania na niej ?

?

Jak przy tym napięciu masz stabilne 4,6 to fajnie ale po kiego grzyba to piszesz ? powszechnie wiadomo że OC zależy od sztuki procesora a przeszukując internet można znaleźć milion wersji napięcie/taktowanie na jakim ludzie pracują, jeśli dodać do tego różnice w płytach głównych, różnice w obudowach i chłodzeniu otrzymujesz nieskończoną ilość kombinacji i podawanie konkretnych wyników nie ma sensu

 

 

1.4v i przy takim powinno się uzyskać 4.7 , 4.8

I znów podajesz gotowe wyniki które kompletnie nic nie znaczą

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Jeżeli przy podstawowym teście procesor się wyraźnie męczy, to przy AVX doświadczysz rzeźni/prawie natychmiastowego crasha.

 

http://www.overclock.net/t/1570313/skylake-overclocking-guide-with-statistics

 

http://imagescdn.tweaktown.com/content/7/4/7481_14_tweaktowns-ultimate-intel-skylake-overclocking-guide.png

 

Może w jakiś sposób Tobie to pomoże.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

To już zauważyłem... Zastanawiam się tylko, czy starczy test z wyłączoną tą opcją, czy powinna być włączona przy testowaniu stabilności OC?

 

 

UPDATE:

Obniżyłem napięcie do 1,325 i zatrzymałem to samo taktowanie. Temperatury znośne, OCCT wszystkie przeszły również z tą opcją dodatkową włączoną. 

Martwi mnie jednak, że choć jest jakieś 65 stopni to ASUS RealBench dalej głupieje. Konkretniej komputer chodzi dalej, ale po prostu monitor przestaje wyświetlać obraz (coś jest z kartą graficzną?)...

 

 

Zdecydowałem się na dokupienie drugiego dokupienie drugiego wentylatora do mojego chłodzenia Corsair H60. Musi to być 120 mm. Z tego co się dowiedziałem, to ten drugi ma obroty 2000 i 4-pin wtyczkę. Czym się kierować przy wyborze drugiego (nie znalazłem tego samego, co jest fabrycznie zamontowany)?

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites
Włączyć do tego testu AVX Capable Linpack?

Pisałem

pamiętaj jednak by nie przesadzać (np. z jakimiś testami avx itp.)

Test z AVX jest przesadzony, nierealistyczny itp.

 

 

Martwi mnie jednak, że choć jest jakieś 65 stopni to ASUS RealBench dalej głupieje. Konkretniej komputer chodzi dalej, ale po prostu monitor przestaje wyświetlać obraz (coś jest z kartą graficzną?)...

Temperatura nie ma nic wspólnego z stabilnością procesora,

Może zostaw ten problem, spróbuj innych, poużywaj trochę kompa i zobaczysz czy faktycznie masz niestabilną konfiguracje czy to typowo wina tego programu, karty graficznej raczej nie masz co podejrzewać, ale jak coś zawsze możesz odpalić na integrze przecież i sprawdzić nie?

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Co do tego AVX, to po prostu miałem już mętlik w głowie - chociażby w forumowy poradniku kazali włączyć...

 

No właśnie moja teoria co do niestabilności tego wiąże się z GPU...

Testowałem na stockowe taktowaniu i też były frezy (jak zauważyłem, to wyłączyłem od razu, bo się troszkę... zdenerwowalem). Wyłączyłem grafikę i zbilem taktowania do domyślnych i przeszło.

Potem wróciłem na 4.4 i wyłączyłem grafikę i back screen... (Nie obniżył taktowań).

Rano coś jeszczę poprubuję...

 

Zdecydowałem się na dokupienia drugiego wentylatora do Corsair H60. Jakieś sugestie co to powinno być?

Link to post
Share on other sites

Z recenzji  płyty głównej którą posiadasz wynika że ma ograniczone możliwości podkręcania procesora:http://pclab.pl/art66423.html

W tym teście udało im się podkręcić I5 6600K tylko do 4,4GHz.Oczywiście mam świadomość że masz lepszy(droższy) procesor.Może tutaj jest problem?Chociaż płyta za prawie 800 zł. nie powinna mieć takich problemów.Albo po prostu trafiła ci się nie szczególna sztuka procesora i stracisz więcej nerwów niż to wszystko warte.A do czego ci potrzebne wyższe taktowania procka?Przecież on na dzień dobry ma 4GHz.Bo jeżeli do gier to przyrost wydajności jest znikomy.

Link to post
Share on other sites

Z recenzji  płyty głównej którą posiadasz wynika że ma ograniczone możliwości podkręcania procesora:http://pclab.pl/art66423.html

W tym teście udało im się podkręcić I5 6600K tylko do 4,4GHz.Oczywiście mam świadomość że masz lepszy(droższy) procesor.Może tutaj jest problem?Chociaż płyta za prawie 800 zł. nie powinna mieć takich problemów.Albo po prostu trafiła ci się nie szczególna sztuka procesora i stracisz więcej nerwów niż to wszystko warte.A do czego ci potrzebne wyższe taktowania procka?Przecież on na dzień dobry ma 4GHz.Bo jeżeli do gier to przyrost wydajności jest znikomy.

Do renderowania.

 

A jakiś wentylator dodatkowy do H60 polecicie?

Link to post
Share on other sites
Z recenzji płyty głównej którą posiadasz wynika że ma ograniczone możliwości podkręcania procesora

Wiedziałem, żeby nie brać tego MSI za 450zł jak mi proponowali. :]

 

 

 

Temperatura nie ma nic wspólnego z stabilnością procesora

Potwierdzam i podpisuję się pod tym obiema rękami. Czasami na swoim 4,7Ghz 1.35V nie jestem w stanie przejść przez 5min stresowania, a korzystam z komputera po 10-12h dziennie (granie, internet, filmy) i wtedy żadnych problemów nie uświadczam.

 

@up

Poszukaj używanych NF-P12 (ew. wersja Redux), ciche i wydajne.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites
@up Poszukaj używanych NF-P12 (ew. wersja Redux), ciche i wydajne.

 

A coś o większej prędkości obrotowej? Tak ze 2000 (zależy mi na jak największej wydajności). Nie chciałbym też za ten interes zapłacić więcej niż powiedzmy 50-70 złotych. 

 

 

 

 

Wiedziałem, żeby nie brać tego MSI za 450zł jak mi proponowali.
 

A gdzie to było w takiej cenie?!

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

 

 

Z recenzji płyty głównej którą posiadasz wynika że ma ograniczone możliwości podkręcania procesora:http://pclab.pl/art66423.html

Boże nie, przecież 90% ich recenzji płyt głównych ma napisane że ma ograniczone możliwości...

A jak wygląda ich test na to? wkładają swój procesor który w płycie za 1500zł zrobił 4,6 na danym napięciu, ustawiają też 4,6 i dane napięcie i jeśli nie wstanie to dają taktowanie 4,5 potem 4,4 itd. i tekst "ograniczone możliwości oc osiągnęliśmy maks 4,4"

Link to post
Share on other sites

Boże nie, przecież 90% ich recenzji płyt głównych ma napisane że ma ograniczone możliwości...

A jak wygląda ich test na to? wkładają swój procesor który w płycie za 1500zł zrobił 4,6 na danym napięciu, ustawiają też 4,6 i dane napięcie i jeśli nie wstanie to dają taktowanie 4,5 potem 4,4 itd. i tekst "ograniczone możliwości oc osiągnęliśmy maks 4,4"

Ok ja sobie zdaję sprawę że na te czy inne testy trzeba brać poprawkę ale w końcu na czymś trzeba się opierać przy zakupie takiej płyty głównej czy innego podzespołu.Jeżeli nie w takich testach to gdzie mam zasięgnąć informacji czy konkretny podzespół jest godny uwagi czy nie?Ja przynajmniej nie mam ochoty testować płyty głównej za 800 zł. na sobie.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Czytałem ten test na pure.pc, ale inne serwisy nic takiego nie mówiło. Ja bym tej płyty ne zmienił na nic co jest w tej samej cenie....

 

 

Doradzicie jeszcze jakiś wentylator do H60; cena do 50-70. Jak największa moc, fajnie by było, jakby był też w miarę cichy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...