Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, czy mozna zrobic z kart sd (taka z aparatu - doslownie) karte bootowalna?

Chcialbym zrobic formata, lecz nie mam pendriva (mam jedynie 2 gb wiec system sie nie zmiesci) dlatego moje pytanie czy mozna i czy normalnie zainstaluje z takiej karty system.

 

Dziekuje.

Link to post
Share on other sites

Spoko, a mam pytanie, poniewaz boot menu mojego laptopa wyglada tak: http://imgur.com/a/bJTIy (2 zdjecie)

Wiec jezeli chcialbym sformatowac i zainstalwoac system (przez karte sd) to co powinienem zrobic? 

(dodalem rowniez zdjecie z biosu - boot options - 1 zdjecie)


(na innym komputerze w boot menu mam duzo wiecej opcji, np. moge uzyc USB / CD-ROOM)

Edytowane przez Bizak2
Link to post
Share on other sites

ok dzieki! jakby były jakies problemy to najwyzej jeszcze napisze.


Mam dodatkowe pytanie :D

W tym lapku jest tylko zintegrowana karta graficzna, a integra bez sterownikow nie działa (wiem bo podlaczalem drugi monitor kiedys pod PC'ta(pod integre) i sterowniki musialem sam sciagac). Wiec jezeli zrobie formata, to czy przypadkiem laptop sie nie "zepsuje"? no bo skoro po formacie nie bedzie sterownikow- nie bedzie dzialac integra, jak nie bedzie dzialac integra nie moge nic zrobic.. 

Link to post
Share on other sites

Na wiekoszciu laptopach jest integra, i po formacie normalnie sie odpala a potem sciaga najnowsze sterewniki. Choc w sumie ciekawe pytanie nie myslalem nad tym wczesniej choc domyslam sie ze nie jest tak ze system wywala totalnie wszystko i zaczyna od zera robi to w miare systematycznie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy instalacji systemu jezeli wybiore formatowanie dysku to wywali (chyba) wszystko..?

Chodzi mi o to miejsce: http://imgur.com/a/9I45N .

Na swoim PC'cie mialem taki problem ze po wlaczeniu integry nie sciagnelo mi sterownikow i musialem recznie, ale wiadomo w pccie mam "normalna" karte graficzna i sobie poradzilem. mam nadzieje ze tutaj tak nie bedzie :D

Link to post
Share on other sites

Ale to tak samo jak bys nie mial zadnego systemu a dalej mozesz wyswietlic bios.

 

Boisz sie ze po formacie nie ekran bedzie czarny ? Sama karta posiada jakis system by moc sie zintegrowac z laptopem a windowds sam po formacie pobierze sobie najnowesze sterowniki.

Link to post
Share on other sites

Działa tak samo jak każda inna karta graficzna (czyli kiepsko i w niskiej rozdzielczości dopóki nie ma sterowników), po zrobieniu systemu na nowo instalujesz sterowniki w kolejności:

chipset płyty głównej
Sterowniki usb (usb 2.0 instaluje się razem z chipsetem, ale usb 3.0 potrafi mieć oddzielny sterownik) i czytniki kart SD i innych
dźwięk
Ethernet
Wifi
Karta graficzna
touchpady, kamery itd itp.

Głównie chodzi o to by najnowsza wersja sterownika chipsetu płyty głównej była zainstalowana jako pierwsza dla poprawnego działania komputera.
Praktycznie do momentu instalacji ethernetu lub wifi wszystkie sterowniki musisz mieć wcześniej ściągnięte na pendrive. (chyba że masz windows 7 i wyżej to już wifi potrafi działać od razu)
A jeśli to jest laptop to do poprawnego działania innych rzeczy, np. przyciski głośniej ciszej itp. musisz doinstalować jeszcze różne inne utility toolsy ze ztrony producenta laptopa.

Edit: Nie wiem jak w twoim laptopie, ale nie każdy laptop ma czytnik kart SD poprowadzony po szynie USB.
Np. mój Dell Latitude E4300 ma czytnik kart SD na jakiejś swojej własnej szynie poprowadzony od czipsetu płyty głównej i wydaje mi się że nie da się z niego zabootować ponieważ nie ma go w boot menu, i z kartą SD nie jest widzialny jako np. pendrive czy sztuczny napęd CD.

Edit 2: i w moim przypadku taki czytnik kart SD działa dopiero pod systemem o ile są zainstalowane sterowniki.
Ale laptop powstał w 2008-2009 gdzie usb 3.0 jeszcze nie było i aby wykoszystać pełną prędkość lepszych kart SD czytnik kart jest zrobiony na swojej własnej szynie między czipsetem płyty a jakimś zaawansowanym kontrolerem kart SD.

Edytowane przez joggy
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...