Skocz do zawartości

Problem z wydajnością + wyłączanie się podczas gry


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez bart_grono,

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam problem z moim PCtem, właściwie to nawet dwa problemy.

I. Wydajność

Zakupiłem dość niedawno komputer po znajomości, za 600zł. Wymieniłem w nim GeForce 9600 GT na GeForce GTX 260, wymieniłem chłodzenie procesora z jakiegoś najtańszego AAB na SPARTAN 3 HE1024. Gdy widzę filmik taki jak ten:

 


 

 

lub

 

 


 

coś we mnie pęka, przy moim sprzęcie nie mogę na najniższych pograć w 30 FPSach np. w Skyrima, Gothicka III, Battlefielda 2, Dark Souls a taki sobie popyla na ultra w GTA V, Skyrima, Wiedźmina 3.

Co może być nie tak? Czy coś "blokuje" pozostały sprzęt do rozwinięcia skrzydeł?


II. Wyłączanie się PC podczas gry w bardziej wymagające gry oraz benchmarku 3D

Zacząłem grać w Metro 2033 Redux oraz Metro 2033 Last Light Redux, komputer po godzinie, dwóch lub trzech, różnie, po prostu się wyłącza. Jakby został odcięty od prądu. Sprawdzałem temperatury, grafika to ok. 80-85 stopni, ale gdy się PC wyłączy i dotykam karty z góry, gdzie są na wierzchu układy scalone, to parzy w łapę. Procesor to 50-55 stopni.

Z komputera korzystam z otworzoną z jednej strony obudowy.

Podejrzewam że może to mieć związek ze słabą wydajnością zestawu.


Specyfikacja mojego PC:

  • System: Windows 7 Home Premium SP1 (wyłączyłem aktualizacje Windows, nie korzystam z nich póki co)
  • Płyta główna: ASRock 970DE3/U3S3 (BIOS najnowszy), podłącza się do niej 8-pinowe zasilanie, lecz ja podłączam 4-pinowe, czytałem że nie ma to wiele do rzeczy, gdy się nie robi OC. Jest jeszcze coś, tak wygląda ta wtyczka 4-pin,
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 260, zakupiona używana z allegro, konkretnie to model od Gainward z dwoma wiatraczkami (zauważyłem że jeden z nich ledwo co chodzi, można go zatrzymać spokojnie palcem) (karta potrzebuje 2 wtyczek 6-pin, 1 wychodzi z zasilacza, 2 nie miałem więc musiałem zakupić przejściówkę 2x molex na 6-pin)
  • Procesor: AMD Phenom II X4 965 (wcześniej mi się przegrzewał, po zamianie chłodzenia, jak pisałem wyżej, jest OK)
  • RAM: 8GB DDR3 (G2 Series, AMD Black Edition. Patriot Memory)
  • Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101 A
  • Dysk: Seagate Barracuda 7200.12 500GB ST3500418AS
  • Rozdzielczość monitora: 1024x768



W stanie spoczynku:
CPU-Z:



GPU-Z:



HWMonitor:



Core temp:

 

 

 

W stresie (testowałem programem OCCTPT przez chwilę, testy mogą być niedokładne):

GPU-Z:

 

 

 

HWMonitor:

 

 

 

Core temp:

 

 

 

 

 

Zdjęcia komputera oraz dziwnej wtyczki:

 

 

http://i.imgur.com/4dSGWs4.jpg

Widok z przodu.

 

http://i.imgur.com/b6VroRq.jpg

Na zasilaczu.

 

http://i.imgur.com/ykcOUxn.jpg

Karta graficzna.

 

http://i.imgur.com/svQdcaB.jpg

Całość.

 

http://i.imgur.com/wwH3EIS.jpg

http://i.imgur.com/SYH4zDr.jpg

Ta wtyczka na zdjęciach to 4-pin od zasilania do płyty głównej, wszystko chodzi i działa normalnie, lecz wygląda to dość... dziwnie, nie wiem czy to może tak być oraz czy to w czymś przeszkadza.

 

 


Nie robiłem żadnego overclockingu.
Dziś przeczyściłem wszystko sprężarką, nic nie pomogło.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś,gdzieś mówił czy pisał,że aktualizacja systemu nie ma wpływu na wydajność systemu,to się mylił. Oczywiście jest to jeden z elementów,który może mieć wpływ. Dlaczego nie aktualizujesz ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po poinstalowaniu wszystkich aktualizacji okazuje się, że wydajność jakby trochę się polepszyła! Skyrim, oczywiście na niskich chodzi w porządku, Dark Souls też jakby działa dobrze, Wiedźmin 2 ciągle ma zbyt mało FPSów oraz tnie się co 2-3 sekundy na chwilkę... ale jakaś poprawa jest!

 

Bardziej martwi mnie problem wyłączania się komputera. Już 6 raz wyłączył mi się w Metro 2033 Last Light Redux w tym samym momencie, gdy wchodzi się do gęstej mgły, a Skyrim przed chwilą odpalony wyłączył mi się po 5 minutach.

Czytałem że to może być wina zasilacza, cóż... spróbuję od kogoś pożyczyć jakiś lepszy zasilacz i potestować, oraz zamiast listwy antyprzepięciowej dam zwykły przedłużacz, spróbować nie zaszkodzi.

Edytowane przez Wladimir
Link to post
Share on other sites

W logu nie widać anomalii, które mogłyby spowodować wyłączenie PC.

 

zasilacz starej konstrukcji
- Podział na dwie linie 12V tu 14A i 15A, co może skutkować brakiem mocy, która według HWiNFO w momencie crash a była na poziomie 11.722V . Najprawdopodobniej załączają się zabezpieczenia przeciążeniowe w zasilaczu. Przepraszam, ale w kablach masz nieład i nie widać podłączenia karty. Dla pewności wykonaj pomiary multimetrem. Robiłem niedawno i wyniki bardzo różnią się od tych podawanych przez programy.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Udało mi się pożyczyć, właściwie to dostać od kumpla z jego nieużywanego komputera zasilacz Xilence 480W (Model: XP480).

Wiem że jest on z czarnej listy, ale do jednorazowego uruchomienia komputera i sprawdzenia czy wszystko będzie w porządku chyba wystarczy. Po teście napiszę wyniki. Multimetrem postaram się zmierzyć w najbliższym czasie.

Link to post
Share on other sites

Cześć kolego. Miałem bardzo podobny zestaw, lecz na AMD Phenom x2 550 BE (jak dobrze pamiętam). Grałem w Prototype i zawsze przy wybuchu (dużo elementów cząsteczkowych) budynku lub w Supreme Commander 2 eksplozji głównego robota komputer się wyłączał. Zasilacz 500W . Po wymianie wzrosła wydajność, mniejsza temperatura procesora oraz brak falującej* grafiki(nie wiem jak to nazwać)

*- mimo 40-100 FPS obraz co któreś taktowanie zamrażał się na ~ 0,5 sekundy.

Kupiłem renomowany zasilacz 700W (taka okazja to wziąłem :P [Cena nowego - cena starego]) i wszystko wróciło do normy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No więc tak - po podłączeniu nowego zasilacza wszystko śmigało jak się patrzy, nie wyłączyło mi PC.

Wszystko jasne w takim razie - to wina zasilacza. Póki co, zanim zakupię nowy zasilacz, będę korzystał z tego Xilence 480 W.

 

 

Po wymianie wzrosła wydajność, mniejsza temperatura procesora oraz brak falującej* grafiki(nie wiem jak to nazwać)

*- mimo 40-100 FPS obraz co któreś taktowanie zamrażał się na ~ 0,5 sekundy.

 

Najwyraźniej to najsłabszy komponent mojego zestawu - zasilacz.

 

 

Kupiłem renomowany zasilacz 700W (taka okazja to wziąłem :P [Cena nowego - cena starego]) i wszystko wróciło do normy.

Jaki konkretnie? :)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

No więc tak - po podłączeniu nowego zasilacza wszystko śmigało jak się patrzy, nie wyłączyło mi PC.

Wszystko jasne w takim razie - to wina zasilacza. Póki co, zanim zakupię nowy zasilacz, będę korzystał z tego Xilence 480 W.

 

 

 

Najwyraźniej to najsłabszy komponent mojego zestawu - zasilacz.

 

 

Jaki konkretnie? :)

https://www.morele.net/zasilacz-ocz-modxstream-pro-700w-modular-sli-psu-ocz700mxsp-eu-209577/

 

Coś takiego... :) Ale mamy rok 2016. Jest wiele lepszych konstrukcji, technologicznych zastosowań. Nie jestem aż tak w temacie. Chłopaki/dziewczyny Ci doradzą. Wtedy kierowałem się zasadą, lepiej mieć więcej, niż żeby miało zabraknąć. %%%  :->|

 

PS

 

Pamiętaj o CZARNEJ LIŚCIE ZASILACZY.... przyda Ci się :)

Edytowane przez bart_grono
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...