Skocz do zawartości

kabel VGA a jakość oraz rozdzielczość


Recommended Posts

Witajcie drodzy kompani ;-) Jak zwykle mam pytanie o treści następującej.

W komputerze i w telewizorku mam wyjście VGA.

Znalazłem taki kabelek z filtrami:

http://allegro.pl/przewod-vga-svga-mrs- ... 38888.html

 

Powiedzcie mi czy prześlę przez VGA rozdzielczość HD(1920x1080)? przy czym nie stracę na tym jakości? kabel niestety musi mieć 10m. Jakie ewentualnie zostają mi możliwości w przypadku jeśli taki kabelek VGA jednak nie zdał by egzaminu w takim połączeniu. Dodam, że w wyjściu z laptopa mam tylko VGA oraz SVIDEO (SVHS) Natomiast w telewizorku są wszystkie dostępne złącza na dzień dzisiejszy, jeśli ma to znaczenie to rozmiar tv 42"

 

Dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Generalnie to kazdy kabel vga obecnie jest w stanie przeslac sygnal FullHD i lepsze aczkolwiek straty jakosci sa zauwazalne (szczegolnie ostrosc) i zaleza w duzym stopniu od dlugosci kabla - im dluzszy tym wieksze straty pradowe...

 

W twoim przypadku podejzewam ze chodzi o odtwarzanie materialu HD z laptopa ( de facto twoj lapek nie jest do tego przystosowany ;)) i glownym problemem jest w tym przypadku brak wsparcia klik HDCP klik

 

Napisz dokladnie jaki masz telewizor i co chcesz odtwarzac, moze cos sie uda wymyslic.

Link to post
Share on other sites

Ja tam jadę na VGA w 1920x1080 i jest dobrze, żadnych artefaktów czy czegoś tam nie ma. Kabel mam krótki, bo do zwykłego monitora

 

Wyjściem S-VIDEO prześlesz jedynie obraz w rozdzielczości 1024x768 więc to odpada, bo film normalnie da się obejrzeć, ale żeby coś robić w systemie czy przeglądać internet to niespecjalnie

Link to post
Share on other sites

Nie powinno być problemu - jak John pisze VGA przesyła 1920x1080 i nawet większe rozdzielczości (2,5x2). Nie wiem tylko jak to będzie w przypadku tych 10 metrów. Jednak skoro jest to standard cyfrowy to nie powinno być strat.

Link to post
Share on other sites

nie wiem czemu trąbili - zapytam Einsteina :( a reszcie zalecam zapytac na lekcji fizyki

 

trabic to mozna o wszystkim nawet o tym ze babka jaga w gacie popuscila czy to znaczy ze to prawda?- osobiscie to nie lubie trabienia o "gownach" a wciaz gdzies o "gownach" ktos trabi

kabel miedziany to kabel miedziany a prad to prad i tu zadne trabienie nie pomoze

jedyny ratunek to wieksze lub mniejsze natezenie na wyjsciu co i tak niczego nie zmienia co do wlasciwosci elektrycznych miedzi ewentualnie o dany procent poprawia odleglosciowo stosunkowo niskostratny przesyl

 

nie mam Michael pojecia jaka specyfikacja elektryczna odznacza sie format hdmi chodzi mi tylko o unikniecie rozpowszechninia tezy ze cyfra sama w sobie cos poprawia w kwesti odleglosci na miedzi

Link to post
Share on other sites

Johny, DVi i HDMI są cyfrowe, jeśli więc istnieją przejściówki DVI-VGA, no to VGA tyż powinno być cyfrowe, nie?

Nie. Ponieważ w kartach graficznych masz wyjścia typu DVI-I (integrated - digital and analog).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/DVI_Connector_Pinout.svg/300px-DVI_Connector_Pinout.svg.png

Piny C1-C5 są analogowe. Przejściówka DVI-VGA po prostu łączy te 5 pinów z 15-pin D-SUB.

Link to post
Share on other sites

Cyfrowa Transmisja obrazu jest mniej podatna na zaklocenia zwiazane z dlugoscia kable poniewaz polega na przesyle sygnalu o napieciu 0V (czyli bitowe 0) lub 3V(ewentualnie5V) - bitowe 1.

W zwiazku z tym widac jasno ze do zmiany 1 bita danych w sygnale potrzebne jest pole elektromagnetyczne o znaczacym natezeniu.

Rowniez straty pradowej w ZNACZNIE mniejszym stopniu wplywaja na przekaz danych.

Sygnal cyfrowy:

http://www2.electronicproducts.com/images2/h59maxie1000.gif

 

W przypadku transmisji analogowej ( dosyc skomplikowany sygnal o napieciu 0 do +1.073V) wplyw strat pradowych/pola magnetycznego jest o wiele silniejszy- wystarczy niewielka zmiana w przebiegu sygnalu aby kolory ulegly zmianie ( np. 0,339V to kolor czarny, 1V to bialy).

Przyklad sygnalu analogowego:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Composite_Video.svg

 

Johny, DVi i HDMI są cyfrowe, jeśli więc istnieją przejściówki DVI-VGA, no to VGA tyż powinno być cyfrowe, nie?

 

lopez, a HDMI? Czemu wszyscy trąbili że niby jest bezstratne na dużych odcinkach?

Zdecydowanie nie zgadzam sie przeczytaj co napisal Torture.

 

 

kabel elektryczny to kabel elektyczny i czy cyfrowy przesyl czy analogowy tak samo ma prawo tracic wraz z odlegloscia

kabel elektryczny podlega wylacznie prawom oporu

Gdyby jeszcze to takie same sygnaly byly to by sie zgodzil :(

 

 

Ja tam jadę na VGA w 1920x1080 i jest dobrze, żadnych artefaktów czy czegoś tam nie ma. Kabel mam krótki, bo do zwykłego monitora

 

Wlasnie dlatego ze masz krotki kabel to nie widzisz zbyt duzych znieksztalcen - ale ja np widze od razu roznice miedzy monitorem podlaczonym analogowo i cyfrowo - najlatwiej jest zaobserwowac przeklamania kolorow w wysokiej rozdzielczosci.

Efekt ten wzmaga sie wraz z wydluzaniem kabla.

 

@Mercone

Szkoda ze lapek nie ma wyjscia cyfrowego - nie byloby problemu...

Za dobry kabel VGA zaplacisz okolo 100 ~150 pln (Coaxial, najlepiej potrojnie ekranowany)

 

Jezeli mozesz sobie na to pozwolic to poszukaj adaptera USB->DVI nowe modele wspieraja rozdzielczosci wyzsze od FullHD ( np Delock 61787, HIS HMV2-MAC-PC ) ich jedyna wada jest zwiekszone obciazenie procesora.

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie teraz już wiem na jakiej zasadzie to wszystko się odbywa.. Niestety laptop nie udzwignie tego adaptera. gra + włączony adapter Słabo to wygląda, jak i bez adaptera niektóre gry się zacinają. Szkoda, że niema nikogo kto spróbował by z taką odległością kabla.. Co do ceny to spodziewałem się, że tanio to nie kosztuje i jestem gotów wydać 150zł.. Tylko czy nawet taki drogi kabel sprawdzi się przy 10m. Na projektorze się sprawdza.. Ale to trochę inne kategorie obrazu.. Panowie niema może ktoś z was opcji przetestować tak długi kabel? Jak by to wyglądało w praktyce

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie teraz już wiem na jakiej zasadzie to wszystko się odbywa.. Niestety laptop nie udzwignie tego adaptera. gra + włączony adapter Słabo to wygląda, jak i bez adaptera niektóre gry się zacinają. Szkoda, że niema nikogo kto spróbował by z taką odległością kabla.. Co do ceny to spodziewałem się, że tanio to nie kosztuje i jestem gotów wydać 150zł.. Tylko czy nawet taki drogi kabel sprawdzi się przy 10m. Na projektorze się sprawdza.. Ale to trochę inne kategorie obrazu.. Panowie niema może ktoś z was opcji przetestować tak długi kabel? Jak by to wyglądało w praktyce

Zaraz zaraz GF86000gt mobile nie udzwignie wiekszosci gier w fHD a juz na pewno grafika nie bedzie za dobra wiec kabel VGA na pewnp da rade.
Link to post
Share on other sites

Hehe no tak ale zawsze też fajnie było by gdybym miał dobre kolory nie tylko w grach.. Nie chodzi mi o to czy prześle rozdzielczość bo to już wiem. Tylko jaką jakość będzie miał obraz oraz czy będą smużenia i czy nie będę miał marnych kolorów. Znajomy kupił kabelek firmy krzak 3m i obraz był tak tragiczny, że tylko usiąść i płakać (ciemny, nie ostry, jakieś takie cienie) Dlatego tak magluję temat kabla o długości 10m ;-)

Link to post
Share on other sites

Znajomy kupił kabelek firmy krzak 3m i obraz był tak tragiczny, że tylko usiąść i płakać (ciemny, nie ostry, jakieś takie cienie)

To glownie wina niskiej jakosci kabla, przy kablu wysokiej jakosci o dlugosci 10 m obraz jest do zaakceptowania - do 1680 x 1050 jest ok, powyzej zaczyna byc zauwazalny spadek ostrosci i delikatne przeklamania kolorow, trzeba tez co jakis czas dostrajac monitor.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...