Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

kabel VGA a jakość oraz rozdzielczość

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mercone

Mercone
  • Amator

• 38 postów

Napisano 07 styczeń 2011 - 23:34

Witajcie drodzy kompani ;-) Jak zwykle mam pytanie o treści następującej.
W komputerze i w telewizorku mam wyjście VGA.
Znalazłem taki kabelek z filtrami:
http://allegro.pl/pr... ... 38888.html

Powiedzcie mi czy prześlę przez VGA rozdzielczość HD(1920x1080)? przy czym nie stracę na tym jakości? kabel niestety musi mieć 10m. Jakie ewentualnie zostają mi możliwości w przypadku jeśli taki kabelek VGA jednak nie zdał by egzaminu w takim połączeniu. Dodam, że w wyjściu z laptopa mam tylko VGA oraz SVIDEO (SVHS) Natomiast w telewizorku są wszystkie dostępne złącza na dzień dzisiejszy, jeśli ma to znaczenie to rozmiar tv 42"

Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
  • 0

#2 Warrk

Warrk
  • Zapaleniec

• 1084 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 07:58

Generalnie to kazdy kabel vga obecnie jest w stanie przeslac sygnal FullHD i lepsze aczkolwiek straty jakosci sa zauwazalne (szczegolnie ostrosc) i zaleza w duzym stopniu od dlugosci kabla - im dluzszy tym wieksze straty pradowe...

W twoim przypadku podejzewam ze chodzi o odtwarzanie materialu HD z laptopa ( de facto twoj lapek nie jest do tego przystosowany ;)) i glownym problemem jest w tym przypadku brak wsparcia klik HDCP klik

Napisz dokladnie jaki masz telewizor i co chcesz odtwarzac, moze cos sie uda wymyslic.
  • 0
Bla Bla bla i jest sygnaturka ;)

#3 Mercone

Mercone
  • Autor tematu
  • Amator

• 38 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 11:41

Właśnie martwię się o jakość obrazu, telewizor to philips 42PFL5405H/12 a laptop ma grafikę geforce 8600gt 512mb
  • 0

#4 JoHnNy08PL

JoHnNy08PL
  • Maniak

• 3365 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 12:20

Ja tam jadę na VGA w 1920x1080 i jest dobrze, żadnych artefaktów czy czegoś tam nie ma. Kabel mam krótki, bo do zwykłego monitora

Wyjściem S-VIDEO prześlesz jedynie obraz w rozdzielczości 1024x768 więc to odpada, bo film normalnie da się obejrzeć, ale żeby coś robić w systemie czy przeglądać internet to niespecjalnie
  • 0

#5 SoundsGreat

SoundsGreat
  • Plasmotronic

• 3886 postów
  • Miejscowość:Poznań/Bydgoszcz
  • 3DMark 06:25K z GTX460

Napisano 08 styczeń 2011 - 22:51

Nie powinno być problemu - jak John pisze VGA przesyła 1920x1080 i nawet większe rozdzielczości (2,5x2). Nie wiem tylko jak to będzie w przypadku tych 10 metrów. Jednak skoro jest to standard cyfrowy to nie powinno być strat.
  • 0

SPRZEDAM:

Spoiler

#6 JoHnNy08PL

JoHnNy08PL
  • Maniak

• 3365 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 23:25

A VGA to właśnie nie jest analog?
  • 0

#7 lopez2

lopez2
  • Maniak

• 5799 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 23:35

kabel elektryczny to kabel elektyczny i czy cyfrowy przesyl czy analogowy tak samo ma prawo tracic wraz z odlegloscia
kabel elektryczny podlega wylacznie prawom oporu
  • 0

#8 SoundsGreat

SoundsGreat
  • Plasmotronic

• 3886 postów
  • Miejscowość:Poznań/Bydgoszcz
  • 3DMark 06:25K z GTX460

Napisano 09 styczeń 2011 - 00:03

Johny, DVi i HDMI są cyfrowe, jeśli więc istnieją przejściówki DVI-VGA, no to VGA tyż powinno być cyfrowe, nie?

lopez, a HDMI? Czemu wszyscy trąbili że niby jest bezstratne na dużych odcinkach?
  • 0

SPRZEDAM:

Spoiler

#9 lopez2

lopez2
  • Maniak

• 5799 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 00:10

nie wiem czemu trąbili - zapytam Einsteina :( a reszcie zalecam zapytac na lekcji fizyki

trabic to mozna o wszystkim nawet o tym ze babka jaga w gacie popuscila czy to znaczy ze to prawda?- osobiscie to nie lubie trabienia o "gownach" a wciaz gdzies o "gownach" ktos trabi
kabel miedziany to kabel miedziany a prad to prad i tu zadne trabienie nie pomoze
jedyny ratunek to wieksze lub mniejsze natezenie na wyjsciu co i tak niczego nie zmienia co do wlasciwosci elektrycznych miedzi ewentualnie o dany procent poprawia odleglosciowo stosunkowo niskostratny przesyl

nie mam Michael pojecia jaka specyfikacja elektryczna odznacza sie format hdmi chodzi mi tylko o unikniecie rozpowszechninia tezy ze cyfra sama w sobie cos poprawia w kwesti odleglosci na miedzi
  • 0

#10 torture

torture
  • Support Team

• 7909 postów
  • Miejscowość:Koszalin
  • 3DMark 06:21365

Napisano 09 styczeń 2011 - 00:47

Johny, DVi i HDMI są cyfrowe, jeśli więc istnieją przejściówki DVI-VGA, no to VGA tyż powinno być cyfrowe, nie?

Nie. Ponieważ w kartach graficznych masz wyjścia typu DVI-I (integrated - digital and analog).
Dołączona grafika
Piny C1-C5 są analogowe. Przejściówka DVI-VGA po prostu łączy te 5 pinów z 15-pin D-SUB.
  • 0
AMD Phenom II 955 BE :: ASRock 870 Extreme3 :: Gigabyte GTX660 WF2 :: Corsair XMS3 8GB 1333MHz :: Kingston V+200 120 GB
WD Caviar Green 1TB :: Cooler Master Silent Pro M600 ::Asus Xonar DS :: Samsung S203D :: Lamptron FC5V2 :: Alpenfohn Matterhorn
Alpenfohn Wing Boost x3 :: Cooler Master Dominator CM690 II :: 2x LG W2443T :: Logitech X-540 :: Logitech UltraX Premium :: Logitech RX1000

#11 Warrk

Warrk
  • Zapaleniec

• 1084 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 03:45

Cyfrowa Transmisja obrazu jest mniej podatna na zaklocenia zwiazane z dlugoscia kable poniewaz polega na przesyle sygnalu o napieciu 0V (czyli bitowe 0) lub 3V(ewentualnie5V) - bitowe 1.
W zwiazku z tym widac jasno ze do zmiany 1 bita danych w sygnale potrzebne jest pole elektromagnetyczne o znaczacym natezeniu.
Rowniez straty pradowej w ZNACZNIE mniejszym stopniu wplywaja na przekaz danych.
Sygnal cyfrowy:
Dołączona grafika

W przypadku transmisji analogowej ( dosyc skomplikowany sygnal o napieciu 0 do +1.073V) wplyw strat pradowych/pola magnetycznego jest o wiele silniejszy- wystarczy niewielka zmiana w przebiegu sygnalu aby kolory ulegly zmianie ( np. 0,339V to kolor czarny, 1V to bialy).
Przyklad sygnalu analogowego:
http://en.wikipedia....osite_Video.svg

lopez, a HDMI? Czemu wszyscy trąbili że niby jest bezstratne na dużych odcinkach?

Zdecydowanie nie zgadzam sie przeczytaj co napisal Torture.

kabel elektryczny to kabel elektyczny i czy cyfrowy przesyl czy analogowy tak samo ma prawo tracic wraz z odlegloscia
kabel elektryczny podlega wylacznie prawom oporu

Gdyby jeszcze to takie same sygnaly byly to by sie zgodzil :(

Ja tam jadę na VGA w 1920x1080 i jest dobrze, żadnych artefaktów czy czegoś tam nie ma. Kabel mam krótki, bo do zwykłego monitora

Wlasnie dlatego ze masz krotki kabel to nie widzisz zbyt duzych znieksztalcen - ale ja np widze od razu roznice miedzy monitorem podlaczonym analogowo i cyfrowo - najlatwiej jest zaobserwowac przeklamania kolorow w wysokiej rozdzielczosci.
Efekt ten wzmaga sie wraz z wydluzaniem kabla.

@Mercone
Szkoda ze lapek nie ma wyjscia cyfrowego - nie byloby problemu...
Za dobry kabel VGA zaplacisz okolo 100 ~150 pln (Coaxial, najlepiej potrojnie ekranowany)

Jezeli mozesz sobie na to pozwolic to poszukaj adaptera USB->DVI nowe modele wspieraja rozdzielczosci wyzsze od FullHD ( np Delock 61787, HIS HMV2-MAC-PC ) ich jedyna wada jest zwiekszone obciazenie procesora.
  • 0

#12 Mercone

Mercone
  • Autor tematu
  • Amator

• 38 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 14:14

Dzięki panowie teraz już wiem na jakiej zasadzie to wszystko się odbywa.. Niestety laptop nie udzwignie tego adaptera. gra + włączony adapter Słabo to wygląda, jak i bez adaptera niektóre gry się zacinają. Szkoda, że niema nikogo kto spróbował by z taką odległością kabla.. Co do ceny to spodziewałem się, że tanio to nie kosztuje i jestem gotów wydać 150zł.. Tylko czy nawet taki drogi kabel sprawdzi się przy 10m. Na projektorze się sprawdza.. Ale to trochę inne kategorie obrazu.. Panowie niema może ktoś z was opcji przetestować tak długi kabel? Jak by to wyglądało w praktyce
  • 0

#13 JoHnNy08PL

JoHnNy08PL
  • Maniak

• 3365 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 14:21

Właściwie to można by było się ugadać ze sprzedawcą że jak nie będzie pasować(albo mówisz prawdę, albo nie wiesz jakie laptop kolegi ma wyjście ;)) to oddasz jutro i tyle.
  • 0

#14 Warrk

Warrk
  • Zapaleniec

• 1084 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 19:08

Dzięki panowie teraz już wiem na jakiej zasadzie to wszystko się odbywa.. Niestety laptop nie udzwignie tego adaptera. gra + włączony adapter Słabo to wygląda, jak i bez adaptera niektóre gry się zacinają. Szkoda, że niema nikogo kto spróbował by z taką odległością kabla.. Co do ceny to spodziewałem się, że tanio to nie kosztuje i jestem gotów wydać 150zł.. Tylko czy nawet taki drogi kabel sprawdzi się przy 10m. Na projektorze się sprawdza.. Ale to trochę inne kategorie obrazu.. Panowie niema może ktoś z was opcji przetestować tak długi kabel? Jak by to wyglądało w praktyce

Zaraz zaraz GF86000gt mobile nie udzwignie wiekszosci gier w fHD a juz na pewno grafika nie bedzie za dobra wiec kabel VGA na pewnp da rade.
  • 0

#15 Mercone

Mercone
  • Autor tematu
  • Amator

• 38 postów

Napisano 09 styczeń 2011 - 20:52

Hehe no tak ale zawsze też fajnie było by gdybym miał dobre kolory nie tylko w grach.. Nie chodzi mi o to czy prześle rozdzielczość bo to już wiem. Tylko jaką jakość będzie miał obraz oraz czy będą smużenia i czy nie będę miał marnych kolorów. Znajomy kupił kabelek firmy krzak 3m i obraz był tak tragiczny, że tylko usiąść i płakać (ciemny, nie ostry, jakieś takie cienie) Dlatego tak magluję temat kabla o długości 10m ;-)
  • 0

#16 Warrk

Warrk
  • Zapaleniec

• 1084 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 02:29

Znajomy kupił kabelek firmy krzak 3m i obraz był tak tragiczny, że tylko usiąść i płakać (ciemny, nie ostry, jakieś takie cienie)

To glownie wina niskiej jakosci kabla, przy kablu wysokiej jakosci o dlugosci 10 m obraz jest do zaakceptowania - do 1680 x 1050 jest ok, powyzej zaczyna byc zauwazalny spadek ostrosci i delikatne przeklamania kolorow, trzeba tez co jakis czas dostrajac monitor.
  • 0

#17 torture

torture
  • Support Team

• 7909 postów
  • Miejscowość:Koszalin
  • 3DMark 06:21365

Napisano 11 styczeń 2011 - 09:20

Potwierdzam. Miałem 1680x1050 na "analu" i obraz był naprawdę niezły, nie mogłem narzekać. Dopóki w gąszczu kabli nie zaczął łapać zakłóceń.
  • 0
AMD Phenom II 955 BE :: ASRock 870 Extreme3 :: Gigabyte GTX660 WF2 :: Corsair XMS3 8GB 1333MHz :: Kingston V+200 120 GB
WD Caviar Green 1TB :: Cooler Master Silent Pro M600 ::Asus Xonar DS :: Samsung S203D :: Lamptron FC5V2 :: Alpenfohn Matterhorn
Alpenfohn Wing Boost x3 :: Cooler Master Dominator CM690 II :: 2x LG W2443T :: Logitech X-540 :: Logitech UltraX Premium :: Logitech RX1000

#18 Mercone

Mercone
  • Autor tematu
  • Amator

• 38 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 23:43

Czyli z full HD mogę zapomnieć... Ehhh i co tu teraz zrobić na nowy PC mnie nie stać :S a czy krótki kabel dobrze prześle 1920x1080? czy też lipa z wyżej wymienionymi zakłóceniami?
  • 0

#19 Warrk

Warrk
  • Zapaleniec

• 1084 postów

Napisano 12 styczeń 2011 - 23:50

O fullHD na kablu 10 m w dobrej jakosci mozesz zapomniec, na krotkim kablu da rade ale rewelacji si
e nie spodziewaj. Szkoda ze lapek z niezla grafika 8600 nie ma DVI ani HDMI
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych