Skocz do zawartości

Wątpliwości i problemy z OC 6700K ciąg dalszy...


Recommended Posts

Cześć. Od pewnego czasu już jestem posiadaczem 6700K. Praktycznie od początku chciałem go podkręcić, ale non stop napotykam kolejne trudności...

 

Na początku mi bardzo nie szło i komputer miał straszne temperatury. Dopiero po pewnym czasie zorientowałem się, że jakiś kretyn fabrycznie tak krzywe wentylatorów, że prędzej komputer by się stopił, a dom spalił niż kręciły się na 100%.

 

Zatem wziąłem się za OC. Na dzień dobry włączyłem MSI Game Boost. Czyli i7 wskakuje do 4,4 (i co śmieszne automatycznie podniosło się napięcie do 1,35V, na co sama aplikacja stwierdziła, że to niezalecane napięcie - a sama je na nie zmieniła)

 

Komputer włączył się bez marudzenia i po teście Cinebench miał max 70 stopni na rdzeniu. 

Niestety przy okazji wyłączeniu uległ profil XMP na pamięci RAM, czyli z domyślnego 3200 spadło na 2400.

Dlatego też zdecydowałem się wyłączyć Game Bosst, włączyć ponownie profil XMP i wziąć się za to wszystko manualnie.

 

Mam jednak dwa problemy...

 

Po pierwsze po włączeniu i wyłączeniu komputera do domyślnych przywracają się ustawienia krzywej wentylatorów (czyli znowu procesor się topi...). Nie chce mi się tego zmieniać za każdym razem, a nie wiem, jak to zapisać na stałe - korzystam z domyślnego MSI Command Center.

 

Po drugie, jako od niedawna PC-towiec (zawsze miałem - i w sumie to nadal mam 3 - konsole) nie wiem jakiego programu użyć do odpowiedniego obciążenia procesora, a by mieć pewność, że wszystko dział stabilnie... Jak długo obciążać go tym programem, jakie temperatury są bezpieczne (słyszałem, że na co dzień 80 stopni, a w syntetyku może być 85)? 

 

Dzięki za pomoc!

 

Link to post
Share on other sites

 

 

korzystam z domyślnego MSI Command Center.

A gdybyś wywalił ten program, to jak chodzą wentylatory?

może w samym biosie da się ustawić taka krzywą? wtedy raczej nie ma prawa się resetować do domyślnych

 

 

 

 

nie wiem jakiego programu użyć do odpowiedniego obciążenia procesora, a by mieć pewność, że wszystko dział stabilnie...

Polecam OCCT, bardzo czytelny, zakładka CPU i nawet bez zmieniania czegokolwiek możesz odpalić test, jest to test sprawdzający stabilność, do testu temperatur możesz użyć zakładki Linpack (tylko nie zaznaczaj opcji AVX bo to wtedy staje się przegięte)

 

Test stabilności CPU 1-2h może być bardzo wiarygodny, ale często samo użytkowanie komputera może wywołać bsod mimo iż test zakończy się pomyślnie, ja obecnie podczas testu użytkuję komputer, wydaje mi się to najlepszym testem (oczywiście trzeba mieć na uwadze temperatury, OCCT powinien też przerwać test gdyby temperatury podskoczyły zbyt wysoko)

 

 

 

(słyszałem, że na co dzień 80 stopni, a w syntetyku może być 85)

Najlepiej jakby w syntetyku też było 80 (oczywiście na rdzeniu), ale nawet jak będzie 85 to przy normalnym użytkowaniu i tak pewnie tej temperatury nie osiągniesz, trzeba po prostu pamiętać że im niższa temperatura tym lepiej

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na początku może najpierw dodam parę informacji o sprzęcie...

CPU: 6700K

MOBO: MSI Gaming M5 Z170a

Obudowa: Fractal Design Define R5

 

Wentylatory wszystkie jakie przyszły z obudową zamontowane są na przodzie (jeden był tam fabrycznie, a drugi przemontowałem z tyłu obudowy). Oba mają 3-pinowe złącze zasilania i są podłączone do złącz SysFan2 i SysFan3.

Jako chłodzenie CPU zanotowany jest Corsair H60 z fabrycznym wentylatorem. Wentylator zamontowany jest od wewnątrz obudowy, a bezpośrednio z obudową styka się chłodnica. Cały zestawik zamontowany jest w miejscu wymontowanego wcześniej wentylatora wyciągającego na tyle obudowy. Wentylator podłączony jest do złącza CPUFan1, a pompa do SysFan1. CPUFan 1 jest wolne, ponieważ pierwotnie planowałem dołożenie drugiego wentylatora do chłodzenia od strony obudowy (ale nie wiem czy warto, a jeżeli tak, to jakie?).

 

Czy coś z tego może utrudniać przepływ powietrza? Coś jest źle podłączone? Powinienem dokupić drugi wentylator na chłodzeni CPU, albo kolejny wciągający na dół obudowy? - zdjęcie wnętrzności komputera podane w linku razem ze zdjęciami BIOS-u.

 

 

@@mr-autoA gdybyś wywalił ten program, to jak chodzą wentylatory?

może w samym biosie da się ustawić taka krzywą? wtedy raczej nie ma prawa się resetować do domyślnych

 

Patrzyłem w BIOS-ie. Da się zmienić tylko dla wiatraczków od procesora. Dla systemowych jest możliwość tylko ustawienia stałej prędkości. Po włączałem i wyłączałem kilka razy komputer i te od procesora chodzą jak zapisane w BIOS-ie. Możesz podrzucić jakiś program, który będzie automatycznie po uruchomieniu zmieniał krzywą?

 

 

@@mr-autodo testu temperatur możesz użyć zakładki Linpack (tylko nie zaznaczaj opcji AVX bo to wtedy staje się przegięte)

 

Jak długo powinienem testować czy temperatura nie jest za wysoka? Czy liczy się średnia temperatura wszystkich rdzeni, czy tylko jednego (ta najwyższa)? Czy patrzeć na to, żeby w ogóle (nawet przez sekundę) nie była za wysoka temperatura - wskakuje temp. max dla jednego rdzenia powiedzmy 86 => wyłączam i zmieniam ustawienia; czy po prostu, żeby się nie utrzymywała za długo na żadnym z rdzeni, a jak przez większość czasu w dobrym zakresie to ok?

 

 

Link do zdjęć: https://1drv.ms/f/s!Ajz_eBoQ3FrQgokbP3bo4Jo9FLaGAA

 

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites
Jak długo powinienem testować czy temperatura nie jest za wysoka?

Długość tak naprawdę nie ma znaczenia

Im dłużej testujesz tym bardziej sprawdzasz sprawność przepływu powietrza niż samego chłodzenia CPU, nie wiem do czego używasz komputera jednak mało który program/gra obciąża procesor cały czas więc długi test też nie ma dużo sensu

 

Czy liczy się średnia temperatura wszystkich rdzeni, czy tylko jednego (ta najwyższa)?

Liczy się temperatura najcieplejszego rdzenia, bo nie chcesz żadnego rdzenia przegrzać :)

Nie określiłbym tego jako średnia ale mniej więcej patrzysz na jakim poziomie utrzymuje się temperatura, w linpacku temperatury zazwyczaj nie skaczą tak jak w teście cpu więc można dobrze określić w jakich okolicach utrzymuje się temperatura, nie musisz się bać milisekundowych skoków

 

 

 

Możesz podrzucić jakiś program, który będzie automatycznie po uruchomieniu zmieniał krzywą?

Ludzie chyba zazwyczaj używają speedfan, osobiście jednak nic nie polecę bo nigdy nie używałem niczego po za programem dołączonym do mojej płyty

Edytowane przez mr-auto
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Napisałem do suport-u MSI jak oni widzą to zmienianie prędkości wentylatora. W SpeedFan wychodziły mi jakieś zbyt duże ilości wentylatorów, więc zrezygnowałem z zabawy (poza tym nie widziałem swojej płyty głównej na liście obsługiwanych). Nie ma jakiegoś innego programu do sterowania tego?

 

I jeszcze jedna sprawa... Skąd pobrać Linpack-a? Jak pobrałem ze strony Intel-a to po rozpakowaniu masa bibliotek i 3 exe, który żaden się nie uruchamia...

 

 

UPDATE 1:

Sprawdziłem kompa w jednym z docelowych zastosowań, czyli w renderowaniu. Temperatury maksymalne 70, średnie 65 przy stock-owym taktowaniu i mojej krzywej chłodzenia po 8 minutach, czyli w sumie to po całym filmie... 

Zastanawia mnie jedynie, dlaczego użycie procesora oscylowało w granicy 60-70%... Renderowane w Premiere PRO.

 

Czyli obciążanie benchmarkiem na temperaturę tak na minutkę starczy?

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

 

 

I jeszcze jedna sprawa... Skąd pobrać Linpack-a? Jak pobrałem ze strony Intel-a to po rozpakowaniu masa bibliotek i 3 exe, który żaden się nie uruchamia...

Pisząc linpack miałem na myśli nie osobny program tylko część programu OCCT, ma on już z automatu zaimplementowany linpack

 

 

 

Czyli obciążanie benchmarkiem na temperaturę tak na minutkę starczy?

Mimo wszystko dałbym z 10-20 min

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pobawiłem się trochę i mam kilka aktualizacji...

 

1. Nareszcie udało się ogarnąć wentylatory - w BIOS-ie trzeba było zaznaczyć kwadracik "Smart Fan Mode" - czyli ten problem z głowy.

 

2. Zauważyłem, że po włączeniu XMP (pamięci 3200 CL 16) skaczą mi straszni napięcia i pokazuje to na czerwono w Command Center (link: https://1drv.ms/i/s!Ajz_eBoQ3FrQgokvi-5Dkaezg9ttzA

Sam się zdziwiłem i wrzuciłem w Google i ktoś miał taki sam przypadek i mu napisali, że absolutnie ma zbić to niżej. Jak ja daję, żeby ustawić to domyślne, to dostaję blue screen-a i się komputer restartuje nic nie zmieniając (błąd coś ze sterownikami, czy coś...). Konkretnie błąd to DRIVER_IRQL-NOT-LESS-OREQUAL(dxgmms2.sys) Jak chcę na piechotę zmienić, to za każdym razem aplikacja podpowiada mi, że to nie jest zalecane napięcie... Co robić?

 

2a. Zauważyłem również, że po włączeniu XMP automatycznie maksymalne taktowanie skacze dla wszystkich rdzeni do 4.2 (pierwotnie tylko jeden w Turbo Boost ma 4.2, reszta na 4.0). Widać to na górnym oknie z linku z punktu "2" (pod tymi czerwonymi kolumnami napisany jest obecny maksymalny mnożnik). Myślałem na początku, że to jakiś głupi błąd, ale CPU-Z pokazuje tak samo... Co jedna zaskakujące w tych ustawieniach, które są razem z napięciem jest ustawienie mnożnika i tam ustawiony jest na 40... Ma to jakiś wpływ na dalsze OC? I tak z ciekawości: Skąd to się do cholery wzięło? :co:

 

3. Po  wbiciu z napięciem 1.325 (BIOS) - w tym samym czasie OCCT pokazuj 1.34; któremu wierzyć? - i taktowanie 4.5 po kilku sekundach wywaliło mi błąd #core 0, czy jakoś tak. Potem co ciekawe samo taktowanie zmieniło mi się na 4.4 i chyba ok, ale nie sprawdzałem dokładnie. Czym jest spowodowany ten błąd? Czy jak dorzucę jeszcze trochę napięcia do powiedzmy 1.35-1.36 to jest szansa, że ruszy (temperatury były w okolicy 75 jak widziałem...), czy muszę zejść z taktowaniem niżej?

 

Jeszcze raz dzięki za całą pomoc!  :D

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

Taka mała porada, nie testujcie nowych mocnych procków OCCT, mój 6600K z tego co testowałem to i bez podkręcania na OCCT to się poprostu nudził. Moim zdaniem OCCT jest nie miarodajny. Polecam Prime 95 w najnowszej wersji (tylko bez avx2), bardziej wymęczy tego procka i lepiej sprawdzi stabilność (będzie w programie widać że procesor nawet jak działa to czy gubi się w obliczeniach czy nie).
Ewentualnie, istnieje jeszcze Intel extreme tuning utility które też ma w sobie test stabilności procka.

AAA i jeśli chodzi o skylake, do normalnego codziennego użytkowania 24/7 broń boże nie przekraczać 70 stopni. W testach OCCT czy PRIME 95 lepiej nie męczyć procka temperaturami ok 90 stopni i wyżej. Skylake ma cienką płytkę PCB która pod wpływem temperatury potrafi się wygiąć, wtedy ma się Bend lake nie skylake. :P

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites
Skylake ma cienką płytkę PCB która pod wpływem temperatury potrafi się wygiąć, wtedy ma się Bend lake nie skylake. :P

To już nie tylko chłodzenie może go wykrzywić a temperatura też?

jest jakiś konkretny wywód o tym czy znów akcja typu: jednej osobie się wygiął, kilka osób po kopiowało na redity i inne takie i nagle szum ?

 

 

Taka mała porada, nie testujcie nowych mocnych procków OCCT, mój 6600K z tego co testowałem to i bez podkręcania na OCCT to się poprostu nudził. Moim zdaniem OCCT jest nie miarodajny

Co znaczy 'nudził' ?

'nie miarodajny' brzmi jakby ten occt to był jakiś benchmark a nie stress test

 

Co do tematu:

O XMP w ddr4 itp. raczej nic nie pomogę, jeśli chodzi o punkt 3. Napięcia zawsze sprawdzaj w systemie, w biosie masz podane napięcie, hmm.. jakby to określić, podstawowe(?), do tego napięcia dochodzi parę rzeczy jak LLC, czy nawet wysokie napięcie wejściowe procka które może się przekładać na zwiększenie napięcia vcore

Ja zazwyczaj korzystam z hwmonitor (a dokładniej hwinfo, ale pod względem czujników to prawie to samo)

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...