Skocz do zawartości

Nowy procesor - nie działa połowa RAM


Recommended Posts

Cześć

 

wybaczcie, jeśli jest podobny temat. Nawet jeśli, to nie znalazłem jednoznacznego rozwiązania.
Pod spodem napiszę co mam w skrzynce, a potem postaram się krótko i zrozumiale napisać co się dokładnie stało.

Zasilacz: Aerocool 450W
Mobo: Asrock H61m-VS
CPU: i3-2120 / i5-2500k / fabryczne chłodzenie
GPU: MSI radeon 6850
RAM: 2x 4GB Goodram 1333

 

Komputer składany był 4 lata temu z nowych części. Od tego czasu żadnego upgrade, aż do wczoraj. Kupiłem okazyjnie używany i5 2500k i postanowiłem wymienić wysłużonego i3.
Z rozpędu wymieniłem sam procek, pastę nałożyłem porządnie, pozostałe części bez zmian.
Power ON - komp nie włącza się, wiatraki chodzą, kontrolka od CPU się nie świeci. Wsadzam stary CPU - działa poprawnie. Upgrade BIOSA - wrzucam UEFI na pendrive, aktualizuję. Podmienam znowu CPU na i5 - ten sam błąd.
Resetuję CMOS za pomocą zworki - na i3 działa, na i5 rozkręca się na 10 sekund i wyłącza. Tak w kółko.

 

Sprawdzam po kolei, czy wszystko jest dobrze zamontowane. Wyjmuję jedną kość RAM i wreszcie komp odpala się na i5. Wrzucam drugą - nie uruchamia się.

Przeczytałem kilka sposobów jak to naprawić, próbowałem zmienić maks. pamięć w msconfig - nie działa. Ręcznie ustawić częstotliwość pamięci w UEFI - nie działa.

 

Każda z kości jest sprawna, ale PC uruchamia się wyłącznie, jeśli podłączona jest do gniazda A1.
Kości są identyczne, a mobo ma 2 sloty, więc nie ma możliwości, że źle zamontowałem.

 

Moja diagnoza - albo uszkodziłem port na RAM, albo używany i5 ma uszkodzone kontrolery pamięci, albo zasilacz nie daje rady, chociaż wg kilku kalkulatorów mam prawie 100W zapasu.|

Pomożecie? :)
 

Link to post
Share on other sites

Wszystko wydaje się ok, jak będę w domu to sprawdzę czy przy i3 działają obie kości + zrobię foto styków i5.


Walczyłem z tym do późnej nocy, ale nie wpadłem na to, żeby jeszcze raz i3 włożyć.


EDIT: znajomy podpowiada, że RAM może mieć inne napięcia, może być za słaby do 2500k.
Znalazłem fakturę, jednak mam Crucial a nie Goodram. Dokładnie ten model:

https://www.morele.net/pamiec-serwerowa-crucial-rm51264ba1339-433508/

 

2 identyczne kości

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...