Skocz do zawartości

Monitor CRT / LCD z lat 97'-98' (High-End)


Recommended Posts

Cześć Wam!

 

Składam retro komputer - "dream build" z lat '97-'98 i poszukuję monitorów CRT 17" i LCD 15" dokładnie z tamtego okresu.

 

Jakie modele były wtedy high-end'owe i pasowałyby do takiej maszyny? Z procesorami, płytami, grafiką itp. nie ma problemu odnalezienie takiej informacji / rankingu było proste. Nie mogę znaleźć takiej informacji o monitorach. Przeszukałem dokładnie Allegro i OLX i znalazłem raptem 2-3 modele.

 

Jeśli ktoś z Was ma monitor z tych lat na sprzedaż - chętnie złożę ofertę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam,.

Paweł.

 

Link to post
Share on other sites

Ciężko Ci będzie znaleźć tak stare monitory. Nowsze monitory są już lepsze. Lepiej szukaj nowszych na kineskopie Flatron albo na DynaFalt.

 

Polecam:

Samsung 753/755/757

Samsung 793/795/797

LG F915FT, 775FT

Eizo F77

 

LCD:

Eizo L365

 

Cześć!

Dzięki za modele... Zaznaczam, że nie chodzi mi tutaj o jakość tylko rocznik.... zestaw 97'-'98 nie byłby do końca autentyczny gdyby miał podzespoły z np. 2002... :)

 

No właśnie dlatego pojawia się znak zapytania przy wspomnianym przez Ciebie Eizo L365 - z tego co widzę miał on już TCO99 a potem TCO03 więc musiał być po 1999 roku... manuale, które znajdują się w sieci są sygnowane 2001... gdyby był z lat 98 lub wcześniejszych miał by certyfikat TCO95 tak jak Eizo F77 - którego będę w takim razie szukać (dzięki!)...

Link to post
Share on other sites

Przewertowałem allegro i OLX i trafiło się raptem kilka modeli... co do większości jest to sprzęt kosztujący około 20-30zł więc często sprzedający nawet nie odpowiadają na pytanie co jest napisane na naklejce z tyłu... Dlatego szukam modeli aby móc po prostu szukać po modelu...

 

Na start mam Nec'a XV15 - co prawda sprzedający nie doszukał się daty produkcji ale widzę naklejkę zgodności z TCO 95... to samo jest napisane w manualu do niego, który znalazłem w sieci - jest sygnowany na 1997 więc wszystko wskazuje na to, że w 98 to max.

 

A tak dalej szukam... przede wszystkim chciałbym dobrą 17'tkę i jakiś lcd też z epoki - wtedy to był szczyt marzeń - dla większości zupełnie nieosiągalny...

Link to post
Share on other sites

Proszę, Hihghscreen (Vobis) na Trinitronie z 98: http://olx.pl/oferta/monitor-highscreen-ms17s-sony-trinitron-CID99-IDg3F2f.html#d606318e00

Tutaj robiony dla Digitala: http://olx.pl/oferta/monitor-trinitron-24-crt-unikat-rarytas-CID99-IDfZZjN.html#d606318e00

Tutaj ciężko ustalić rocznik, ale możesz wysłać wiadomość: http://olx.pl/oferta/monitor-futura-ctx-z-kineskopem-sony-trinitron-CID99-IDcDJ59.html#d606318e00 - CTX poszedł w "nalewki" jak LG czy Samsunggdy te kineskopy pokazały się na rynku więc Trinitron może być z lat 90-tych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki!!

Pierwszej i trzeciej oferty jeszce nie widziałem ( bo są z końca zeszłego tygodnia) na ten 24" musiałem nie zwrócić uwagi ze względu na cenę...

 

Na OLX wysłałem mnóstwo zapytań ale cześć z nich nawet nie dostałem odpowiedzi....

 

A Ty, który byś wybrał (widzę że masz dużo lepsze rozeznanie w temacie) Highscreen'a czy CTX'a jeśli jest z odpowiedniego rocznika?

 

Teraz jeszcze muszę poszukać LCD...Jakbyś miał jakiś LCD na oku to byłbym ogromnie wdzięczny za takie info. Ja mam takiego na oku: LINK znany także jako dell 1501 czy 1500 ale nigdznie nie mogę znaleźć daty produkcji a sprzedający nie odpowiada na żadne formy kontaktu... Co o nim sądzisz? Niestety Eizo L365 wszystkie, które znalazłem to 2000+ a L23 żadnego nie widziałem... Był też niedawno packard bell z 1998 ale nie zdążyłem :(

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc!


A co sądzisz o takim LINK... czekam na info o dacie produkcji ale z tego co widzę to naklejka jest TCO;95 więc dobrze wróży...

Link to post
Share on other sites

Dla mnie ważna była też możliwość wysyłki. Swojego 797DF kupiłem za 30 zł. Radziłbym wybrać monitor patrząc na rozdzielczości i odświeżanie. U mnie wyciąga 1024x768@115 Hz. Sprawdź czy obydwa mają płaskie kineskopy.

Edytowane przez RetroManiak
Link to post
Share on other sites

Dla mnie ważna była też możliwość wysyłki. Swojego 797DF kupiłem za 30 zł. Radziłbym wybrać monitor patrząc na rozdzielczości i odświeżanie. U mnie wyciąga 1024x768@115 Hz. Sprawdź czy obydwa mają płaskie kineskopy.

 

Wysyłka to podstawa... ciężko mi będzie jechać np. 700 kilometrów po monitor za 40zł :)

U mnie dochodzi jeszcze kwestia rocznika (98 to maksimum) więc z tego co widzę taki jak Twój już odpada bo jest po 2000r...

Link to post
Share on other sites

Dla mnie ważny był po prostu CRT a nie LCD (Dell 15' z 2001r.), widziałem tego Samsunga na żywo więc wiedziałem co kupuje. Powiedziałem o wysyłce bo w ofercie Highscreen jest napisane, że obiór własny. Sprawdź sobie parametry (rozdziałka, odświeżanie, kineskop, plamka). Właściwie skoro to ma być high end to czemu nie kupić 19 calowego?

Edytowane przez RetroManiak
Link to post
Share on other sites

Dla mnie ważny był po prostu CRT a nie LCD (Dell 15' z 2001r.), widziałem tego Samsunga na żywo więc wiedziałem co kupuje. Powiedziałem o wysyłce bo w ofercie Highscreen jest napisane, że obiór własny. Sprawdź sobie parametry (rozdziałka, odświeżanie, kineskop, plamka). Właściwie skoro to ma być high end to czemu nie kupić 19 calowego?

 

Jeśli chodzi o CRT to mam teraz na oku 21" SONY Multiscan 520GS oraz 19" ​SONY Multscan 400PS - chyba dobre - oba jeszcze z TCO '95 więc muszą być sprzed 1999 roku... czekam na feedback, który z nich bardziej mi odpowiada jeśli chodzi o rocznik.

 

Pisząc o 15" miałem na myśli LCD - bo mam problem aby znaleźć jakikolwiek LCD z tego okresu... a 17" to już chyba w ogóle nieosiągalny - choć gdyby był - to super... CRT najlepiej 19" no, może 21" nie większy...

 

Odnośnie dostawy to moje doświadczenia pokazują, że jak zaproponuję, ze prześlę swojego kuriera i trzeba mi tylko towar zapakować to jednak sprzedający z OLX czy Allegro zmieniają zdanie :)

 

Z tym zestawem, który kompletuję to trochę jak ze starym samochodem. Ma być możliwie autentyczny, ma mieć klimat... i w miarę możliwości najlepsze parametry jakie były dostępne... Więc najpierw patrzę aby nie był nowszy niż '98 a potem z tych kilku, które zostały szukam lepszego :)

 

 

ZNALAZŁEM ============

 

 

Ha! Udało się!

Zainspirowany sugestią @cooger odn. Trinitronów, zacząłem szukasz, grzebać, dzwonić po znajomych, potem po znajomych ich znajomy itp. itd... Wcześniej nawet nie patrzyłem na takie modele bo jakoś nie wiedziałem, że wtedy już takie były ;) z westchnieniami patrzyło się na 17", 19" było tylko na sklepowej wystawie a więcej to tylko w gazetach...

 

Znalazłem w pudełkowym stanie, żyleta, z oryginalną istrukcją, dyskietką kablami, 21" SonyTrinitron Multiscan 520GS akurat z poszukiwanych przeze mnie lat!

 

Dzięki za pomoc! Teraz szukam LCD - Macie jakieś sugestie odn. modeli?

Edytowane przez batyra
Link to post
Share on other sites

 

Dzięki za pomoc! Teraz szukam LCD - Macie jakieś sugestie odn. modeli?

 

Pierwszy ekran LCD z jakim miałem styczność to był w Laptopie Toshiba i był to ekran monochromatyczny.

Był to 1997-98 rok - sprzęt kosztował ponad 8 tys zł. Ponadto w grach na ekranie było spore smużenie. 

 

Monitory LCD chyba po 2000 roku dopiero zobaczyłem. 

 

Mam jakieś gazety z lat 90-tych (1995-1999) zerknę dziś czy są jakieś monitory.

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites

Pierwszy ekran LCD z jakim miałem styczność to był w Laptopie Toshiba i był to ekran monochromatyczny.

Był to 1997-98 rok - sprzęt kosztował ponad 8 tys zł. Ponadto w grach na ekranie było spore smużenie. 

 

Monitory LCD chyba po 2000 roku dopiero zobaczyłem. 

 

Mam jakieś gazety z lat 90-tych (1995-1999) zerknę dziś czy są jakieś monitory.

 

Ekrany były już dużo wcześniej. Mój pierwszy był w laptopie holenderskiej marki Tulip z 486sx 25... i był to o ile pamiętam 1992-3 rok (muszę dokładnie sprawdzić bo laptopa jeszcze mam!)...

 

Nawet na allegro zdarzają się egzemplarze z tamtych lat (ostatnio był Packart Bell z 98 ale "poszedł"...)... niestety dość często przy tak niskich kosztach (20-60zł) sprzedającym nawet nie chce się odpowiadać na pytanie z którego roku był monitor...

 

Bardziej chodziło mi o to jakie modele były wtedy na prawdę high-end'owe... tak jak doradził mi @cooger z Trinitronami, które były wtedy obok o ile się orientuje Mitsubishi Diamond czołówką.... tak pewnie było też z LCD - na razie szukam Eizo L23 - może dowiem się o czymś lepszym...

Link to post
Share on other sites

Zapytam tutaj, żeby nie robić niepotrzebnie nowego tematu. Czy jest jakiś związek pomiędzy ostrością CRT a odświeżaniem? Tzn. czy wyższe ustawienia pogarszają ostrość? Czytałem o tym na jakimś forum. Ja osobiście nie widzę różnicy ale może jednak jest?

Link to post
Share on other sites

Nie słyszałem o tym.... jak tylko przyjdzie mi mój Trinitron to przetestuję o dam znać... Spotkałem się natomiast z tym, że gdy odświeżanie jest źle dobrane do rozdzielczości to wtedy jest zauważalnie gożej... np. monitor natywnie obsługuje 1024x768 przy 85Hz i 75Hz to przy 70 lub 80 ewidentnie jest takie rozmyte - może to o to chodzi...?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy jest jakiś związek pomiędzy ostrością CRT a odświeżaniem?
 

 

Jest. Wynika to z zasady działania CRT gdzie (w uproszczeniu) działo elektronowe wysyła wiązkę elektronów w stronę luminoforu a kierunkiem tej wiązki sterują cewki odchylania kineskopu. Im więcej w ciągu sekundy musi zostać "narysowanych ekranów" tym szybciej musi działać odchylanie a to może przełożyć się na niższą dokładność. 

 

http://www.dcs.ed.ac.uk/teaching/cs4/www/graphics/Web/intro_graphics/fig004.jpg

Link to post
Share on other sites

@roberto231 Wielkie dzięki!


Przyszedł mót Sony Trinitron 520GS...

Uwaga szkło, ubezpieczenie i wszystko co tylko można było... monitor rozwalony (popękana obudowa)... Pocztex jest na mojej czarnej liście...

 

Monitor zabezpieczony dobrze ale przy wadze ponad 30kg i maskownicy na górze która niczym nie jest wzmocniona nie trzba było wiele... No nic, będę kleił kombinował i ratował.... może gdzieś na OLX znajdę drugą sztuką... (bo ta która jest teraz na olx też ma rozwaloną obudowę i to powaznie, ale sprzedający mówi o tym dopiero "tak przy okazji"... nie widać na foto...)...

 

co za pech!

 

A poza tym robi takie wrażenie! wow, na prawdę niesamowity.... 21"crt - wygląda wręcz abstrakcyjnie... jak metrowy widelec czy but rozmiar 60... :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...