Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Ostatnio mocno się zastanawiam nad monitorem z FreeSync i sporo o tym czytałem, ale... nie na wszystko są odpowiedzi, pozatym chciałbym poznać opinie osób, które faktycznie z tego korzystają.

 

1. Czy jest sens podczas kupowania przejmowania się zasięgiem działania FreeSync podawanym w specyfikacji (np 48-60 vs 40-60)?

 

2. Czy co idzie za pytaniem "2." - wystarczy edycja ustawień monitora, żeby "rozszerzyć" to okno?

 

3. Czy pkt "3." faktycznie działa?

 

4. Czy różnica freesync on/off jest na tyle zauważalna, że warto się wiązać z AMD? (Pytanie subiektywne, chodzi o to czy sama technologia jest warta zakupu, na podstawie wrażeń użytkowników).

Pytanie szczególnie dla niższych częstotliwosci do 60/75Hz (nie grywam raczej w strzelanki, więc raczej nie będę potrzebował tych wyższych częstotliwości).

 

5. Jeśli punkt pierwszy ma twierdzącą odpowiedź - to jak się domyślam, zakres 48-60Hz jest mało użyteczny? Ktoś z takiego korzystał, jest w stanie powiedzieć czy to cokolwiek wtedy daje (chyba ciężko się wpasować takie okienko)?

 

Gorąco proszę o odpowiedzi,

Pozdrawiam!

 

Link to post
Share on other sites

1 - Ma to znaczenie. Jeżeli masz kartę, która w jakiś ustawieniach wygeneruje w grze 45 FPS, to na pierwszym monitorze będzie to wyglądać dobrze, na drugim zobaczysz szarpanie. Tak długo jak działa synchronizacja, będziesz miał wrażenie, że obraz jest płynny (podobnie, jak w kinie nie przeszkadza ci oglądanie filmu w 24 stałych klatkach.

 

2, 3 nie mam pojęcia.

 

4 idź do sklepu, pogadaj żeby ci puścili demo i tyle. ze swojej strony powiem, że przy tych 40 FPS różnica jest pomiędzy idealną płynnością,  a irytującymi przeskokami. Synchronizacja daje dużo moim zdaniem.

 

5. kwestia czy GPU jest w stanie utrzymać minimalną wartość FPS. Przy wyższych częstotliwościach synchronizacja nie ma już takiego znaczenia, więc górną granicą bym się nie przejmował za bardzo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mogę ci powiedzieć że takie rozsądne minimum to te 40 klatek jako dolna granica.

 

+ Mogę Ci też powiedzieć że fajną opcją są monitory LGka z Freesync 21:9, bo:

 

-są tanie

-21:9

-IPS

- 75hz

- Freesync range to : 40-75, ale... monitory LGka spokojnie kręcą się na ~35-80 hz przy użyciu CRU

 

i jak już mowa o LGkach to najlepiej najnowsza rewizja um68 kolejno mniejszy 29um68 i większy 34um68


I tak ogólnie do twoich pytań. Jak najbardziej warto inwestować w Freesync, bo :

 

eliminujesz rwanie ekranu (tearing) oraz nieprzyjemny efekt frame dropów, czyli jak Ci normalnie spadają klatki z przykładowo 64 na 42 to obraz się przytnie na moment a z freesync tego nie ma, jest mega płynnie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie obie technologie działają tak samo. Panuje w sieci taka nieprzyjemna atmosfera że freesync jest gorszy bo ghosting itp.

 

bzdura

 

 

już tłumacze

 

Wszystko wyszło z tego filmiku:

 

 

Ten test ukazał się w marcu 2015 roku i polała się fala hate'u na amd ze freesync jest gorszy i powoduje ghosting co widac na filmie i od tamtej pory taka opinia krazy w sieci co jest kompletnie bzdurne

 

Teraz to wyklaruje

 

Na filmie z linku widzimy test windmill z udzialem ASUS PG278Q Gsync , LG 34um67 freesync oraz Benq XL2730Z freesync. Jak widac w przypadku ASUSa obraz jest idealny, 0 ghostingu. na BENQ jest okropny ghosting a na LG delikatny.

 

O ile monitor LG to matryca IPS i to normalne ze delikatny ghosting bedzie ale dla ludzkiego oka niezauwazalny na tym poziomie to, dlaczego w przypadku tej samej matrycy w ASUS i BENQ czyli TN, na Benq jest okropny ghosting ?? No wlasnie. I nikt nie zadal tego pytania, i poszla fala hejtu na freesync. 

 

A wszystko rozchodzi sie o to ze Benq dal za przeproszeniem du*y i dal do testu taki bubel. w firmware V1 tego monitora kiedy wlaczalo sie freesync z automatu wylaczal sie overdrive i nie dalo sie go wlaczyc, stad taki duzy ghosting. Zostalo to poprawione w rewizji V2 V3 V4 ale niesmak do freesync pozostal do dzis.

 

Byc moze celowy zabieg ... nvidia sypnela kasa ?


Oczywiscie moge sie jedynie z toba @Ten_Wredny zgodzic ze monitory z modulem Gsync sa pod kontrola Nvidii stad minimalizacja bubli jak to zrobil Benq, ale nie zgodze sie ze Freesync dziala gorzej. Moglbym rownie dobrze stwierdzic ze to Freesync dziala lepiej opierajac sie na tym filmie:

 

Edytowane przez phx1990
Link to post
Share on other sites
21:9

Używam aktuanie monitora bocznego, po zakupie prawdopodobnie będą 2 monitory boczne, więc trochę się boję, że z tym 21:9 to będę miał je już za szeroko rozstawione, żeby wygodnie z nich korzystać, ale dziękuję za propozycję ;)

 

 

 

monitory LGka spokojnie kręcą się na ~35-80 hz przy użyciu CRU

Czyli "podkręcanie" faktycznie działa, to fajnie.

Czy można to robić z każdą marką? I czy coś się stanie.. jak się zrobi "OC", które już nie będzie działać na danym monitorze (za szeroki zakres)?

 

 

 

Aczkolwiek stojąc przed wyborem kupna GPU celowałbym w coś od zielonych (nawet słabsze), za dopłatą do szkiełka z G-SYNC ;)

No tutaj jest problem... Bo nawet jeśli g-synch jest lepszy... To sądzę, że dokładając 1000zł do karty (taka jest różnica między minitorami g/free sync) osiągnę raczej znacznie lepszy efekt, a zostając przy karcie z tej samej półki brzmi to trochę jak wyrzucenie 1k w błoto...

 

 

 

Nie żebym był stronniczy, bo kibicuje AMD

Właśnie też się staram i czekam na nierefey rx 480.. no ale na razie AMD się nie popisało...

 

 

 

na Benq jest okropny ghosting ?? No wlasnie. I nikt nie zadal tego pytania, i poszla fala hejtu na freesync

No właśnie o tym czytałem jakiś czas temu i przyjąłem, że to jednorazowa wpadka była.

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy można to robić z każdą marką? I czy coś się stanie.. jak się zrobi "OC", które już nie będzie działać na danym monitorze (za szeroki zakres)?
 

 

Nie kazdy monitor da sie podkrecic. Mam doswiadczenie tylko z LG. Jak ustawisz za szeroki zakres to albo bedziesz mial dziwne rzeczy na ekranie, bedzie sie robil ciemniejszy, jasniejszy, wylaczal itp itd, ale nie powinno sie nic stac, aczkolwiek gwarancji nie daje.

 

Moge Ci tylko powiedziec ze moj leciwy 60hz'owy LGk 24ea53vq podkreca sie do 74hz , po ustawieniu 75hz obraz sie po prostu nie pokazuje. od dobrego roku mam go ustawionego na 73hz i nic sie nie dzieje, a roznice widac golym okiem pomiedzy 60 a 73hz ;)

 

Kiedy probowalem koledze podkrecic monitor asusa czy tam innego producenta, nie pamietam modelu jakies 22", i po zwiekszeniu odswiezania z 60 na 61hz obraz byl rozmazany, i ogolnie nie chcial za nic sie podkrecic.


 

 

Właśnie też się staram i czekam na nierefey rx 480
 

 

juz mozna skladac preordery na NITRO od Sapphire

 

https://www.overclockers.co.uk/sapphire-radeon-rx-480-nitro-oc-8192mb-gddr5-pci-express-graphics-card-gx-37b-sp.html

 

poprawili cala konstrukcje i dali 8pinowa wtyczke

 

jak ktos chce czekac na 1060 to niech czeka ale od razu mowie ze cena bedzie dobre 100+ eurasow wyzsza

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie kazdy monitor da sie podkrecic. Mam doswiadczenie tylko z LG. Jak ustawisz za szeroki zakres to albo bedziesz mial dziwne rzeczy na ekranie, bedzie sie robil ciemniejszy, jasniejszy, wylaczal itp itd

Ok, a jak zrobi się czarny i nie będzie ragował to jak go ratować?:D

I czy np. coś się tam nie przegrzeje w trakcie próby naprawiania (w czasie gdy będzie za duża wartość odświeżania)?

 

 

 

juz mozna skladac preordery na NITRO od Sapphire

Wole poczekać na testy. Aż tak mi się nie spieszy...

Link to post
Share on other sites

Sprawiasz wrażenie, jakbyś na siłę chciał mi wytknąć błąd chwytając mnie za słowa, lecz jak widać ze średnim skutkiem... wierz mi, ja wiem co mówię.

Czytaj ze zrozumieniem, proszę :) Druga sprawa jak cytujesz, to zastanów się co cytujesz. 
 

 

dla mnie G-SYNC sprawuje się po prostu lepiej.

Wolisz tańsze monitory z FreeSync? Okej, Twoja sprawa.
Widziałem obie technologie w akcji i wolę mieć u siebie tą od zielonych. 

Nigdy nie twierdziłem, że jedna technologia jest jednogłośnie lepsza od drugiej i koniec.

Nie interesuje mnie też kto gdzie sypnął kasą etc. Interesuje mnie produkt finalny i jego działanie. 
Efektem tego jest od długiego czasu monitor z G-SYNC.

Link to post
Share on other sites

Hmm nie do końca wredny. Obecnie posiadam AOC P2460PF z FreeSync a wcześniej posiadałem ASUS PG279Q czyli najlepszy obecnie monitor na rynku. Na testy wypożyczyłem sobie 390X od kolegi i odpaliłem FreeSync. Powiem szczerze - Różnicy nie ma absolutnie żadnej a oko mam dobre. Wcześniej FreeSync może i było gorsze ale w najnowszych rewizjach od producentów granica się zatarła.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...