Skocz do zawartości

zużycie prądu


Recommended Posts

Jakie macie średnie zużycie prąd w mieszkaniu? Mam PC (dual core, z kartą Intela), jeden TV LCD HDready i mniejsze popierdółki i przychodzą rachunki po 500zł na miesiąc i się zastanawiam czy jest jakiś przkeręt czy to jest raczej norma. Ale ten pc nie może ciągnąć za dużo, a chodzi tylko przez moment rano i ew. wieczorem, tv ciągnie jeszcze mniej, a czasami słyszałem jak ludzie mają 150zł/msc do zapłaty to marudzą że drogo..

Link to post
Share on other sites

Ja płacę około 100zł na miesiąc, mieszkając sam. Przy 2 około 200zł. Mieszkanie 55m2 zmywarka co 2/3 dni. Pranie raz na tydzień. Komputer nr 1 przynajmniej kilka godzin dziennie. Oświetlenie wszystko led. Gotuję prawie codziennie na płycie indukcyjnej. 

Edytowane przez Etemity
Link to post
Share on other sites

Mieszkanie 39m2, 2 osoby, non stop htpc około 20W. TV 42 całe parę godzin, tablet, laptop, zmywarka raz/dwa na tydzień. Teraz doszła klima 3,5kW ale dużo nie musi chodzić - zobaczymy za dwa miechy jak to wyjdzie. Rachunek dwa dni temu 157 zł za 2 miesiące w tym ta bzdurne opłata 30 zł za "gwarancję stałej ceny". Zużycie 187kW.

 

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

mieszkanie 42m, zmywarka raz dziennie pralka raz dziennie ,tv lcd 32 cale- włączony od ok 15godz. do 1 w nocy , małży wichura do piórnika 1200w włączana 3 razy dziennie  (żona + 2 córki po 10 minut każda) ,2 PC (w spoilerach) około 5 godzin dziennie ,jakieś tam tostery czajnik bezprzewodowy i teraz takie śmigiełko (namiastka klimy) też się kręci ok 5 godzin

http://i.imgur.com/LPTiDaU.jpg

Edytowane przez berger6630
Link to post
Share on other sites

Jednak taniej:)

Sprawdzaj stan licznika samemu i to co dostajesz w rozliczeniu. Również sprawdź czy nie jest ktoś pod ciebie dodatkowo podpięty, no i czy nie masz jakiejś starej umowy i nie masz super hiper dużego kosztu za kwh.

Link to post
Share on other sites

U mnie przed remontem był taki myk zrobiony że 2 mieszkania były pod jeden licznik podpięty, pomimo że w każdym był osobny, dopiero w trakcie remontu to zauważyłem (wymieniałem skrzynkę z bezpiecznikami na większą).

Link to post
Share on other sites

ale 500pln  to coś dużo - powyłączaj wszystko w domu i zobacz czy licznik nabija - może jakiś bojler do grzania ciepłej wody masz , ja uważam że dużo płacę ale 500 miesięcznie to od groma

Link to post
Share on other sites

Licznik stoi przy wyłaczeniu wszystkiego.

 

No jest boiler na ciepłą wodę, ale nie chodzi 24h, ale z godzinę. Pobiera akurat 1400W. PC ciągnie do 200W w stresie +40W monitor, drugie 40W LCD TV. Oba chodzą do 5h na dobę. Lodówka i z urządzeń elektronicznych to w sumie tyle. Ładowarka do telefonu mało ciągnie. Nawet babka z RWE twierdziła, że mocno przesadzone te rachunki (nawet znajomi mówią że coś drogo), ale zaraz ktoś ją z "góry" uciszył. Sąsiedzi mają na lewo, ale podpinają się pod klatkę, a nie jakieś tam mieszkanie. Poza tym wtedy rachunek liczony byłby w tysiącach.

Link to post
Share on other sites

Najwięksi beneficjenci zużycia prądu, to wcale nie pc ani tv, ale urządzenia typu lodówka, zamrażarka, bojlery, czajniki elektryczne, pralki, suszarki, klimatyzatory itp. urządzenia dużej mocy. Nowy tv led nawet 42 cale w zależności od ustawień obrazu i dźwięku oraz klasy telewizora podobiera od 30 do 70 W. PC średnie zużycie nawet z mocną, prądożerną grafiką to max 300W przez parę godzin w tygodniu. Żadne z tych urządzeń nie nabiję Ci takiego rachunku jak płacisz. Ale klima już tak. Do tego inne urządzenia z grzałkami o mocy powyżej 1000W. 

Link to post
Share on other sites

Boiler jest włączony cały czas, ale uruchamia się na żądanie, w praktyce daje to godzinę. Zimą chodzi znacznie więcej.

Większość urządzeń sprawdzałem watomierzem, TV ciągnął ok 45W (CRT), lcd nie był sprawdzany, PC ciągnął 100-150W (w zależności od obciążenia), monitor też 40W, czajnik 2tys. W (sic), lodówka to chyba brała ok 120W.

Link to post
Share on other sites

Czyli bojler pracuje u Ciebie godzinę miesięcznie tak zrozumiałem. W takim razie nie on generuje rachunek. To musi być urządzenie pracujące więcej godzin na dobę. np. klima. 3,5 kW razy 3-4 godziny dziennie to ponad 100 godzin miesięcznie i się uzbiera. To daje już w zaokrągleniu ponad 300 kWh/mc +reszta sprzętu domowego. Jak nic rachunek 500 zł. Połowę Twojego rachunku nabija klima ja tak uważam. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Czyli bojler pracuje u Ciebie godzinę miesięcznie tak zrozumiałem. W takim razie nie on generuje rachunek. To musi być urządzenie pracujące więcej godzin na dobę. np. klima. 3,5 kW razy 3-4 godziny dziennie to ponad 100 godzin miesięcznie i się uzbiera. To daje już w zaokrągleniu ponad 300 kWh/mc +reszta sprzętu domowego. Jak nic rachunek 500 zł. Połowę Twojego rachunku nabija klima ja tak uważam. 

Człowieku, OP nigdzie nie napisał że posiada klimę, sądzę bardziej że gościu od licznika go w luja robi, lub sam dostawca, albo jeżeli to najmowane mieszkanie to właściciel.

Link to post
Share on other sites

Dobra może coś mi się pomyliło. Zacznę inaczej ustalmy kilka rzeczy. Jaki masz Swój pod licznik. Elektroniczny, magnetyczny. Jak długo zamieszkujesz mieszkanie? Dlaczego pytam. Bo jeśli ktoś przed Tobą w tym mieszkaniu używał np. magnesów do spowalniania licznika magnetycznego to później taki licznik potrafi nabić masę zbędnych kilowatogodzin i oszukiwać. Jeśli licznik jest elektroniczny takich kombinacji się nie da zrobić. Ale urządzenie może być uszkodzone lub źle podłączone(tylko licznik trójfazowy). 

Jeśli masz Swój pod licznik to kto Cie ma oszukać sąsiad jak?Rachunek jest za faktyczne zużycie i pochodzi ze stanów twojego pod licznika(od-do). Przez ścianę sąsiad Ci się chyba nie przewiercił i podpiął do Twojej instalacji(w sumie to nie głupi pomysł ale wykonać takie manewr trudno). Jeśli masz wątpliwości zgłoś zakładowi energetycznemu(Twojemu dostawcy), że masz niesprawny licznik i coś źle nalicza. Firma musi zgłoszenie przyjąć. Jeśli coś z licznikiem będzie nie tak(np. ktoś coś kombinował możesz mieć problemy). Dostawcy lubią się wykręcać od płacenia jeśli winna jest w ich urządzeniu. Chyba, że mieszkanie zajmujesz od niedawna. Wtedy problemy może mieć najemca. Jeśli urządzenie jest niesprawne trzeba przeanalizować faktury i sprawdzić od kiedy taki stan ma miejsce. Wszystko da się ustalić.   

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

1-2 godzinę na dobę. 3.5kw wywaliło by korki, nie ma klimatyzacji, to nie apartament.

 

Magnetyczny.

16 lat w tym mieszkaniu.

Nie pisałem że sąsiedzi się podpinają do mnie, a pod klatkę, raczej ten wątek można odpuścić.

RWE twierdzi, że z licznikiem wszystko ok, w takim przypadku pobierają też dodatkową opłatę za sprawdzenie licznika. Tylko ta jedna babka twierdziła, że jest coś nie tak, ale szybko zniknęła. Od momentu zamieszkiwania na tym mieszkaniu zostało nabite jakieś 78tys. kw i 50tys. kw (dzienna i nocna).

Link to post
Share on other sites

a masz rachunki te prognozowane? - to zrób tak jak ja ,założyłem sobie na necie w ENERGA rozliczenie rzeczywiste -czyli co miesiąc 17 dnia spisuję licznik i wpisuję na necie i od razu mi wylicza i płacę za miesiąc tyle ile zużyłem.

Wcześniej jak miałem te prognozy z elektrowni to też różnie to im tam wychodziło

 

żeby nabić 500pln to musisz zużywać ok 600KWH :o-to są moje 3 miesiące- gdzie twierdzę że też płacę dużo

 

a tak ogólnie to nie powinny już być wszędzie te nowe elektroniczne liczniki - u mnie chyba w styczniu były wymieniane.

Edytowane przez berger6630
Link to post
Share on other sites

Nic nie wywali jak masz odpowiednio dobrane zabezpieczenia. 3500W/230V to tylko 15A więc bez przesady. 20A zabezpieczanie i 2,5 mm2 przewód i działa. Ludzie w blokach mają większe moce np. płyty elektryczne lub indukcyjne ale tam w większości musisz mieć 2 lub 3 fazy. Pytanie jak RWE stwierdziło, że licznik jest ok. Żeby to zrobić trzeba Twój obwód wypiąć i podłączyć do niego próbne obciążenie. Ich przyrządy można w tyłek wsadzić. Wymieniaj licznik bo Cię z torbami puszą. Stare magnetyki różne cuda potrafiły robić. Zacinać się, źle liczyć. Żeby licznik się uszkodził wcale nie trzeba dużo mała burza i liczy w cały świat. 

Link to post
Share on other sites

lub coś jest nie tak z twoją taryfą- jeżeli masz dzień/noc podpisaną kiedyś tam ,to tu jest pies pogrzebany bo dzień nalicza ci podwójnie a nocą gdzie nie korzystasz masz taniej i trzeba się temu przyjrzeć

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Eee cos mi się ten bojler nie widzi, też mam bojler ale 2500kW i płacę 250zł/2 msc latem i 300 zima, jakim cudem bojler u Ciebie chodzi tylko godzinę dziennie ? Przecież taka grzałka w krótkich odstępach czasu nie nagrzeje tych 30-60L - taka pojemność jest przy takiej grzałce przeważnie. Wezwij jakiegoś elektryka z uprawnieniami pomiarowymi, niech Ci wszystkie punkty pomierzy i sprawdzi skrzynkę a później wystawi podbity i podpisany protokół, 500zł to jest masakrycznie dużo, miałem małą knajpke kiedyś, 3 lodówki, płyta indukcyjna, frytownica, mikrofala i latem klimatyzator a zimą grzejnik elektryczny i największe rachunki to było 450-500zł.

Link to post
Share on other sites

Boiler ma diodę, która przeważnie się nie świeci, więc ciężko stwierdzić by chodziła dłużej niż 1-2h na dobę. Zimą chodzi więcej, bo jest niższa temperatura i wogóle dochodzi ogrzewanie to wychodzi zauważalnie drożej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...